18 січня 2021, 12:18

Авіація 2020: погляд інхаус-лоєра

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Дмитро Толкачов
Дмитро Толкачов директор юридичного департаменту групи компаній SkyUp@Join UP!
Ганна Валюшко
Ганна Валюшко заступник начальника відділу договорів та юридичної підтримки групи компаній SkyUp@Join UP!

Ситуація, пов’язана з пандемією Covid-19, так чи інакше зачепила усіх, проте по-різному вплинула на різні галузі економіки. Беззаперечно, найбільше коронакриза вразила авіаційну галузь. Украй негативно позначились на ній такі форс-мажорні обставини, як прийняті навесні Україною та іншими країнами світу рішення щодо припинення авіасполучення та повної заборони пасажирських авіаційних перевезень, а також рішення України про заборону перетинання державного кордону та про тимчасове повне обмеження авіаційних пасажирських перевезень з туристичною метою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зменшення (а в окремі періоди і повна відсутність) оборотних коштів авіакомпаній не скасувало необхідності обслуговування повітряних суден та їхнього утримання, технічного огляду, сплати лізингових платежів, заробітної плати персоналу тощо. Державні підприємства та органи також не припинили вимагати погашення та виплати нарахованих податків та зборів.

Адаптивність

Обставини, що викликали необхідність впровадити обмеження пасажирських перевезень в Україні та світі, змусили представників галузі пристосовуватись до реалій сьогодення. Ситуація, спричинена боротьбою з пандемією, призвела до необхідності оперативного переформатування в організаційній діяльності, змін в організації виробництва послуг тощо. У 2020 р. стало очевидно, що вижити на ринку зможе той, хто зуміє швидко пристосуватися до нових реалій, впровадити нові сервіси, запровадити нові напрями діяльності.

Наша авіакомпанія саме в період найсуворіших обмежень почала розвивати новий для себе напрям діяльності — вантажні перевезення. Для цього ми отримали всі необхідні ліцензії та дозволи, а також провели реконфігурацію кількох повітряних суден зі свого пасажирського флоту, узгодили часткове видалення блоків крісел з Державною авіаслужбою України, врахувавши рекомендації Boeing і методичні рекомендації EASA щодо перевезення вантажів у пасажирському салоні. І все це — в рекордно стислі строки. Перші вантажні рейси компанія виконала вже у березні та квітні 2020 р., транспортуючи переважно вантажі медичного призначення.

Непередбачуваність

Ще одна загальна тенденція 2020 р. Як відомо, одне з ключових завдань юридичної служби компанії — наперед прорахувати можливі ризики. Але у 2020 р. це надскладна місія. З одного боку, зрозуміло, що обставини вимагають блискавичного реагування і здебільшого не до зволікань. Проте з іншого, деякі рішення уряду та порядок їх прийняття викликали, м’яко кажучи, здивування. Наприклад, постанова КМ України від 27 серпня 2020 р. № 757, згідно з якою було заборонено в’їзд на територію України іноземцям та особам без громадянства (!!!) з 00 год. 00 хв. 28 серпня 2020 р. До слова, текст відповідної постанови з’явився на сайті КМУ близько 22.00 27 серпня, а на засіданні уряду була озвучена інша дата початку дії обмежень — 29 серпня. За таких умов негативних наслідків не уникнути.

Лише у листопаді 2020 р. Верховною Радою України ухвалено постанову, відповідно до якої Кабінет міністрів зобов’язаний оприлюднювати рішення про посилення протиепідемічних заходів не менш ніж за 7 днів до їх впровадження. Зокрема, це стосується обмежень регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним, залізничним транспортом, міським електротранспортом. На жаль, жодного слова про авіаційні перевезення та закриття кордонів.

Безпека

Авіаперевезення — сфера, де безумовним пріоритетом є безпека. Наслідком пандемії стали нові умови подорожей у всьому світі. Авіаперевізники неухильно дотримуються нових стандартів безпеки, проте варто пам’ятати, що й пасажири мають не лише права, а й обов’язки. Законодавчо встановлена вимога носити індивідуальні засоби захисту в транспорті поширюється і на пасажирів літаків. При цьому невиконання вимоги залишатися в масці протягом польоту вважається поршенням правил поведінки на борту. У авіаперевізників насправді багато важелів впливу на пасажирів-порушників: від усного зауваження до вимушеної посадки у найближчому аеропорту, здачі порушника поліції і відмови у авіаперевезенні протягом кількох років.

Зміни у законодавстві

Не минув 2020 р. без змін основних нормативних актів, що регулюють повітряні перевезення. Так, було внесено зміни до Повітряного кодексу України, відповідно до яких врегульовано питання сплати державних зборів із суб'єктів авіаційної діяльності за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України. Насправді такі збори існували давно, проте регламентовані вони були на рівні постанови КМУ. Впровадження їх на рівні закону встановило єдині правила гри для всіх перевізників, оскільки деякі з них використовували правову колізію на свою користь, тривалий час не сплачуючи такі платежі.

У 2020 р. також були змінені «Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу». Нові правила дещо розширили права авіакомпаній. Зокрема, знято обмеження на встановлення часу закінчення реєстрації та посадки; умови перевезення ручної поклажі повністю передано на врегулювання авіакомпаніями за деякими винятками; дозволену вагу перевезення тварин авіакомпанія також регулює самостійно. При цьому затримка рейсу більш ніж на 48 годин прирівняна до його скасування. Водночас скасуванням тепер не вважається зміна аеродрому вильоту або прильоту в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці. Рейс також вважається виконаним у разі передачі його виконання іншому авіаперевізнику, який забезпечує перевезення всіх пасажирів переданого рейсу спеціально організованим рейсом.

Внутрішні перевезення

Суттєве обмеження міжнародних перевезень змістило фокус уваги на внутрішні авіаперевезення. Незважаючи на те, що нині авіаперевізники намагаються розширити внутрішню польотну програму, буму в цій царині не сталося. Причин декілька. Це і недосконала тарифна політика, і застаріла інфраструктура регіональних аеропортів, і нерівні умови щодо оподаткування. Стосовно останнього, справа в тому, що до пасажирських міжнародних перевезень застосовується нульова ставка ПДВ, а ось до внутрішніх — 20%. Застосування нульової ставки ПДВ на ринку внутрішніх авіаперевезень може створити сприятливі умови для розвитку завдяки усуненню нерівних умов. До слова, відповідний законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку ринку внутрішніх перевезень авіаційним транспортом» зареєстрований у Верховній Раді України ще восени 2019 р. Тоді як кризу вже можна було б використати як поштовх для ринку внутрішніх авіаперевезень, законопроект вже більше року залишається проєктом.

Повернення коштів за скасовані рейси

Однією з найбільш обговорюваних тем, що стосуються авіації, у 2020 р. є повернення коштів за скасовані авіаперевезення. Окремим болісним питанням для багатьох авіакомпаній стало масове звернення громадян України та іноземців щодо повернення коштів за раніше придбані квитки, неповернення яких насправді може спричинити соціальну кризу на національному рівні.

Варто усвідомити той факт, що форс-мажор виник в усіх учасників перевезень, а також те, що авіаперевізники в жодному разі не ставлять за мету безпідставне неповернення коштів за ненадані послуги. За умов пандемії перед авіакомпаніями постав складний вибір — повернути все і збанкрутувати чи знайти шляхи для врегулювання надскладної ситуації у межах правового поля. Майже всі вітчизняні авіаперевізники опинились сам на сам зі своїми зобов’язаннями перед пасажирами та пошуками варіантів забезпечення їх виконання. Це і ваучери на поїздки після завершення карантину номіналом до 120% від сплачених коштів, і промокоди на послуги перевізників, і впровадження особистого балансу пасажира, на якому зберігаються всі сплачені авіаперевізнику кошти.

2020 р. також відзначився сплеском попиту на посередників, які допомагають пасажирам отримати компенсації від авіакомпаній, та онлайн-сервіси з повернення коштів пасажирів. Якість послуг деяких з них сумнівна, а отримати свої кошти пасажир може самостійно, варто лише ознайомитись із правилами відповідного авіаперевізника.

Державна підтримка

Говорячи про тенденції авіації у 2020 р., не можна обминути тему державної підтримки представників галузі. Увесь світ та уряди іноземних країн надають авіакомпаніям багатомільйонні дотації та звільнення від податків та зборів на час дії обставин непереборної сили та подальшого виходу з кризи. Представники галузі України також звертались за підтримкою, проте, на жаль, в Україні питання такої підтримки досі залишається відкритим.

Як це бачимо ми? Пропозицій, з якими ми звертались до державних органів, декілька: надання фінансової допомоги для покриття збитків; звільнення від сплати, нарахування податків та зборів за надані послуги державними підприємствами, аеропортами та державними органами під час дії карантину; повернення коштів за вже сплачені послуги, податки та збори; надання безвідсоткових кредитів державними банками.

Зараз, як ніколи, від держави залежить, чи поглибиться криза в авіації та чи з’являться реальні механізми для її подолання. Без прийняття відповідних нормативних актів, що на законодавчому рівні врегулюють нарешті питання державної підтримки авіаперевізників, Україна ризикує вийти з карантину без авіаційної галузі, авіакомпаній та ринку в цілому.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати