24 вересня 2015, 18:15

«Робота юриста є дуже креативною», – Річард Роу

Опубліковано в №37-38 (483-484)

Річард Роу
Річард Роу директор юридичної клініки Джорджтаунського університету, професор
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

9 вересня цього року юридичний факультет Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана приймав гостя – директора юридичної клініки  Джорджтаунського університету, професора Річарда Роу. Американський правник розповів студентам про особливості та перспективи розвитку практичного права в Україні. «Юридична газета» також вирішила поспілкуватись з містером Роу на цю тему.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розкажіть про основні особливості здобуття вищої юридичної освіти в США. Зокрема, як побудована система навчання в Джорджтаунському університеті?

У Сполучених Штатах Америки є кілька типів університетів. Більшість з них – загальнонаукові, там викладають багато різних предметів. Але деякі університети є спеціалізованими. Наприклад, інженерні або точних наук. Щодо програми права, зазвичай вона вивчається на базі абиякої бакалаврської програми. Тобто, майбутні юристи мають провчитись чотири роки в будь-якому університеті, а потім на базі цієї освіти три роки вчити право. Студенти-правники протягом першого року навчання вивчають загальні дисципліни аналітичного спрямування. А на другий-третій рік відбувається розподіл на спеціалізації. В Джорджтауні також існують так звані вечірні правові школи. Тобто люди, які працюють, можуть вивчати право ввечері. Таке навчання триває протягом трьох років. Я читаю лекції і для стаціонару, і для студентів вечірньої школи.

Ще одна цікава складова американської юридичної освіти полягає в роботі юридичних клінік. На сьогодні така форма роботи поширена в Європі та Україні, існує вона і в нашому університеті. Але в Джорджтаунському університеті є найбільша кількість юрклінік серед університетів США, їх – 19. Специфіка таких юридичних клінік полягає в тому, що студенти виконують роль клієнтів. Все це відбувається під наглядом викладача. Ситуації, проблеми та кейси є максимально наближеними до життя. В кожному штаті правила, які дозволяють студенту практикувати свої навички, дещо відрізняються. Також існують традиційні академічні заняття, де студенти навчаються за традиційною формою.

Протягом останніх 10-ти років виник та розвивається третій напрямок юридичної освіти – навчання через досвід. Ідея полягає в поєднанні класичного навчання зі співпрацею з неурядовими громадськими організаціями, а також іншими структурами, щоб студенти змогли побачити, як право застосовується на практиці. Інколи студенти допомагають у реалізації цих проектів. Тобто, це дещо схоже на юридичні клініки, але кожна справа вивчається не настільки поглиблено і немає представництва в судах.

Клініка практичного права, StreetLaw клініка – є не настільки класичною юридичною клінікою, але студенти там навчаються, викладаючи елементи права іншій аудиторії. Інакше кажучи, вони викладають ті питання, які є максимально наближеними до суспільства, тобто розуміння права як такого, конституційне право, глобальні аспекти права тощо.

Містере Роу, Ви є директором клініки StreetLaw у США. Розкажіть про історію її створення, місію, особливості роботи.

Клініка практичного права в Джорджтаунському університеті була створена 44 роки тому. Це була найперша клініка, яку започаткували чотири студенти-юристи, що навчались удвох університетах. Вони почали викладати лекції в місцях позбавлення волі. У практичному праві існує дві основні ідеї. Перша – навчити людей права, тобто розуміти його і застосовувати. Друга ідея полягає в тому, щоб зацікавити студентів правом: викладаючи іншим, вони застосовують свої аналітичні здібності, шукають нову інформацію та, пропускаючи через себе, доносять її до аудиторії. Третя, не менш важлива особливість щодо практичного права, – це те, що заняття відбуваються в інтерактивній формі. Іншими словами, студенти навчаються самостійно, на відміну від класичної форми навчання, коли викладач читає лекцію, а студенти пасивно слухають. Ще одна цікава річ, якою славляться джорджтаунські клініки, – у кінці кожного навчального року відбуваються змагання. Деякі студенти виконують роль свідків, інші – адвокатів та обвинувачених, і таким чином проводять інсценізації різноманітних життєвих ситуацій. Змагання відбуваються між різними школами та факультетами університетів. А завдання, тобто сама фабула, завжди дуже складна. Враховуючи всі правила, воно може займати до 90 сторінок тексту. Наприклад, може бути до 6-ти свідків і різноманітні докази. Головна ідея в тому, що кейс-фабула настільки ускладнена, що немає однозначного вирішення цієї справи. Тут студенти заглиблюються в деталі та вивчають, яким чином можна сприймати ті чи інші факти та обставини. Так вони вчаться глибше мислити, працювати в команді та розуміти, яким чином взагалі проявляється право. Ще один важливий нюанс: правильної відповіді або правильного шляху вирішення фабули немає. Студенти навчаються розробляти різні варіанти і таким чином досліджувати глибину справи, вивчати всі деталі й складові та надавати кожній з них особливий зміст. Так вони можуть стати «мінінмейкерами» – тими, що роблять сенс з чогось, а не отримують його.

Скажіть, а хто вигадуєці фабули?

Я і мої помічники.

Чи можуть у цих змаганнях взяти участь студенти юридичного університету КНЕУ ім. Гетьмана?

Наразі ми з професором Коломієць (Євгенія Коломієць-Людвіг, керівник юридичної клініки «Соціальна справедливість» КНЕУ ім. Гетьмана – прим. ред.) плануємо розпочати подібний проект. Ми бачимо це у вигляді змагання між студентами через інтернет. Це проект, випробуваний студентами різних країн. Але фабула буде спрощена, тому що через інтернет повністю пройти цей кейс буде доволі складно.

Чи запрошували Вас, як експерта, до створення юридичних клініку різних країнах? Як працюєте з юридичними клініками інших університетів, інших країн?

Я допомагав започатковувати юридичні клініки в багатьох країнах: Шотландії, Ірландії, Великобританії, Чехії, Словаччині, Туреччині, Камбоджі та ін.

У співпраці з іншими юридичними клініками дуже важливо знайти дотичні точки у та спільні проблеми населення різних країн. Таким чином студенти зможуть продемонструвати своє розуміння проблеми та сформулювати різні погляди щодо підходів до її вирішення. Тобто, головне – підібрати актуальну юридичну проблему. Професор Коломієць та я спробуємо організувати проект, пов’язаний з проблемою біженців. Фабула буде в тому, що сама дія відбуватиметься до кризи.

Якими методичними матеріалами користуєтесь під часпроведення навчання? Які переваги навчання за такою методикою?

Взагалі, під час проведення навчання ми користуємось широкою методологічною базою. Та головна з методик – це інтерактивне навчання. Іншими словами, студенти навчаються не просто слухаючи викладача, а шляхом розмов, дискусій, обміну думками, аналітики.

Скажіть, чи є якась методична література, підручники для навчання практичному праву?

Так, звичайно. Є неурядова організація Street Law Incorporation, яка, власне, і займається зберіганням, розповсюдженням та просуванням методологічної бази. Вона збирає найкращі матеріали та публікує їх для використання студентами під час навчання. Є професор з Південної Африки Девід Мейсон та австралійський професор, які долучаються до розробки цієї методологічної бази. У квітні в Південній Африці планується велика міжнародна конференція з практичного права.

Як Ви вважаєте, чи є перспективи розвитку StreetLaw в Україні?

Звичайно, перспективи є. Одним із підтверджень такої перспективи є наш спільний проект з юридичною клінікою «Соціальна справедливість». Студенти пишуть посібник, вивчають свої права, розробляють методичні матеріали для пересічних громадян. Чому практичне право набуває популярності в європейських країнах? Тому що там студенти-юристи захищають інтереси клієнтів у судах. Майбутні правники можуть надати клієнтам правову інформацію, але не можуть сказати прямо, що їм робити. А в практичному праві так робити можна. Тобто, навчаючись у Street Law, студенти стають більш впевненими у собі, поглиблюють свої знання та вміння, і це допоможе їм у майбутньому.

Що Ви порадите українським вищим навчальним закладаму роботі зі створення та розвитку юридичних клінік?

Юридичні клініки дуже розвинені та затребувані в Сполучених Штатах, тому що завдяки їм студенти мають можливість не тільки отримувати знання, а ще й використовувати їх на практиці та розвивати аналітичні вміння. Робота юриста, робота адвоката є дуже креативною. Юрист має творчо підходити до вирішення будь-яких питань. І саме практика в таких клініках сприяє розвитку відповідних навичок для творчості та креативу. Тобто, викладаючи право для громадян, для непрофесіоналів, студенти краще розуміють саме право та підвищують свій професійний рівень.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати