У квітні в Києві відбулася знакова подія у галузі інтелектуальної власності – ІІ Міжнародний форум «Контрафакт і піратство – загроза національній безпеці та економіці», який зібрав провідних українських та міжнародних експертів у сфері захисту прав інтелектуальної власності. Ініціатором заходу став Український альянс по боротьбі з підробками та піратством (УАПП).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Юридична Газета» поспілкувалася з президентом УАПП та генеральним директором фірми «Пахаренко і партнери», віце-президентом з питань інтелектуальної власності Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine), координатором бізнес-ініціативи ICC щодо зупинення підробок і піратства (BASCAP) в Україні Антоніною Пахаренко-Андерсон
– Антоніно Павлівно, розкажіть про Український альянс по боротьбі з підробками та піратством (УАПП). Що це за організація? Для чого вона створена і чим займається?
– УАПП був створений у липні 2003 р. як недержавне неприбуткове добровільне самоврядне договірне об’єднання юридичних осіб, які ведуть боротьбу з контрафактною і піратською продукцією. Предметом його діяльності є проведення цілеспрямованої правової, просвітницької та дослідницької роботи зі створення та підтримки дієвої системи захисту прав інтелектуальної власності в Україні та забезпечення максимально високого рівня обізнаності українців щодо прав інтелектуальної власності, ризиків і наслідків придбання контрафактних і піратських товарів.
– УАПП регулярно проводить в Україні просвітницькі акції, спрямовані на інформування споживачів і скорочення обсягів придбання контрафактних товарів. Чим викликана така активність?
– Наразі існує нагальна потреба у підвищенні рівня обізнаності суспільства щодо масштабів проблеми виробництва та продажу контрафактних товарів. Тому навесні 2012 р. УАПП долучився до проведення міжнародної просвітницької кампанії «Всесвітній день боротьби з підробками» (заснована Всесвітньою групою по боротьбі з підробками (GACG Network) у 1998 р.) і започаткував спільно з Державною службою інтелектуальної власності України, Державною митною службою, Міністерством внутрішніх справ та ICC Ukraine безстрокову просвітницьку кампанію «Дні боротьби з підробками і піратством в Україні». Вона проходить під гаслами «Я купую справжнє!», «Я не купую підробок!» і спрямована на переконання споживачів у серйозності цієї проблеми. Спеціалісти розповідають громадянам про ризики й втрати, пов’язані з придбанням підробок. У межах кампанії відбуваються регулярні заходи серед студентів, школярів, журналістів, представників держорганів та бізнесу.
До речі, робота УАПП не пройшла повз увагу світових організацій – 8 червня 2016 р. у Парижі в межах святкування Всесвітнього дня боротьби з підробками УАПП отримав нагороду в номінації «Асоціації» за надання значної підтримки у боротьбі з підробками в Україні та за її межами, за організацію масштабних просвітницьких заходів, діяльність щодо координації дій між державним і приватним секторами та підвищення обізнаності громадськості.
– Повернімося до форуму. Як взагалі виникла ідея проведення такого масштабного заходу?
– Ця ідея народилася давно. Перший Міжнародний форум по боротьбі з підробками та піратством відбувся у 2015 р. Його проведення задумувалось задля зібрання на одному майданчику не тільки профільних фахівців з усього світу та представників державних органів, а й виробників різних категорій товарів, керівників найбільших світових компаній-правовласників і пересічних споживачів. Саме у такому середовищі можна найпродуктивніше обговорити актуальні питання боротьби з контрафакцією і піратством, спільно виробити рекомендації щодо вдосконалення української стратегії й тактики розв’язання цієї проблеми, реалізації реформи захисту інтелектуальної власності і системи заходів протидії виробництву й розповсюдженню підробок, формування цивілізованого українського товарного ринку та сприятливого інвестиційного клімату в державі.
– Розкажіть детальніше про цьогорічний форум. Чим, на Вашу думку, він вирізнявся з-поміж багатьох схожих заходів?
– Наш форум відрізняє від інших, насамперед, те, що усі без винятку дискусійні панелі були присвячені темі боротьби з контрафактною продукцією та захисту прав інтелектуальної власності. Досвідчені спікери, що виступали на форумі, зуміли розширити цей, на перший погляд, досить вузький напрямок юриспруденції до масштабів дводенного засідання – з самого ранку й аж допізна, перериваючись лише на обід. Висококласні фахівці з України й інших держав висвітлювали найрізноманітніші аспекти однієї з найгостріших у сучасному світі проблем – контрафакції та піратства, боротьби з цим украй негативним явищем, акцентуючи увагу на формуванні раціональної моделі споживання та підвищенні рівня обізнаності споживачів щодо ризиків і наслідків придбання підробок. При цьому упродовж майже 48-годинного марафону по боротьбі з контрафактом і піратством, озвучуючи актуальні проблеми, ставлячи безліч наболілих питань та спільно шукаючи відповіді на них, надаючи поради й пропозиції, фахова спільнота жодного разу не повторилася, не зупинилася над якоюсь однією темою, не залишила жодне питання відкритим. Основний меседж, який виніс із зали кожен учасник форуму – лише спільно, об’єднавши зусилля і разом працюючи над розв’язанням проблем, вдасться подолати біду під назвою «контрафактна продукція».
Цьогорічний захід, на відміну від форуму 2015 р., проходив два дні, його учасниками стали понад 300 осіб, серед яких були представники державних органів (зокрема, РНБО України, Мін’юсту, ДФС України, Мінекономрозвитку, Національної поліції України, Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, судових інстанцій) та бізнес-громадськості – вітчизняні й іноземні правовласники, менеджери юридичних компаній, патентні повірені, науковці та інші зацікавлені особи.
Напрацьовані світовою спільнотою шляхи розв’язання проблеми боротьби з контрафактною і піратською продукцією висвітлили представники Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO), BASCAP, Європейського поліцейського управління (EUROPOL), GACG Network, Національного координаційного центру з охорони прав інтелектуальної власності США, Іспанської національної асоціації із захисту торговних марок (ANDEMA), Азійської коаліції по боротьбі з підробками і піратством (АСАСАР), Міжнародної насіннєвої федерації (ISF), Міжнародної асоціації селекціонерів сортів декоративних та плодових культур, отриманих вегетативним способом (CIOPORA), проекту ЄС/ФАО (ООН), УАПП та багатьох інших міжнародних і вітчизняних організацій.
Дводенний захід включав 6 круглих столів: «Загрози, які несуть у собі контрафакція і піратство», «Практичні аспекти боротьби з підробками та піратством», «Безпека майбутнього: фармацевтика», «Безпека майбутнього: засоби захисту рослин і сорти рослин (насіння та рослини)», «Інтернет-продаж контрафакту – бізнес чи шахрайство?» та «Відповідальний споживач».
Серед озвучених питань: вплив контрафакту та піратства на розвиток вітчизняного виробництва, впровадження інноваційних виробництв і економічний розвиток держави; огляд судової реформи в Україні та місце судової експертизи після реформи процесуального законодавства; митні заходи протидії загрозам, які несуть у собі контрафакція і піратство; контроль ланцюгів поставок та запровадження відповідальності посередників; зв’язок між підробками та організованою злочинністю; правозастосування новел Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо справ про порушення прав інтелектуальної власності; способи результативного і збалансованого розслідування злочинів у сфері інтелектуальної власності в інтересах користувачів системи інтелектуальної власності та широкої громадськості; захист аудіовізуального контенту в інтернеті; незаконна торгівля насіннєвим матеріалом, фармацевтичними препаратами (в т.ч в інтернеті), контрабанда і торгівля контрафактними пестицидами; формування поваги до інтелектуальної власності: останні новини ВОІВ, просвітницької кампанії УАПП та багато інших.
– Який круглий стіл викликав найбільший інтерес?
– Значне пожвавлення серед учасників форуму викликали презентація ознак контрафактності торгової марки Puma та практикум «Як визначити підробку?», який провели фахівці компанії «Пахаренко і партнери» – партнер Олександр Пахаренко та старший юрист Тарас Цикалюк. Після перегляду слайдів з детальною інформацією про те, як відрізнити справжні товари Puma від фальсифікату, найактивніші учасники форуму спробували відшукати серед різноманітних зразків оригінальні речі Puma та обґрунтувати свій вибір.
Ну і, звичайно ж, великий інтерес викликали експонати мобільного музею підробок УАПП.
– Розкажіть детальніше про цю виставку.
– Як я вже зазначала, у межах кампанії «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні» проводяться регулярні заходи для представників держорганів та бізнесу, студентської молоді, школярів, журналістів. Найяскравішою деталлю наших акцій є мобільний музей підробок УАПП – зразки контрафактної та піратської продукції, які завжди з неприхованим інтересом оглядають як менеджери різних компаній і відомі юристи, досвідчені експерти з інтелектуальної власності та знані борці проти підробок і піратства, так і звичайні покупці: студенти, пенсіонери, молоді батьки та ін. Більшість експонатів для музею надала патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери».
До речі, перший в Україні стаціонарний музей підробок УАПП, який налічує майже 300 унікальних експонатів, було відкрито 10 грудня 2015 р. у приміщенні Київського університету права Національної академії наук України по вул. Доброхотова, 7а, у межах співпраці УАПП з університетом. Двері музею відкриті для всіх охочих за попереднього погодження візиту з керівництвом університету.
Для когось експонати нашого музею є звичним товаром, з яким доводиться стикатись чи не щодня, а дехто з неприємним подивом усвідомлює, що не раз «потрапляв до лап» фальсифікаторів, будучи переконаним, що купує оригінальну продукцію. Люди беруть зразки підробок у руки, уважно вивчають експонати, намагаючись самостійно відшукати на них ознаки підробок, що не завжди під силу навіть профільному спеціалісту, та ставлять юристам багато практичних запитань щодо того, як відрізнити ту чи іншу підробку від оригінальної продукції, де купити справжнє і на що насамперед звертати увагу, аби не попастися на гачок нечесних ділків.
Паралельно з виставкою музею підробок УАПП проводить дослідження громадської думки щодо споживання підроблених товарів – представники альянсу проводять анкетування, пропонуючи респондентам відповісти на запитання, чи купують вони підробки і чи вчиняють так свідомо.
– Чи є вже якісь результати цих досліджень?
– Звичайно. За підсумками 5-річного дослідження можу оприлюднити такі дані: впевненими в тому, що ніколи не купували підробок, виявились 13% усіх опитаних; зізналися, що кілька разів купували фальсифіковані товари, однак більше намагатимуться не робити цього, 39%; 12% респондентів купували, купують підробки і продовжуватимуть робити це й надалі; ніколи не замислювались над цим питанням п’ята частина усіх опитаних, а 16% мали на цю тему свою думку, якою і ділилися в анкетах.
Щодо свідомості придбання контрафактних товарів слід зазначити, що майже третина респондентів купують їх цілком усвідомлено. 20% з них приваблює дешевизна підробок і влаштовує їх якість, а 14% взагалі не зважають на якість товару і купують те, що дешевше. Більш як половину учасників опитування підробки просто ввели в оману – 51% зізнались, що хоч раз, але купували-таки фальсифікат, проте робили це несвідомо, оскільки сплутали продукцію з оригіналом, а вже згодом зрозуміли, що стали жертвою шахраїв. І традиційно 15% анкетованих мали власний варіант відповіді.
Тобто переважна більшість учасників опитування купували підробки несвідомо, сплутавши їх з оригінальною продукцією, проте згодом зрозуміли, що їх ввели в оману, і в майбутньому, щоб не придбати фальсифікат, намагатимуться бути уважнішими.
– Дуже змістовна розмова, дякуємо! Давайте резюмуємо її.
– Як підсумок нашої бесіди можу зазначити, що питання боротьби з підробками та піратством – це наша з вами спільна проблема. Обізнаність суспільства щодо прав інтелектуальної власності, а тим паче усвідомлення пересічним українцем ролі інтелектуальної власності в економічному розвитку держави вимагають постійної і тривалої роботи представників різних галузей знань, сфер діяльності, тому боротьба з підробками та піратством має посісти належне місце як у державній політиці загалом, так і в нашому повсякденному житті зокрема.