Ідея консолідації юридичних компаній — це закономірність розвитку ринку. Тож не дивно, що одна з помітних на ринку правничих груп у 2018 р. зробила цей крок — був збільшений партнерський склад, до роботи долучилися більше ніж 10 нових адвокатів. Про джерела цього стратегічного рішення, деталі його прийняття та поточну роботу з організації діяльності правничої групи «Коларес» розповіли її партнери, адвокати Антон Лященко та Олександр Вовк
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Нещодавно, переглядаючи анонс одного із заходів, ми побачили, що відбудеться батл між «богами юридичного ринку» та «молодими й зухвалими». Очевидно, що адвокати «Коларес» — молоді та зухвалі, але чи готові вони вже увірватися до Олімпу адвокатських послуг?
— Антон Лященко: Дійсно, незважаючи на те, що правничій групі «Коларес» вже більше ніж 10 років, за духом своєї роботи ми ще «молоді й зухвалі». Проте вже настав час, коли якісний стрибок у розвитку компанії відбувається не через чиїсь суб'єктивні бажання, а внаслідок об'єктивних чинників. У 2018 р. до нашої правничої групи приєдналися кілька досвідчених адвокатів, до складу партнерів був введений новий партнер, розширені основні практики — кримінальне право та процес, а також судова практики. Ці доленосні зміни 2018 р. наповнили нас впевненістю в тому, що ми йдемо правильним шляхом, ми чуємо ринок і відчуваємо найменші зміни у потребах наших клієнтів.
Одразу анонсуємо, що наступного року в «Коларес» з'являться дві нові практики (достатньо незвичні, навіть унікальні для юридичного ринку України). Звичайно, про їх старт буде оголошено додатково, але можемо запевнити, що набір штату нових працівників до цих практик вже майже завершився. Загалом, наша команда завжди готова до інновацій, а отже, до того, щоб знайти для клієнта таке рішення його проблеми, яке інші поки що не бачать або не знають про його існування. Іншими словами, у нас є свій запасний ліфт, коли інші штовхаються ліктями на вузьких сходах. Результат цього року був вражаючим — понад 90% виграних справ у суді. Вважаємо, що такий показник ККД — рівень більш ніж високий, але зупинятися на цьому ми не збираємося.
— Чи плануються з цього приводу якісь стратегічні зміни в діяльності компанії?
— А. Л.: Як відомо, немає меж досконалості. Наприклад, цього року у нас з'явилася ідея глобальної зміни тарифної політики. Здавалося б, що тут можна ще придумати? Традицій но в усьому світі застосовується тарифна політика, яка виходить з погодинної ставки, залежно від кваліфікації працівника. Однак у нас з'явилася думка про те, що ця тактика може бути не зовсім справедливою, адже в судовій практиці нерідко трапляються випадки, коли «дорогий» фахівець змушений робити «дешеву» технічну роботу, яка оплачується, виходячи з високої ставки «дорогого» фахівця. Тому у нас виникла ідея проводити тарифікацію, відштовхуючись від виду роботи, а не від категорії фахівця. Поки ми над цим думаємо. Крім того, необхідно провести переговори з нашими клієнтами про те, як вони оцінюють подібне нововведення.
— Як у «Коларес» ставляться до того, що ринок юрпослуг не просто диктує правила гри, але й інколи вловити тенденції змін дуже важко? Зокрема, через різні «непрозорі» ситуації. Наприклад, коли тендери на постачання юридичних послуг виграють фірми, до яких у колег є чимало запитань.
— Олександр Вовк: Дійсно, існує така ситуація. Нещодавно наша фірма також зіштовхнулася з чимось подібним. Це була допорогова закупівля юридичних послуг на представництво інтересів однієї державної компанії в судах у 2019 р. Як не дивно, але тендер виграло навіть не адвокатське об'єднання, а ТОВ, хоча загально відомо, що вже з січня повноцінно діятиме так звана адвокатська монополія. Мабуть, цей переможець якось реорганізується або відбудеться новий тендер. Загалом, це вже не дуже цікаво, хоча й свідчить про певний рівень ризиків.
Цікавим є інше питання — демпінг цін на такі послуги. Ми сіли й чітко прорахували кількість годин роботи адвокатів у судах, виходячи з нашої практики та розуміння всіх нюансів судової реформи. Таким чином ми виставили свою ціну. Її об'єктивність фактично була підтверджена іншими адвокатськими об'єднаннями, які брали участь у тендері, оскільки різниця в ціні становила 10-15%. Однак остаточні пропозиції в де яких фірмах були знижені одразу на 50%, а переможцем стала фірма, яка знизила ціну в 3 рази! Нам дуже важко уявити якість послуг за таку вартість. На таке можна погоджуватися лише у виняткових випадках. Наприклад, якщо до портфоліо клієнтів вам чомусь потрібна саме державна компанія, або це такий різновид pro bono, або у фірмі впевнені, що краще понести витрати на цьому конкретному клієнті, а не прибуток, оскільки це все одно краще, ніж витрачатися на рекламу, яка не принесе користі.
Наш підхід до роботи з клієнтами все ж таки більш класичний та зрозумілий для клієнта: ми формуємо справедливу ціну послуг, але якщо беремося за справу, то виконуємо її на совість, з повною віддачею, з таким завзяттям, наче нам сплачено в сотні разів більше.
— Відомо, що ви одні з не багатьох фірм, які активно беруть участь у судовому захисті порушених прав українських туристів. Чи так це насправді?
— О. В.: Що стосується захисту прав туристів, то не секрет, що «бульбашка» безвідповідальності туристичного ринку вже давно мала б луснути, адже в українців вже давно немає сили терпіти хронічні перенесення, зміни та скасування рейсів, а також відсутність номерів у готелях. Наразі адвокатське об’єднання «Коларес» подало судовий позов в інтересах більше ніж 60 позивачів, які сплатили повну вартість свого відпочинку ще у січні-березні 2018 р. (30-50 тис. грн), але й досі нічого не отримали.
Проте захист прав у нашій країні не така легка справа, як це здається на перший погляд. Наприклад, нас дуже дивує, що державні органи легко видають нові ліцензії про здійснення туристичної діяльності щойно створеним компаніям з назвами, майже аналогічним до тих, у яких є проблеми в судах. Інший момент — справа може бути скільки завгодно резонансною, проте в суді можуть не поспішати навіть просто призначити її до розгляду.
— Ви говорите, що Ваші основні практики пов'язані зі знач ним обсягом роботи адвоката в судах. Як Ви ставитеся до ідеї запровадження в КПК такого поняття як «зло вживання процесуальними правами адвоката»? Як Ви вважаєте, чи це потрібно?
— А. Л.: Нам не дуже зрозуміла доцільність таких змін до кримінального процесу, до того ж шляхом внесення змін через Прикінцеві та Перехідні положення до законопроекту №9055, який регулює адвокатську діяльність. По-перше, у такий спосіб можна законодавчо звузити можливість правового інструментарію адвоката, адже тоді адвокат працюватиме не максимально ефективно заради клієнта, а максимально обережно, щоб не потрапити під дисциплінарне стягнення чи взагалі не «вилетіти» з процесу.
По-друге, ми навіть не бачимо для цього фактичних підстав, оскільки зазвичай адвокат — це найбільш коректний учасник судових засідань. Загалом, таке формування питання могло спасти на думку лише людині, яка ніколи не практикувала як адвокат. Адже адвокат нічого не робить у власних інтересах. Він працює в інтересах клієнта, тому він апріорі не може зло вживати правами клієнта, адже це його заробіток. Інша справа, якщо адвокат у процесі поводиться не етично чи якось порушує закон. У такому випадку, без жодних питань, до адвоката має застосовуватися спеціальний вид відповідальності. Однак закріплювати в Законі, що адвокат, роблячи свою роботу, подаючи клопотання та заяви, у такий спосіб зло вживає наданими законом правами — це абсурд.
— Дотичне питання: чи потрібно сьогодні перевіряти адвокатів на доброчесність, як стверджують де які активісти?
— О. В.: Ми не кажемо, що адвокати — святі. Мабуть, якщо перевірити всіх захисників на поліграфі, то якісь нюанси роботи, які не є і не можуть бути взірцем, виявляться у кожного. Проте формулювання такої проблематики — мертвонароджене, оскільки адвокат — це не державний службовець, він не несе жодних корупційних ризиків для держави. Він просто повинен добре виконувати свою роботу та не порушувати закон. Це всі складові доброчесності адвоката. Для клієнта адвокат повинен бути не максимально чесним, а максимально кваліфікованим та ефективним. До того ж рішення у справі виносить не адвокат, а суддя. Тому якщо за допомогою поліграфу в одному з офісів американського Ernst & Young перевірять на доброчесність всіх наших суддів, тоді можна буде повернутися до питання доброчесності адвокатів.
— З позиції кваліфікації та враховуючи шалений прогрес у розвитку ІТ-технологій, чи не лякає адвокатів «Коларес» поява так званих роботів-юристів, які за лічені секунди знайдуть потрібний шаблон позову або за годину проаналізують кілька тисяч аналогічних справ?
— О. В.: Розвиток технологій може значно полегшити роботу адвоката, але поява роботів не призведе до того, що зникне професія адвоката. На мою думку, кожна справа — унікальна, для її вирішення потрібен правовий креатив, а інколи одразу на межі кількох галузевих знань. Шаблон ні рішення дуже рідко спрацьовують. Однак якщо ми говоримо про якусь рутину, звичайно, в такому випадку новації можна сприймати позитивно. Я вважаю, що набагато швидше можуть відійти в минуле такі професії як дизайнер чи перекладач. Тому юристам поки що рано хвилюватися.
— Тобто від рутини Ви готові відмовитися в будь-який момент. Від яких цінностей у правовій групі «Коларес» не відмовляться ніколи?
— А. Л.: В цьому випадку, мабуть, доречно нагадати девіз нашої компанії: «Коларес — найкраще рішення для клієнта!». Це означає, що ми намагаємося вирішити проблему клієнта у максимально ефективний спосіб. Сьогодні до команди правничої групи «Коларес» входять не лише адвокати, але й компетентні юристи, фінансисти, податкові консультанти, аналітики та аудитори. Рівень послуг нашої компанії завжди відповідав вітчизняним і міжнародним стандартам якості, а команда фахівців невпинно демонструє глибокі знання в особливостях сучасного правового середовища, гнучкий та універсальний підхід до кожної справи, а також повну обізнаність у потребах і проблемах клієнта.
Вміння фахівців нашої компанії виходити за межі ситуації, що виникла, і дивитися ширше в пошуках шляхів її вирішення, а також бажання захистити інтереси клієнта з максимальною для нього вигодою — це основні принципи нашої роботи, від яких ми не відмовимося ніколи. Це перший і головний аспект. Однак такий результат можливий лише в команді однодумців, яким приємно працювати разом.