10 квітня 2025, 11:29

Реєстр збитків має охоплювати всі злочини росії проти України з 2014 року: ПАРЄ ухвалила нову резолюцію

Олексій Гончаренко, пресслужба МЗС України

9 квітня 2025 року ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо України "Російська агресивна війна проти України: необхідність притягнення до відповідальності та уникнення безкарності". Про це розповів у Telegram народний депутат України Олексій Гончаренко.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


photo_2025-04-09_19-52-12

Головні пункти резолюції:

  • росія має відповідати за всі злочини агресії  від геноциду до депортації дітей;
  • підтримано створення Спецтрибуналу з міжнародними суддями;
  • заклик до компенсацій і передачі Україні заморожених активів рф;
  • тимчасовий захист українців у Європі має діяти до справжнього миру, а не формального перемир’я;
  • будь-яка ресурсна угода з США має відповідати курсу України на ЄС;
  • ПАРЄ вимагає посилити санкції й вводити вторинні – проти тих, хто допомагає росії їх обходити;
  • Реєстр збитків має охоплювати всі злочини з 2014 року, а не лише після 2022-го.

За словами нардепа, в резолюції, зокрема, йдеться про те, що тимчасовий захист для українців за кордоном має тривати до "справжнього миру": "ПАРЄ наголошує: захист має діяти до моменту, коли буде встановлений справжній, справедливий і всеосяжний мир в Україні. Ризик повернення в умовах нестабільності – неприпустимий".

Також Олексій Гончаренко детально розповів про інші пункти резолюції:

1. Угода між Україною та США щодо ресурсів має відповідати курсу євроінтеграції. В ухваленій резолюції наголошується, що переговори між Україною та США щодо мінеральних ресурсів мають враховувати зобов’язання України перед ЄС.

"ПАРЄ підкреслює: будь-яка угода має не порушувати економічного суверенітету і відповідати правилам ЄС щодо конкуренції та єдиного ринку", – написав нардеп.

2. Санкції мають діяти до повного припинення агресії.

У ПАРЄ заявили про жодне пом’якшення санкцій, поки триває війна. Окремо засуджується навіть сама ідея відновлення проєкту Nord Stream. Також там закликали до вторинних санкцій проти тих, хто допомагає обходити обмеження.

3. Майбутній Спеціальний трибунал буде не лише над володимиром путіним.

"ПАРЄ врахувала мою важливу поправку до резолюції: трибунал має мати повноваження переслідувати не лише керівництво рф, а всіх осіб, причетних до агресії проти України", – вказав Олексій Гончаренко.

За його словами, трибунал зможе:

  • проводити судові процеси заочно;
  • не визнавати імунітетів для лідерів держав;
  • розглядати всю агресію з 2014 року, а не лише після 2022-го.

Окремо нардеп написав, що ухвалення в резолюції ПАРЄ того, що реєстр збитків має охопити всю російську агресію з 2014 року, а не лише після 2022-го, відкриває шлях до компенсацій для:

  • постраждалих від незаконної анексії Криму;
  • постраждалих від війни на Донбасі;
  • тих, хто зазнав втрат ще до 24 лютого 2022 року.

Також у ПАРЄ оцінили збитки від російської агресії проти України в понад 500 мільярдів євро. "ПАРЄ підтримує створення міжнародної компенсаційної комісії та закликає передати Україні 300 млрд доларів заморожених активів рф. Гроші мають іти в спеціальний міжнародний трастовий фонд – для відбудови та допомоги постраждалим", – зазначив Олексій Гончаренко.

Заява українського МЗС

У МЗС України вказали, що привітали ухвалення резолюції та вказали, що документ засвідчує послідовну підтримку України міжнародним співтовариством.

"Високо цінуємо рішучу позицію ПАРЄ щодо неприпустимості будь-яких компромісів у питаннях територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України. МЗС України цілковито підтримує заклик до всіх держав та міжнародних партнерів прискорити процес створення Спеціального трибуналу з розслідування злочину агресії проти України, міжнародного компенсаційного механізму, включаючи Міжнародну комісію з відшкодування збитків, а також активізувати міжнародні зусилля для повернення українських дітей, незаконно депортованих на територію рф"– ідеться в повідомленні.

Важливим сигналом резолюції, зазначили в міністерстві, є наголос на неприйнятності продовження чи відновлення проєктів "Північний потік-1" та "Північний потік-2", оскільки це загрожує енергетичній безпеці Європи. Також там закликали міжнародну спільноту зберігати єдність та посилювати санкційний тиск на рф, зокрема шляхом конфіскації заморожених російських активів, для забезпечення повної компенсації збитків, завданих агресією.

"Документ підтримує створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, виступає проти будь-яких спроб перезапуску "Північного потоку" та за компенсацію жертвам російської агресії. Я вдячний усім членам ПАРЄ, які підтримали цю резолюцію. Така правдива та принципова позиція є критично важливою для відновлення справедливості та миру", – прокоментував ухвалення резолюції міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати