28 вересня 2021, 16:02

Осінь водія: які автоновели набрали чинності

Опубліковано в №18 (748)

Євген Філоненко
Євген Філоненко «EQUITY» радник
Владислав Громик
Владислав Громик «EQUITY» помічник юриста

За даними інформаційно-аналітичної групи AUTO-Consulting, кількість автомобілів в Україні щороку збільшується. Разом з цим показником зростає і кількість водіїв, яким, окрім детального вивчення Правил дорожнього руху, необхідно пристосовуватися до законодавчих змін у сфері автомобільного транспорту. Розглянемо найбільш важливі, на нашу думку, автомобільні новели, які чекають на українських водіїв уже цієї осені.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до наказу державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», з 1 листопада 2021 р. набуває чинності новий ДСТУ 4100:2021 «Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», який розроблений на заміну ДСТУ 4100:2014 і запроваджує помітні зміни у стандартизації дорожніх знаків.

Пристосований до Конвенції про дорожні знаки та сигнали стандарт імплементує європейську практику та враховує останні світові тенденції і напрями розвитку транспортної інфраструктури. Ним запроваджуються:

  • нові знаки «Місце для зарядки електромобілів» та «Автозаправні/електрозарядні станції», які є наслідком збільшення на українських дорогах числа електромобілів і зарядних станцій для них;
  • доповнення існуючих знаків і табличок, що стосуються велосипедної інфраструктури, зокрема щодо напрямку руху по велосипедних доріжках та порядку проїзду велосипедистами ділянок проїжджої частини;
  • новий принцип компонування знаків індивідуального проєктування, який змінює алгоритм розміщення знаків на одній опорі для уникнення неоднозначного їх трактування;
  • підвищується інформативність дорожніх знаків шляхом додання транслітерації назв центрів населених пунктів та річок, а також використання символів європейського зразка для позначення річок та нанесення на знаки номерів маршрутів поряд з назвою центру населеного пункту;
  • поява таких знаків, як «Платна дорога» та «Кінець платної дороги», «Тунель», знаків для позначення діагональних пішохідних переходів на перехрестях, щодо прикордонної смуги згідно з постановою Кабінету міністрів України від 9 листопада 2016 р. №790, нової таблички «Острівець безпеки»;
  • новий розділ ДСТУ щодо розміщення знаків на щитах та фонових щитах та інші зміни, такі як написання з великої літери тексту на знаках індивідуального проєктування, нова форма стрілок, встановлення чітких пропорцій та відстаней між елементами тексту залежно від розміру великої літери, яка обирається, виходячи з місця встановлення знаку та категорії дороги, на ділянці якої розміщується знак.

Очевидно, що всі зміни будуть впроваджуватися поступово, однак водіям варто заздалегідь ознайомитися з нововведеннями, щоб бути готовими до зустрічі з «новими друзями» на дорогах.

Не можемо обминути увагою й глобальний вплив Covid-19 на поточну ситуацію у державі в цілому та в автомобільній сфері зокрема. 15 вересня ц.р. урядом було прийнято постанову, яка спрощує заміну водійського посвідчення. Тепер водіям не потрібно буде особисто йти до сервісного центру МВС для того, щоб отримати нові водійські права, — оновлений порядок дозволяє замовити посвідчення водія в додатку «Дія» або в електронному кабінеті водія. Відразу після виготовлення документ з’явиться в застосунку, а пластикове посвідчення можна буде отримати в обраному відділенні «Укрпошти» або скористатися кур’єрською доставкою. Вважаємо, що таке нововведення заслуговує на позитивну оцінку з урахуванням того, що послуга дозволяє отримати документ швидше, безпечніше та зручним для водія способом.

Черговим пристосуванням до умов сьогодення, спричинених пандемією, є ще одна новела, яку впровадив Кабінет міністрів України. Мова йде про можливість проведення теоретичної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв онлайн — у дистанційному режимі. Акредитовані МВС автошколи зможуть проводити дистанційні заняття для груп у складі не більше 10 осіб. Зазначимо, що на результат дистанційної підготовки буде впливати й присутність людей на онлайн-лекціях.

Для проведення занять із застосуванням технологій дистанційного навчання закладам при реєстрації списку групи в єдиному державному реєстрі МВС потрібно поінформувати найближчий територіальний сервісний центр МВС про намір навчати дистанційно. Втрата відповідним навчальним закладом акредитації тягне за собою призупинення онлайн-навчання.

Таким чином, майбутні водії отримують можливість навчатися, не виходячи з дому, а це, знову ж таки, допомагає зекономити час та зводить до мінімуму кількість контактів з іншими особами під час підготовки.

Необхідно також згадати про два нормативно-правові акти, спрямовані на повноцінний запуск системи габаритно-вагового контролю: Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 3 червня 2021 р. №1535-ІХ та Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 29 червня 2021 р. №1582-ІХ, які набувають чинності з 1 жовтня ц.р. Прийняття цих законів законодавчо закріплює можливість фіксації порушень у сфері габаритно-вагового контролю за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в т.ч. за допомогою фіксації в автоматичному режимі.

Важливою зміною є посилення адміністративної відповідальності за порушення у сфері габаритно-вагового контролю та відповідальності перевізника за недотримання габаритно-вагових норм. Так, аналізуючи вказані закони, можна зробити висновок, що з їх прийняттям встановлюються або підвищуються штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки належних документів, перевищення габаритно-вагових норм від 5% до 30%, ухилення або відмову від проходження габаритно-вагового контролю тощо. Наприклад, штраф за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки належних документів зріс з 1700 до 17 тис. грн, а за невиконання вимог уповноваженої посадової особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, про зупинку транспортного засобу — з 3400 до 51 тис. грн.

Такі зміни стимулюватимуть водіїв дотримуватися габаритно-вагових норм, що, у свою чергу, допоможе зберегти дорожню інфраструктуру та підвищити рівень безпеки дорожнього руху.

Принагідно варто нагадати, що з 27 серпня 2021 р. на території України запрацювали ще 27 камер автоматичної фото- та відеофіксації порушень ПДР. Загалом на українських дорогах вже встановлено 138 зазначених приладів (перелік адрес камер розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства внутрішніх справ).

З урахуванням викладеного закликаємо водіїв бути відповідальними, дотримуватися встановлених норм та слідкувати за законодавчими змінами й нововведеннями. Адже автоновели — це не лише про появу додаткових обов’язків, обмежень чи посилення відповідальності, а й про забезпечення державою більш комфортних та сприятливих умов для водіїв.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати