19 липня 2024, 15:15

Безпечна співпраця з контрагентом

Мар’яна Ринжук
Мар’яна Ринжук «Аутсорсингова компанія Nota Group» аналітикиня з фінансово-економічної безпеки

Перед тим, як починати роботу з новим клієнтом, партнером чи будь-яким контрагентом варто перевірити наскільки безпечною для вас буде така співпраця.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З огляду на ризиковість підприємницької діяльності, у сучасному світі перед початком роботи із будь-яким контрагентом, необхідно здійснити перевірку контрагента і переконатись в його чесності та добросовісності й максимально виявити весь перелік ризиків щодо подальшої співпраці з майбутнім контрагентом.

Ст. 42 Господарського кодексу України встановлює, що підприємницькою діяльністю є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Перевірку контрагента необхідно здійснити насамперед для того, щоб упевнитися в його добросовісності й можливості виконання контрагентом усіх взятих на себе договірних зобов'язань, скоротивши до мінімуму ризики співробітництва.

Під час перевірки надійності контрагента варто звернути увагу на такі критерії.

  1. Фінансові показники компанії.

  2. Наявність податкової заборгованості.

  3. Наявність нерухомого й рухомого майна, перевірка дозволів та ліцензій.

  4. Наявні судові та виконавчі провадження.

  5. Учасники (засновники) та кінцеві бенефіціарні власники контрагента.

Тож, по-порядку.

1. Фінансові показники — це власне показники ефективності роботи підприємства, адже бізнес — це діяльність, спрямована на систематичне отримання прибутку. Фінансову звітність компаній оприлюднили на Єдиному порталі відкритих даних — у відкритому доступі, де можна переглянути розмір сплачених податків та доходи підприємств. 

Державною податковою службою в 2021 році було опубліковано фінансову звітність юридичних осіб України у форматі відкритих даних, втім на час воєнного стану після 24.01.2022 р. строки подання фінансової звітності підприємствам продовжили, а набори даних за 2021 рік не були оприлюднені на постійній основі у 2022 р., що ускладнило повний доступ користувачів до фінансової інформації, но, частково дані фінзвітності можна знайти на офіційних сайтах компаній, а також у агрегаторів відкритих даних.

2. Наявність податкової заборгованості

Податковий борг ؙ— це сума грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений термін. НБУ відносить цей факт до негативних ознак з точки зору фінансового моніторингу та зобов'язує регулярно перевіряти такі дані контрагентів.

Тому наявність податкового боргу може стати причиною потрапляння до списку ризикових платників. А це прямий шлях до блокування податкових накладних. Якщо це ваш контрагент, з яким у вас є активна операція, ви ризикуєте зазнати фінансових збитків або втратити час.

Так чи інакше, податковий борг свідчить про наявність проблем із платоспроможністю контрагента.

3. Наявність нерухомого й рухомого майна, перевірка дозволів та ліцензій

Наявність нерухомого й рухомого майна у контрагента, право власності на яке підтверджено записом у відповідному реєстрі, є позитивним показником, оскільки в разі невиконання зобов'язань є вірогідність задоволення кредиторських вимог підприємця. Однак потрібно враховувати певну обставину, таку як наявність обтяження у вигляді іпотеки чи застави. У такому разі підприємець не зможе задовольнити свої кредиторські вимоги до контрагента за рахунок такого майна.

Варто зауважити, що факт наявності в контрагента майна не є достатнім аргументом для виявлення ризиків, оскільки таке майно може бути неліквідним. Тому підприємцю доцільно проаналізувати кожне майно окремо з огляду на його місце розташування, тип майна, комерційну спрямованість, рік випуску (для рухомого майна), дату побудови (для нерухомого майна), площу тощо.

Не буде зайвим дізнатися, чи всі необхідні ліцензії і документи дозвільного характеру є у вашого потенційного або існуючого контрагента та чи вони актуальні. Був випадок, коли компанію позбавили ліцензії, а вона продовжувала діяльність, показуючи партнерам вже недійсну копію. До того ж, за здійснення безліцензійної діяльності передбачено кримінальну відповідальність. У такому разі саме ви можете потрапити під дію фінансової або адміністративної відповідальності, навіть якщо ведете свою діяльність у відповідності із усіма вимогами чинного законодавства. Перевірити відповідну інформацію можна на сайті органів, відповідальних за їх видачу. 

4. Судова практика та виконавчі провадження

Під час установлення надійності контрагента потрібно в обов'язковому порядку перевірити Єдиний державний реєстр судових рішень щодо наявності судових справ, де фігурує найменування контрагента (позивач, відповідач, третя сторона). Варто дослідити кожну виявлену справу, і звернути увагу на всіх учасників справи, оскільки сторони можуть бути пов'язані між собою, а позов подано для того, щоб надати сумнівним угодам ознак легітимності. Крім того, аналіз судових справ дасть змогу оцінити ділову репутацію, а також обставини, що призвели до звернення однієї із сторін до суду.

Важливо також перевірити наявність відкритих виконавчих проваджень у контрагента. Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів — сукупність дій визначених Законом України «Про виконавче провадження». Переважна більшість виконавчих проваджень щодо суб'єктів господарювання стосуються стягнення на грошові кошти та/або інше майно. Така ситуація може значно ускладнити ділові відносини з контрагентом, спричинити фінансові збитки. Щоб перевірити дану інформацію існує Автоматизована система виконавчих проваджень доступна для роботи в загальному режимі, яка дозволяє отримати наступну інформацію:

• дані щодо того ким було відкрито виконавче провадження і який виконавець займається ним;

• інформацію щодо проведених дій державного виконавця;

• дані про поточний стан і статус виконавчого провадження.

5. Учасники (засновники) та кінцеві бенефіціарні власники контрагента

Інформація про учасників (засновників) і кінцевих бенефіціарних власників необхідна для виявлення пов'язаних із ними юридичних осіб та ознайомлення з їхньою репутацією. Даний критерій виявлення ризиків є важливим. Встановлюються дані, що дають змогу визначити  кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) — це прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) фізичної особи (фізичних осіб), країну її (їх) постійного місця проживання та дату народження.

Бенефіціарним власником юридичної особи може бути генеральний директор компанії або хтось із керівництва. Також такий вигодонабувач може бути афілійований з одним або декількома особами в керівництві компанії. У будь-якому випадку, кінцевий бенефіціарний власник — це той, хто має істотний вплив на управління юридичною особою.

Однак не всі компанії вказують, хто є їх бенефіціаром, якщо ніхто не володіє більше ніж 25% статутного капіталу компанії або державні та комунальні підприємства. Компанія може приховувати своїх контролерів з тих чи інших причин. Наприклад, якщо бенефіціар зареєстрований в офшорній зоні чи на окупованій території. Якщо директор чи кінцевий бенефіціар є особою, яка зареєстрована на тимчасово окупованій території України, необхідно визначити статус контрагента, щоб  в подальшому не привернути увагу правоохоронних органів.

Якщо компанія належить, управляється або будь-яким чином пов'язана з публічною особою (politically exposed person, PEP), то співпраця з такою компанією несе певні ризики, в тому числі корупційні. 

Також необхідно перевірити «санкційний список» перед співробітництвом, адже ряд країн запровадили та продовжують запроваджувати санкційні обмеження щодо резидентів рф та Республіки Білорусь, відповідні дані публікує НАЗК на порталі «Війна і санкції». Потрапляння контрагента санкційний список ускладнює нормальне проведення розрахунків з ним, в залежності від виду застосованих санкцій, можливі також обмеження на рух товарів за укладеними з таким суб'єктом контрактами тощо, такі обмеження запровадженні НБУ у постанові Правління від 24.02.2022 року № 18, яка передбачає:

1.Фактичне блокування рахунків резидентів рб та рф

2.Заборону отримання переказів та обслуговування за картками міжнародних платіжних систем, що здійснюють свою діяльність на території рф та рб.

3. Заборону здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських рублів та білоруських рублів чи за участю резидентів рб та рф

Тому будь-яке продовження ділових відносин з резидентами держави-агресора тягне за собою негативні наслідки, а в подальшому може привернути увагу правоохоронних органів. 

Отже, перед початком співробітництва потрібно серйозно і комплексно перевірити будь-якого контрагента, щоб переконатися у тому, що майбутня співпраця буде надійною, та аби уникнути негативних наслідків та та значних матеріальних збитків.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати