25 червня 2021, 13:13

Правова система України провокує появу надцікавих кейсів

Опубліковано в №12 (742)

Ян Левітас
Ян Левітас «JN Legal» керуючий партнер
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Керуючий партнер JN Legal Ян ЛЕВІТАС вважає, що високий емоційний інтелект, лідерські та управлінські навички надважливі для сучасного юриста. Про конкурентні преваги компанії, стратегію побудови відносин з клієнтами та плани на майбутнє він розповів у інтерв’ю «Юридичній Газеті».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Левітас, N Legal

— Ви практикуєте в сфері нерухомості та будівництва. Чим викликаний інтерес до цих практик?

— Сфери нерухомості та будівництва — далеко не єдині практики у нас, але ми приділяємо їм велику увагу, адже в Україні на них високий попит. Це пов’язано з кількома факторами, серед яких — висока інвестиційна привабливість та ліквідність. Крім того, ці практики пов’язані з конструктивом: ти бачиш, що створюєш своїми зусиллями, бачиш результати своєї роботи. Для юриста, зазвичай оточеного лише віртуальними результатами своєї праці, це важливо. До того ж, ця сфера постійно росте разом з економікою, що дає надію і на подальше зростання. Тим більше, сьогодні вже всі учасники ринку нерухомості розуміють, що без комплексного та професійного юридичного супроводу результатів годі чекати.

— Які тенденції можете відмітити у цих практиках на сьогодні? Наскільки вони конкурентні?

— Серед активних тенденцій, які я бачу, — перехід попиту від відокремлених послуг до комплексного юридичного супроводу проєкту. Для реалізації складних та масштабних проєктів потрібні синергія та тісна співпраця як юридичних, так і технічних спеціалістів. Клієнти прагнуть знайти не просто юриста, виконавця, а надійного та досвідченого партнера для реалізації своїх задумів. Враховуючи попит на партнерські відносини та необхідність розширення кола питань, які бере на себе юридична компанія, ми створили новий напрям у своїй роботі — проєктний менеджмент. Крім того, зараз є неабиякий попит на реалізацію додаткових договірних механізмів забезпечення прав інвесторів, оскільки законодавством це питання недостатньо врегульоване, та й взагалі ця сфера має багато прогалин та неузгодженостей в законодавстві. Оскільки наша компанія вибудувала синергію між юридичною та технічною складовою та має в штаті технічних спеціалістів, конкуренції ми не відчуваємо.

— JN Legal позиціонує себе як юридичний бутік чи як компанія повного циклу?

— Ми — компанія повного циклу, і звісно, у нас є певні конкурентні переваги та сильні сторони. Відсутність нас на перших місцях у інших практиках — явище тимчасове, адже ми активно їх розвиваємо. Зокрема, у нас сильна експертиза в практиках нерухомості, земельного права, судових спорів. Але ними ми ніколи не обмежувались. Клієнти часто приходять з безліччю інших проблем та завдань, що дає значний поштовх для розвитку нашої фірми. Працюючи на конкурентному ринку, ми фокусуємося на якості послуг та застосовуємо індивідуальний підхід до кожного клієнта. Напевне, кожний керівник юридичної фірми каже приблизно так само, але я бачу нашу відмінність саме в концентрації на кінцевій меті та успіхах клієнта. Тож наша конкурентна перевага — це принцип успішного клієнта. Ми не дивимось на замовника, просто як на джерело доходу, а бачимо в ньому партнера. І це не пусті слова, адже ми надаємо не просто окрему юридичну послугу, а допомагаємо в усіх питаннях, щоб бізнес клієнта міг стрімко зростати. Це і юридична допомога, і консультування щодо розширення чи розвитку, і допомога із залучення інвестицій, грошових коштів, і будь-які інші питання бізнесу. Таким чином ми прямо впливаємо на успіхи клієнта, а в результаті й на свій успіх. Цей підхід працює, і я не можу сказати, що ми відчуваємо якийсь тиск з боку конкурентів.

— Якими рисами, на Вашу думку, має бути наділений керуючий партнер юридичної компанії? В якій пропорції він має бути юристом, менеджером та бізнесменом?

— Найважливіші, крім очевидного та базово необхідного професіоналізму в професії — високий емоційний інтелект, лідерські та управлінські навички. Лідерство вибудовується саме через індивідуальний підхід до кожного, через уміння ставити амбітні цілі для компанії та доносити їх до колег таким чином, щоб вони також ними загорілися. Саме розуміння загальної мети та рух в одному напрямку дозволяють досягати поставлених цілей. Тому я дуже ціную нашу команду і радий, що працюю з професіоналами високого класу, які розділяють загальні цілі та принципи. З часом починаєш делегувати все більше справ, і тут як ніколи виявляється якість команди та вміння брати на себе відповідальність. Юриспруденція — хоча і нетиповий, але бізнес, і ця його складова дуже важлива. Компанії, які про це забувають, швидко закриваються. Тому для мене одними з визначальних питань у роботі є налагодження чітких внутрішніх процесів, стратегічного та фінансового планування, маркетингу та бізнес-девелопменту. Більше того, з ростом та розвитком компанії обов’язки менеджера та стратега починають превалювати. Повне занурення у стратегічні, фінансові, маркетингові та інші питання заважають продовжувати суто юридичну роботу над проєктами у тому ж темпі. Саме тому ми з партнерами, як і багато інших великих юридичних компаній, постійно вдосконалюємо модель управління. Це дає змогу більш ефективно розподіляти робочі обов’язки та завдання. Як наступні зміни будуть виглядати, ще остаточно не вирішено, можливо, це буде ротація керуючих партнерів протягом певного строку, можливо, створення нової керівної позиції.

— Поділіться найцікавішим кейсом за останній рік. Що важливо для ваших клієнтів? Що є найскладнішим і найцікавішим у супроводі проєктів?

— Обрати «найцікавіший» кейс — завдання надто складне, адже практично всі наші проєкти потребують креативності та пошуку нестандартних підходів. Уся правова система України провокує появу надцікавих кейсів, постійно перебуваючи в стані змін та пертурбацій. Але можу виділити дуже цікавий кейс, коли земельну ділянку площею більш ніж 4 га у Києві було заарештовано судом за зверненням прокуратури і відразу без відома клієнта передано Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА). А воно, у свою чергу, відразу виставило ту ділянку для продажу на аукціоні. Нам вдалося зупинити продаж, виключити майно з переліку активів під управлінням АРМА, успішно оскаржити передачу майна в суді та повернути його клієнту. У рамках цієї справи виявилась дуже цікава річ: є затверджений порядок передачі активів в управління АРМА, а от порядку повернення майна з його управління у разі оскарження такого немає. Таким чином, ми створили прецедент і першими змогли досягти перемоги у такому нетиповому кейсі, захистивши інтереси клієнта. Відзначу, що в умовах такого ставлення державних органів до інвесторів «інвестиційні няні» навряд чи допоможуть, і якогось великого зростання притоку іноземних інвестицій я б не чекав.

— Якщо подивитися на Київ, то можна побачити, що будівництво йде повним ходом навіть під час коронакризи, проте ці об’єкти не завжди є бездоганними з точки зору українського законодавства, будівельних норм тощо. У чому проблема? Чому порушення не виявляються на ранніх етапах?

— Багато людей починають будівництво незаконно, без відповідної технічної та правової експертизи і залучення необхідних спеціалістів, вважаючи, що роблять усе правильно, а проблеми, якщо вони потім з’являться, вдасться якось вирішити. Цьому сприяють, серед іншого, архаїчна, заплутана та неузгоджена система нормативно-правового регулювання з безліччю колізій та суперечностей та загальна кволість дозвільної та правоохоронної систем.

— Які напрями роботи будуть пріоритетними найближчим часом?

— Наразі супроводжуємо створення нового готелю мережі InterContinental Group та почали працювати з міжнародними ресторанними мережами, розвиваючи проєкти в індустрії HoReCa. Крім того, зараз активно працюємо над розвитком та впровадженням нової послуги, тож продовжуємо підсилювати свою команду неюридичними спеціалістами, що дозволило запропонувати бізнесу новий продукт — project management. Ми готові брати на себе повний супровід проєктів у сфері бізнесу. Зараз у рамках цієї послуги реалізуємо проєкт для корпорації АТБ. Ми віримо у подальший розвиток цього напрямку діяльності і виділили його в окрему практику. Разом з тим, ми розвиваємось і в традиційних для юридичного бізнесу сферах — працюємо над підсиленням практик податкового та кримінального права, розширюємо присутність на ринку. У кожній з практик ми маємо свої конкурентні переваги, які будуть різко відокремлювати нас від конкурентів.

— Що найскладніше в професії юриста?

— Речі, які найбільше ускладнюють роботу, — постійні та непрогнозовані зміни законодавства, відсутність регулювання та прогалини в ньому, які створюють проблеми, що потребують творчих та нестандартних підходів. Водночас це моменти, які дають нам змогу продемонструвати свою експертність та правничу майстерність.

— Чого варто очікувати юридичному ринку найближчим часом?

— Поступових змін. Відзначу наступні тренди: а) подальше зростання необхідності спеціалізації компаній на вузьких напрямах роботи у зв’язку з постійними змінами в законодавстві; б) клієнти все більше надаватимуть перевагу комплексному підходу до вирішення своїх завдань; в) важливість присутності в медіапросторі буде й надалі зростати, тож правникам все більше потрібно працювати не тільки з законодавством, але й з медіа, соціологічною юриспруденцією. Юридичні компанії, які зможуть переформатуватись та відповідати таким критеріям, отримають величезний потенціал для росту і розвитку. Крім того, бачу тренд на розширення ринку послуг з кримінального права та White collar crime. Це мотивує уважніше придивитись до цих практик та дасть змогу багатьом фірмам посилити свої позиції в них. Більше того, значний обсяг роботи в цьому напрямку дасть місце для появи нових амбітних компаній.

Бліц

— Улюблений фільм…

— «Олдбой», 2003 р., режисер Пак Чхан Ук.

— Улюблена книга...

— Цикл Дюна Френка Герберта «Хроніки Дюни». З великим задоволенням прочитав книгу мого партнера Ігоря Опадчого «Твоя».

— Три головних правила роботи...

— Повне занурення в проблему, нешаблонне мислення та концентрація на успіху клієнта.

— Успіх можливий…

— Тільки з колегами та удачею.

— Життєве кредо...

— Постійно вдосконалюватись

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати