03 вересня 2020, 19:48

5 top tips для успіху жінки-інхауза

Опубліковано в Спецвипуск Ukrainian Women in Law 2020

Тетяна Харебава
Тетяна Харебава адвокат, керівник юридичного департаменту Sport Labs Group, Голова Комітету Асоціації правників України з інтелектуальної власності

Почнімо зі слів «великих»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як казав Рене Декарт (далі, насправді, дещо перекручена версія його відомої цитати): перед тим, як починати дискусію, слід спершу визначитися з термінами. Мені як юристу важко не погодитись з «батьком математики», бо дуже часто, як не дивно, поради представників точних наук для нас, гуманітаріїв, мають більш ніж прикладний характер.

Дійсно, однакове розуміння слів (навіть однієї мови) різними людьми може вирішити дуже багато спірних питань і полегшити життя як самому юристу, так і всім, хто його оточує. І це якраз можна вважати бонусним tip-ом для всіх інхаузів незалежно від їх статі, кольору шкіри і віросповідання: спершу досягайте однакового розуміння слів, речень, завдань, навіть якщо доведеться тричі перепитати, а потім ще й резюмувати обговорене. Це вміння (особисто я його відпрацьовувала не один рік) стане вашим ключиком до успішного завершення проекту, написання договору чи просто досягнення «однієї хвилі» з представниками бізнес-юнітів.

Але повертаючись до питання успіху в житті корпоративної юристки, слід, щонайменше, визначитись з поняттям «успіх», а також відповісти на питання, чи є якийсь універсальний рецепт успіху для всіх інхаузів, і чи можна виділити в ньому якісь окремі інгредієнти саме для «жінки-інхауза».

Ніколи не слідуйте «кулінарним» рецептам…

Зізнаюсь чесно, я, як і більшість представників моєї професії, не дуже люблю рутинну роботу (робити звіти, заповнювати темплейти, куховарити, прибирати тощо). Однак навіть у дуже успішних юристів є достатньо рутинних завдань, які, тим не менше, значною мірою впливають на загальний результат і продуктивність. Розуміючи, що при виконанні технічних завдань мене швидко опановує нудьга, я вирішила, що в кожну рутину буду додавати щіпку креативу, і трапилось диво: робота стала виконуватись швидше і якісніше, а сам процес виконання приносив задоволення.

Це виявилося зовсім не складно: для звітів придумувати нові звороти і слова, а таблиці робити в улюбленій кольоровій гамі і вподобаним шрифтом (такий креатив допускається, якщо не робити «світломузику»), для заповнення темплейтів придумати власний алгоритм їх швидкого і якісного заповнення, а при приготуванні їжі — не слідувати чужим рецептам, а створювати свої (допускається чужий взяти за основу і доповнити своїми акцентами).

Відтак, рецепт успіху, як на мене, універсальним бути не може. У дійсно успішних людей (в тому числі юристів) він унікальний, але в кожному такому рецепті можна відшукати інгредієнти, які відгукуються персонально тобі, і вже самому придумати, як їх між собою зміксувати.

Успіх - це _________* (*пропуск заповнити)

Вікіпедія каже, що успіх - це:

1) позитивний наслідок роботи та справи, змагання, життя тощо; значні досягнення, вдача, талан;

2) позитивний результат діяльності, факт вищого досягнення поставленої мети. Здобутий успіх є великим збудником нової енергії, могутнім стимулятором творчих пошуків і злетів;

3) суспільне визнання чого-небудь або кого-небудь, яке супроводжується почуттям потрібності й отриманням позитивних емоцій.

І дійсно, єдиного визначення успіху, мабуть, не існує, особливо на професійному поприщі. Кожен вільний сам собі встановлювати критерії та фінішні позначки, які будуть визначати саме той позитивний результат, який приносить внутрішню сатисфакцію. Якщо говорити про юристів, то тут також немає однозначності. Для когось успіх - це постійно перемагати в судових баталіях, для іншого - брати участь у значних M&A угодах, а ще для когось - бути на обкладинці улюбленого професійного видання.

Як на мене, успіх - це матеріальне вираження поставлених цілей, реалізація внутрішнього плану-сценарію. Недарма кажуть, що «великі перемоги народжуються двічі, спершу - в голові у видатних полководців». Відтак, кожен вирішує сам, якою буде його власна «тріумфальна арка».

Таким чином, першим кроком до досягнення успіху для юриста-інхауза є, як не дивно, візуалізація його професійної мрії.

Чи існує «жіночий успіх» в юридичній професії

Часто про юридичний світ, та й взагалі про світ великого бізнесу можна почути фразу з відомої пісні «this is a man’s world. Якщо брати до увагу статистику, то мабуть, з цифрами тут не посперечаєшся: згідно з даними інтернет-ресурсу catalyst.org, у 2019 р. жінки займали менше третини управлінських позицій у компаніях.

Але якщо подивитись на ці ж цифри в динаміці, то спостерігається інша тенденція - жінок-управлінців, бізнесвумен стає з кожним роком набагато більше. Так, на тому ж catalyst.org пишуть, що кількість жінок-управлінців у 2019 р. була максимально висока порівняно з попередніми роками, а у 87% компаній світу є принаймні одна жінка топ-менеджер. Більше того, відповідно до дослідження S&P Global, компанії з жінками-лідерами коштують дорожче на фондовому ринку порівняно з компаніями, де на топ-ролях - чоловіки. При цьому історії успіху цих жінок-лідерів мотивують і надихають наступні покоління дівчат іти вперед за своїми мріями і нічого не боятися.

Відтак, важливими складовими жіночого успіху в професії я б назвала вміння долати «трохи більше» перешкод, бути впевненою у своїх здібностям і вперто йти до мети.

Власне, 5 top tips (чи трошки більше)

Хоча універсального рецепту «як зліпити з себе успішну корпоративну юристку», на жаль, не існує, однак є декілька приправ, які допоможуть зробити власну професійну страву (читай: кар’єру) собі до смаку.

1. Якість і творчість

Наявність так званих хард-скілів для жінок-корпоративних юристок дуже важлива, адже щоб давати надійні та якісні поради бізнесу, потрібно дуже вправно володіти матеріалом. І тут, крім досконалого знання правового регулювання відповідної сфери, треба також вивчити, як саме функціонує ця сфера, якими негласними законами керується конкретний ринок і якою мовою він говорить (так-так, у кожному бізнесі є своя термінологія, і дуже важливо вивчити її якомога раніше). А коли вже і знань достатньо, і сфера загалом зрозуміла, є місце для креативу та нестандартних рішень. Не буду нагадувати, що основне правило хорошого корпоративного юриста: ніколи не кажи «ні», або impossible is nothing, тому творчість і уява навіть у бюрократичному світі юриспруденції завжди займають почесне місце.

2. Емпатія і гнучкість

Кожен бізнес, по суті, - про людей і для людей. Тому навики спілкування і порозуміння (вміти чути і бути почутим) дуже важливі для інхауза. Чим швидше знаходиш спільну мову з внутрішніми замовниками, чим швидше розумієш їх з півслова, тим краще вловлюєш суть свого завдання і стрімкіше досягаєш позитивного результату. Відтак, інхаузу важливо розвивати в собі навички емоційного інтелекту та переговорні здібності.

3. Рішучість і відповідальність

Робота корпоративного юриста досить часто нагадує динамічний пригодницький фільм, де кожного дня на головного героя чекають нові виклики. Щоб впоратися з ними, слід навчитися швидко аналізувати «новий поворот сюжету» і блискавично приймати вірні рішення, маючи при цьому в голові план Б, план В і так далі. Звісно, це складний навик, тому треба бути готовим до того, що не всі такі рішення будуть вірними, однак ключовим фактором тут є готовність взяти відповідальність (попередньо встановивши для себе її межі) і завжди знайти вірну аргументацію для того чи іншого рішення.

4. Нескромність і самопрезентація

Дуже часто жінок виховують в стилі: скромність прикрашає дівчину. Можливо, це до якоїсь міри і вірний стиль, однак за таких обставин дуже часто найкрутіші перемоги і досягнення можуть залишитися за кадром. У компанії юридичний департамент працює як сервісна функція, яка не приносить прибутку, тому якщо не навчитись регулярно і вивірено сповіщати колег про свої здобутки і професійну користь для компанії, існує великий ризик стати просто бюрократичним відділом і «рядком витрат» у фінансовій звітності.

5. Баланс і розвиток

Навіть маючи цікавезну роботу в крутій компанії, не варто забувати, що корпоративний юрист - також людина, якій просто необхідний відпочинок. При цьому пропорції та наповнення work - life balance кожен визначає самостійно. Для когось дуже важливим є елементарно відіспатись, для іншого - зайнятись активним видом спорту, ще для когось - провести час з друзями та близькими. І кожен з описаних видів відпочинку, залежно від потреб та типу особистості, може дати значні результати в роботі.

Однак ще більш дієвим видом відпочинку є час, витрачений на саморозвиток. Це може бути що завгодно: від освоєння нового навику чи хобі (гри на музичному інструменті, виду танцю, медитації) до самостійного вивчення нової сфери (психології, програмування чи науки про космос). Саме розширення власних світоглядних горизонтів і внутрішнє збагачення як індивідуума дуже часто стають передвісниками значного успіху.

Читайте також: «Ukrainian Women in Law 2020».

Дуже сподіваюся, що мої поради дійсно допоможуть зробити вас кращою версією себе, а там вже до успіху - півкроку!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати