24 липня 2023, 17:18

Чи зійде з рук Червоному Хресту білорусі його злочин щодо українських дітей?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Україна на державному рівні належно відреагувала на зізнання глави Товариства Червоного Хреста білорусі Дмитра Шевцова, що очолювана ним організація «брала, бере і братиме активну участь» у вивезенні українських дітей – мовляв, «ці діти приїжджають до білорусі «на оздоровлення». Таке Шевцов сказав в ефірі одного з білоруських телеканалів. Раніше під час поїздки на тимчасово окуповані території України, Шевцова було помічено в камуфляжі та з шевроном з літерою Z.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав Міжнародний кримінальний суд видати ордер на арешт Шевцова, який «публічно зізнався у злочині незаконної депортації дітей з окупованих територій України».

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Радбезу 21 липня попросив відповідних посадових осіб Організації Об’єднаних Націй, зокрема спеціального представника генерального секретаря з питань дітей і збройних конфліктів відреагувати на причетність глави білоруського Червоного Хреста до організації насильницького вивезення українських дітей з тимчасового окупованих територій.

Щодо позиції білорусі, її взялася озвучити депутатка Палати представників Національних зборів республіки білорусь Людмила Макаріна-Кибак. «Звинувачення у викраденні не мають жодних правових підстав. Діти прибувають до нас згідно з міжнародними вимогами та за сприяння міжнародних організацій та фондів системи ООН, Червоного Хреста тощо», – заявила вона.

Наскільки рішуче діятиме Міжнародна Федерація Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця?

Міжнародна Федерація Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ і ЧП або, за англійською абревіатурою IFRC) являє собою найбільшу у світі гуманітарну мережу. До неї входять національні товариства 192 країн, зокрема Червоний Хрест України, а також російський та білоруський. Всі вони без винятку мають дотримуватися таких основоположних принципів діяльності Руху Червоного Хреста, як гуманність, неупередженість, нейтральність, незалежність, добровільність, єдність, універсальність. Проте з пів року тому скандал зі зборами для російської армії військового спорядження й навіть дронів російським же червоним хрестом у межах акції «МыВместе» звів нанівець.

Чи не спіткає подібна доля тепер обвинувачення у бік Червоного Хреста білорусі?

Поки що маємо оприлюднену заяву Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. В організації стверджують, що «не були проінформовані про візит Шевцова на тимчасово окуповані території України», і що вже передали справу білоруських представників до Комітету з дотримання вимог і посередництва, який, відповідно до ст. 32 Статуту IFRC, «вирішує будь-які порушення доброчесності або розбіжності, пов’язані з національними товариствами-членами або будь-яким органом у Федерації».

До Міжнародної Федерації Червоного Хреста та Червоного Півмісяця звернувся також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець:

«Прошу забезпечити витребування у білоруського Червоного Хреста повної інформації про дітей з тимчасово окупованих територій України, які впродовж 2021, 2022 та 2023 року перебували на «оздоровленні» та «відпочинку» в республіці білорусь.

Звертаюсь також до Центрального агентства з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста для верифікації інформації та встановлення контакту дітей з їхніми батьками чи іншими законними представниками».

Лубінець додав, що від Комітету з Відповідності та Посередництва він і вся Україна чекають інформації про результати розслідування «стосовно порушення генсеком білоруського Червоного Хреста принципів добросовісності, нейтралітету та неупередженості».

«Звертаю увагу людей з усього світу, які надають фінансову допомогу Міжнародному Руху Червоного Хреста, на те, що організації варто дотримуватися цілей і принципів, для виконання яких її й створили», – зауважив омбудсман.

Розслідування розпочав Офіс Генпрокурора

Генеральний прокурор України Андрій Костін сподівається, що Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) буде вжито відповідні заходи. Поки що ж Офіс Генпрокурора, зазначив він, «розпочав розслідування, аби забезпечити відповідальність за кожен випадок насильницького переміщення та/або депортації українських дітей».

Дісталося МКЧХ також від голови комітету з питань оборони німецького Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн (Німеччина є другим найбільшим донором організації, близько 25 мільйонів євро донатів у 2022 році — ред.). «Організація має відвідати в’язниці в росії та подивитися, що відбувається з українськими в’язнями. МКЧХ є єдиною установою, яка взагалі може отримати доступ», – сказала вона.

«Повідомлення про обурливе вивезення дітей Червоним Хрестом у білорусі порушують питання про те, наскільки незалежно Червоний Хрест виконує свої обов’язки у поточному конфлікті. Це одне з низки повідомлень про зловживання та корупцію в роботі Червоного Хреста, особливо під час війни в Україні», – додала представниця Бундестагу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати