Ще на рубежі VI та V століть до н.е. Конфуцій сказав, що треба обрати собі роботу до душі, щоб не працювати жодного дня у своєму житті. І хоча вже минуло багато часу, його слова досі актуальні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На сьогодні існує безліч об’єктивних та суб’єктивних факторів, які відволікають молодих підприємців від ведення бізнесу, заважають їм сфокусувати увагу на його розвитку. А скільки існує причин, стільки ж і порад для їх запобігання. Не зупиняючись на загальних та суто економічних питаннях, як юрист пораджу молодим підприємцям на старті їх бізнесу дотримуватися наступних правил.
Перше — визначитися з корпоративним управлінням, письмово оформивши свої відносини з партнерами. Справа в тому, що Україна є молодою державою, в якій правила ринкової економіки запозичені та ще не сформувалась ментальність письмово «домовлятися на березі» зі своїми друзями, з якими існує бажання спільно розвивати бізнес. Формальний підхід до засування підприємства або джентльменська домовленість, яка ґрунтується на довірі, призводять до того, що невиконання усно взятих зобов’язань з боку бізнес-партнера залишається безкарним.
А підписаний договір стимулює. Тому радимо не боятися образити друга-партнера наполяганням на письмовому оформленні відносин, передбачивши відповідні санкції за порушення погоджених умов співпраці.
Друге — не ухилятися від оподаткування, тобто не намагатися умисно не сплачувати обов’язкові платежі, передбачені законом. Мова зараз не йде про оптимізацію чи податкове планування, які здійснюються в рамках закону. Незважаючи на те, що багато податківців мають низькій професійний рівень, більшість схем ухилення від оподаткування чи мінімізації їм добре відомі. Перефразовуючи відомий вислів, порадимо не робити класичну помилку всіх розумників: не думати, що немає податківців, розумніших за підприємців.
Третє — не порушувати трудові права своїх працівників та не обманювати їх. Трудовий колектив — це не просто штатний розклад. Це специфічне об’єднання людей, яке створюється молодим керівником на основі єдності їх трудових інтересів та для досягнення економічного результату діяльності підприємства. Кожен з працівників є частиною механізму роботи такого підприємства. І хоч кажуть, що незамінних людей не буває, трудовий конфлікт, якщо він виникне, може значно пригальмувати бізнес, який тільки починає робити перші кроки.
Четверте — не економити на бухгалтерах, юристах чи будь-яких інших спеціалістах, які забезпечують безпеку бізнесу. Ця порада не є намаганням просування юридичних послуг. Молоді бізнесмени зараз вважають, що все можна прочитати в інтернеті та отримати будь-який зразок документа, просто скачавши його за першим посиланням у Google. І це серйозна помилка. Чи то договір, чи податкова консультація — їх відповідність чинному законодавству чи можливість застосування до конкретної ситуації здатний визначити тільки спеціаліст з досвідом. Скупий платить двічі. Така економія призведе до збитків, які в декілька разів перевищать витрати на спеціаліста. Втім, вказані поради слід застосовувати не тільки молодим бізнесменам, а й досвідченим керівникам, які хоча й не можуть повністю виправити раніше допущені помилки, проте здатні змінити підхід до побудови бізнесу.