12 липня 2024, 13:09

Попри війну, інтерес до енергетичної галузі України великий

Тетяна Лисовець
Тетяна Лисовець «Соколовський і партнери, АК» старша партнерка, Віцепрезидентка АПУ


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З 19 до 21 червня 2024 року в Мюнхені відбулася найбільша у світі виставка Intersolar Europe, яка об’єднує експертів, виробників, постачальників і партнерів у виробництві обладнання для сонячних енергосистем з усього світу. На виставці було багато українців. Частина з них брала участь як співробітники міжнародних компаній. Україна була репрезентована стендом Асоціації сонячної енергетики України (АСЕУ).  

Частиною української делегації була Тетяна ЛИСОВЕЦЬ, віцепрезидентка АПУ, старша партнерка адвокатської компанії «Соколовський і партнери». Ми вирішили поцікавитися її враженнями від побаченого та дізнатися про перспективи розвитку сонячної енергетики України.

1

— Тетяно, розкажіть про виставку Intersolar Europe 2024, яка проходила в Мюнхені. Які ваші враження від заходу?

— Наприкінці червня у Мюнхені проходила одна із найбільших європейських енергетичних виставок Intersolar Europe 2024. Це найочікуваніша світова подія сонячної промисловості в Європі. Вже понад 30 років Intersolar об’єднує ключових гравців сонячного ринку — від виробників, постачальників і дистриб’юторів до інсталяторів, постачальників послуг, розробників проєктів, планувальників і стартаперів. 

З першого кроку Intersolar Europe справляє враження заходу неймовірного масштабу: 18 павільйонів, у яких розміщені стенди 1500 учасників на виставковій площі 111 000 кв. м (для порівняння, це територія двох стадіонів НСК «Олімпійський»). Кожна компанія намагається максимально проявити себе та показати міжнародним партнерам весь свій потенціал. 

На Intersolar було багато українців. Частина з них брала участь як співробітники міжнародних компаній. На виставці були представлені передусім технічні досягнення в енергетичній галузі. Україна була репрезентована стендом Асоціації сонячної енергетики України (АСЕУ).  

АСЕУ об’єднує учасників ринку сонячної енергетики загальною кількістю понад 50 компаній і груп компаній. Неурядова неприбуткова організація представляє інтереси власників промислових сонячних станцій, українських та іноземних інвесторів, компаній, які здійснюють проєктування, будівництво та обслуговування СЕС, виробників обладнання для сонячних станцій і власників домашніх СЕС.

Адвокатська компанія «Соколовський і партнери» — головний юридичний радник АСЕУ і партнер цієї громадської спілки на Intersolar 2024. Тому я була частиною делегації Асоціації. Спілка мала власну експозицію, розміщену у спеціальній зоні. Ми зосередилися на загальній презентації України та сонячного сектору енергетики нашої країни.

3

— Чи були контакти з представниками міжнародних неурядових організацій?

— Так, звісно. Зі зрозумілих причин, пов’язаних з неможливістю виїхати за межі України чоловіків-військовозобов’язаних, ми, жінки, взяли на себе частину представницьких функцій. 

Ми зустрілися та обмінялися думками з представниками Індійської асоціації сонячної енергетики. Індія має величезний потенціал у розвитку сонячної енергетики завдяки своїм географічним умовам, економічним факторам та урядовим ініціативам. Сонячна енергетика в Індії в останні роки зростає швидкими темпами. Країна поставила перед собою амбітні цілі досягти 450 ГВт відновлюваної енергії до 2030 року, причому 280 ГВт буде надходити від сонячної енергії. Є чому і нам повчитися, зокрема і у сфері правового регулювання. 

Також були зустрічі з представниками корейської асоціації сонячної енергетики. На нашому українському стенді я зустрілася з представниками Німецької асоціації сонячної енергетики (BSW-Solar) та SolarPower Europe. Обговорили складну ситуацію в українській енергетиці, варіанти підтримки з боку Німеччини та цих неурядових організацій. Торкнулися питань розвитку, майбутніх спільних проєктів та інвестицій.

Дизайн без назви

— Як ви оцінюєте Intersolar і роль міжнародних заходів у розвитку української енергетики?

— Міжнародні заходи, такі як Intersolar, відіграють значну роль у розвитку сонячної енергетики. Участь у таких подіях дає змогу українським компаніям отримувати доступ до новітніх технологій і міжнародних ринків. Наші підприємці на подібних виставках можуть знайти нових партнерів і клієнтів, укласти контракти. А там, де бізнес, там обов’язково мають бути і правники. Учасники нашої делегації за чотири дні виставки провели понад 150 зустрічей. 

На Intersolar особливу роль відведено питанню інвестицій у сонячну енергетику. На заході були присутні офіційні посадові особи державних структур ЄС і країн Євросоюзу, а також провідні енергетичні гіганти, інвестори та грантодавці, які зацікавлені у фінансуванні перспективних зелених енергетичних проєктів.

Я мала можливість прокомунікувати з представниками українських компаній, які працюють на ринку ЄС, і бізнесменами європейських країн. Попри війну, інтерес до енергетичної галузі нашої країни великий.

— Які перспективи для розвитку сонячної енергетики України обговорювалися з представниками бізнесу?

— Підприємці та громадяни думають про власну енергобезпеку, і на ринку можна побачити значний приріст у кількості нових сонячних електростанцій як для самоспоживання, так і для комерційних потреб. На сьогодні ми маємо ситуацію, коли у компаній-інсталяторів, які встановлюють сонячні електростанції, черга розписана мінімум натри-чотири місяці вперед. Попит перевищує пропозицію. Тому наразі час для інвестування в український ринок сонячної генерації. Багато іноземних компаній нині придивляються до сонячного сектору України і будуть готові почати великі проєкти або у найближчому майбутньому, або одразу після перемоги. Розуміючи ці перспективи, компанії з Німеччини, Австрії, Чехії, Польщі, Нідерландів, Туреччини вже планують заходити на ринок або продовжувати свою діяльність. У наших складних умовах надихаюче бачити інтерес і підтримку від іноземних компаній. На моє здивування, на стендах провідних міжнародних компаній на Intersolar навіть були окремі представники зі співпраці винятково з Україною. 

Тому перспективи для розвитку є. Зрозуміло, головна перепона — воєнні ризики, і деякі уряди країн Євросоюзу застосовують інструменти хеджування можливих втрат своїх підприємців під час діяльності в Україні. Також гальмують цей процес політичні ризики та певна заплутаність українського законодавства. 

5

— Ви є віцепрезиденткою Асоціації правників України, і юридична галузь вам дуже близька. Чи були дискусії, запитання у правовій площині?

— Авжеж, Intersolar — це не тільки про енергетику. Технології у сучасному світі не працюють без відлагоджених бізнес- і юридичних процесів. Експерти АПУ добре розуміються на правових питаннях зеленої енергетики. Ми в курсі всіх юридичних нюансів відновлюваної енергетики (ВДЕ). Асоціація надає пропозиції щодо зміни і вдосконалення законодавства. Україна впровадила багато нових законодавчих актів у межах «зеленого» переходу. 

У липні минулого року набув чинності Закон України «Про «зелену» трансформацію» № 3220. Він містить велику кількість новел у секторі ВДЕ. Зокрема, норми щодо вдосконалення механізму проведення аукціонів з побудови нових комерційних об’єктів ВДЕ. Впроваджений новий інструмент підтримки виробників ВДЕ — ринкова премія (feed-in-premium). Він передбачає діяльність на ринку виробника ВДЕ за укладеними ним договорами і компенсацію йому різниці між «зеленим» тарифом і вартістю електричної енергії, за якою він реалізував вироблену електроенергію за вказаними договорами. Законом впроваджується поняття агрегації. Це діяльність на ринку електричної енергії, що здійснює суб’єкт господарювання, пов’язана з об’єднанням електроустановок. Мета — виробництво та/або споживання та/або зберігання електричної енергії. І це тільки частина прийнятих нововведень.

Ще у червні 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках». Закон імплементує у національне законодавство Регламент ЄС №1227/2011 про доброчесність і прозорість на оптовому енергетичному ринку (REMIT). REMIT — набір правил і практик, який спрямований на попередження зловживань на оптових енергетичних ринках. 

І це концентрований досвід і знання, які ми черпаємо передусім із правової системи Євросоюзу, зокрема на таких заходах, як, наприклад, Intersolar. Представникам іноземних компаній було цікаво, в яких правових умовах вони будуть вести бізнес в Україні, і учасники нашої делегації розказували про нашу юридичну специфіку.

2

— Під час нашої розмови ви згадували АПУ та АСЕУ. Що пов’язує ці громадські об’єднання?

— АПУ співпрацює з багатьма галузевими бізнес спільнотами. Якщо говорити про сектор зеленої енергетики. Ми маємо гарні відносини з головними гравцями — Українською вітроенергетичною асоціацією України і, звісно, Асоціацією сонячної енергетики України. З АСЕУ АПУ пов’язує багаторічне співробітництво.

5 липня ми проводили IV щорічну Конференцію з енергетичного права. Перед початком заходу президент АПУ Микола Стеценко та голова правління АСЕУ Владислав Соколовський підписали меморандум про співпрацю між асоціаціями. Отже, ми продовжили наше вже тривале партнерство за оновленими правилами. 

Пан Владислав чотири роки, з 2018 до 2021, був членом правління Асоціації правників. Тому цілком природно, що ми шукаємо точки дотику для отримання синергії. До речі, судячи із відгуків учасників, конференція була дійсно продуктивною і цікавою. На ній були присутні основні стейкхолдери енергетичної галузі — як представники державних і регуляторних органів, так і бізнесу.

Отже, співпраця, зокрема між АПУ та АСЕУ, надає поштовх для розвитку ефективних і сталих правової та енергосистем.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати