20–21 березня на прохання інвесторів та українського бізнесу в Лондоні відбувся The Ukrainian Investment Road Show. За словами організаторів, цей захід надає актуальний та унікальний шанс почути з перших вуст про плани провідних українських компаній щодо залучення капіталу і стратегічного розвитку, зацікавленість міжнародних інвесторів у українських емітентах і про те, які існують можливості для обміну досвідом та знаннями між міжнародними консультантами і фінансистами.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про свої враження від road show «Юридичній Газеті» розповіли керуючий партнер ЮФ N&D Андрій Довбенко та партнер компанії Сергій Бенедисюк.
– Андрію, Сергію, поділіться враженнями від The Ukrainian Investment Road Show. Що запам'яталося найбільше?
Андрій Довбенко: – Це була зустріч консультантів з консультантами. Інтерес до України не такий, яким ми хотіли б його бачити, з різних причин. У той же час, явним і значним був інтерес до агросектору. У цій сфері є куди розвиватися, але розвиток має бути, в першу чергу, у перемозі недовіри іноземних інвесторів, які вважать, що mistrust is growing. У якійсь мірі ми вже підірвали їх довіру створенням всіляких пірамід, недотриманням зобов'язань та іншими неблагонадійними підходами у відносинах з іноземними партнерами.
Сергій Бенедисюк: – Захід був досить знаковий, оскільки подібні обговорення з приводу України не проводилися вже кілька років. Безперечно, було б лицемірством говорити, що Україна знаходиться у топових позиціях порядку денного британських інвесторів. Однак радує те, що навіть у такій складній ситуації, в якій знаходиться зараз Україна, вона все ж представляє певний інвестиційний інтерес.
– На вашу думку, чи мало місце певне ключове повідомлення у виступах з приводу перспектив інвестування в Україну?
А. Д.: – Ключовими ідеями, які проходили крізь усі обговорення, були необхідність знову вибудовувати довірчі відносини з іноземними партнерами і очікування змін у країні на основі того, що в цілому ризики у нас не настільки вже й великі, як ми самі про це думаємо – скоріше, проблема більше у нас самих.
С. Б.: – Так, було. І це повідомлення, взагалі-то, не є чимось новим. Інвесторів у першу чергу цікавлять гарантії того, що їх інвестиції не відберуть, якщо буде потреба, дадуть можливість їх вивести, а також передбачуваність. На жаль, Україна поки не може дати ні першого, ні другого. І якщо передбачуваність дійсно залежить від ряду факторів, які не завжди під контролем української влади (як то розвиток ситуації на Сході), то гарантії – це те, що українська влада може і зобов'язана забезпечити, якщо вона зацікавлена у приході іноземних інвесторів.
– Як ви оціните інтерес учасників до тем форуму? Які сесії викликали найбільшу зацікавленість?
А. Д.: – Інтерес до форуму, безумовно, є. В Україні є куди інвестувати, про що свідчили багато презентацій, але в основному все «крутиться» навколо агросектора.
С. Б.: – Очікувано, найбільшу зацікавленість викликав агросектор. Це один з небагатьох секторів економіки, який навіть зараз зберігає позитивну тенденцію. Також традиційно викликали інтерес питання захисту інвестицій та поліпшення інвестиційного клімату.
– У чому актуальність сесії, яку ви модерували?
А. Д.: – Моя сесія, присвячена вдосконаленню бізнес-процесів та успішним кейсам у сфері корпоративного управління, показала, що їх не так багато, як хотілося б. Але були дійсно цікаві угоди, наприклад, у фармсекторі. Також можу сказати, що на межі успіху знаходиться IT-сектор. А є ще флагмани української економіки, такі як СКМ, котрі підтримують стабільність величезної структури, і такі нові напрямки, як UMG, що інвестують у нові сектори.
С. Б.: – Я якраз модерував секцію, присвячену темі інвестицій у агросектор. Як уже згадувалося, аграрна сфера є у нас однією з небагатьох, яка й сьогодні продовжує нормально функціонувати – Україна завжди славилася своєю землею і врожаями. Представники агробізнесу, які виступали на сесії, приємно здивували іноземну аудиторію тим, що наша країна експортує не лише агропродукти, а й агротехнології, створені українськими аграріями. Тобто ми маємо не тільки ґрунт, на якому можна зібрати хороший урожай, а й людей, які можуть розробляти і впроваджувати нові передові технології, що дозволяють примножити урожай, і які затребувані й за межами України.
Крім того, планується скасування мораторію на продаж сільгоспземель, що є однією з ключових вимог МВФ. Коли це трапиться, агросектор отримає новий суттєвий стимул до розвитку і стане ще більш привабливим для інвестування, адже зараз багатьох іноземних інвесторів зупиняє те, що право власності на сільськогосподарські землі отримати неможливо, а право оренди вони вважають занадто «примарним».
– Які питання викликали найбільш жваву дискусію?
А. Д.: – Очікувано, що найбільш жваву дискусію викликала сесія, присвячена агросектору. Як-ніяк, а він охоплює третину світових запасів чорноземів і має велику перспективу. Відповідно, багато хто хотів обговорити ті проблеми, які є, і перспективи розвитку сектора в цілому і вільного ринку землі зокрема.
С. Б.: – Напевне, найбільшу дискусію викликали все ж конкретні приклади інвестування в Україну – як позитивні, так і не дуже. І найбільш гаряче дискутували про те, що треба робити, щоб інвестиції були успішними, і як не повторити помилки минулого – як на рівні інвесторів, так і на рівні української держави.
– Як ви оцінюєте теми, які привезли на форум учасники? Наскільки вони актуальні й наскільки повно були представлені?
С. Б.: – На мій погляд, усі теми були актуальні. Як завжди, щось було представлено трохи краще, щось трохи гірше, але однозначно можна сказати, що усі теми були розкриті на належному рівні. Були й презентації, які справили дуже яскраве враження. Наприклад, інтерактивна, змістовна і дуже цікаво представлена презентація «Укроборонпрому».
– Кого або чого, на вашу думку, не вистачало на цьому форумі, і чому?
А. Д.: – Не вистачало реклами заходу. За великим рахунком, це було не повноцінне road show, а більше схоже на дискусію між учасниками. Можливо, мало сенс промотувати його не тільки у Великобританії, а й по всьому світу, і більше «продавати» Україну, а не просто розповідати про ситуації і проблеми.
С. Б.: – Напевне, на форумі все ж не вистачало компаній, які позиціонували б себе як об'єкт інвестицій. Знову-таки, якщо ми говоримо про формат форуму, це не обов'язково, але investment road how це передбачає.
– Які питання ще варто було б підняти у рамках подібних інвестиційних road show?
А. Д.: – У подібних road show має сенс піднімати питання про механізми залучення інвестицій, намагатися виробити разом з інвесторами план дій, визначити сфери і стратегії, які найближчим часом треба реалізувати з українським суспільством або з державою, щоб було більше інвестицій.
С. Б.: – Можливо, доцільно було б зробити окремий блок презентацій і виступів, у рамках якого можна системно висвітлити, що Україна зробила і планує зробити для поліпшення інвестклімату. Безперечно, ці питання піднімалися і на цьому заході, але мені здається, трохи не вистачало системності у їх висвітленні.
– З якими темами ви хотіли б виступити у подальших подібних заходах, враховуючи експертизу?
А. Д.: – Основна тема на майбутнє – мінімізація недовіри, пропозиція механізму захисту інвестицій та боротьби з корпоративною корупцією.
С. Б.: – Якщо говорити у розрізі секторів економіки, це був би, знову-таки, агросектор. З позиції ж юриста я б у першу чергу висвітлив нововведення, спрямовані на захист інтересів інвесторів, а також ті юридичні механізми, які використовуються для здійснення інвестицій, пов'язані з інвестуванням труднощі та практичні рекомендації, як їх уникнути або усунути.