Наскільки швидкою може бути інтеграція українського бізнесу в європейське товариство? За якими правилами доведеться грати українським компаніям? Які фактори здійснюють вирішальний вплив на розвиток практики міжнародного права? До чого варто готуватися юристам-фахівцям цієї галузі? Про це в інтерв’ю «Юридичній Газеті» розповів Дмитро Говорун, комерційний директор TCM Group Ukraine, к.е.н., експерт у галузі корпоративного управління і банківської справи.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Пане Дмитре, які основні тенденції в практиці міжнародного права Ви можете відзначити? З якими проблемами юристам доводиться мати справу найчастіше?
- Глобалізаційні процеси, збільшення мобільності населення, економічна інтеграція, перехід до інформаційного суспільства – ключові тенденції сучасності, завдяки яким стрімко посилюється інтенсивність співпраці між суб’єктами економічних відносин у різних країнах. Характер таких відносин при цьому зазнає суттєвих трансформацій, що зумовлює дедалі більшу необхідність в їх ефективному правовому регулюванні. З огляду на особливості прояву даних тенденцій у кожній окремій країні, а також високу динаміку оновлення джерел і норм, можна виділити декілька факторів, які сьогодні безпосередньо впливають на діяльність юристів у сфері міжнародного права.
По-перше, уніфікація норм міжнародного права передбачає формування низки відповідних правових норм із подальшою їх імплементацією на національному рівні. Зазначу, що у даному процесі визначальною є роль міжнародних організацій, яскравим підтвердженням чого можна вважати ініціативи щодо регулювання міжнародної торгівлі, банківського нагляду та контролю, обміну податковою інформацією.
По-друге, розроблені та запропоновані норми потребують вдосконалення для того, щоб забезпечити локальний бізнес зрозумілими правилами для побудови взаємовідносин та вирішення спірних ситуацій.
По-третє, зауважу, що вищезазначені заходи мають призвести до суттєвих змін у національному законодавстві. На жаль, від постійного законотворчого процесу ми не відійдемо. Залишається лише сподіватися, що інтенсивна робота з адаптації національного законодавства забезпечить мінімізацію конфліктних положень, перехід від жорстких колізійних прив’язок до більш гнучких, а також дозволить максимально захистити суб’єкти господарювання.
У будь-якому випадку локальні звичаї та традиції, історично сформовані в окремих країнах, матимуть суттєвий вплив на характер побудови відносин між компаніями й надалі. У даному контексті зараз уваги юристів найчастіше потребують питання наслідків реалізації зовнішньоекономічного контракту, можливості захисту інтересів клієнта та належного виконання умов договору, виконання судових рішень за кордоном, захисту інтересів кредитора у випадку банкрутства. Зрозуміло, що всі ці питання потребують дійсно високої експертизи в сфері міжнародного права, і кваліфікована допомога локальних юристів виявляється дуже корисною для більшості компаній, а іноді і життєво необхідною.
- Як угода України про Асоціацію з ЄС впливає на практику між-народного права ?
- Нікого не здивую, сказавши, що завдяки угоді про Асоціацію з ЄС юристи отримали якісно нові можливості для подальшої роботи, обговорення та набування досвіду в контексті норм міжнародного права. Загалом угода є логічним продовженням вектора підтримки транскордонного та міжрегіонального співробітництва з ЄС, і визначені нею положення взаємодії значним чином коригують звичну поведінку суб’єктів у рамках правового середовища.
Не буду зосереджуватися на аналізі юридичних і економічних положень угоди. З цього приводу вже висловлено багато думок та проведено чимало експертних досліджень.
Мабуть, в цьому випадку варто звернути увагу на те, що угода надає потужний імпульс для розвитку торгівлі з ЄС, що, у свою чергу, спонукає до ретельного вивчення правил гри на цьому ринку та потребує глибокого розуміння правового середовища, в якому доведеться працювати.
Зрештою, що саме можуть отримати українські компанії завдяки угоді про Асоціацію?
По-перше, розширення існуючого ринку для власної продукції або ж переорієнтування на новий. По-друге, прискорення інтеграції в європейське співтовариство, а також можливість знайти нові корисні бізнес-зв’язки. По-третє, можливість долучитися до найвищих світових стандартів роботи.
Звісно, для успішного освоєння нових ринків дуже бажано мати підтримку компетентних консультантів, які своєчасно мінімізують загрози для бізнесу, проінформують про потенційні можливості, допоможуть вивчити майбутніх бізнес-партнерів, забезпечать надійний супровід документообігу, запропонують надійний механізм взаємодії між партнерами, а у випадку виникнення спірних ситуацій – захистять інтереси клієнта.
Спираючись на досвід TCM Group Ukraine, зауважу, що сьогодні найбільший попит серед компаній спостерігається на консультування щодо зовнішньоекономічних контрактів, на пошук інформації та перевірку контрагентів, позасудове врегулювання спорів про несплату коштів за надані послуги або ж незадовільну якість поставленої продукції. Також до нас часто звертаються за допомогою щодо проведення ліквідації та участі в процедурі банкрутства підприємств за кордоном.
- Як процедура банкрутства підприємства регулюється на міжнародному рівні, у порівнянні з вітчизняним законодавством?
- Будь-яка комерційна діяльність супроводжується ризиком невиконання контрагентом своїх зобов’язань – чи то оплата за поставлену продукцію, надані послуги, виконані роботи, чи то зобов’язання щодо вироблення та поставки продукції у визначені строки та належної якості тощо. Слід відзначити, що ми часто спостерігаємо використання цього інструменту саме українськими боржниками з метою уникнення відповідальності перед кредиторами. Проте, розширивши напрями роботи TCM Group Ukraine, ми почали регулярно отримувати від клієнтів запити щодо супроводження процедури банкрутства й у інших країнах.
Банкрутство – цікавий інститут. Так чи інакше, ризики в комерційній діяльності наявні постійно, тому часто трапляються випадки, коли за тих чи інших обставин сторони не можуть виконати свої зобов’язання. Єдиний вихід – урегулювати відносини з кредиторами за рахунок процедури банкрутства, щоб цивілізованим шляхом вирішити всі проблемні питання. Мені відомо чимало прикладів того, як в окремих юрисдикціях такий механізм може навіть забезпечувати повне відновлення платоспроможності підприємства.
Міжнародні угоди, якими регулюється даний інститут, передбачають певне спрощення механізму захисту прав кредиторів. Безумовно, ми не торкаємося в рамках даної бесіди інших аспектів процедури, проте постійна робота над приведенням національного законодавства у відповідність до загальноприйнятої практики – очевидна необхідність, зважаючи на швидкість перерозподілу ресурсів у світі. Кожна юрисдикція на сьогодні має власну специфіку, що визначає коло осіб, щодо яких може бути застосована процедура банкрутства, критерії неспроможності, підстави ініціювання справи, права та обов’язки сторін, повноваження арбітражного управляючого (ліквідатора, керуючого санацією), черговість задоволення вимог кредиторів, участь іноземних кредиторів тощо.
Ось чому українським експортерам та імпортерам стають у нагоді локальні юристи. Посилаючись на нашу практику роботи з клієнтами, з упевненістю стверджую, що існує дуже багато особливостей, які є визначальними для успішного повернення коштів. Одразу спадають на думку проекти, в яких клієнти навіть не підозрювали, що можуть претендувати на отримання частки, пропорційної до зобов’язань перед ними. До того, як ми почали працювати над одним із таких проектів, суму заборгованості було майже списано як безнадійну, а керівництво компанії вже не сподівалося повернути хоча б якусь частину коштів. Після консультацій із колегами локального офісу стало зрозуміло, що ми разом із клієнтом реально зможемо вибороти право на отримання частки боргу. Відповідно, ми належним чином проінструктували клієнта, разом із іноземними колегами сформували необхідний пакет документів, провели роботу з ліквідатором. Такий комплекс дій дозволив клієнту суттєво зекономити час на відрядженнях та достатньо швидко повернути втрачені кошти.
Окрім цього, у нашій практиці присутні успішні проекти щодо банкрутства у Великобританії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Китаї, Туреччині, Іспанії, Німеччині, ряді країн СНД. Звичайно, існує загальноприйнята процедура, сформовано основні принципи її проведення. Разом з цим, кожна країна має власне законодавство, строки розгляду справи, порядок приймання скарг кредиторів, підтвердження прав вимог, пакет документів тощо. За таких умов вирішальне значення має допомога надійного юридичного партнера, який організовує роботу на місці, проводить роботу з ліквідатором, слідкує за дотриманням мораторію на задоволення прав вимог окремих кредиторів (у певних юрисдикціях), за розподілом коштів від реалізації майна тощо. Без кваліфікованих дій у даних напрямках шанси компанії на повернення власних коштів можна вважати об’єктивно невисокими.
Також відзначу, що права іноземних кредиторів в інших юрисдикціях захищені надійніше, ніж в Україні. Працюючи з іноземними клієнтами, ми часто стикаємося з ситуацією, коли вітчизняна компанія вже тривалий час є банкрутом, але з певних причин не сповістила іноземного кредитора про цей факт. Відповідно, маємо серйозні юридичні наслідки для іноземного кредитора, і максимум, на що ми можемо претендувати за таких умов, – включення в останню чергу за відсутності права участі у зборах кредиторів. Вирішення даних питань лежить у площині повноважень законотворця та змін у порядок інформування кредиторів і організації роботи щодо захисту прав кредиторів. Тим не менш, ми все ж таки радимо вирішувати подібні питання ще на ранній стадії виявлення спору між компаніями.
- Ваша компанія спеціалізується на альтернативному вирішенні міжнародних комерційних спорів. Розкажіть про переваги цього методу. Якщо він дійсно такий дієвий, чому, на Вашу думку, компанії продовжують захищати свої інтереси в судах?
- Почну з останнього питання. На мій погляд, вплив традицій у даній сфері все ще залишається дуже значним, тому першою реакцією на виникнення комерційного спору з контрагентом є, як і раніше, думка про звернення до суду. При цьому наші міжнародні клієнти вже давно зрозуміли, що можна і варто домовлятися з іншою стороною, керуючись стратегією “win-win”. Досягнення компромісу в спірній ситуації сприяє економії ресурсів і водночас гарантує, що жодна інформація щодо спору не з’явиться у відкритих реєстрах судових справ. А питання комерційних спорів, як відомо, можуть бути доволі делікатними.
Не секрет, що судовий процес має низку атрибутів, які є несумісними з інтересами бізнесу. Бізнес цінує час, проте практика судів може бути дуже різною і судові справи можуть тягнутися роками, не даючи жодних гарантій повноцінного задоволення позову за підсумками виснажливого процесу. Обслуговування судового розгляду справи завжди передбачає значні фінансові витрати, але в окремих проектах для досягнення бажаного результату потрібно не лише отримати рішення суду, а ще й визнати його та провести цілу серію заходів щодо його виконання. А це також додатковий час і додаткові витрати для компанії.
Таким чином, з огляду на зазначені обставини, існує дедалі більший попит на швидкі й ефективні рішення, а після збільшення ставок судового збору питання пошуку альтернативних шляхів вирішення спорів набуває особливої актуальності. У випадках, коли одній із сторін не вистачає бажання чи кваліфікації для проведення ефективних переговорів, а також у тих випадках, коли сторони не допускають подальших поступок і при цьому не готові витрачати додатковий час на суди, оптимальним і доцільним рішенням виявляється залучення третьої сторони, яка здатна допомогти у пошуку оптимального способу вирішення спору. Як засвідчує практика TCM Group Ukraine, така альтернатива судам позитивно сприймається компаніями, оскільки при залученні першокласних юристів-медіаторів дійсно забезпечується більш швидке врегулювання спірної ситуації та повернення коштів на рахунок клієнта.
Звичайно, це не означає, що ми не вирішуємо комерційні спори в судовому порядку. Існує чимало проектів, у яких суд – єдина стратегія, що дозволяє клієнту здобути реальний шанс на вирішення спору й не зазнати при цьому додаткових витрат. Особливо це стосується питань невиконання зовнішньоекономічних договорів в умовах жорсткого валютного регулювання.
Відзначу, що інститут медіації й досі остаточно не врегульований. Тому ми з колегами докладаємо систематичних зусиль для формування в Україні культури залучення третьої сторони при вирішенні комерційних спорів або стягненні заборгованості. А у повсякденній роботі ми рекомендуємо нашим клієнтам спершу спробувати менш затратний альтернативний шлях вирішення спору, а вже потім, у разі необхідності, приймати рішення щодо оптимальної стратегії роботи в судовому порядку.
- Розкажіть про власне процедуру проведення переговорів із метою врегулювання спірних моментів між компаніями. Як переконуєте сторони прийти до компромісу?
- Зазвичай проекти із врегулювання спорів надходять до нас через наш клієнтський відділ або ж від наших офісів за кордоном. У рамках проекту клієнт отримує персонального юриста, який самостійно чи, залежно від складності проекту, разом із командою здійснює аналіз документів та ініціює контакт і переговори з недобросовісним контрагентом. Типовий приклад проекту – спір між двома компаніями щодо несвоєчасної сплати за поставлений товар незалежно від юрисдикції. Часом знайти компроміс між сторонами доволі важко, особливо, коли мова йде про спори фінансового характеру.
Саме тому при вирішенні подібних спорів юристи компанії TCM Group Ukraine керуються принципом індивідуального підходу до кожної справи, що, власне, обумовлює специфіку того інструментарію, що обирається під час проведення переговорів. В якості прикладу розповім про проект, у рамках якого вдалося досягнути домовленості щодо реструктуризації заборгованості перед постачальником електротехніки в одній із країн СНД. Клієнт вичерпав можливості самостійно врегулювати конфлікт та повернути власні кошти. Наш попередній аналіз даних про боржника та проведена робота з вивчення його діяльності виявили ті аспекти, які стали ключовими в процесі переговорів. Зазначу, що зустрічі з боржником проводилися в дружній атмосфері, і в декілька етапів було визначено оптимальні домовленості з урахуванням інтересів кредитора. Після аналізу фінансових можливостей боржника та для запобігання вірогідній процедурі банкрутства сторони новим контрактом погодили реструктуризацію заборгованості на тримісячний термін. Наші юристи підготували відповідний документ та проконтролювали його виконання, забезпечивши клієнту своєчасне повернення коштів. При цьому слід підкреслити, що домовленості щодо повернення коштів боржником було виконано в повному обсязі.
У портфоліо TCM Group Ukraine також є проекти, пов’язані зі спорами щодо поставки неякісного товару (зазвичай із такими проектами до нас звертаються українські імпортери), несплати другої частини коштів за поставлений товар, комерційні спори з підозрою на шахрайство тощо. Варто відзначити, що значну частину нашого портфоліо складають проекти щодо стягнення заборгованості між компаніями-резидентами України, причому у даному випадку йдеться про компанії з абсолютно різних галузей. Попри цілу низку галузевих відмінностей та особливостей, їх об’єднує бажання вирішити спір та отримати кошти найоптимальнішим шляхом у найкоротший термін, і принципи роботи TCM Group Ukraine дозволяють повною мірою задовольнити таку потребу.
- Ваша компанія TCM Group Ukraine входить до міжнародної юридичної мережі компаній TCM Group International. Офіс у Києві відкрився в 2014 році. Розкажіть, як виникла така потреба?
Дійсно, у 2014 році відкрито український офіс TCM Group International – один із багатьох офісів мережі, які за станом на сьогоднішній день працюють вже в 145 країнах світу. Зазначу, що рішення про приєднання сформувалося за роки плідної співпраці з окремими офісами мережі в якості агента щодо проектів, над якими працювали партнери TCM Group Ukraine. Іноземні компанії задля захисту власних інтересів при вирішенні комерційних спорів у доволі складній юрисдикції потребували надійного радника, який міг би в Україні продемонструвати високий рівень професіоналізму та дотримання міжнародних стандартів у обслуговуванні клієнтів. Зрештою, саме це безкомпромісне дотримання даних принципів і дозволило нам здобути членство у всесвітньо відомій мережі та зайняти своє місце на українському ринку юридичних послуг.
Безумовно, співпраця з TCM Group International значним чином вплинула на вибір практик та організацію роботи українського офісу. Зокрема, чисельність практик залишається незмінною. Наша мета – бути найкращими в таких практиках, як медіація та мирне врегулювання спорів, міжнародний арбітраж та виконання рішень іноземних судів, а також стягнення заборгованості. Фактично ми здатні запропонувати клієнту перевірені нашим та світовим досвідом рішення на кожному з етапів комерційного спору, і наразі ми бачимо значний потенціал для продовження активної діяльності саме в межах даної спеціалізації.
Працюючи над проектами для іноземних офісів, ми водночас спостерігаємо посилення попиту на наші послуги саме серед українських компаній, що мають невирішені питання за кордоном. Окрім цього, відзначаємо зростання кількості запитів щодо мирного врегулювання спорів і стягнення заборгованості у контексті співпраці саме між українськими компаніями. Відповідно, з часом ми відчули необхідність розширити коло потенційних клієнтів та запропонувати українському бізнесу працювати за міжнародними принципами вирішення спорів. Зважаючи на це, ми суттєво розширили штат юристів, а також виокремили в структурі компанії відділ, що займається суто питаннями комунікації з дедалі більш численними клієнтами.
Підсумовуючи, хочу сказати, що саме енергійна, націлена на результат та клієнтоорієнтована команда юристів-міжнародників, які здатні на найвищому рівні захищати інтереси клієнта в будь-якій країні, власне і є ключовою цінністю та основою успішної діяльності як TCM Group Ukraine, так і міжнародної мережі юридичних компаній TCM Group International.
- Які особливості ведення юридичного бізнесу в Україні?
- Подібно до інших видів бізнесу, юридичний бізнес перебуває під постійним впливом різноманітних факторів як зовнішнього, так і внутрішнього середовища. Швидкість змін, які відбуваються сьогодні, вражають. За таких умов юридичний бізнес має передбачати зміни та вживати адекватних заходів ще задовго до того, як дані зміни починають виникати. Такі заходи на вимогу сьогодення відображаються як у оптимізації структури компанії, так і у використанні найкращих практик роботи з клієнтами, конкурентами та іншими стейкхолдерами. Зокрема, трансформації, що відбулися в економіці України протягом останніх років, призвели до того, що такі практики, як банкрутства, консультування з питань виведення капіталу, вирішення спорів, заслужили особливу увагу серед колег. Тож, за таких умов нам потрібно адекватно реагувати на виклики й шукати способи для максимального задоволення потреб ринку.
На мою думку, однією з ключових запорук успіху компанії, що здійснює надання професійних послуг, є наявність команди однодумців, які готові приділяти улюбленій справі та клієнту стільки часу, скільки необхідно для вирішення поставленої задачі. Можу стверджувати, що ми з гідністю прийняли цей виклик. На нашому корпоративному веб-сайті зазначено, що “ми працюємо щоденно й без вихідних – нам так подобається”. Завдяки амбітній команді талановитих юристів у Києві, будь-яка українська компанія сьогодні має змогу отримати першокласну юридичну допомогу як на території України, так і по всьому світу.
Розуміючи виклики зовнішнього середовища, ми запропонували клієнтам прозорі та максимально гнучкі умови співпраці на умовах оплати лише за позитивний результат. В одній із розмов між партнером TCM Group Ukraine Денисом Копієм та поважним клієнтом такий підхід було визначено останнім як “мрія кредитора”, адже всі ризики, пов’язані з поверненням коштів від боржника та вирішенням спору, юридична компанія бере на себе й отримує винагороду лише за умови успішного завершення проекту. Даний аспект співпраці з нашою компанією дуже позитивно сприймається ринком та є важливою складовою встановлення високих міжнародних стандартів роботи в сучасних умовах.
Розповсюдженою сьогодні є теза, що юридичний ринок України характеризується сильною конкуренцією. З одного боку, це дійсно так. Спостерігається перенасичення ринку пропозиціями щодо юридичного обслуговування. З другого – ми розглядаємо інші юридичні компанії як потенційного партнера. Ми дотримуємося обраної стратегії стати найкращими в своєму сегменті, не змінюючи спеціалізацію практик. Якщо питання клієнтів виходять за межі комерційних спорів, ми із задоволенням пропонуємо колегам попрацювати разом. У кінцевому результаті наш замовник – українська компанія, що потребує результативного вирішення завдання на найвищому рівні. А задоволення потреби клієнта на найвищому рівні – один із фундаментальних принципів роботи нашої команди.
З повною версією рейтингового дослідження "Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України 2016" знайомтесь за посиланням.