В конкурентному середовищі важливо відрізнятися від інших — пропонувати щось особливе, надавати унікальні послуги. Ми поговорили з керуючим партнером ЮФ «Місечко та Партнери» Володимиром Місечко про унікальність його компанії, ключові напрямки послуг, цікаві справи та приводи для гордості.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Володимире, як Ваша компанія перебудувала (або перебудовує) стратегію в цей кризовий період? Як карантин вплинув на її роботу?
- Звичайно, карантин не обійшов нашу фірму. Як і більшість українських та світових компаній, ми намагаємося перебудувати форму роботи фірми та стандарти надання послуг. Протягом останніх 3‑х років ми сфокусовані на наданні послуг нашим громадянам за кордоном, тому закриття кордонів негативно вплинуло на нашу діяльність.
13.03.2020 р. я повернувся з відрядження з Риги, де успішно подав заяву від імені клієнта на отримання гарантованої банківської виплати, а вже 14.03.2020 р. Латвія закрила країну для в'їзду. Начебто встиг і все добре, але моє судове засідання в окружному суді Люксембургу, яке було призначене на 24.03.2020 р., наразі скасоване. Окрім того, співбесіда мого клієнта в банку Сербії щодо відкриття рахунку перенесена на невизначений час.
Щодо фірми та співробітників, то після введення карантину в Україні, дотримуючись рекомендацій ВОЗ і МОЗ, ми перейшли на дистанційну форму роботи. Хочу вірити, що введений карантин — це лише тимчасове явище. Однак з огляду на кількість смертей станом на середину квітня, розумію, що це серйозний виклик для сучасної медицини та суспільства.
- Минулого року ЮФ «Місечко та Партнери» святкувала 10‑річчя роботи. Які зміни відбулися з Вами особисто та всередині компанії за цей час?
- 07.05.2020 р. фірма відзначатиме своє 11‑річчя. Це достатньо значний вік для українського юридичного ринку. Звичайно, ми не можемо змагатися з «китами українського юридичного ринку», але за 11 років ми знайшли свого клієнта та об'єктивно оцінюємо свої можливості.
З моменту заснування ми змінили чотири офіси, прийняли на роботу та попрощалися з десятками співробітників, пережили складну економічну ситуацію в країні та подолали багато викликів. Весь цей час ми супроводжували та продовжуємо супроводжувати наших клієнтів. Хочу зазначити, що саме це мотивує надалі працювати, адже задоволений клієнт — це головний результат та основний індикатор нашої роботи.
Щодо мене особисто, звичайно, за 11 років відбулося безліч змін. На момент відкриття фірми мені було лише 26 років. За цей час я здобув той життєвий досвід, який сьогодні мені допомагає у розвитку фірми та наданні послуг.
- В конкурентному середовищі (а таким є ринок юридичних послуг нашої країни) важливо відрізнятися від інших — пропонувати щось особливе, надавати унікальні послуги тощо. В чому полягає Ваша унікальність?
- Як я вже зазначив, протягом останніх 3‑х років ми сфокусовані на наданні послуг громадянам України за кордоном. Фактично, ми не маємо значної конкуренції в цьому напрямку, оскільки більшість українських юридичних фірм сфокусована саме на наданні послуг на локальному українському ринку. Наша унікальність полягає в послугах та спілкуванні з клієнтом, адже український клієнт є достатньо специфічним, для нього спілкування з юристами Німеччини, Угорщини, Люксембургу чи навіть Латвії є випробуванням. Ми говоримо з усіма сторонами однією мовою та розуміємо специфіку кожного. До того ж у більшості випадків ми не є посередниками, а особисто надаємо послуги нашим клієнтам.
- На яких послугах/напрямках наразі найбільше сконцентрована Ваша робота?
- Якщо говорити про наші послуги, то 70% послуг зосереджено в банківському та фінансовому секторі, які ми надаємо за кордоном. Я виокремив основні чотири напрямки, на яких ми зосередженні.
По‑перше, супроводження клієнтів у процедурі ліквідації банку. Це стосується як отримання клієнтами гарантованих виплат (максимальна сума таких виплат у Європі становить 100 тис. євро), так і підготовки та подачі кредиторських вимог щодо суми, що перевищує гарантовані 100 тис. євро. Наразі ми супроводжуємо клієнтів ABLV Банку та PNB Банку Латвії, а також ABLV Банку Люксембургу. По‑друге, представництво інтересів клієнтів у спорах щодо оскарження рішень фінансової розвідки про заморожування коштів. Залежно від країни, такі скарги розглядає спеціальний відділ Генеральної Прокуратури (наприклад, у Латвії) або суд (наприклад, у Люксембурзі).
По‑третє, підготовка на запит європейських банків юридичних висновків щодо правомірності діяльності їхніх клієнтів, громадян України, з нормами українського законодавства, а також пояснень щодо походження грошових коштів. По‑четверте, відкриття рахунків у європейських банках та фінансових установах.
- Поділіться найцікавішими справами, які Вам довелося супроводжувати.
- Більшість міжнародних справ є цікавими, оскільки вони пов'язані із закордонними відрядженнями, знайомством з новими людьми та новим досвідом. Щодо найцікавіших справ, то я виділив би декілька. Насамперед, це представництво інтересів клієнтів в Окружному суді Люксембургу у справах щодо оскарження рішень фінансової розвідки Люксембургу (FIU Luxembourg) про заморожування коштів. Ця справа цікава отриманим досвідом, розумінням судового процесу в Люксембурзі та побудови їхньої системи банківського нагляду.
У процедурі ліквідації Банку ABLV Bank Luxembourg всі подані кредиторські вимоги підлягали оцінці фінансовою розвідкою Люксембургу, яка в межах своєї компетенції мала право на заморожування коштів. Цікаво, що на відміну від нашої загальноприйнятої практики, фінансова розвідка Люксембургу не зобов'язана повідомляти клієнта про таке блокування коштів і лише на мій запит підтвердила цей факт та надіслала номер рішення і дату. Фактично, ми оскаржували зазначене рішення, не маючи його тексту, та отримали його лише за електронною адресою після прийняття скарги Окружним судом Люксембургу та відкриття провадження.
Також цікавим є той факт, що Велике Герцогство Люксембург є карликовою державою з трьома офіційними мовами (французькою, німецькою та люксембурзькою). Діловодство в суді здійснюються однією з цим мов. Зі мною відмовлялися спілкуватися англійською мовою навіть поза межами суду, вибачаючись та пояснюючи, що спілкування можливе лише однією з офіційних мов, а перекладач, який супроводжує мене у процесі, оплачується коштом держави. Окрім того, всі учасники процесу, судді, помічники, адвокати, прокурори вдягають мантії. Виглядає доволі кумедно, коли з‑під мантії видніються джинси та кросівки.
Іншій цікавий проект — це супроводження клієнтів Латвійського банку ABLV. Латвійський банк ABLV нараховував приблизно 15 тис. клієнтів-нерезидентів (БВО, Невіс, Панама, Домініка, Беліз), бенефіціари яких були зосередженні в Україні, Росії та Казахстані. Після початку процедури самоліквідації Банку (лютий 2018 р.) жоден європейський банк не був готовий прийняти кошти з цього банку, адже гарантована виплата була можлива лише на дзеркальний рахунок клієнта. Протягом 3‑х місяців ми намагалися знайти рішення. Одного разу ми навіть успішно відкрили рахунок для клієнта в європейському банку, але як тільки кошти були зараховані, банк відхилив вхідний платіж з Латвії, а рахунок закрив.
Лише у травні 2018 р. ми знайшли вихід. Один з угорських банків погодився приймати кошти. За допомогою такого рішення ми допомогли більше ніж 30 клієнтам отримати гарантовані Латвійською державою кошти.
- Якими справами Ви найбільше пишаєтеся? В чому полягала їх складність?
- Я пишаюся кожною вдалою справою, кожним «дякую» від клієнта. Така винагорода є особливою, адже саме клієнт — це основа успішності розвитку фірми. Однак є одна справа, яка відрізняється від інших. До мене звернулося молоде подружжя, яке придбало квартиру на вторинному ринку. Вони почали робити ремонт, але одного дня отримали листа від виконавчої служби про арешт квартири. Ремонт був зупинений, а в сім'ї почалися чвари.
Взявшись за справу, я з'ясував, що клієнти придбали квартиру у підставної особи, яка придбала її на прилюдних торгах з реалізації арештованого майна в межах виконавчого провадження про звернення стягнення на предмет іпотеки. Приблизно через місяць після набуття права власності на квартиру клієнтами, ПриватБанк (стягувач у справі про звернення стягнення на предмет іпотеки) звернувся до суду з позовом про визнання прилюдних торгів недійсними та отримав заочне рішення про задоволення позову, яке підтримав Апеляційний суд Києва під час розгляду апеляційної скарги організатора торгів.
Отже, по факту реституція, квартира мала бути повернута власнику, а моїм клієнтам — кошти, сплачені за квартиру. Однак особа, яка її продала, була вже недосяжна для контакту. Я поновив строк на касаційне оскарження, скасував рішення апеляційного суду міста Києва та направив справу на повторний розгляд до апеляційної інстанції. Суд за моєю заявою скасував заочне рішення про визнання торгів недійсними та закрив провадження з підстав порушення ПриватБанком правил предметної підсудності, оскільки спір виник між юридичними особами та повинен був розглядатися в порядку господарського судочинства. Таким чином, я не лише повернув квартиру у власність клієнтів, але й зберіг сім'ю.
- Ваша компанія більше орієнтована на український бізнес чи на іноземного клієнта?
- Ми орієнтовані на українського клієнта, який потребує допомоги за кордоном, а також на іноземного клієнта, який шукає підтримки в Україні.
- Які справи Ви ведете на українському ринку?
- На українському ринку ми фактично відмовилися від судової практики, адже завдяки «реформам та реформаторам судової системи» справи, особливо цивільні, розглядаються протягом 3‑4‑х років лише в суді першої інстанції. Тому якщо ми беремося за судові справи, то виключно за господарські. Водночас ми продовжуємо допомагати іноземному бізнесу виходити на український ринок, допомагаємо реєструвати іноземні представництва, створювати українські компанії з іноземним капіталом. Можливо, ми одні з найперших пропонуємо іноземному клієнту український «сабстанс» та розвиваємо практику real estate.
- Хто Ваші клієнти? За якими принципами Ви будуєте відносини з клієнтами?
- Більшість наших клієнтів — це успішні підприємці, які будують свій бізнес в Україні та за кордоном. Такі клієнти завжди хочуть отримувати якісний продукт та розуміти його практичну цінність. Наше завдання — зрозуміти, що зробити для вирішення його проблеми, пояснити можливі ризики та результати, бути максимально відкритими. Загалом, ми намагаємося завжди дотримуватися високих стандартів та зробити максимум для нашого клієнта, вирішити проблему, а не дорого продати свої послуги.
- Де Ви шукаєте нових клієнтів?
- Зазвичай нові клієнти з'являються завдяки «сарафанному радіо». Постійні клієнти або європейські колеги радять звернутися до нас своїм знайомим. Щоб такий інструмент спрацював, потрібно дуже якісно виконувати свою роботу, а краще — намагатися трохи перевершити очікування від співпраці. Окрім того, для європейців дуже важлива ділова репутація юридичної фірми та співробітників. Вона має бути ідеальною.
- Як плануєте розвивати компанію в майбутньому?
- Ми маємо багато цілей, які стосуються розвитку та збільшення дохідності компанії. Зазвичай це головні маркери успішності бізнесу. Насамперед, я маю намір переглянути стратегію розвитку фірми та приділити більше уваги діджиталізації внутрішніх процесів. Карантин колись закінчиться, а добре налаштована система віддаленої роботи не буде зайвою.