30 листопада 2023, 11:57

Юристи в Україні мають грати ключову роль як голос здорового глузду та справедливості

Микола Стеценко
Микола Стеценко «AVELLUM» керуючий партнер, Президент АПУ
Вікторія Краснова
Вікторія Краснова виконавча директорка Асоціації правників України
Ольга Ворожбит
Ольга Ворожбит голова Етичної комісії Асоціації правників України

Жодна реформа в Україні не відбувається без експертної участі правників. АПУ закликає колег із юрфірм і департаментів приєднуватися до партнерства, аби разом будувати правову державу. Сьогодні Асоціація святкує свій 21-й День народження. Ми поспілкувалися з її Президентом Миколою Стеценком, виконавчою директоркою Вікторією Красновою та головою Етичної комісії Ольгою Ворожбит. Яким був цей рік для юридичного ринку загалом? Що наразі плідно розвивається в Асоціації? Як звучить голос АПУ проти війни сьогодні?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Уже пройшло декілька місяців, як вас обрали на посаду Президента АПУ. Чи справджуються ваші сподівання та очікування? Що наразі плідно розвиваєте в Асоціації, в яких напрямах працюєте, як підтримуєте юридичну спільноту?

Микола Стеценко

Микола Стеценко: Передусім я хочу подякувати всій спільноті Асоціації правників України за підтримку моєї кандидатури як Президента АПУ. Ця посада є певною мірою викликом для мене, але досвід роботи у попередньому Правлінні Асоціації дав мені впевненість, що ми зможемо це зробити разом із командою Секретаріату та новим Правлінням. До речі, ми суттєво оновили склад Правління і нещодавно провели стратегічну сесію Правління АПУ, що визначила й підтвердила стратегічні та операційні цілі й напрями роботи Асоціації на наступні два роки. Нове Правління підтримало заявлені стратегічні напрями розвитку АПУ, але нові члени Правління також принесли нові ідеї та свіжий погляд на розвиток АПУ, що дуже корисно для Асоціації.

Мої очікування дійсно справджуються, а саме: багато роботи всередині АПУ, спілкування з донорами та партнерськими організаціями, генеральними партнерами, активна робота з Правлінням, вибори голів секцій, відділень і комітетів тощо.

Нашим основним напрямом залишається робота з трьома колами стейкхолдерів, як заведено зараз казати. Так, ми підсилюємо роботу в комітетах і секціях, проводимо аудит їх роботи, аби дати більшу якість для наших членів.

Окрім того, ми продовжуємо нашу роботу для юридичної спільноти загалом, зокрема активно йде робота в Етичній комісії, і найближчим часом ми почнемо кампанію з популяризації Етичного кодексу правника.

І нарешті, ми працюємо з міжнародними донорами та партнерськими організаціями юристів на кшталт ІВА щодо питань притягнення росії до відповідальності за її злочини в Україні, захисту прав людини в Україні, виявлення дискримінації тощо. Це ті проєкти, які започаткувала попередня Президентка АПУ Анна Огренчук, і вони підняли Асоціацію на новий рівень відносин із міжнародними партнерами та донорами.

Також ми залучаємося як Асоціація до різноманітних реформ в Україні. Наша позиція активно звучить щодо низки законопроєктів — від освітньої реформи до реформи правоохоронних органів, правосуддя тощо. Ми працюємо над тим, щоби голос АПУ став гучнішим у всіх реформах, що реалізуються в Україні, адже жодна реформа не відбудеться без експертної участі правників.

— Які можливості та перспективи для юридичного ринку України надає співпраця з міжнародними правничими організаціями? Чи відчуваєте ви зниження інтересу з їх боку до війни в Україні?

Микола Стеценко: Міжнародні правничі організації мають величезний досвід, яким активно діляться з нами. Наприклад, АПУ веде проєкт із моніторингу судових процесів щодо воєнних злочинів. Цей проєкт фінансується USAID за підтримки Гельсінської групи. А ось допомогу в розробці методології моніторингу та стандартного опитувальника нам надала ІВА, адже Інститут прав людини при ІВА розробив Стандартні рекомендації щодо моніторингу судових процесів.

Разом з ІВА ми провели успішний захід ReOpen Ukraine під час Щорічної конференції ІВА в Парижі цього року. До речі, в межах цієї конференції було чотири-п’ять різних заходів, присвячених Україні, зокрема інтерв’ю Генерального прокурора України, яке зібрало переповнену залу юристів — членів ІВА. Тому впевнено можу сказати, що жодного зменшення інтересу до України немає. Всі розуміють ту важливу роль, яку грає Україна зараз у захисті демократичного світу та цивілізації загалом.

— У кожного — свій фронт боротьби з ворогом і внесок у перемогу. Як звучить голос АПУ проти війни саме сьогодні? Розкажіть про Pro bono та волонтерські ініціативи, які втілює АПУ.

Вікторія Краснова Вікторія Краснова: Асоціація реалізує низку ініціатив і проєктів, спрямованих на підтримку тих, хто найбільше потребують допомоги в цей складний час.

На другий день повномасштабного вторгнення, 25 лютого минулого року, ми запустили гарячу лінію безоплатної юридичної допомоги громадянам і бізнесу з питань, пов’язаних із військовою агресією та її наслідками. Наразі ми надали понад 6000 консультацій, серед яких допомога з питань, пов’язаних із воєнним станом, перетином кордону, втратою майна та іншими питаннями, що виникають у зв’язку з повномасштабним вторгненням. Наразі проєкт функціонує зокрема і за підтримки ІВА.

Ще один із напрямів — допомога правникам та їх родинам, які опинилися в тяжких обставинах через війну — втратили житло, годувальника сім’ї або в інших обставинах, що потребують залучення підтримки. Цей проєкт АПУ реалізує у співпраці з Благодійним фондом «Добрі серця для України». Кошти шукаємо за кордоном, долучаємо до проєкту іноземних інституційних партнерів, юридичні компанії та приватних меценатів.

Ми намагаємося розширювати можливості для розвитку та реалізації правників. На нашому сайті з’явилися два додаткових розділи — «Освітня платформа», де вже можна переглядати семінари та курси, і «Кар’єра» — сервіс для пошуку роботи.

— У своєму недавньому інтерв’ю «Юридичній Газеті» ви наголошували, що Асоціація правників України має забезпечити популяризацію Етичного кодексу. На якому етапі його впровадження? Чи є пропозиції внести певні зміни? Яка реакція та ставлення юридичного бізнесу до нього сьогодні?

Микола Стеценко: Як я вже згадав, Етична комісія почала активно працювати у новому складі. Зокрема, зараз розробляються процедури щодо роботи Етичної комісії. Також ми готуємо цілу низку заходів щодо підвищення обізнаності юридичної спільноти про зміст норм Етичного кодексу та можливостей його застосування. Найближчим часом ви вже побачите реалізацію першого етапу.

Ольга Ворожбит Ольга Ворожбит: Зараз іде робота щодо спрощення процедури звернення до Етичної комісії із заявами щодо порушень Кодексу. До того, як запрацюють нововведення, Комісія розглядатиме звернення за наявною процедурою.

Особливу увагу ми приділяємо обізнаності клієнтів щодо можливостей Кодексу. Зокрема, ми ознайомлюємо їх із рівнем стандарту поведінки юристів, на який вони можуть розраховувати. Тобто працюємо з обома сторонами відносин «правник — клієнт».

— Яким був цей рік для юридичного ринку загалом? Як війна та економічна ситуація в країні вплинули на юридичні практики? Які, на вашу думку, найпопулярніші сьогодні?

Микола Стеценко: Цей рік був складним для юридичного ринку та України загалом. З одного боку, було багато сподівань щодо завершення війни з росією та початку відбудови повоєнної України. На жаль, поки що цього не відбулося, хоча в останні місяці збільшується кількість заявлених інвестиційних проєктів з боку іноземних компаній, що, звичайно, надихає.

З іншого — Україна наростила свою систему протиповітряної оборони завдяки допомозі демократичного світу, що створило високий рівень безпеки принаймні у великих містах і люди та бізнес повернулися до майже нормального рівня життя. У Києві та Львові навіть відновилися транспортні затори, що свідчить, як відомо, про підвищення ділової активності.

Юридичний ринок очікував на великі інвестиційні проєкти у другому півріччі цього року, але поки що їх небагато. Водночас рівень завантаженості стабілізувався з літа 2022-го і вийшов приблизно на рівень ковідного 2020 року. Попри такі помірні результати, багато фірм проводять щорічні стажування, беруть нових людей і роблять підвищення. Це свідчить про певний стриманий оптимізм серед юридичних фірм.

Щодо практик, то майже всі вони зараз мають роботу, але, безумовно, найактивнішою є практика вирішення спорів у різних її проявах: господарські спори, арбітражі, кримінальні провадження та банкрутство — все це дає суттєве завантаження для юридичних фірм, на мій погляд.

— Якими ви бачите основні напрями діяльності АПУ у 2024-му?

Микола Стеценко: У 2024 році ми маємо активно просунутися у реалізації наших стратегічних цілей. Але для цього нам потрібно збільшити штат Секретаріату, тому, користуючись нагодою, запрошую всіх небайдужих людей подавати свої кандидатури на відкриті посади в Секретаріаті АПУ, а також залучатися до різних грантових проєктів Асоціації, які ми регулярно оголошуємо в соціальних мережах.

Ми активно працюватимемо у наступному році над посиленням інституційної та фінансової спроможності АПУ. Зокрема, будемо залучати більше українських та іноземних фірм до партнерства, шукатимемо гранти та довгострокову фінансову підтримку від міжнародних донорів, а також будемо активно популяризувати членство в Асоціації правників України.

Юридичні фірми та міжнародні донори відчувають, що підтримка АПУ — це передусім соціальна відповідальність за розвиток незалежної та етичної спільноти правників, яка зі свого боку є важливою складовою системи правосуддя. Подальше інституційне зміцнення Асоціації є важливим для побудови верховенства права в Україні, адже саме голос АПУ як незалежної спільноти правників впливає на реформи в Україні та пов’язує українських правників з іноземними колегами. Тому я закликаю колег із юридичних фірм та юридичних департаментів приєднуватися до лав членів і партнерів Асоціації правників України, аби разом будувати правову державу. Юристи в Україні сьогодні мають грати ключову роль не лише як правові експерти, а і як голос здорового глузду та справедливості.

— Як зараз співпрацюєте з ІВА? Якою запам’яталася цьогорічна зустріч світових юристів у Парижі? Які питання були винесені на порядок денний у міжнародної юридичної спільноти?

Вікторія Краснова: Окрім згаданого вище, одним із надзвичайно важливих етапів на шляху відшкодування завданих збитків у майбутньому є документування доказів вже зараз. Додаток eyeWitness to Atrocities, розроблений за ініціативи International Bar Association, вже кілька років успішно використовується для фото- та відеофіксації воєнних злочинів у світі. Разом з ІВА Асоціація всіляко підтримує просування використання додатка в Україні.

Якщо ми говоримо про ReOpen Ukraine, захід був присвячений обговоренню ключових питань, пов’язаних з відновленням верховенства права в Україні. Обговорення охоплювало теми відшкодування збитків, завданих війною, та ролі міжнародних організацій у відновленні України.

Цей захід підтримали і відвідали багато провідних юридичних фірми України, за що ми їм дуже вдячні. Це спільна робота всіх юристів щодо підтримки зусиль України з притягнення росії до відповідальності за її злочини.

— Що хотіли б побажати колегам та юридичному бізнесу загалом у День народження АПУ?

Микола Стеценко: Я хотів би привітати всіх членів, партнерів і батьків-засновників АПУ із цим святом, адже протягом вже 21 року Асоціація залишається громадською організацією правників, що керується демократичними принципами та уособлює широке представництво всіх правників України. АПУ є добровільною організацією правників та об’єднує саме пасіонаріїв, тобто тих правників, кому не байдужа юридична спільнота і доля юриста в Україні. Навіть більше — тих правників, кому не байдужа доля України загалом.

Я бажаю всім правникам України натхнення у роботі та усвідомлення нашої важливої ролі для побудови нової України вже сьогодні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати