Процес нав’язування суспільству думки про те, що судді саботують реформи та уникають виконання Закону України «Про очищення влади», активно продовжується, незважаючи на те, що це не відповідає дійсності. 91,2% від загальної кількості суддів, які подали заяви про згоду на проходження перевірки вже отримали позитивні висновки про результати перевірки, передбачені люстраційним законом. Цьому питанню була приділена особлива увага під час засідання Ради суддів України 25 лютого 2016 року.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Згідно з планом проведення перевірок відповідно до ЗУ «Про очищення влади», професійні судді повинні пройти перевірку протягом грудня 2014 р. – грудня 2015 р. Не зважаючи на те, що термін, відведений на перевірку суддів закінчився ще 2 місяці тому, державні органи не надали висновки на запити судів. На сьогодні перевірка продовжується стосовно 1192 судді (18,2% від загальної кількості поданих заяв). Це при тому, що протягом 2014-2015 років у всіх судах без винятку було розпочато перевірку. За інформацією Ради суддів України, лише 42 судді не подали заяв про проведення перевірки, в основному, через розташування судів, в яких вони працюють, на неконтрольованій території України.
Найбільшу кількість висновків суди досі очікують від Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції, Державної фіскальної служби та Служби безпеки України. Не надання відповідей на запити державні органи виправдовують змінами до Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених ч.3-4 ст.1 ЗУ «Про очищення влади», якими було визначено, що запити до органів державної влади надсилаються не у всіх випадках, а лише тоді, коли для цього є прямо передбачені підстави. Однак, чи варто сподіватись на отримання відповіді на запити, які були направлені судами ще до внесення змін, тобто, до 25 березня 2015 року?
Міністерство юстиції на офіційному веб-сайті зазначає, що довідка про результати перевірки відповідно до ЗУ «Про очищення влади» обов’язково повинна містити висновки Державної фіскальної служби, Служби безпеки України та інформацію про наявність або відсутність у Реєстрі відомостей щодо особи, яка підлягає перевірці, навіть за умови, якщо запити було направлено до всіх органів, які були передбачені у попередній редакції Порядку.
Чи може витяг з Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення ЗУ «Про очищення влади» замінити висновок відповідного органу, до якого було направлено запит суду? Керівник люстраційного департаменту Мінюсту Тетяна Козаченко під час засідання Ради суддів України переконувала присутніх, що саме витягом з Реєстру необхідно керуватись для підтвердження чи спростування інформації про застосування проти особи положень цього закону. Однак на практиці такі «рекомендації» представників Мінюсту використати практично не можливо. Так, Реєстр дійсно працює і має досить просту систему пошуку. Ввівши необхідне прізвище, можна отримати інформацію про посаду та місце роботи особи, до якої застосовано ЗУ «Про очищення влади», а можна всього лиш дізнатись, що за вказаними параметрами пошуку інформація відсутня. Але подібні витяги не мають юридичної сили та не можуть замінити висновку Державної фіскальної служби, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ чи інших органів, до яких були направлені відповідні запити для перевірки.
Тож поки тривають дискусії з цього приводу, державні органи просто саботують виконання своїх безпосередніх обов’язків, покладених на них відповідно до Закону України «Про очищення влади», а більше 18% суддів з незрозумілих для них причин продовжують очікувати висновки та сподіватись, що це питання якомога скоріше буде нормативно врегульовано.