Про власний погляд на успіх у професії, вплив статі на кар’єру та особисті антикризові секрети «ЮГ» розповіла партнер AEQUO Анна Бабич.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Пані Анно, Ви є однією з найуспішніших жінок юридичного бізнесу України. В чому секрет Вашого успіху?
По-перше, я вдячна і вражена таким визнанням. Хоча, відверто кажучи, не підтримую ідею про розподіл юристів за гендерною ознакою. Я навіть анкету не заповнювала. Одразу прошу вибачення у ЮГ та всіх, хто має іншу думку.
Коли Анжеліну Джолі запитали про те, чи не хотіла б вона зіграти дівчину Джеймса Бонда, вона відповіла: «Ні, дякую. Я хотіла б зіграти Бонда». Так коротко можна описати моє ставлення до цього питання. Ще мій викладач з трудового права у Києво-Могилянській Академії говорив, що коли ви починаєте розділяти «права жінок» та «права чоловіків», ви вже починаєте дискримінувати.
Я вважаю, що в Україні успіх в юридичному бізнесі не залежить від статі. Він залежить лише від того, чи насправді ви любите те, що робите. Далі, звичайно, можна розкласти це прекрасне почуття на інгредієнти: завзяття, любов до людей, бажання отримувати насолоду від роботи, здорове почуття гумору, вміння постійно вчитися, бажання чути та ставити питання самому собі. Головне – високі навички самоорганізації та дисципліни.
Існує думка, що в сучасному суспільстві соціальні очікування від жінки вищі, ніж від чоловіків. А отже, коли йдеться про успіх жінок у бізнесі, то це історії, як правило, про надзусилля та боротьбу зі стереотипами. Я вважаю, що насправді це про свідомий вибір у житті. Думки визначають слова, слова перетворюються на вчинки, вчинки формують звички, зі звичок будується характер, а характер визначає долю людини. Потрібно свідомо обирати свої думки. Бажано – системно.
Успіх – це те, що кожен визначає сам для себе. Англійці говорять: «Success is getting what you want, but happiness is wanting what you get». Є один психологічний метод, який дозволяє оцінити, чи насправді людина щаслива у своєму житті. Потрібно уявити, що ти можеш прожити вічно, але лише у такому стані, в якому ти перебуваєш зараз (з тією ж родиною, роботою, хобі, в тому ж соціальному статусі, з таким здоров’ям, яке ти маєш зараз), без жодних змін. Чи погодилися б ви на це?
- Чи впливає на роботу впізнаваність у професійній спільноті та серед клієнтів?
Я ніколи цього не помічала. Автографів клієнти ще не просять, просять лише виконати роботу. У професійній спільноті, мабуть, трохи є. Однак для мене це лише інструмент використати свою впізнаваність, якщо можна так сказати, для кращого просування суспільно-корисної роботи. Ті, хто зі мною часто спілкуються, знають, що я – це людина-результат. Я ніколи не буду тішитися власною світлиною у Фейсбуці, якщо це пусті балачки про якісь буденні юридичні справи або критика у форматі «інші погано роблять». Це те, чим зараз трохи хворий наш український юридичний ринок.
Наразі мене найбільше тішить законотворча робота, над якою ми працюємо в комітеті АПУ з корпоративного права. Це один великий проект, де напрацьований авторитет створює можливість просувати потрібні зміни та покращувати корпоративне законодавство швидше та ефективніше. Сподіваюся, найближчим часом нам все вдасться.
- Чим ознаменувався для Вас 2016 р.? Які цілі ставите перед собою в цьому році?
Для нашого юридичного бізнесу 2016 р. став роком впевненого руху вперед. В AEQUO ми дуже задоволені результатом 2016 р., оскільки перевиконали наш план на рік. Окрім просто бізнес-результату, я найбільше тішуся кількома моментами.
По-перше, ми запустили новий проект у сфері корпоративної соціальної відповідальності – Rate Your Judge. Це мобільний додаток, що створює можливість посилити громадський контроль за суддями та надавати зворотний зв’язок. Ми багато часу витратили на розробку концепції та прототипу. Важливо, щоб цей додаток не перетворився на звалище суб’єктивного негативу адвокатів, які програли справу, а став насправді зручним інструментом для об’єктивного зворотного зв’язку. Це одне з основних завдань. Ми були приємно вражені тим, який резонанс у суспільства викликала ця ідея. Коли отримали визнання за «ідею, що здатна змінити країну», з подвійною відповідальністю перейшли до її реалізації. Цікаво, що за цей час ми зустріли багато однодумців – компаній та організацій з інших сфер, які готові нам допомогти pro bono зробити певну частину цього проекту (наприклад, відповідальну українську ІТ-компанію, яка розділяє наші погляди). Робота в такому проекті прекрасно ілюструє все хороше, що сталося з нашим суспільством з 2013 р. Є люди, які впевнено і тихо працюють задля хорошої справи. Такі приклади співпраці надихають рухатися далі.
По-друге, в AEQUO ми розробили стратегію 2020. Дуже корисна вправа для бізнесу і для розуміння свого місця в ньому. Раджу всім провести стратегічну сесію та принаймні спробувати сформулювати свої стратегічні пріоритети у 5-річній перспективі. Це дозволяє не лише сфокусуватися на важливих речах, але й по-іншому поставитися до ресурсу, який ми витрачаємо в житті та бізнесі на рутину та неважливі речі, що жодним чином не наближують до мети. Звичайно, не потрібно бути занадто схибленим на плануванні, але без чіткої перспективи бізнес перетворюється на банальне заробляння грошей буз суспільної користі та прийнятних для власної совісті правил гри.
По-третє, системна корпоративна реформа в Україні, в якій я маю честь брати участь в ролі одного з експертів. На початку було важко уявити, що це вимагатиме стільки часу. Однак в AEQUO ми свідомо підходимо до того, що витрачаємо час на суспільно-корисну роботу в тому, в чому ми є найкращими спеціалістами. Це не єдина реформа, де ми зробили свій внесок у покращення бізнес-клімату у вигляді реальної роботи над законопроектами.
Основний напрямок моєї роботи – це реформа товариств з обмеженою відповідальністю та новий закон. Були спеціалісти, які намагалися відмовити нас від такого масштабного завдання, але коли вже фінал близько, все більше людей починають нас підтримувати. Звичайно, той, хто зараз щось робить в Україні, повинен терпляче ставитися до охочих покритикувати задля власного самопіару. Однак для мене все це свідчить лише про результат, якого ми вже досягли. Я хочу подякувати тим колегам, які нас підтримують, розуміючи, що означатиме ця реформа для бізнесу, особливо для покращення умов ведення бізнесу інвесторами.
Мої особисті цілі на 2017 р. – це випуск у світ Rate Your Judge та сприяння прийняттю Закону «Про товариства з обмеженою відповідальністю». Також є деякі не менш цікаві та амбітні бізнес-цілі, але це поки що секрет. Маю ще не юридичну ціль – нарешті згадати італійську мову, яку я колись знала.
- Як Ви справляєтеся з можливими програшами та життєвими негараздами?
Проситься у відповідь гарний анекдот про віскі. Не те, щоб у мене був якийсь чарівний рецепт. Я досить впевнений оптиміст, мені важко уявити, що може увігнати мене у важку депресію або тривалий сум. Можливо, це вже просто професійна деформація. Зазвичай, я просто починаю щось робити, часто – великі проекти. Праця, бажано тяжка, швидко позбавляє голову від дурних та сумних думок. Згодом все стає на свої місця. Проблема все одно вирішується, але завдяки роботі новий проект вже реалізований.
Хорошим прикладом було бажання отримати другу юридичну освіту у Великобританії у 2009 р. або створити нову фірму у 2014 р. Можна було довго скиглити про зміни умов на юридичному ринку в кризові часи, але це точно не в моїх правилах. Криза потроху минула, а результат моїх особистих антикризових заходів зараз мене дуже тішить.
- Ви берете активну участь у громадській діяльності, невтомно працюєте, керуєте компанією… Звідки Ви берете сили? Що для Вас є джерелом натхнення?
В цьому питанні я буду дуже традиційна. Щоб там не сталося, якщо вдома тебе чекає надійний тил, то все складається добре. Для мене, як для інтроверта-перевертня, мій дім – це єдине місце, звідки я беру сили та енергію. Звичайно, потрібен якийсь мінімальний час на сон. Спорт та корисна їжа також не завадять. Натхнення я отримую, як банально це не звучало б, на роботі. Люди, які мене оточують у компанії, надихають та роблять мене кращою.
- Чим, окрім юриспруденції, Ви захоплюєтеся?
Тут могла б бути відповідь про баланс у житті жінки, про різні прекрасні та трохи фантастичні речі. Однак реальність інша. Я захоплююсь своїм бізнесом, стратегічним плануванням та останніми тенденціями у сфері LegalTech. Якщо знайти у житті справу, яку насправді любиш, то не доведеться працювати жодного дня. Це про мене. Звісно, в моєму житті є трохи фешену, трохи сучасного мистецтва та чимало подорожей. Проте захопленням можна назвати лише бізнес.