- Пане Юрію, розкажіть, як починалася Ваша кар’єра юриста?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Юридичною практикою я почав професійно займатись з 2003 р. Тоді, навчаючись на 4курсі ЛНУ ім. Івана Франка, я познайомився з Володимиром Кравчуком. Пан Кравчук у той час викладав курс підприємницького права та мав свою юридичну фірму у Львові – «УніверСалюс». Після завершення одного з семінарів, пан Кравчук запропонував мені приєднатися до його команди. Оскільки я завжди хотів займатись юридичною практикою, то, не вагаючись, скористався цією можливістю та прийняв пропозицію. В «УніверСалюс» я займався, в основному, представництвом клієнтів у комерційних судових спорах. У вересні 2005 р. ми з майбутньою дружиною прийняли рішення про переїзд до Києва, і я перейшов на роботу до компанії «Лексвел та партнери». Тут, у доповнення до досвіду судових спорів, я отримав значний досвід супроводу транскордонних транзакцій та юридичного консультування з різних питань ведення бізнесу в Україні.
- Як Ви потрапили до КПМГ в Україні?
- До КПМГ я приєднався у жовтні 2011 р. Влітку2011 р. КМПГ оголосило вакансію на посаду менеджера в юридичну групу. У той час я якраз обдумував напрями свого подальшого професійного розвитку. Вакансія КПМГ зацікавила мене наступними можливостями: надання клієнтам комплексного продукту та ефект синергії (окрім якісного юридичної супроводу, КПМГ забезпечує клієнтським проектам консультування з питань податків, фінансів, оцінки бізнесу й управлінських рішень за принципом «єдиного вікна»); вивчення та застосування міжнародних підходів і кращих практик до ведення консалтингового (в т.ч. юридичного) бізнесу; розвиток так званих soft skills завдяки системі тренінгів (в т.ч. й міжнародних), які проводяться у КПМГ.
- Як керівник відділу, які вимоги Ви ставите перед претендентами на вакантні посади юридичної групи?
- Конкретні вимоги залежать від посади, на яку ми розглядаємо претендента. Очевидно, що до інтернів та старших консультантів чи менеджерів ставляться різні вимоги. Але підбираючи співробітників навіть на початкові рівні, ми завжди оцінюємо претендентів з позиції їх довгострокової кар’єри у КПМГ. У кожному нашому інтерні чи консультанті першого року ми бачимо майбутніх старших консультантів, менеджерів, директорів та партнерів. Обираючи співробітника для роботи в нашій юридичній групі, я розглядаю претендентів з погляду відповідності наступним критеріям: глибокі технічні знання; добре розуміння бізнес-середовища в Україні та світі та, відповідно, потреб і ризиків клієнтів; уміння мислити системно та креативно; орієнтованість на клієнта; вільна англійська; цілеспрямованість та проактивний підхід.
- Розкажіть, які послуги надає компанія КПМГ в Україні?
- КПМГ в Україні надає клієнтам дуже широкий спектр послуг у сфері бізнес-консультування. Традиційно, у нас сильні практики в юридичному та податковому структуруванні бізнесу (в т.ч. з використанням іноземних холдингів); корпоративному комплаєнсі; юридичному супроводі корпоративних та бізнес-реструктуризацій; трансферному ціноутворенні та міжнародному податковому консультуванні, супроводі транзакцій та податкових спорах. У доповнення до цих звичних для BIG4 практик, зараз ми активно розвиваємо низку напрямів, які є традиційними для юридичних фірм. Зокрема, мова йде про судові спори та арбітраж, а також антимонопольну практику. У цих практиках ми посилюємо команди наших юристів, а також проводимо відповідні маркетингові заходи.
- Хто є клієнтами компанії?
- Клієнтами КПМГ в Україні є великі міжнародні та українські компанії, що ведуть бізнес в Україні та за її межами. Наші клієнти представлені в різних індустріях, особливо сильними є наші позиції у сфері споживчих товарів, енергетиці, автомобільній галузі, банківському й фінансовому секторі, фармацевтиці та IT галузі.
- Юридична практика КПМГ в Україні отримала високі оцінки своєї діяльності у щорічному огляді ринку юридичних послуг, проведеного виданням «Ukrainian Law Firms» за 2015 р. У яких напрямах було відзначено компанію? Як вдалося досягти такого результату?
- У 2015 р. КПМГ в Україні була відзначена ULF у таких традиційно сильних для нас напрямах: податки, корпоративне право, злиття та поглинання, фармацевтика. Але особливо приємним та важливим для нас є визнання ринком експертизи КПМГ у таких практиках як судові спори та арбітраж, антимонопольне право, енергетика та природні ресурси, а також земля та нерухомість. Такі результати вдалось досягти, зокрема з огляду на те, що ми у КПМГ почали дивитись на роботу юридичної групи не як на допоміжну та похідну функцію від аудиту й податків, а як на окремий та самостійний бізнес. Відповідно, у нашій клієнтській роботі та маркетинговій політиці ми почали застосовувати підходи, спрямовані на позиціонування юридичної групи як окремого бізнесу (юридичної фірми). Плюс нашою перевагою над юридичними фірмами є можливість пропонувати клієнту комплексне рішення (продукт), яке б покривало практично всі аспекти проекту (право, податки, фінанси, бухгалтерія, оцінка, форензік) та забезпечити синергію під час роботи над проектом.
- Як важливу галузь діяльності юридичної практики КПМГ в Україні «Ukrainian Law Firms» відзначив розвиток групи з вирішення спорів та поглиблення індустріальної направленості. Розкажіть детальніше про роботу цієї групи?
- Зараз до групи з вирішення спорів КПМГ входить семеро юристів, і ми плануємо нарощувати кількість таких фахівців. Окрім традиційних для КПМГ податкових спорів, група супроводжує клієнтів також і в господарських спорах (включаючи, корпоративні). Так, упродовж 2015 р. ми забезпечили успішний супровід іноземного інвестора у спорах з українською нафтогазовою компанію щодо виплати дивідендів. Ми представляли інтереси клієнтів на всіх стадіях судового розгляду, а також на етапі виконавчого провадження. Як результат, нам вдалося стягнути з боржника багатомільйонну заборгованість по дивідендах минулих років. Найближчим часом ми плануємо провести низку маркетингових заходів, щоб донести до ринку позицію, що КПМГ в Україні може успішно та ефективно представляти клієнтів у судових спорах та арбітражах. Стосовно індустріальної направленості, то у КПМГ заохочується секторальний підхід до роботи з клієнтами та ринком. У роботі індустріальних секторів беруть участь фахівці з різних відділів (право, аудит, податки, бухгалтерський облік, фінанси). Завданням секторів є ідентифікація тенденцій розвитку відповідних індустрій, потреб/ризиків клієнтів, а також розробка відповідних продуктів (рішень) КПМГ, проведення відповідних секторальних маркетингових заходів.
- Розкажіть про юридичні та податкові консультаційні послуги КПМГ в Україні міжнародним інвесторам, стосовно ведення бізнесу в Україні?
- КПМГ в Україні супроводжує міжнародних інвесторів на всіх етапах створення та розвитку їх бізнесу в Україні (супроводжуємо весь бізнес-цикл компанії). Зокрема, на початковому етапі ми допомагаємо клієнтам з тим, що називають feasibility study (обґрунтування доцільності та рентабельності інвестицій в Україну), структуруванням їх бізнес присутності в Україні (розробка корпоративної та фінансової структури, схеми товарно-грошових потоків), рекомендації щодо структури корпоративного управління, консультування щодо механізмів репатріації прибутку. Після прийняття рішення про інвестування в Україну та вибору структури, ми супроводжуємо клієнтів у питаннях створення компаній чи представництв в Україні, отриманні ліцензій та дозвільних документів, створення контрактної бази, набору персоналу. Далі ми консультуємо клієнтів з усіх аспектів ведення їх бізнесу в Україні (корпоративні процедури, комплаєнс, валютне регулювання, антимонопольне право, трудові відносини), отримуємо відповідні роз’яснення та консультації державних органів, допомагаємо в реструктуризації корпоративної структури чи бізнесу, супроводжуємо при проведенні перевірок/розслідувань державних органів (зокрема, податкових та антимонопольних), а також судових спорах. У разі прийняття рішення щодо виходу з України, ми супроводжуємо клієнтів у питаннях продажу їхнього бізнесу чи його припиненні.
- Як розвивається в юридичній практиці КПМГ сегмент надання корпоративних послуг та послуг у сфері злиттів та поглинань?
- Наш сегмент корпоративних послуг розвивається, відповідно до тенденцій ринку та потреб клієнтів. Якщо говорити про злиття та поглинання, то кількість проектів у цій сфері у 2015 р., на жаль, була не такою значною, як ми б того хотіли. Але такі проекти були, і це свідчить про те, що навіть у такі часи невизначеності й турбулентності в Україні є іноземні та національні інвестори, які готові інвестувати та розвивати бізнес в Україні. У той же час, у нас значно збільшилась кількість проектів у сфері корпоративних та бізнес-реструктуризацій, комплаєнсу та корпоративного управління. Такі проекти були спрямовані на оптимізацію та підвищення ефективності бізнесу наших клієнтів. Частина проектів у сфері реструктуризації була пов’язана з анексією Криму. Також у2015 р. популярними були наші послуги у сфері закриття бізнесу та повернення інвестицій. Разом з тим, є очікування, що у 2016 р.в Україні нарешті розпочнеться велика приватизація державного майна (зокрема, ОПЗ, Центренерго). Відповідно, ми зможемо запропонувати нашим великим міжнародним клієнтам комплексний супровід (у т.ч. і юридичний) відповідних приватизаційних проектів.
- Наскільки сьогодні законодавчо держава сприяє веденню бізнесу?
- Після Революції Гідності український уряд здійснив низку реформ, які мали позитивний вплив на інвестиційний клімат в Україні. Зокрема, дерегуляція бізнесу, податкова реформа,реформування ринку газу й поступове приведення тарифів на газ та електроенергію до ринкових,удосконалення регулювання відновлювальної енергетики. Водночас, наші клієнти – міжнародні інвестори та ми, як консультанти, відзначаємо, що з урахуванням військово-політичної ситуації у нашій країні, темпи та глибина реформ є недостатніми для масового приходу іноземних інвестицій в Україну й росту нашої економіки. Серед галузей, які, на мою думку, потребують особливої уваги та швидкої реакції нашого уряду в аспекті покращення умов ведення бізнесу й надходження іноземних інвестицій: забезпечення більшої незалежності, а також справедливості судової системи та більш ефективної системи виконання судових рішень; безкомпромісна боротьба з корупцією; вдосконалення регулювання українських ТОВ (у т.ч. й корпоративного управління); проведення відкритої та чесної приватизації державної власності; зниження податкового навантаження на фонд оплати праці й ренти на газ; зняття надмірних валютних обмежень (зокрема, заборони на репатріацію доходів від іноземних інвестицій); запуск ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні.
- Що Ви можете побажати юристам-початківцям?
- Я бажаю цікавих та масштабних проектів, мудрих наставників, високої працездатності та удачі!