18 лютого 2021, 17:53

Безпека журналістів: посилення відповідальності допоможе?

Тарас Шевченко
Тарас Шевченко Заступник міністра Міністерства культури та інформаційної політики України

Потреба в посиленні відповідальності за кримінальні правопорушення, вчинені щодо журналістів, виникла вже давно, адже санкції, передбачені чинною редакцією статті 171 Кримінального кодексу України, є недостатньо ефективними. Наприклад, за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів частина 1 статті 171 КК України передбачала максимальний розмір штрафу 850 гривень. На практиці суди нерідко присуджували і менші суми стягнень. Зрозуміло, що така санкція явно не сприяла досягненню мети кримінального покарання, тобто вона не здатна була запобігати зазначеним правопорушенням і не виконувала належним чином свою каральну функцію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На це зверталась увага, зокрема, під час парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення», за результатами яких, Верховна Рада України схвалила відповідні Рекомендації від 14.01.2020 р. 456-ІХ.

Вітаю прийняття Верховною Радою України у другому читанні та в цілому проекту Закону України № 3633 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів». Ним суттєво збільшуються санкції за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Тепер мінімальний розмір штрафу за незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку із своєю професійною діяльністю, за незаконну відмову в доступі журналіста до інформації, за незаконну заборону висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб'єкта владних повноважень або за будь-яке інше умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста становитиме 8 500 гривень, тоді як максимальна сума штрафу дорівнюватиме 17 000 гривень. Зрозуміло, що таке покарання вже буде відчутнішим.

Окрім цього, посилюється відповідальність і за погрози чи насильство щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності.

Сподіваюсь, що посилення відповідальності покращить правовий захист журналістів, допоможе попереджувати такого роду правопорушення і, зрештою, допоможе створити безпечніші умови для здійснення журналістської діяльності в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати