Сьогодні питання правової безпеки бізнесу та належної готовності реагувати на надзвичайні події набувають особливого значення. Євген РІЯКО, адвокат, керуючий партнер RIYAKO & PARTNERS розповів про особливості захисту бізнесу в кримінальних справах, супровід перевірок і обшуків та про те, чому адвокатам захисту бізнесу потрібно співпрацювати з PR-службою та GR-спеціалістами.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Як бізнесу захистити себе від загроз? Як оцінити ступінь захищеності бізнесу? Про що треба подбати заздалегідь?
— Сьогодні бізнес розуміє, що кількість ризиків постійно збільшується. Вони пов’язані як із війною, так і збереженням своєї позиції на ринку. І йдеться не про збільшення доходів, а щоб не втратити те, що у них залишилося. Будь-який негативний вплив на бізнес болючий, тому на перший план виходить питання безпеки. Власник бізнесу щоденно читає новини про обшуки, і це стає нормою повсякденного життя, що до когось прийшли «у гості». Всі розуміють, що, на жаль, у нашій країні такого поняття, як мораторій на кримінальні справи щодо бізнесу, немає. І це ніяк не заохочується державою, навіть неофіційного застереження правоохоронцям не зроблено, щоб не чіпати бізнес, який вже ледве дихає. Тому керівники компаній готові співпрацювати з адвокатами, щоб захистити свій бізнес. Правові інструменти захисту бізнесу залишилися ті самі.
Якщо беремо рутину, то це комплаєнс-процедури, які мають різний рівень впровадження на підприємствах. Та робота на попередження загроз. Тут, зокрема, як завжди, на перше місце виходить аудит корпоративної, податкової та кадрової структури компанії. А це питання попередження корпоративних конфліктів, шахрайства, зливу інформації, рейдерства та податкових донарахувань. На другому місці — належне оформлення всіх активів, щоб неможливо було переоформити право власності. На третьому — підготовка та просвітницька робота з бізнесом, зокрема тренінги та опрацювання нестандартних ситуацій. Про що потрібно подбати заздалегідь?
Ми бачимо одну й ту саму проблему, що корпоративні юристи не завжди розуміють цінності позаштатних адвокатів чи юристів. Вони вважають, що все ок, все під контролем. Але коли ми заходимо у комунікацію та починаємо ставити запитання, то бачимо нерозуміння, вразливість бізнесу. Зараз наша команда проводить стратегічні сесії, інколи у присутності бенефіціара та керівника юридичного відділу, проводить юридичний аудит ризиків.
— Яких помилок найчастіше припускаються компанії у стратегіях захисту?
— Одна з головних помилок бізнесу — думка про те, що якщо компанії дотримуються закону і є порядними, то це гарантія їх безпеки, до них не прийдуть чи їх не рейдернуть. Але в таких ілюзіях вони живуть до першого обшуку. Потім до всіх приходить розуміння, що займатися підготовкою до захисту свого бізнесу потрібно абсолютно всім. На великих підприємствах завжди є керівник служби безпеки, у якого все під контролем, бо, зокрема, у нього багато зв’язків з попередньої роботи. Ми вже втомилися повторювати, що ці часи пройшли, і зараз інтелектуальна складова безпеки важливіша, ніж телефонне право.
І остання стратегічна помилка — відкладати все на завтра. Нормальну договірну роботу, збереження первинної документації, дооформлення документів на майно, проведення підготовки команди до перевірок та юридичний аудит ризиків. Як ми бачимо, така економія чи просто помилки в організації бізнесу потім несуть неспівмірні проблеми.
— Отже, підсумуємо, що робити до приїзду кримінального адвоката або адвоката з безпеки?
— Є два-три міфи, у які всі вірять. По-перше, що обшук не може початися без адвоката. Це міф і неправильна позиція, бо найчастіше адвоката ніхто не чекає. Якщо протидіяти, то може початися агресивна форма обшуку з виламуванням дверей. Тут потрібно з першого моменту зрозуміти слідчого, чи буде він чекати адвоката. Якщо не буде, то простіше все ж таки отримати ухвалу і розпочати обшук. За перші 30 хвилин, допоки їде адвокат, нічого не відбудеться страшного. Якщо дотримуватися всіх правил і рекомендацій.
По-друге, є міф, що у підприємства не може вилучатися комп’ютерна техніка, а у співробітників — особисті речі. Насправді це не так, такі повноваження у правоохоронців є. Але адвокат може домогтися того, щоб слідчий не робив таких дій. І останнє — це щодо результату приїзду адвоката на обшук. Бізнес вірить, що це буде панацея, і всі, хто приїхав, одразу вибачаться і розбіжаться. Однак у 99% випадків адвокат без розголосу фіксує всі порушення для того, щоб у подальшому це використати у суді під час вирішення питання про накладення арешту на вилучене майно. Емоційний адвокат, який кричить і вказує на всі порушення, лише допомагає інколи їх виправити.
А рекомендації до приїзду адвоката доволі прості: не треба намагатися з кимось про щось поспілкуватися, відвести в сторону, про щось домовитися. Практика показує, що це шкодить. Адвокат приїде і дасть оцінку ситуації. Далі — нічого не говорити, не давати жодних пояснень. І наостанок — слід отримувати документи, які вам вручають. Адвокату потрібно з чимось працювати, і позиція щодо відмови в отриманні найчастіше лише шкодить захисту.
— Як підготуватися до обшуку?
— Все дуже просто: ми повинні насамперед зрозуміти, навіщо відбувається обшук. По-перше, це отримати докази. По-друге, налякати команду. По-третє, забрати гроші, якщо дуже простою мовою казати. Почнемо з першого — отримати докази.
Тож перше завдання — потурбуватися, щоб таких доказів менше знайшли. А також попіклуватися, щоб після обшуку бізнес продовжив працювати. Потрібно розуміти, що вся інформація повинна зберігатися у хмарі. Це для того, щоб залишилися копії документів і ви змогли продовжити працювати. Також найважливіші документи варто зберігати не в офісі, а в аудиторській чи адвокатській компанії. Цій пораді вже багато років, але вона й досі актуальна.
Питання наляканості команди — це питання знань і досвіду. Тут потрібно проходити корпоративні семінари, щоб заздалегідь підготуватися. Команда повинна бути обізнаною, щоб не боятися. Перед такими семінарами варто правильно прокомунікувати з командою, щоб люди не подумали, що у компанії почалися проблеми.
Щодо коштів, то тут все дуже просто. Якщо кошти вилучили, то повертати їх дуже складно. Це завжди лотерея. Адвокат не знає заздалегідь, як суд вирішить це питання. Такі кошти потім можна повертати роками.
— Який бізнес зараз найбільше під фокусом уваги?
— Ситуація змінилася: якщо раніше під такі ризики підпадав ІТ-сектор, то зараз під ударом весь бізнес. У правоохоронних органів змінилися підходи. Вони полюбили шукати так званий російський слід. А раніше це була робота, яку всі підтримували та допомагали. Я думаю, перший рік повномасштабної війни — це була реальна робота з реальним російським слідом, всі поважали роботу наших правоохоронців, бо вони дійсно боролися з ворогами. Але зараз цей наратив використовується для тиску на бізнес за натягнутими та забутими історіями, бізнесу інкримінують співпрацю з країною-агресором. Це вже переходить в іншу площину — це вже спосіб, за допомогою якого починають вижимати соки у бізнесу. І ці справи не доходять до суду, нікого не підозрюють. Але це підстава прийти з обшуком та залякати, забрати кошти і маніпулювати тим, що викинуть цю тему в публічну площину та нашкодять репутації.
Як фахівці ми впевнені у своїй порядності, тому і захищаємо клієнта.Але суспільство настільки перегріте, що бізнес боїться і не знає, як правильно комунікувати в таких випадках. Поки що вибирає тактику мовчання та звертається до юристів і до судового захисту своїх прав та інтересів.
— Які ще гарячі теми сьогодення найбільше хвилюють як бізнес, так і юридичну спільноту загалом?
— Я можу сказати зі свого погляду: бізнес сильно стиснутий податковими перевірками, які відновилися. Зараз ми отримуємо дуже багато запитів на підготовку до податкових перевірок. Це найгарячіша тема. До цього часу перше місце посідали перевірки компаній на підсанкційність. І ще однозначно можу назвати нездорову зацікавленість правоохоронних органів пошуками злочину в кожній витраченій гривні з державного бюджету. Мені здається, вже немає жодного чиновника чи керівника фірми, які б не отримали підозру після участі у тендері.
— Як бізнесу підготуватися до податкової перевірки? Назвіть основні декілька правил, які можна, наприклад, записати у пам’ятку?
— Це зовсім прості правила: первісна документація повинна бути в нормі, вона взагалі повинна бути. Наступний крок — ми бачимо, що і як відбувається у просторі реєстрації податкових накладних і введення компанії у ризикові. Потрібно серйозно налаштувати комплаєнс-перевірки контрагентів, максимально серйозно, тобто не просто перевірити по судовому реєстру, а пройтися по всьому переліку моментів, чи можна працювати з клієнтом. Є ще один нестандартний пункт, з яким ми б’ємося щодня. Бухгалтери інколи приймають самостійні рішення, які потім шкодять податковим адвокатам. У кожній ситуації, яку потрібно перевірити, необхідно радитися з податковими адвокатами, тому що бухгалтер бачить світ по-своєму, він взагалі не знає, що відбувається у суді. Але саме адвокатам потім оспорювати рішення податкової.
— А чи може захистити бізнес повний перехід на електронний документообіг?
— Підприємствам складно повністю перейти на електронний документообіг. Тому що вже існує якась історія у паперовому вигляді. Не всі зараз розуміють, що таке електронний документообіг. До того ж дуже непросто пояснити бухгалтеру, що не буде відтиску печатки і підпису. Але є й нерозв’язані питання з податковою, зокрема щодо дати підпису електронних документів. Тобто спірні питання з податковою перешкоджають бізнесу повністю перейти на електронний документообіг.
— Український бізнес 28 червня 2023 року звернувся до Президента України з Маніфестом, де зазначається, що рейдерство та корупція стали визначальною прикметою теперішнього часу, попри війну в країні. Статистика скарг підприємців до Ради бізнес-омбудсмена підтверджує тенденцію: у І кварталі цього року на дії силовиків поскаржились у понад два рази більше бізнесменів, ніж за попередній період. Як захистити свій бізнес від рейдерських атак?
— Я коли нещодавно готувався до виступу на форумі, знайшов цікаве визначення рейдерства. І це не те, що ми звикли чути, як щось погане. Це правильна ринкова концепція, за якою більш слабкий програє. І якщо виключити з цього переліку поки що корупцію, то це означає, що бізнес не підготувався до сторонніх атак і не був захищений належним чином. Захищений бізнес не можна зарейдерити. Значить, недопрацювали, якщо ваші активи можуть якимось чином привласнити. Щодо корупції— ніщо не працює краще за розголос. Інструмент проти корупції — це піар. Гарна піар-кампанія допомагає повернути всіх до адекватності.
Моє бачення, що на сьогодні адвокати у таких кейсах взагалі не можуть працювати самостійно, без журналістів. Отже, щоб захиститися від рейдерських атак, бізнес повинен мати червону кнопку — команду адвокатів і піар-службу, яка швидко зможе відреагувати на виклик. Далі — комплаєнс і оперативне відслідковування змін в усіх реєстрах. Саме своєчасне отримання інформації, що відбувається перереєстрація корпоративних прав чи активів, своєчасне звернення (день у день) до Антирейдерської комісії при Мін’юсті дійсно працює для захисту бізнесу.
Мені подобається, як працює Антирейдерська комісія у Верховній Раді (Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з питань захисту прав інвесторів — ред.), яка змушує всі інші державні органи виконувати антирейдерські функції. Щодо превентивних заходів, то це належна робота служби безпеки на підприємстві, яка повідомляє юристів про потенційні проблеми, а юристи вже роблять свою роботу.
— А як щодо правоохоронних органів? Рада бізнес-омбудсмена підтверджує тенденцію активності тиску силовиків на бізнес. Чи можна оскаржити дії правоохоронних органів?
— Складне запитання. Спочатку я відповів би «так». Чому «так», тому що в нашій країні діють такі органи, як НАБУ, ДБР, які дійсно після розголосу порушують кримінальну справу, доводять до логічного завершення, і особа несе відповідальність. Чи то правоохоронець або податківець, який намагався тиснути на бізнес. Проте сказати, що це працює ідеально, то ні, бо лише одних слів, що на тебе тиснули, буде недостатньо. Отримати докази такого тиску складно. Наприклад, правоохоронці завжди прикриваються тим, що вони на обшук прийшли, тому що їм дозволив це суд, і саме суд перевірив обґрунтованість їх претензій до бізнесу.
— Назвіть три основні правила для бізнесу, які допоможуть уникнути багатьох помилок, зберегти фінансові ресурси та час.
— Найперше та найголовніше — бізнес повинен усвідомлювати, що в Україні працює закон. Якщо закон працює, то адвокати можуть допомогти захистити бізнес. По-друге, це юридичний аудит ризиків і підготовка до них. На сьогодні це виходить стратегічно дешевше, бо бізнес вже не може собі дозволити включатися у розв’язання проблеми після її настання, як це було раніше. І останнє — юристи самостійно не завжди в змозі досягнути потрібного результату. Зараз є можливість отримати комплексну послугу щодо безпеки, де декілька спеціалістів можуть повністю закрити проблему з різних аспектів. Це юристи, служба безпеки, ІТ-спеціалісти, піар-менеджери та GR-спеціалісти, які можуть доносити до держави правильну позицію бізнесу. Саме комплексний захист сьогодні допомагає реальному бізнесу вистояти.