02 липня 2019, 12:56

Владислав Соколовський: «АПУ — моє палке кохання»

Опубліковано в №27 (681)

Владислав Соколовський
Владислав Соколовський «Соколовський і партнери, АК» керуючий партнер, член правління АПУ

Про турбулентність юридичного ринку, тенденції його розвитку та особисте з АПУ розповів член правління, визнаний одним з найкращих спеціалістів у сфері оподаткування, керуючий партнер АК «Соколовський і партнери» Владислав Соколовський 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Владислав Соколовський

— 14 років тому Ви приєдналися до АПУ. Які переваги цієї організації Ви можете відзначити?

— На мою думку, АПУ була і залишається єдиною організацією, яка дійсно може захищати інтереси та права правників. Я жодного разу не пошкодував, що приєднався до цієї спільноти. По‑перше, я вважаю, що це найдемократичніша організація з усіх об'єднань українських юристів. Нам вдалося зберегти й посилити цю особливість. По‑друге, хоча важко об'єктивно говорити про того, кого ти любиш, я все ж таки впевнений, що АПУ є надпотужною, адже наразі вона об'єднує правників з усіх галузей та спеціалізацій.

— Якою Ви бачите АПУ через 2 роки?

— Ми маємо стати інституцією, яка впливає на ринок юридичних послуг, встановлює етичні критерії поведінки учасників, об'єднує та представляє інтереси всіх юристів (держслужбовців, адвокатів, суддів, прокурорів, нотаріусів, слідчих). АПУ — це ефективна організація, яка допомагає усім своїм членам реалізувати власні прогресивні задуми.

— Чому Ви як член правління обрали саме фінансовий напрямок?

— Тому що податки (сміється — прим. ред.). Податкове право — частина фінансового. До того ж у багатьох членів АПУ є купа ідей, для втілення яких необхідні ресурси, в тому числі фінансові. Асоціація повинна мати потужні регіональні осередки. Наприкінці минулого і на початку цього року ми розробили та впровадили Положення про їхню фінансову незалежність. Це надало сильний поштовх для розвитку наших регіонів.

Владислав Соколовський — Владиславе В'ячеславовичу, сьогодні Ви визнані одним з найкращих фахівців з податкового права в Україні. Чому саме податкове право? Ви одразу зрозуміли, що ця галузь права — Ваша? Чи був шлях спроб і помилок?

— Я почав займатися податковим правом більше ніж 20 років тому. Спеціаліст з податкового або фінансового права має бути «на ти» з математикою, ставитися до неї з повагою та навіть з любов'ю. Серед юристів це непоширено, але для мене — природно. Це моя стихія.

— 14 років тому була заснована АК «Соколовський і партнери». Що Вас надихнуло на її створення?

— Бажання надати більше захисту нашим клієнтам. У той час я перейшов на новий професійний рівень — отримав адвокатське свідоцтво. Податкові спори майже завжди стоять поруч з кримінальним переслідуванням, а найкращу правову допомогу клієнтам у подібних кейсах може надати саме адвокат або адвокатське об'єднання.

— Як Ви формували команду? В одному з інтерв'ю Ви зазначали, що здебільшого виховуєте свої кадри. Які поради Ви можете надати майбутнім юристам?

— Наша команда була сформована природним чином. У нас немає експатів, все наше керівництво — люди, які виросли в компанії. Наша філософія полягає в тому, що партнерів, радників, старших юристів потрібно вирощувати всередині. Майбутній партнер компанії має перейняти її дух, відчувати внутрішні зв'язки та бути неодмінною складовою цього складного організму.

— Фіскальна функція держави та її реалізація — один зі стовпів існування держави та її апарату. Очевидно, що податкова сфера та політика мають точки дотику. Чи доводилося Вам особисто та Вашій компанії зазнавати побічних ефектів від таких точок?

— Політика та податкова сфера дуже пов'язані. Часто держава дає суперечливі обіцянки суспільству та бізнесу. Одним — підвищення соціального захисту, іншим — зменшення податкового тиску. Однак зробити це одночасно неможливо. Неодноразово ми були свідками, коли зміни приймають «під ялинку» та з порушенням процедур. Щоразу отримуємо невеликий шок — що з цим робити? Турбулентність існує завжди, майже кожна зміна влади тягне за собою пертурбації у податковій сфері. Однак за багато років ми вже до цього звикли та навчилися знаходити варіанти захисту клієнтів за будь-яких умов. Проте найбільше дратує непередбачуваний злам наявної судової практики — підходу судів до питань оподаткування. Це погано і для нас, і для клієнтів. Загалом, в цьому бурхливому морі ми все ж таки почуваємося впевнено.

— Що дозволяє Вам так почуватися?

— Фаховий та комплексний підхід до будь-якої справи. Вирішення проблеми вимагає глибокого аналізу наявної ситуації. Часто у клієнта немає доказів правомірності його поведінки, тому їх потрібно зібрати для суду, використовуючи всі адвокатські можливості. До того ж процедура оскарження податкового повідомлення-рішення завжди йде паралельно з кримінальним провадженням. Докази, зібрані в одному процесі, перетікають і доповнюють інший. Тому узгоджені професійні дії усієї команди важливі для отримання бажаного результату. Наприклад, буває так, що слідчий податкової міліції, не знаючи та не розуміючи повної картини справи, надає нам інформацію, необхідну для оскарження в адміністративному суді. Парадокс, але той, хто нам заважає, водночас допомагає!

— Як змінилися запити Ваших клієнтів за останні роки?

— Стало більше консалтингу (саме з побудови безпечної схеми роботи, законної оптимізації оподаткування). Однак при цьому стало менше спорів.

— У зв'язку з чим?

— Все ж таки за останні кілька років держава зробила в податковій сфері трохи, але позитиву.

— Які позитивні зміни Ви можете відзначити?

— Державна фіскальна служба стала більш відкритою. Співробітники, керівники департаментів та управління ходять на заходи (зокрема, АПУ), відповідають на запитання. У 2015 р. ми їх вмовляли: «Приходьте до нас, ніхто вас не буде бити». З часом вони почали розуміти, що для них дискусія також корисна. Я думаю, що попереду ще багато роботи, але якщо порівнювати з тим, якою була система до 2014 р., то позитивні зміни дуже відчутні.

— На Вашу думку, що посприяло цим змінам?

— З'явилося розуміння необхідності розмови з бізнесом та адвокатами. Зокрема, нова інституція — Рада бізнес-омбудсмена — до цього їх підштовхує. Також була впроваджена СЕА-ПДВ, яка є позитивною для багатьох експортерів. Це система електронного адміністративного податку на додану вартість. Відшкодування стало менш корумпованим, зменшилися труднощі з поверненням ПДВ. Значно знизився розмір єдиного соціального внеску, що надало поштовх для детінізації заробітних плат.

— Як відомо, на початку цього року відбулась реорганізація ДФС шляхом поділу на Державну податкову та Державну митну службу. Яку систему Ви вважаєте більш дієвою та якісною — нову чи стару?

— Ми бігаємо по колу. Колись ми мали відокремлену Державну митну службу від Державної податкової адміністрації, а наразі повертаємося в минуле, що не завжди має негативний присмак. Майже 7 років тому митницю і податкову об'єднали (мовляв, разом вони мають працювати краще). Однак все ж таки виникло багато питань і знову відбувся розподіл. Для цього був сенс, але наразі важко передбачити результат роботи розділеної системи. Думаю, виникне багато комунікаційних питань, але в епоху діджиталізації це можна подолати, хоча б за допомогою нових IT‑рішень. Загалом, я «ЗА» розділення та маю стриманий оптимізм.

— Ви зазначили, що виникло багато питань, які призвели до розподілу, а також що вбачаєте сенс у цьому розподілі. Отже, які питання виникли та який сенс Ви вбачаєте?

— Все ж таки це був монстр — велика організація, якою було достатньо важко керувати. Сьогодні потрібно переглянути роль податкової та митної служб у розвитку країни. Держава це зробила за допомогою поділу.

— Якою Ви вбачаєте цю роль?

— По‑перше, контроль фіскальних платежів до бюджету. Митниця і державна податкова служба дають 75‑80% від загального обсягу надходжень. По‑друге, податки мають регулятивну роль. Їх розмір та порядок нарахування можуть стимулювати розвиток певних галузей економіки. Наприклад, наразі існує четверта група спрощеної системи оподаткування. Ця система краще враховує специфіку виробництва сільгосппродукції. Для мене також немає сумніву, що впровадження єдиного податку допомогло вивести з тіні та розвинути свій бізнес малим і середнім підприємцям. Тобто дві головні функції податкових органів — регулювання та наповнення бюджету. З бюджету фінансується армія, значною мірою Пенсійний фонд та інші соціальні витрати.

— Спираючись на особистий досвід, охарактеризуйте ринок юридичних послуг України.

— Наразі він дуже турбулентний. Багато компаній шукають себе, з'являються нові напрямки діяльності. Наприклад, в нашій компанії є діджитал-іновейшн офіцер — людина з технічною освітою, відповідальна за інновації, нашу IT‑платформу. Інші юрфірми також приділяють багато уваги цим тенденціям. Значний відсоток гравців юридичного ринку розуміють, що настав час змін, а отже, маємо рухатися за цим вектором.

— Ви вбачаєте більше негативну чи позитивну тенденцію розвитку?

— Спочатку потрібно з'ясувати, що таке позитив, а що — негатив. Ринок порівняно молодий. Партнери набираються досвіду на власних і чужих помилках. Можна побачити велику кількість об'єднань та розлучень деяких команд. Ми всі навчаємося. На мою думку, це нормальні тенденції. Негативний результат деяких компаній може бути позитивним з позиції отримання релевантних знань для інших гравців. Для того щоб зараз бути ефективним, потрібно щонайменше дивитися навколо, вивчати будь-який досвід, змінюватися внутрішньо і зовнішньо.

— Як Ви ставитеся до нашої судової системи? Якою Ви б хотіли її бачити?

— Позитивно. Звісно, є багато питань, ми маємо надалі продовжувати шлях змін. Однак загалом ситуація значно краща, ніж була до проведених реформ.

— В чому ці позитивні зміни?

— По‑перше, 1,5 року тому були прийняті нові процесуальні кодекси. По‑друге, судді проходять оцінювання, кандидати на посади суддів складають кваліфікаційні іспити. По‑третє, нарешті ми отримали новий більш дієвий та менш корумпований Верховний Суд. Наразі змінилася судова система. Вона стала «стандартною» — трирівневою (перша, апеляційна та касаційна інстанції). Найважливіше — було закладене підґрунтя правової визначеності, що створює юридичну певність та стабільність у спірних правовідносинах.

— Ви зазначили, що попереду багато роботи щодо розвитку судової системи. На Вашу думку, в чому вона полягає?

— В судах залишаються значні проблеми з кількістю суддів, які можуть здійснювати правосуддя. Це створило велике навантаження та знизило якість розгляду справ. Я вже мовчу про строки розгляду. Необхідно пришвидшити процес оцінювання, призначення на посади суддів. Також є деякі питання до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Однак загалом більше позитиву, ніж негативу. Зокрема, ефективно працює Громадська Рада Доброчесності. До речі, серед її членів є представники АПУ. Вони разом з іншими громадськими діячами зробили багато корисного для створення більш незалежного та професійного ВС, при цьому долаючи супротив старої системи.

— Як Ви забезпечуєте свій професіональний та особистісний розвиток?

— Протягом 4‑х років я очолював Комітет АПУ з податкового та митного права. Ми проводили приблизно 25‑30 заходів на рік (це більше ніж 100 заходів впродовж 4‑х років). Було багато спілкування, обговорення питань оподаткування, поточного життя Асоціації, говорили на загальні правові теми, обмінювалися досвідом. Варто зауважити, що саме тоді нам вдалося залучити до участі в заходах комітет податківців. Таким чином, ми зробили свій внесок у позитивні зміни в ДФС. Дворічне членство у правлінні АПУ також додало багато корисного в особистісному розвитку.

— Що Вас надихає?

— Бажання розвиватися. Не можна зупинятися! Я — людина, яка повинна постійно бігти. Щодня має щось змінюватися. Пертурбації податкового законодавства (сміється — прим. ред.), судової системи, розвиток АПУ, внутрішні зміни в нашій компанії. Для мене зміни — це природний процес. Владислав Соколовський, яким він був рік тому і сьогодні — це дві різні людини.

Насамперед, я хочу побажати молодим юристам бути активними, змінюватися на краще, прагнути більшого. Головне, щоб була зацікавленість і бажання навчатися як у правничому, так і в особистому та загальному напрямку. Не залишатися тим, ким ти був місяць тому. Приймати рішення, рухатися і досягати результатів.

— Який Ваш девіз?

— Професійність — понад усе та в усьому. Все, до чого я торкаюся, має бути виконане надпрофесійно. Робити все відповідально, докладаючи максимум зусиль та вмінь, або ж взагалі не робити!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати