Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Якщо хтось скаже, що переїхати жити в іншу країну легко, то не вірте. Адаптація та прийняття тебе іншим суспільством — це найскладніше. Про свій новий шлях з однією валізою в руках розповіла Ірина Кравцова, Foreign Qualified Lawyer в Gateley Legal, яка переїхала під час війни до Лондона та заснувала там pro bono проєкт для українських юристів Ukrainian British Lawyers Network. Більше про нього говоримо в інтерв’ю.
— Ірино, перш ніж розпочнемо розмову про ваш Pro bono проєкт, розкажіть, як наважилися переїхати в іншу країну, маючи гарні перспективи кар’єри в Україні? На це рішення вплинула лише війна?
— 2022 рік став переломним для всіх українців. Кожному довелося швидко приймати рішення, які кардинально вплинули на подальше життя. Під час війни немає неправильних рішень, оскільки всі вони прийняті під впливом зовнішніх обставин, підвищеного емоційного відчуття та чіткого усвідомлення реальності, в якій ти перебуваєш. Тому минулий рік — це був період, коли я прийняла рішення, а не наважилася переїхати в іншу країну.
Після звільнення м. Бучі та оприлюднення всієї трагедії, яка там відбувалася упродовж окупації, я вирішила прийняти запрошення «Групи Рабен» і тимчасово переїхала до Польщі. Звідти я продовжувала дистанційно працювати на українську компанію «Рабен Україна» упродовж семи місяців.
Оскільки я займала активну проукраїнську позицію у соціальних мережах, мене помітили англійські рекрутери із Fides search. Вони запропонували пройти співбесіду в англійській юридичній компанії Stephenson Harwood, яка стала моїм наступним роботодавцем. Я отримала тимчасовий контракт і переїхала у Лондон. Після закінчення контракту мені запропонували посаду Foreign Qualified Lawyer в іншій англійській компанії, яка надає юридичні та інші професійні послуги у сфері бізнесу — Gateley Legal. Я з радістю погодилась, оскільки Gateley Legal активно підтримує українські проєкти та має намір розширити співпрацю на українському ринку, в Середній Азії та СНД.
У своєму професійному житті я завжди прагну до чогось більшого. Найважливішим для мене є розвиток. Якщо я відчуваю, що виростаю з певної позиції, то намагаюся рухатися далі. Для мене комфортним місцем роботи є те, де я відчуваю постійний рух і зростання. Війна стала хоча й трагічним, але ключовим поштовхом для змін у моєму житті.
— Чи важко було пристосуватися до іншого менталітету, законів і починати нове життя?
— Якщо хтось скаже, що переїхати жити в іншу країну легко, не вірте. Адаптація та прийняття тебе іншим суспільством — це найскладніше. Коли ти переїжджаєш у іншу країну з однією валізою, маючи лише тимчасове житло, тимчасову роботу і обмежений бюджет, то починається період виживання. Ця ситуація обтяжується емоційним станом, адже вся твоя родина знаходиться у країні, яку обстрілюють кожну хвилину. Але незважаючи ні на що, ти маєш зібрати всю свою внутрішню силу та енергію і витрачати їх лише на поставлену ціль.
— Як народилася ідея створення Ukrainian British Lawyers Network? У чому її мета?
— В Україні наприкінці 2022 року я заснувала General Counsel Club Ukraine. Це майданчик для неформального спілкування керівників юридичних департаментів. Здавалося б, що з початком війни клуб не буде розвиватися і занепаде, однак все сталося навпаки. Клуб не лише вижив, але до нас активно долучаються нові учасники. Головна перевага — це живе спілкування і підтримка. На жаль, ми забуваємо, що за кожною посадою знаходиться людина, яка має свої емоції, переживання, відчуття, думки. General Counsel Club Ukraine — це саме та територія, де керівники найвищих юридичних ланок знімають «професійну броню» та відкриваються як люди.
Переїхавши до Лондона, я відчула гостру необхідність у спілкуванні. Я почала шукати українську професійну спільноту, але не знайшла. Саме тоді виникла ідея заснувати майданчик, що об’єднував би українських юристів, які проживають у Великій Британії. За допомогою Fides search, рекрутингової компанії, яка займається підбором виключно юристів та має Pro bono проєкт з працевлаштування українців, я побудувала мережу контактів українських юристів, які знаходяться у Великій Британії.
Мета UBLN — це об’єднання, підтримка та допомога українським юристам, які незважаючи на час і причину проживають у Великій Британії. Основою UBLN є нетворкінг, тобто спілкування для обміну досвідом, і встановлення нових контактів. UBLN — це відкрита платформа для всіх, хто хоче допомогти та підтримати українських юристів.
— Які плани розвитку UBLN?
— Як кажуть, слона потрібно їсти маленькими шматочками, а не ковтати цілком. Тому наразі планую долучити ще більше українських юристів до UBLN, налагодити стабільну співпрацю з юридичними та консалтинговими компаніями, зацікавити більше спікерів і лекторів до проведення сесій на базі UBLN Academy, налагодити зв’язок з рекрутинговими агенціями та локальним бізнесом для створення робочих місць для українських юристів. Звісно, особливу увагу буду приділяти взаємодії з англійськими юридичними асоціаціями та освітніми закладами.
— Які юридичні компанії підтримують UBLN?
— Оскільки UBLN заснована нещодавно, нас ще не знають багато юридичних компаній. Але серед тих, які вже беруть активну участь у допомозі UBLN — це англійські юридичні компанії Gateley Legal, Stephenson Harwood, Harrison Clark Rickerbys, а також українська консалтингова компанія Tomash consulting і British Legal Centre. Наразі проводжу активні перемовини з іншими юридичними та консалтинговими компаніями. UBLN відкрита до співпраці з українськими, англійськими та юридичними компаніями з інших юрисдикцій.
— Як часто проходять івенти для юристів, що на них обговорюється? Чи залучаються представники іноземного бізнесу для обміну досвідом? Що отримують у кінцевому результаті юристи від UBLN?
— UBLN проводитиме чотири основні щорічні офлайн-івенти. Ці зустрічі — виключно нетворкінг. Окрім юристів, до офлайн-івентів я буду запрошувати представників бізнесу та рекрутерів. Я хочу, щоб локальний бізнес побачив, що українські юристи — це високоосвічені люди, які є професіоналами своєї справи. Я ставлю собі за мету змінити ставлення бізнесу до українських юристів і показати, що ми можемо скласти вагому конкуренцію локальним спеціалістам. На жаль, поки що знайти роботу українському юристу у Великій Британії надзвичайно важко.
На основі UBLN створена UBLN Academy, де проводяться лекції, онлайн-дискусії та вебінари, також є безкоштовні заняття з юридичної англійської мови. Я запрошую цікавих спікерів і фахівців до такого освітнього процесу. У майбутньому планую проводити заходи з асоціаціями, які знаходяться в інших юрисдикціях. Я впевнена, що освітня програма UBLN буде сприяти пришвидшенню адаптації українських юристів до життя у Великій Британії. Зазначу, що деякі вебінари є загальною практикою, яка може застосовуватися не тільки у Великій Британії, тому такі вебінари можуть бути цікавими для юристів у будь-якій країні. Розклад усіх заходів UBLN можна відслідковувати на LinkedIn сторінці Ukrainian British Lawyers Network.
— Чи сумуєте за роботою інхауза? Підтримуєте зв’язки з компаніями, у яких працювали?
— Беззаперечно, я вдячна кожній компанії, де я працювала, за отриманий досвід і безцінний розвиток мене як особистості, так і професіонала. Наразі у моєму житті настав наступний етап професійного розвитку, і я цим насолоджуюся. У мене нові проєкти, нові плани, нові можливості втілення ідей, які поєднані з чудовою атмосферою і професійною командою Gateley Legal.
Так, я підтримую зв’язок з компаніями L’Oreal та «Рабен Україна» і, звісно, хвилююся за ексколег, які знаходяться в Україні.
— Щоб створювати якийсь продукт за кордоном, потрібні неабияке натхнення, мотивація та надійне плече. Хто є підтримкою для вас сьогодні?
— У мене є дві великі мотивації. По-перше, це моя родина, яка, на жаль, знаходиться далеко від мене. До моїх найрідніших людей я телефоную декілька разів на день, щоб почути їх голос і упевнитись, що з ними все добре. Заради них я не можу здатися. Вони моя підтримка і найбільша опора у житті. По-друге, це інстинкт самовиживання. Щоб українському юристу вижити в іншій країні, йому потрібно рухатися вдвічі швидше за інших. Це дуже проста і примітивна гра: або ти сконцентруєшся і досягнеш чогось, або мегаполіс поглине тебе.
— Чи плануєте повернутися в Україну та продовжити кар’єру корпоративного юриста?
— Після 2022 року можу сказати, що життя — це дуже непередбачувана річ. Наразі є тут і зараз. Є лише одна впевненість: де б я не знаходилася, я завжди буду підтримувати Україну та допомагати так, як я найкраще це вмію робити.