18 лютого 2019, 13:57

«Слон, про якого ніхто не говорить»

Про корупцію в адвокатурі на форумі АПУ з юридичного бізнесу розповість голова Центру протидії корупції Дар'я Каленюк

Опубліковано в №8 (662)

Дар'я Каленюк
Дар'я Каленюк виконавчий директор Центру протидії корупції
Ірина Басенко
Ірина Басенко PR-координатор Асоціації правників України

Юридичний форум АПУ «Розвиток ринку юридичних послуг в Україні» цього року обіцяє бути надзвичайно актуальним і гострим. Поговоримо про консолідацію бізнесу, кіберпростір в адвокатурі та регіональний вимір розвитку юридичного бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Особливо «гарячою» буде дискусія про етику та антиетику в адвокатській діяльності. Що таке антиетика для адвоката? Про це ми поговорили зі спікером сесії форуму під назвою «Код професії», виконавчим директором Центру протидії корупції Дар'єю Каленюк.

На заході вона розповість про яскраві факти порушень етики адвокатами (зокрема, у сфері корупції), наведе приклади «корупційних кейсів» з оточення американського Президента, які свого часу «прогриміли» на весь світ.

Під час дискусії експерт запропонує поміркувати над питанням про те, де межа між захистом клієнта та співучастю у злочині. Ймовірно, деякі тези Дар'ї Каленюк будуть розкритиковані аудиторією, але спікер заявляє, що готова до активної дискусії

Дар'я Каленюк

— Яких питань торкнеться Ваша доповідь? В чому їх актуальність?

— Я хотіла б поговорити про міжнародні стандарти для адвокатів щодо протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. За стандартами FATF (Financial Action Task Force — Група розробки заходів з протидії відмиванню коштів — авт.), адвокати належать до однієї з професій, представники якої зобов'язані проводити комплаєнс стосовно клієнтів: перевіряти, ким є їхні клієнти, а також які ризики від них походять. Це загальний стандарт. Потім на окремих кейсах я хотіла б обговорити, як цей стандарт порушується, які існують міжнародні підходи до протидії цьому стандарту.

Окрім того, хочеться обговорити останні справи у розслідуванні спецпрокурора Мюллера щодо незадекларованих лобістів, якими виявилися юридичні фірми та адвокати. Ці справи наочно ілюструють, як адвокатська професія у Сполучених Штатах перетворилася на лобістську професію, яка здійснювала вплив на президентські вибори 2016 р. Також на форумі я буду говорити про справи проти Пола Манафорта та фірми Skadden.

Насправді, окреслена проблема існує в багатьох інших країнах, в тому числі в Україні. Можливо, я згадаю про справу екстрадиції Фірташа, в контексті діяльності його адвокатів: колишнього міністра юстиції Австрії та колишнього «гуру» кримінальної юстиції Сполучених Штатів. Також згадаю кілька українських кейсів (це будуть добре перевірені справи).

— Яка ситуація в Україні з лобіюванням? На Вашу думку, юристи вже підійшли до цієї межі чи все‑таки лобістську роль більше виконують політики?

— У мене погляд збоку: я не є частиною юридичної професії та адвокатури, але мені це надає можливість бачити багато прикладів, коли юристи (насамперед, адвокати), які мають адвокатську ліцензію та певні імунітети, просто зловживають адвокатськими правами, щоб покривати недоброчесні дії своїх клієнтів.

— Однак робота адвоката полягає у захисті клієнта. Як тут визначитися між захистом і покриванням, якщо апріорі клієнт для адвоката завжди правий?

— В Україні також діють стандарти FATF, у нас є Закон «Щодо протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом». Адвокати зобов'язані керуватися цими стандартами, укладаючи договори зі своїми клієнтами. Вони повинні пересвідчуватися, оцінювати ризики клієнтів та з'ясовувати джерела походження їхніх статків. Як приклад, можу навести конкурс до Вищого антикорупційного суду, який продемонстрував, що у нас адвокати, які подають свою кандидатуру на високі посади суддів, взагалі майже не декларують доходи. Показувати реальні доходи та платити з них податки — це один з елементів прозорості. Якщо адвокат затребуваний на ринку та обслуговує багатьох клієнтів, у нього мають бути відповідні доходи й відповідна оплата. Деякі наші адвокати мають смішні офіційні доходи, а отже, напевно, існують якісь неофіційні прибутки. Саме ця неофіційна оплата дозволяє зловживати правами адвоката і перетворюватися з професіонала, який надає юридичні послуги своєму клієнтові, у співучасника брудних схем, які дуже часто є незаконними.

— Як фахівець у галузі боротьби з корупцією, скажіть, як можна зафіксувати факт корупції з боку адвоката. Я так розумію, що наразі це діє лише в один бік — якщо він дає хабар за вирішення питання на користь клієнта. Кошти, які він отримує, можуть вважатися гонораром….

— Насправді, існує поняття такого типу хабара — це міжнародний стандарт. Просто у нас звикли, що є тільки публічна корупція, корупція в органах державної влади. Фактично, адвокат може бути співучасником злочину, але потрібно це довести. Існує таке поняття як escrow accounts — це рахунок, який відкривається для клієнта після підписання договору на адвокатське обслуговування. Ми маємо кілька прикладів, у тому числі з українськими корупціонерами, як такі escrow accounts використовувалися для сплати за навчання, туристичні поїздки, обслуговування якихось інших закордонних витрат політика чи посадовця, який хоче приховати статки. Такий рахунок між клієнтом та адвокатом має посилений захист, імунітет. До цього рахунку так просто не можна отримати доступ (навіть правоохоронним органам). Як результат зловживання правами адвоката, достатньо часто такі рахунки використовуються для співучасті в легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. Це відома міжнародна проблема.

— Ви усвідомлюєте, що гратимете на полі адвокатів? Можливо, десь серед слухачів будуть навіть учасники цих кейсів….

— Вважаю, що такими прикладами буде підживлюватися справжня дискусія щодо питань, про які адвокатська спільнота уникає публічних розмов. Я готова до того, що буду закидана помідорами, але я матиму унікальну можливість «говорити про слона в залі, про якого ніхто не говорить».

 

Нагадаємо, що юридичний форум «Розвиток ринку юридичних послуг в Україні» відбудеться 22.03.2019 р. в готелі Hilton Kyiv. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати