08 липня 2021, 11:17

5 лайфхаків адвоката: як не змарнувати час в очікуванні судді

Опубліковано в №13 (743)

Вікторія Малиновська
Вікторія Малиновська «Glagos» старший юрист, адвокат

Постійний біль адвоката — години нудьги в очікуванні або навіть відрядження на відкладене судове засідання (хвороба, відпустка, відключення світла, мінування тощо). Недивно, що існує стійке уявлення про те, що адвокат більше часу проводить в коридорі суду, ніж безпосередньо на засіданнях. За роки спроб та помилок кожен адвокат має в арсеналі кілька способів, яким чином якщо не запобігти втраті часу, то хоча б отримати від цього якийсь профіт. Тож ділюсь своїми.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


№ 1. Не лінуйтесь — зателефонуйте

Думаю, мінімум, який може зробити адвокат перед судовим засіданням, — це подзвонити до секретаря судді і впевнитись, що він здоровий та по вуха в роботі. Бонусом буде інформація про наявність заяв від опонента, в т.ч. про відкладення засідання. Розумію, звучить банально та очевидно, але ви й самі знаєте, що поїхати на судове засідання, тим паче, до іншого міста, сподіваючись на те, що вам би повідомили про відкладення, — погана ідея.

№ 2. Комунікація — наше все

Відносини між сторонами справи та їх представниками бувають різні. Але в цьому й полягає одне з завдань адвоката — налаштувати зв'язок з опонентом, аби ефективніше виконати свою роботу. Задертий угору ніс та сприйняття іншого адвоката як ворога клієнту користі не принесуть і до мирного врегулювання не доведуть. Маючи хоч якийсь контакт, ви можете дізнатися про намір опонента відкласти судове засідання, а це вже привід подумати, чи варто їхати до суду. І чи взагалі вдасться укласти мирову і забути про судові засідання з суддями, які раптово йдуть у відпустку.

«Плюшкою» в цьому випадку буде оперативне отримання документів по справі. Все ж ліпше, ніж чекати тижнями, поки лист із заявою по суті доповзе до вас Укрпоштою.

№ 3. Все у наших руках

Сьогодні суди перебувають у вкрай скрутному становищі, не маючи коштів навіть на марки, аби повідомити учасників про розгляд справи. Та й не всі ці учасники мають бажання отримувати повістки. Можна чекати фінансової стабільності судової системи, сумлінності сторін в отриманні листів або ж самостійно повідомити їх про дату розгляду та направити необхідні документи. Так, суд може не сприйняти це як належне повідомлення, але у судді буде розуміння реальної поведінки учасника.

№ 4. Слідуйте за новими віяннями

Відеоконференція власними засобами — це подарунок карантину. Інакше адвокати так і не отримали б хоч мізерний шанс пожити кілька місяців у іншій країні, не відриваючись від роботи. Вже не треба їхати через усе місто та можна спокійно працювати, поки засідання затримується на 8 годин. До речі, суди не опираються новим технологіям та охоче проводять судові засідання через Easycon.

№ 5. Користуйтесь інструментами процесу

Спрощене провадження без виклику сторін — не така вже й погана ідея. Розумію, що ліпше пояснити свою позицію особисто у залі суду, але будемо чесними: в більшості випадків вашу промову суддя, можливо, і слухає, але чи чує — це питання.

Якщо все можна викласти на папері, а пояснювати на «пальцях» не потрібно, спрощене провадження збереже час адвоката та судді на виклики сторін, судові засідання та їх очікування. Єдиний ризик — справа може надовго загубитись серед інших та розглядатись роками, але тут вже вам оцінювати її терміновість та складність. Якщо ж все пішло шкереберть, і ви сидите в коридорі суду, не завадить взяти ноутбук чи книгу та з користю провести час. Може, навіть заробити такі потрібні бали «кваліфікації», прослухавши семінар.

І наостанок. Чоботар зможе без чобіт, а судовий адвокат не може без судової практики, та ще й «свіжої». КГС ВС у справі № 910/7586/19 визнав час, що адвокат витрачає на дорогу до суду та очікування засідання, складовою правничої допомоги, що має бути компенсована. Це вселяє надію, що адвокат все ж не марнує свій дорогоцінний час — він буде компенсований за рахунок сторони, що програла.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати