Про специфіку роботи юриста в паливно-енергетичному секторі та проблематику ведення бізнесу у цій сфері «Юридичній газеті» розповів заступник генерального директора з правових питань та юридичного забезпечення ТОВ «Параллель-М ЛТД» Станіслав Зелений.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Пане Станіславе, розкажіть як починався Ваш кар’єрний розвиток юриста в компанії «Параллель?
- Я починав роботу в компанії на посаді юрисконсульта. З того періоду протягом певного часу обіймав посади начальника юридичного відділу, директора юридичного департаменту, сьогодні займаю посаду заступника директора з юридичних питань та правого забезпечення. Потрапив до компанії у 2003 р. за пропозицією колишнього керівництва ТОВ.
- Яка специфіка роботи юриста в паливно-енергетичному секторі?
- Специфіка досить різноманітна. Треба знати як загальне для усіх суб’єктів господарювання законодавство (господарське, цивільне,податкове), зовнішньоекономічну діяльність, так і специфічне законодавство, що врегульовує діяльність в паливо-енергетичному секторі.
- Якими критеріями Ви керуєтеся при підборі співробітників до юридичного департаменту компанії?
- По-перше, працівники юридичного департаменту повинні достатньо глибоко знати законодавство, що регулює господарську діяльність та вміти користуватися ним, оскільки дуже великий обсяг роботи становить договірна праця. Тому Цивільний кодекс, Господарський кодекс, Процесуальний кодекс повинні бути їм знайомі від «а» до «я». По-друге, юристи повинні самостійно мислити, а також самостійно приймати рішення та нести відповідальність за них. Це необхідно для того, щоб під час взаємовідносин з партнерами та представниками влади вони могли якісно відстоювати інтереси компанії.
- Розкажіть про діяльність компанії «Параллель»
- Компанія «Параллель» є найбільшою мережею автозаправних станцій в Східній Україні. Незважаючи на складні умови ведення бізнесу, компанія продовжує постачати паливо високої якості на 63 автозаправних комплекси в Запорізький, Дніпропетровській та на підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей (43 з них під ТМ «Параллель»). Через мережу міні-маркетів при АЗК під власним брендом «ZZZIP!!» реалізуються супутні товари, продукти харчування. Також «Параллель» надає послуги експрес-мийки легкових автомобілів, здійснює оптову торгівлю паливом. У розпорядженні компанії – нафтобаза у Дніпропетровській області, власний парк сучасних бензовозів і газовозів.
- Наскільки держава сьогодні підтримує або ж, навпаки, заважає роботі бізнесу у цій сфері на законодавчому рівні (законопроекти, положення, податкова та митна політика тощо)?
- Мабуть, не буде секретом, що сьогодні у представників бізнесу дуже багато запитань та прохань до держави стосовно лібералізації господарської діяльності. Було чимало позитивних ідей, які втілювалися, наприклад, на рівні законодавства, але надалі на рівні підзаконних актів не приймалися або приймалися з великим запізненням, або ж на рівні конкретних виконавців ці ідеї зводилися нанівець. Не можна сказати, що у нас все так погано, – навпаки, існує досить велика кількість випадків, коли влада не тільки прислуховується до бізнесу, але і йде назустріч. Однак як юрист я вважаю за необхідне чітко, без можливості двоякого трактування, розмежувати права та обов’язки суб’єктів господарювання та суб’єктів владних повноважень. До прикладу наведу митне законодавство: права та повноваження посадових осіб митного органу настільки великі, що виникає безліч можливостей трактувати положення кодексу на користь митного органу. Достатньо лише спробувати довести митну вартість товару.
- Відомо про випадки експлуатації третіми особами автозаправних комплексів «Параллель», відновлення продажу палива на АЗК, які знаходяться на непідконтрольній Україні території, а також використання брендованих елементів (паливних талонів, фірмових прапорів, вивісок та ін.). Ви зверталися з цього приводу до правоохоронних органів? На якому етапі наразі знаходиться слідство у цій справі?
- Це дуже складне питання, з цією проблемою зіштовхнулася не лише наша компанія. Коли ти не маєш змоги вплинути на цей процес, не маєш достовірної інформації про те, що там коїться – дуже важко боротися з подібними випадками. Дійсно, після втрати контролю над об’єктами на непідконтрольній території ми звернулися з відповідними заявами до правоохоронних органів. До того ж ми зверталися і раніше,оскільки випадків протиправних дій було багато. Усі наші заяви було прийнято, здійснюється провадження, але я можу лише уявити собі, скільки аналогічних справ знаходиться в правоохоронних органах. І, можливо, через відсутність доступу до тієї території, неможливість провести усі необхідні процесуальні дії для всебічного та повного розслідування справи, на сьогодні винуватці ще не встановлені. А випадки, коли хтось імітує нашу господарську діяльність, траплялися і раніше. Компанія «Параллель» достатньо відкрита, має певну репутацію, здійснює свою діяльність вже понад 20 років. Але раніше, у разі протизаконного використання нашого бренду, були шляхи подолання – Антимонопольний комітет, суд. Наразі такої можливості немає.
- Які збитки понесла компанія від руйнувань, крадіжки палива та спецтранспорту на непідконтрольних територіях?
- На початок 2014 р. мережа АЗК налічувала 117 комплексів під ТМ «Параллель», через рік їх число склало 72, на сьогодні працюють 43 автозаправки під ТМ «Параллель». В результаті вуличних боїв або попадань снарядів 15 АЗС були зруйновані повністю, 9 АЗС отримали значні пошкодження. Нафтобаза також зазнала обстрілів, внаслідок чого отримала серйозні пошкодження. 10 бензовозів та декілька одиниць легкового транспорту було захоплено озброєними особами. Наразі фінансові втрати активів компанії оцінюються більш ніж у 100 млн грн.
- Незважаючи на це, «Параллель» увійшла до числа компаній, що є основними для підтримки української економіки, за версією журналу Forbes. За якими критеріями формувався рейтинг та як, власне, вдалося досягти такого результату.
- Оцінюючи компанії, редакція аналізувала 4 критерії: виторг, прибуток, активи та вартість підприємства. Вартість компаній виводилася за допомогою оцінних мультиплікаторів з урахуванням державного й регіонального ризиків; використовувалися дані Bloomberg, інвестиційних компаній «АРТА» та Concorde Capital. Насправді, «Параллель» щорічно посідає місця у першій сотні Forbes, і цей рік не є виключенням. На мою думку, на результат мала вплив низка факторів. По-перше, розширення ринку збуту в Запорізької області. По-друге, інтенсивний розвиток торгівлі паливом великим оптом. По-третє, значний приріст «непаливних» продажів – кави й фаст-фуду. Тож, ми сфокусувалися на інших наших сильних сторонах.
- Які поради можете дати юристам-початківцям?
- Знати матеріал, мати бажання розвиватися та вчитися на власних помилках, робити висновки й аналізувати. Додатково процитую вислів моїх колишніх викладачів: «Юрист не може знати все законодавство, але повинен знайти правильну відповідь». Я сам багато разів робив так…(ред. посміхається).