Тема протиправного захоплення та поглинання підприємств була і є актуальною для України з моменту проголошення її незалежності. Причинами цього явища стало багато негативних факторів, до яких насамперед необхідно віднести недосконалість вітчизняного законодавства та високий рівень корупції в державі. Хоча державою і робляться позитивні кроки в напрямку протидії протиправному захопленню підприємств, однак це питання все одно залишається проблемним.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, 10 жовтня 2013 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон № 642VII). Закон № 642VII був прийнятий на основі законопроекту № 0887 від 12.12.2012 року і набуває чинності 28.03.2014 року.
Цим Законом вносяться зміни до низки нормативних актів, серед яких є Кодекс про адміністративні правопорушення України, Господарський процесуальний кодекс України, Кримінальний кодекс України, Господарський кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України «Про Господарські товариства», Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».
Вашій увазі пропонується огляд найважливіших, на нашу думку, змін до законодавства, внесених Законом № 642VII.
Внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, зокрема в частині регулювання застосування заходів до забезпечення позову
Зі ст. 67 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України) у редакції із внесеними змінами було виключено такий захід забезпечення позову, як «зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту».
При цьому розширено перелік заходів забезпечення позову, які не можуть бути застосовані судами у справах, що виникають з корпоративних відносин, шляхом заборони здійснювати органам державної влади та/або органам місцевого самоврядування покладені на них згідно із законодавством повноваження.
Слід відзначити також, що в новій редакції ст. 67 ГПК України передбачено, що види забезпечення позову можуть використовуватися господарським судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав інших акціонерів (учасників) господарського товариства. Зокрема, заборона вчиняти дії має стосуватися лише пакета акцій, безпосередньо пов’язаного з предметом спору.