14 липня 2017, 17:11

«Спільні зусилля – це те, що рухає ринок уперед»

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП -100 найкращих юристів України

Дмитро Говорун
Дмитро Говорун «TCM Group Ukraine» комерційний директор
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Дмитро Говорун, комерційний директор ТіСіЕм Груп Україна, поділився з «Юридичною Газетою» своїми поглядами на розвиток практики реструктуризації заборгованості, розповів про українські реалії розвитку ринку юридичних послуг, а також про роботу та проекти компанії ТіСіЕм Груп Україна


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Dmytro_Govorun_2

- Розкажіть, будь ласка, яких змін протягом останнього року зазнала практика надання юридичних послуг у сфері реструктуризації?

- Перш ніж дати відповідь на запитання про реструктуризацію, зазначу, що загалом юридичний ринок досить динамічний: щороку спостерігаємо появу великої кількості нових юридичних компаній, трансформацію старих команд та розвиток новітніх практик. Сьогодні ринок юридичних послуг достатньо цікавий. Його варто вивчати й досліджувати, впливати на подальший розвиток. Спостерігається значний рівень конкуренції, є простір для експериментів та вимоги клієнтів діяти швидко, професійно, дотримуючись високих етичних стандартів.

Останній рік не став винятком. Залишаються актуальними питання щодо роботи над внутрішніми бізнес-процесами та складом команди, взаємовідносин між замовниками, державою та відповідачами, пошуку альтернативних варіантів вирішення спірних ситуацій для клієнтів. Варто зазначити, що проекти з врегулювання спорів та реструктуризацій потребують якомога більше уваги, індивідуального підходу та необхідності виходу за звичні межі роботи. Багато ресурсів спрямовується на вдосконалення бази знань команди, методології та пошук нового інструментарію.

- Отже, зосередження на одній практиці – вимога ринку?

- Для нас минулий рік став підтвердженням того, що стратегія зосередження на одній практиці, а саме реструктуризації та альтернативного вирішення спорів, обрана правильно. Отриманий досвід та безперервна робота з пошуку нових рішень для клієнтів трансформуються у відповідне визнання. Результати рейтингів авторитетних в юридичному бізнесі видань – яскраве цьому підтвердження. Ми займаємо лідерські позиції з-поміж юридичних компаній широкого спектра послуг, маємо відзнаки наших юристів кращими у вищезазначених практиках тощо. Навіть більше, особливо важливим для нас є визнання серед клієнтів та партнерів на ринку юридичних послуг.

- Партнерів чи все-таки конкурентів?

- Так, саме партнерів. Ми вбачаємо ширші перспективи розвитку для сторін саме у співпраці, аніж у ціновій чи будь-якій іншій конкурентній боротьбі. Спільні зусилля є тим, що рухає ринок уперед, клієнтів – до перемоги, а бізнес-середовище – до закріплення найкращих практик. Все це працює на майбутнє, на імідж країни та впливає на обсяги роботи, яку отримають юристи за умови посилення ділової активності клієнтів. Ми з радістю співпрацюємо з іншими компаніями, якщо фірмі, наприклад, окрім допомоги у вирішенні комерційного спору, потрібно надати ще й консультацію щодо податкового, антимонопольного права чи інших питань. Насамперед, для нас є принциповим захист інтересів клієнта.

- Яку оцінку можете надати законодавчому забезпеченню сфери реструктуризації?

- Звичайно, окрім злагодженої роботи учасників ринку, важливим є визначення правил гри та подальша робота над їх удосконаленням. Щодо оцінки, на мою думку, відбувається позитивно-стабільний розвиток. Маю на увазі, що певні правила визначені, однак не для всіх гравців. Отже, ще є над чим працювати. Зокрема, був прийнятий закон про фінансову реструктуризацію – це важливий крок у врегулюванні проблем бізнесу. Звісно, подібні кроки є умовно тимчасовими, але свідчать про наявність розуміння запитів реального сектору.

- Чи можете Ви навести приклади таких запитів?

- Наприклад, виділимо все ще фактичну незахищеність кредиторів, незалежно від виду їхньої діяльності. На практиці існує стійке бажання отримати результат у вигляді власних коштів, а не паперове підтвердження права претендувати на ці ресурси. Проблема посилюється нестачею ефективної роботи в системі виконання рішень органами судової влади. З огляду на зазначене, доцільним є впровадження інституту приватних виконавців з відповідною законодавчою базою. До речі, саме зараз, зважаючи на такі зміни, ми працюємо над оптимізацією власних процесів у контексті роботи над проектами.

Повертаючись до попереднього питання, підсумую, що надалі обговорення у професійних спільнотах та бізнес-асоціаціях повинні трансформуватися у вдосконалення законодавчого забезпечення не лише питань реструктуризації та комерційних спорів між компаніями. Географія змін набагато ширша. Маю надію, що ці кроки є продовженням великого переможного шляху.

Dmytro_Govorun_1 - Ваша компанія активно займається питаннями комерційних спорів та стягнення заборгованостей. Чи існує спеціалізація за галузями економіки?

Сфера врегулювання комерційних спорів доволі делікатна. Питання ділових відносин двох компаній, а частіше власників або топ-менеджменту, вимагають дотримання суворої конфіденційності, неупередженості та індивідуального підходу. Будь-який проект за своєю сутністю є унікальним, хоча й стосується фінансових питань, незалежно від виду діяльності. Наша компанія має успішно завершені кейси в різних галузях: сільському господарстві та машинобудуванні, FMCG і фармацевтиці, легкій промисловості тощо. Також чимало cправ завершено у сфері надання послуг. Навіть більше, ми маємо успішно реалізовані проекти в таких країнах як Великобританія, США, ОАЕ, Китай, Туреччина, Іспанія, Німеччина, країни СНД та ін.

- Це проекти, що були отримані від українських клієнтів?

- Так, це проекти від українських клієнтів. За роки існування на вітчизняному ринку юридичних послуг ми набули неабиякого досвіду з мирного врегулювання комерційних спорів, міжнародного арбітражу, виконання рішень іноземних судів, а також стягнення заборгованості. 

- Поділіться з читачами «Юридичної Газети» цікавими кейсами щодо врегулювання заборгованостей, які вирішувалися за участю Вашої компанії?

- Для нас цікавим і важливим є кожен проект. Новий запит – це завжди вивчення обставин, аналіз документів, пошук інформації, підготовка списку детальних питань та розробка стратегії співпраці з учасниками кейсу. На жаль, більшість з них успішно завершені на умовах конфіденційності з клієнтом. Проте одразу на думку спадають саме ті проекти, де довелося залучати та координувати діяльність кількох закордонних офісів, працювати в різних юрисдикціях, керувати багатонаціональними командами юристів. Наприклад, юридичний супровід нашою компанією (врегулювання спорів і стягнення заборгованостей) комерційної діяльності однієї транснаціональної компанії нараховує більше ніж 2,5 тис. проектів, які оновлюються щомісяця. Особливістю є те, що координувати процеси необхідно в різних часових поясах, зважаючи на особливості локальних юрисдикцій.

Жвавий інтерес у команди викликають проекти для українських клієнтів щодо мирного врегулювання спорів та повернення заборгованості. Він зумовлений їх нетиповістю та гострою потребою в надійному й принциповому радникові під час переговорів. Команда юристів не лише допомагає у плануванні тристоронніх угод, але й контролює виконання домовленостей до повного погашення заборгованості. До того ж іноді доводиться захищати інтереси клієнта у процесі переговорів щодо контрактів, терміни позовної давності яких закінчилися. Саме у випадках, коли робота виконавчої служби є безрезультатною, виникає потреба у кваліфікованому радникові для проведення подальших переговорів.

Окремо зазначу про проекти, в яких юрист виходить за звичні межі своєї роботи. Якось команді довелося допомагати компанії-боржнику у відновленні платоспроможності. Саме узгоджені дії українського й китайського офісів дозволили отримати необхідні документи, укласти угоди про поставки та одержати фінансові ресурси – основу повернення коштів українському клієнту.

Також варто зазначити, що з метою ознайомлення українських компаній з діяльністю групи ми постійно публікуємо прес-релізи про успішно завершені проекти. Ця інформація корисна, оскільки допомагає зрозуміти принципи врегулювання спірних питань за участю радника, який має міжнародний досвід та використовує у своїй роботі найдієвіші стратегії.

- З огляду на міжнародний характер проектів, що можете сказати про інвестиційну привабливість України для іноземного інвестора?

Особливе місце посідають проекти з врегулювання спорів для іноземних клієнтів. Завдяки нашим офісам в інших країнах ми отримуємо унікальний доступ до спілкування із замовником, який може стати потенційним інвестором, якщо не є таким на момент звернення. З огляду на кількість проектів у портфелі, можу сказати, що Україна цікава для іноземного бізнесу. Проте низка факторів ризику дещо охолоджують інтерес. Насправді, питання набагато ширше та потребує окремої розмови.

- Ваша компанія ТіСіЕм Груп Україна є членом ТіСіЕм Груп Інтернешнл – групи компаній, що була заснована у 1987 р. Розкажіть, будь ласка, про роботу українського офісу. Коли він був заснований? Як координує з іншими офісами компанії в різних країнах? Чим була викликана необхідність (або можливість) відкриття українського офісу?

- Продовжу тему іноземних компаній та вітчизняного ринку. Закордонна компанія, перебуваючи на українському ринку, повинна розуміти, що поряд знаходиться надійний партнер, який в обслуговуванні може забезпечити належний рівень міжнародних стандартів. Україна для багатьох за кордоном – доволі складна юрисдикція. Так, у 2014 р. було відкрито український офіс ТіСіЕм Груп Інтернешнл – групи компаній, що спеціалізується на питаннях міжнародної торгівлі, мирного врегулювання комерційних спорів та стягнення заборгованостей майже в кожній країні світу з 1987 р.

Відкриттю українського офісу передувала кропітка робота над проектами групи впродовж декількох років. Саме тоді вивчалися основні принципи взаємодії між офісами різних країн, особливості роботи над проектами, специфіка вітчизняного ринку. Відбувалося становлення ідеї відкриття локального офісу. Аналіз та вивчення закордонного досвіду, а також низка успішно завершених проектів стали поштовхом до заснування повноцінної компанії в Україні з метою захисту українських експортерів та імпортерів за кордоном. Молода та мотивована на результат команда якнайкраще відповідає подібним викликам. Тому вже протягом кількох років ми активно розширюємо склад компанії, дотримуючись обраної стратегії.

- Якщо подивитися на фото команди ТіСіЕм Груп Україна на сайті, кожен помітить, що її склад повністю чоловічий. Це випадковість чи корпоративна політика компанії?

- Думаю, це випадковість. З радістю поповнимо наші лави представницями жіночої статі. Зауважу, що серед партнерів компаній групи в інших країнах є чимало жінок, які успішно координують діяльність сотень і тисяч співробітників. Ймовірно, що під час наступної нашої зустрічі на командному фото ми побачимо представниць прекрасної статі. Ринок юридичних послуг динамічний, ми розвиваємося та раді бачити професіоналів у лавах нашої команди, незалежно від віку, гендерної чи національної приналежності. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати