09 червня 2021, 15:44

Придбати нерухомість без юридичного супроводу — це вже моветон

Опубліковано в №11 (741)

Григорій Тріпульський
Григорій Тріпульський керуючий партнер ЮК DE JURE, адвокат

Цього року одеська юридична компанія «Де-Юре», якій нещодавно виповнилося 10 років, відзначена міжнародним рейтингом Best Lawyers у практиці нерухомості. Керуючий партнер компанії Григорій ТРІПУЛЬСЬКИЙ поділився тонкощами юрбізнесу по-одеськи та розповів, чому не поспішає відкривати офіси в інших регіонах України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMGL9997

— Григорію, минулого року в інтерв'ю ми говорили про практику нерухомості, її перспективи та інвестиції в неї. Наразі хотілося б більше дізнатися про компанію «Де-Юре», якій нещодавно виповнилося 10 років. Згадайте, як все починалося.

— Ще будучи студентом 3 курсу Національного університету «Одеська юридична академія», я почав працювати інхауз-юристом у великій компанії, пізніше став керівником юридичного відділу. Ця історія тривала 13 років. У 2010 р. компанія припинила існування, але залишився штат співробітників, моїх колег з юридичного відділу, з якими ми й вирішили створити власну юрфірму. Нашими першими клієнтами стали компанії, що раніше входили в холдинг. Це був найбільший сhallenge у моєму житті, адже з найманого працівника я раптом став роботодавцем. Мені було досить некомфортно брати з клієнтів гроші за свою роботу, адже я звик до стабільного доходу — заробітної плати. Починалося все з 6 працівників. Сьогодні компанія «Де-Юре» налічує більше 20 юристів у різних галузях права.

— Компанія «Де-Юре» — це вже бренд? Як він працює? Навіщо його вибудовувати, коли більшість дотримуються гасла «мене і так всі знають»?

— Однозначно «Де-Юре» — це бренд. Деякий час ми працювали на нього, тепер він працює на нас. Клієнти завжди йдуть за послугами в компанію, про яку чули, звичайно, у якої позитивна репутація. Саме цей чинник відіграє вирішальну роль у виборі клієнта щодо співпраці з нами.

— Які проєкти є візитною карткою «Де-Юре»? Поділіться кейсом, який вважаєте нестандартним та вагомим у своїй професійній діяльності.

— Вважаю, ми кращі у двох напрямах: медичне право та нерухомість. Ми обслуговуємо досить великий медичний центр, яких в Україні мало. Разом пройшли всі етапи його становлення, допомагаємо уникати ризиків і діяти лише в правовому полі. Завдячуючи цьому у нас склалася досить потужна медична практика. Практикою нерухомості я займаюся вже 20 років, тобто маю великий досвід роботи. Знаю та розумію всі її підводні камені від отримання прав на земельну ділянку до моменту введення будівель в експлуатацію тощо. За роки професійної діяльності важко виділити один вагомий кейс, їх було багато. Пригадую справу, де ми намагалися стягнути близько 1,5 млрд грн (ще по курсу долара 8 грн) за недоотриманий прибуток компанії. В результаті судових процесів клієнт отримав частину названої суми. Це була знакова справа як для нас, так і для нього, і виконали ми її на належному рівні. Один з найприємніших та нестандартних кейсів — коли в процесі медіації сторони вирішили компенсувати кошти на благодійні проєкти. Це була дуже красива історія, в якій ніхто не постраждав (посміхається — прим. ред).

— З ким ви зазвичай конкуруєте? Які риси (особливості) сучасного одеського ринку юридичних послуг можете відмітити? Який він — юрбізнес по-одеськи?

— Ми працюємо суто на одеському юридичному ринку, і він досить специфічний. До того ж, грошовий обсяг його менший, ніж столичний, спостерігається пристойна різниця в ціноутворенні. Тому київським компаніям вигідно приходити на одеський ринок, тільки йдучи за своїм клієнтом. Виділити в окремих напрямах конкурентів складно, адже багато гідних як юридичних компаній, так і самозайнятих юристів. Досить потужною та розповсюдженою в Одесі є практика морського права. В цій галузі є хороші гроші, іноземні клієнти. Одеські юрфірми конкурують у цьому сегменті з лондонськими й іноді турецькими компаніями. До речі, ми єдині з лідерів одеського ринку юрпослуг не практикуємо морське право і поки не розглядаємо таку можливість. Незважаючи ні на що, ринок юридичних послуг зростає, цінність професії також, люди звикають звертатися до юристів. Це стає нормою та перетворюється на зрозумілий і правильний процес. Наприклад, придбати нерухомість без юридичного супроводу — це вже моветон.

— Чи плануєте в перспективі відкривати офіси в інших регіонах України, залучати нових дольових партнерів? Якщо так, які труднощі (нюанси) заважають втілити це зараз?

— Це питання я задаю собі часто і намагаюся зрозуміти, як це має вигідно спрацювати. В «Де-Юре» я маю молодшого партнера, всі працівники зацікавлені у результатах своєї роботи, при цьому я єдиний власник компанії. Поки не можу співставити, в чому могла б бути вигода та перспектива для мене і потенційного партнера, з яким би ми об'єдналися на українському юридичному ринку. Завжди цікавлюся, як це відбувається у юркомпаніях столиці, коли об'єднують певні практики заради клієнтів, яким можна надавати юридичні послуги комплексно. В цьому і вбачаються нові можливості та додатковий дохід. Наприклад, ми співпрацюємо з деякими юркомпаніями в галузі кримінального права, на аутсорсі залучаємо інших спеціалістів. Це доволі розповсюджена практика роботи. Повноцінних злиттів на одеському юридичному ринку я не спостерігав. Можливо, після завершення карантину ми повернемося до ідеї відкриття офісу в Києві. Зі свого досвіду можу сказати, що для того, щоб проєкт з відкриттям офісу відбувся, слід самостійно займатися його роботою або мати дуже надійних партнерів, які з часом не вирішать працювати самостійно.

— Виходячи з практики, на які юридичні послуги сьогодні найбільший попит?

— Можу сказати, що практика нерухомості користується великою популярністю та має постійний ріст. Судова практика, напевне, буде затребувана завжди, поки не з'являться електронні суди (посміхається — прим. ред.). Під час локдауну спостерігався сплеск трудових правовідносин (відпустки, податки, звільнення), але такі запити є разовими, оскільки компанії, які звертаються з подібними питаннями, як правило, припиняють своє існування. Що стосується медичного права, то пандемія показала, що ця практика має досить великі перспективи та потенціал росту.

— Григорію, Ви вимогливий до себе та оточення? Як ставитеся до негараздів та поразок у роботі?

— Так, до себе я дійсно вимогливий, а от до інших, на мій погляд, недостатньо. Мені пощастило спілкуватися та працювати з людьми, які мають вищу освіту та професіонали своєї справи. Якщо людина не розуміє елементарних речей і не хоче їх сприймати, це означає, що у нас різні шляхи. Звичайно, негаразди бувають у всіх, це вибиває з колії, але потрібно підніматися й впевнено йти далі.

— Як формуєте команду?

— Вже 20 років я викладаю в Національному університеті «Одеська юридична академія». Це дає можливість підбирати співробітників у компанію. В цьому році ми вперше провели стипендіальний конкурс з достойним призовим фондом. Три студенти-переможці будуть проходити практику в «Де-Юре», і найкращий в перспективі може залишитися працювати в нашій компанії. На сьогодні я вважаю, що перший розумний спосіб створення команди — вирощувати зі студентів, у яких є потенціал та бажання працювати, хороших професіоналів. Другий — шукати на юридичному ринку спеціалістів з досвідом та долучати до роботи.

— Наведіть 3 шкідливі поради для керівника юрфірми.

1. Ніколи не делегуй повноваження, роби все сам.

2. Не веди облік робочого часу — він абсолютно не потрібен.

3. Постійно принижуй команду, вона має працювати в страху та боятися тебе.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати