13 жовтня 2015, 15:37

«Найголовніше для керівника – це висока самоорганізація та оперативність», – Ольга Дмитрієва.

Опубліковано в №41 (487)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Про свою філософію успіху, рівень надання юридичних послуг українських компаній у порівнянні з європейськими, а також про розвиток юридичної фірми «Дмитрієва та партнери» розповіла її керуючий партнер Ольга Дмитрієва.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ольго Леонідівно, нещодавно Ви святкували ювілей – щиро вітаю Вас від імені нашої газети! У цей день Ви разом з командою організували благодійний концерт на підтримку школи мистецтв. Розкажіть детальніше про цей захід.

- Ідея була такою: повертаючись до питання реалій сьогодення, розумієш, що все не так добре, як цього хочеться, адже відбувається досить багато негативних подій. Тому в цьому житті необхідні певні зміни. А для того, щоб щось змінювалось, треба докладати певних зусиль. Хотілось подарувати своїм друзям, близьким, колегам емоційний позитив, а також надати дітям можливість проявити та показати себе. Насправді, діти – це наше майбутнє. І від того, що ми в них вкладаємо, залежать ті обставини, в яких ми житимемо через 10 років, адже вони виростуть і будуть формувати певну атмосферу в країні. Ми про це забуваємо, багато говоримо про бізнес, розмірковуємо про політику, особливо зараз. Зазвичай, ми говоримо про речі, що формують певні спільні базові цінності як у дітей, так і у дорослих. На жаль, за останні півтора року наше суспільство знаходиться у стані постійного обговорення негативу. Так, без цього теж не можна. Але якщо ми не будемо наповнювати наше життя гармонією та позитивом, то просто ризикуємо зруйнувати себе зсередини. Саме тому виникла ідея такого заходу. Все вийшло дуже добре – і діти, і дорослі залишились дуже задоволеними. Після концерту навіть дорослі адвокатеси виходили зі сльозами на очах. Все було настільки зворушливо, чисто та контрастно, у порівнянні з реальністю, в якій ми живемо. Звичайно, такі заходи викликають зворушливі емоції та говорять про те, що нам ужитті цього дуже не вистачає. Мабуть, у зв’язку з цим люди стають злими та агресивними. Тому я переконана, що іноді варто зупинитись, адже свою душу теж потрібно «годувати».

Нещодавно відвідувала осінній форум Асоціації адвокатів України, і Ви виступили в якості Голови оргкомітету заходу. Цього разу організатори заходу відійшли від звичного формату та присвятили його темі просування юридичних послуг, замість звичного для форуму висвітлення проблем діяльності адвокатури. Скажіть, будь ласка, чим була спричинена така ідея та чи збираєтесь Ви і надалі проводити заходи на подібні теми?

- Обов’язково будемо проводити. Я думаю, що наступний форум відбудеться в такому ж форматі. Знову ж таки, ми поглянули на ситуацію з іншого боку й подумали, що адвокатам варто дати певні інструменти для того, щоб вони змогли реально заробляти на життя. Ситуація така, що ринок та економіка України доволі відчутно похитнулись – це об’єктивний факт. У зв’язку з військовими діями рухнула п’ята частина економіки. Це, відповідно, п’ята частина обороту та п’ята частина клієнтів. Тому юристів потрібно навчати новому – показувати як можна адаптуватись до цих умов, як правильно себе позиціонувати. Звичайно, інтерес до форуму був величезний – було багато людей та позитивних відгуків. Насправді, я розумію, що більшість адвокатів за своєю щоденною рутинною роботою не завжди мають час зупинитись, озирнутись по сторонах та подивитись, що ще є навколо: можливо те, що він не застосовує у своїй практиці або те, що можна покращити. Тому ми намагались про це розповісти їм, показати та надати можливість і мотивацію для нових ідей. Я думаю, не було жодного адвоката, який прослухавши цей форум, не поглянув би критично на те, яким чином організована його практика й бізнес та не пішов би з низкою планів, ідей тощо. У мене також одразу виникло скільки думок та планів, хочеться усе змінити, щось провести по-іншому, дещо відкоригувати. Усі розуміють, що все-таки Україна рухається в Європу, і всі ми маємо відповідати певному стандарту. Як кажуть, в «калашний ряд» треба ставати в певному образі (посміхається – ред.). Якщо ми хочемо обслуговувати європейських клієнтів, відповідати їхньому рівню, то, безумовно, повинні стати конкурентноздатними з тими компаніями. Інакше юридичні контори приїдуть звідти, займуть наш ринок, подякують і просто витіснять нас з нашого ж ринку. Тому форум показав, що така тема є цікавою. І наступного року (восени) ми проведемо подібний захід. Між форумами, думаю, розпочне роботу наш комітет, присвячений питанням організації адвокатської діяльності. Певні точкові питання, що піднімались на форумі, ми будемо реалізовувати у форматі засідань комітету. В будь-якому випадку, я думаю, що адвокатам в деякому плані вже набридли одні й ті ж заходи, на яких висвітлюються старі зашорені теми. Обговорювати питання загальної проблематики юридичному або адвокатському співтоваристві на сьогодні взагалі нецікаво,тому що й так всі ці конфліктні ситуації обговорюються щоденно у ЗМІ та Фейсбуці. Тому вкладати й свою лепту у все це взагалі не хочеться. Ми вирішили бути конструктивними та націленими на позитивні результати.

Ольго Леонідівно, в лютому цього року Вас було обрано до складу Громадської ради при Антимонопольному комітеті України. Розкажіть про роботу ради за цей період? Які основні проблеми антимонопольного законодавства України потребують першочергового вирішення?

- Хочу сказати, що з Антимонопольним комітетом ситуація є такою ж показовою, як з усіма державними органами. Влітку сталась зміна керівництва: до цього в АМКУ був виконуючий обов’язки, аз літа вже призначили голову АМКУ. Звісно, що коли державний орган знаходиться у стані змін, складно очікувати конструктивного руху. Ми, як члени Громадської ради, встигли обратись та розподілитись по комітетах. Я увійшла в комітет фінансових ринків – для мене це цікаво й відповідає моїй спеціалізації. Звичайно, одним з найяскравіших питань, які обговорювались на засіданнях Громадської ради була презентація Марії Ніжнік щодо питань, пов’язаних з реформуванням діяльності АМКУ, яка має бути прозорою та публічною. Одне з основних питань – відкриття інформації про рішення Антимонопольного комітету, що повинно досить відчутно відобразитись на гравцях цього ринку – великих суб’єктах, що постійно потрапляють під моніторинг АМКУ. У цьому є певні складнощі, які обговорювались на наших засіданнях.

Я дуже радію з того, що Громадська рада прийняла рішення все-таки рекомендувати підтримку такої законотворчої ініціативи. Оскільки, не дивлячись на всі складнощі, вважаю, що Антимонопольний комітет повинен діяти не так, як зручно чиновникам, а так, як зручно ринку – працювати на відкритість та прозорість цих взаємовідносин. Я дуже задоволена, що робота Громадської ради насичена та реальна, і там немає «весільних генералів», туди прийшли професіонали, люди з власною думкою. Мені здається, що це істотно відрізняється від того, що було у нас в Громадських радах два-три роки тому. Хочеться вірити, що її робота, дійсно, буде певною мірою координувати та підтримувати керівництво Антимонопольного комітетуу прийнятті правильних рішень.

За останній рік рейтинг Вашої компанії значно виріс – фірма «Дмитрієва та партнери» увійшла до складу Європейської Бізнес Асоціації. Також Вас відзначено рядом нагород від провідних фахових видань та рейтингових агентств. Поділіться з колегами секретом успіху. Адже останнім часом у зв’язку з відомими подіями юридичний бізнес дещо «затих». Хоча деякі компанії говорять, що в нашій країні немає ніякої кризи, а є просто зміна формату ведення бізнесу.

- Розпочну з кінця. Вважаю, що криза в нашій країні, звичайно, є. Ми живемо всередині цієї країни, і ситуація в ній не може не впливати на юридичний ринок. Безумовно, знизилась кількість інвестицій, кількість певних операцій та роботи, пов’язаної з розвитком ринку, корпоративними операціями, новими проектами. Тобто операції такого типу в нашій економіці «просіли», якщо висловлюватись мовою маркетолога. Звичайно, в нинішніх умовах для того, щоб йти вперед, потрібно рухатись вдвічі швидше, ніж раніше. Мабуть, допомагає те, що наша компанія на ринку вже більше як 20 років. Ми вже пережили чотирьох президентів, кілька революцій, масу кризових явищ. І те, що ми маємо золотий запас постійних клієнтів, дає нам змогу почувати себе більш-менш стабільно. Ми розуміємо, що клієнти також живуть в нашій країні й думаємо про те, яким чином та які послуги ми повинні надавати нашим клієнтам у зв’язку з тим, що вони виявились в точнісінько такій економічній ситуації. Наш досвід і знання допомагають модернізувати послуги та зрозуміти, що нового можна запропонувати клієнту. Знову ж таки, якщо з’являється можливість, ми думаємо над тим, що можна реструктуризувати в себе. Колись звертати увагу на це взагалі не було часу, все було зайняте лише клієнтськими дорученнями. Зараз є можливість витратити вільний час на себе, критично поглянути на свій бізнес: як він побудований, як функціонує. Ми теж прагнемо бути конкурентноздатними, щоб до нас приходили європейські клієнти. Для цього, звичайно, треба робити якийсь «апгрейд», щоб вміти розмовляти тією ж мовою, так само виглядати, мати однакову внутрішню структуру та організацію роботи.

Нам вдалось витримати конкуренцію з іноземними компаніями, тому що в цьому випадку ми маємо важливу перевагу – все-таки ми можемо запропонувати трохи нижчу ціну, ніж європейські юридичні фірми. Враховуючи те, що фінансова криза сьогодні настала не тільки в Україні, а й у Європі, вони також почали рахувати гроші, і це дає нам можливість вийти на першу сходинку. Разом з тим, я вважаю, що вітчизняні юридичні компанії маючи бажання можуть надавати послуги не на нижчому рівні, ніж іноземні. Усвоїй роботі я контактую з багатьма іноземними юрфірмами (в Німеччині, Чехії, Англії, Італії, Іспанії), тому можу абсолютно точно сказати, що з погляду професіоналізму та операційних управлінських стратегій, наші компанії далеко не гірші. Можливо, в дечому ми не дотягуємо, дещо в роботі маркетолога, не так вибудовані процедурні моменти, але дивлячись на зміст та результат роботи,можна впевнено сказати, що наші українські компанії також високоефективні.

Як Ви вважаєте, в контексті євроінтеграції європейські юркомпанії зможуть прийняти українські в якості конкурентів?

-Тут ключову роль відіграє навіть не прийняття. Європейські компанії ставляться до українських дуже критично, дивлячись на нас зверху вниз. Так воно і є, тому що ми, українське суспільство, всім своїм видом демонструємо, що знаходимось дещо не на тому рівні, який диктують європейські стандарти. Безумовно, нам є над чим працювати, адже рівень вимог досить високий. Та я переконана, що серед наших українських компаній дуже багато таких, які витримають цю конкуренцію. Звичайно, компанії, які будують свій бізнес на корупційних зв’язках та використанні службового становища залишаться в минулому. Тому що наше суспільство будуватиметься таким чином, щоб увесь бізнес був прозорим. Ми йдемо до того, щоб лідерами ставали компанії, які займаються інтелектуальною працею, а не заробляють «конвертами» та неінтелектуальними способами роботи. Я бачу, що у нас є дуже високий інтелектуальний потенціал. Інша справа, що робота – дещо несистематизована та не відповідає стандартами, як у європейських компаніях. Ми багато в чому відстаємо. Наприклад, узяти банальне питання щодо страхування професійної відповідальності. У Європі в усіх юридичних фірмах страхування є обов’язковим елементом надання юридичних послуг. Якщо замовник приходить в юридичну фірму, він апріорі розуміє, що певні збитки, спричинені непрофесійною діяльністю компанії, будуть відшкодовані.

На Вашу думку, чи готова наша країна до введення страхування професійної відповідальності адвоката на обов’язковій основі?

- Звичайно, не готова. Ми самі постійно займаємось моніторингом ринку страхових послуг, і не можемо знайти собі нормального партнера – страхову компанію, яка була б готова на постійній основі страхувати професійні ризики. У нас немає такої практики, такого законодавства. Почнемо з того, що у нас немає навіть стандартів адвокатської діяльності, відштовхуючись від яких, страхова компанія могла б формувати свої страхові кейси. Тому поки на сьогодні єдине, чим ми можемо гарантувати свою відповідальність перед європейським клієнтом – це те, що ми можемо забезпечити рекомендації від своїх клієнтів. Страховкою є рекомендації наших хороших клієнтів, наш імідж. А надати клієнту страховку – складно, оскільки в Україні немає адекватних страхових компаній з якими можна укласти оптимальний страховий договір. Це наш дуже серйозний недолік, у порівнянні з європейськими компаніями. Як буде розвиватись цей ринок певною мірою залежить від нас самих. Нам необхідно порушити це питання. За ринком юридичних послуг немає адекватного контролю. Є наша адвокатська саморегулююча організація, але справа щодо контролю вже півтора року знаходиться в розробці(з моменту анонсування нового закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»). Ви самі розумієте, що будь-який процес можна «заговорити» та «запрацювати». У нас, схоже, чергова спроба реформування знову знаходиться в підвішеному стані. Хочеться, щоб усі державні структури в суспільстві були реформовані та приведені у порядок, відповідно до європейських норм, для того, щоб ми мали змогу розвиватись.

Відомо також,що Ваша компанія відкрила нову практику кримінального права. Розкажіть про особливості надання юридичних послуг у згаданій сфері. Яку оцінку дасте законодавчому забезпеченню?

- Знаєте, я розпочинала свою діяльність саме з цієї практики. Потім, з відкриттям компанії, я зосередилась на наданні послуг у сфері корпоративного, господарського, податкового права. І, відповідно, компанія «Дмитрієва та партнери» спеціалізувалась у цих же галузях. Врешті-решт, усі наші клієнти – це фізичні особи. Ми обслуговуємо підприємства, але за кожним з ним стоїть фізична особа – або засновник-акціонер, або директор. Тому так чи інакше, але обслуговування фізичних осіб також входить в поле діяльності компанії. Ми завжди супроводжуємо наших клієнтів-фізичних осіб у питаннях сімейного права, оподаткування фізичних осіб і, в тому числі, в питаннях кримінального права. Ми не можемо покинути свого клієнта, залишити його безпомічним, якщо він потрапив у якусь складну ситуацію. Якщо навіть наші адвокати цими питаннями не займаються, ми залучаємо адвокатів на певній асоційованій основі.

Цій практиці ми віддали перевагу у зв’язку з тим, що за останні кілька років кримінальне право в нашій країні доволі стрімко розвивалось, починаючи із введення нового Кримінально-процесуального кодексу, що змінив принципово багато речей в кримінальному процесі. Я оцінюю це позитивно, але практика застосування законодавства за новим процесом досі не стала стабільною і рівною. Це доповнюється реформуванням правоохоронних органів, внесенням змін та появою нових видів відповідальності, нових статей в КК. На фоні цих подій наше кримінальне право та процес стають достатньо складними. Тому нашою компанією було прийняте рішення, щоб ця практика була в рамках роботи фірми. Ми не плануємо займатись кейсами, пов’язаними з крадіжкою булочок в пекарні (посміхається – ред.) – це не та мета, з якою відкривались практика. Ми ставили собі за мету супроводження наших клієнтів, а це, в основному, кримінальні справи, пов’язані з господарською діяльністю підприємств та антикорупційні розслідування. Ми не ставимо ці послуги на потік, це практика для наших клієнтів. Тому, власне, і спеціаліст для керівництва цієї практикою підібраний відповідний. З Оленою Костюченко ми знайомі вже більше ніж 10 років, я дуже високої думки про її професійні здібності. Вона – як два в одному: і практикуючий адвокат, і науковець одночасно. Знайти кращого спеціаліста з таких складних випадків не можна. Відкриття практики кримінального права – це один з кроків для успішного розвитку нашої компанії.

Ольго Леонідівно, юридична спільнота знає Вас не тільки, як високопрофесійного правника та адвоката, а ще як активного громадського діяча. Як Вам вдається поєднувати ці складні ролі, і ще встигати приділяти час сім’ї?

На це питання я завжди відповідаю дуже просто – не вдається (сміється – ред.). Звичайно, завжди щось страждає. Мабуть, найголовніше – це висока самоорганізація та оперативність. Найголовніше для керівника – вміння швидко приймати рішення та не відкладати їх на потім. Будь-яка ситуація, будь-яке питання повинно вирішуватись у той момент, коли виникає, для того, щоб швидкість руху всіх потоків, якими ви керуєте, була рівномірною та однаковою. Тоді вдається розподіляти свій час на всі потоки.

Я сподіваюсь, що моя громадська діяльність у майбутньому буде займати трохи менше часу.

10 жовтня (інтерв’ю проводилось 1 жовтня – ред.) Асоціація адвокатів України запланувала проведення з’їзду, на якому відбудуться перевибори. Ми плануємо внести зміни в установчі документи, зменшити термін обрання з трьох років до двох для того, щоб підвищити ефективність всіх потенційних керівників ААУ, щоб не було часу на «розкачування». Раніше було так: рік на розкачування, рік на роботу та рік на відпочинок. А зараз буде інакше – одразу до роботи.

За останні півтора року у нас з’явилась нова команда молодих, активних керівників комітетів, які мають велике бажання працювати. Сподіваюсь, що ефективність нового правління буде якщо не на 150%, то як мінімум на 100%. Чим ефективнішою буде робота правління, тим менше буде потребуватись моєї участі. Хоча мені до вподоби громадська робота, я отримую від неї задоволення. Дуже люблю свою професію, своїх колег, мені подобається вносити деякий позитив до юридичного співтовариства. Розумію, що така робота повертається певним ефектом і для мене.

Моя життєва філософія говорить, що ми не можемо весь час жити, щось отримуючи. Якщо ми не віддаємо, то й не будемо нічого отримувати на заміну. Тому моя віддача громадській роботі повертається визнанням, іміджем, хорошими знайомими й друзями, величезним позитивом та вдячністю людей, які в цьому допомагають. Це дає енергію, яку я можу використовувати для того, щоб займатися власним бізнесом, підтримувати свій внутрішній «двигун». Громадська робота дає можливість достатньо глибоко розуміти юридичний ринок – хто та як працює, веде свій бізнес. Для мене, безумовно, це навчання. Я дивлюся на інших, маю можливість перейняти знання, а також не повторювати тих помилок, які я бачу в інших. Займаючись громадською діяльністю, перш за все,я маю можливість навчати сама себе та щоденно отримувати певний маркетинговий аналіз тих юридичних послуг, у яких мені надалі працювати. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати