12 травня 2020, 11:26

«Наша команда — це наше все»

Опубліковано в №9 (715)

Юрій Сергєєв
Юрій Сергєєв «Юридичне бюро Сергєєвих» керуючий партнер, адвокат, к.ю.н.

Важко сперечатись з тим, що пандемія змінила наше життя у всіх його проявах — починаючи від буденних речей та завершуючи глобальними економічними трансформаціями. Не «залишили поза увагою» ці зміни й життя наших юридичних компаній, адже їхні клієнти змушені швидко пристосовуватися до нових реалій. Які рішення вже прийняли юрфірми, а які, можливо, доведеться прийняти в майбутньому — спілкуємось з Юрієм Сергєєвим — адвокатом, керуючим партнером АО «Юридичне бюро Сергєєвих». Юрій розповів, чи вплинули кризові хвилі на роботу «морських» юристів, як змінилася роль партнера юридичної фірми, як зберегти лояльність клієнтів у нелегкий час та що говорить досвід попередніх криз.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сергєєв - Юрію, як наразі виглядає ситуація з юридичним бізнесом в Південноукраїнському регіоні?

- Вважаю, що вона особливо не відрізняється від інших регіонів країни. Є певні сектори економіки, які фактично не працюють. Це не може не впливати на юридичний бізнес, адже сьогодні той, хто працював переважно з HoReCa, відчуває суттєве зниження навантаження. На щастя, ми та більшість колег нашого регіону працюємо у сфері морського транспорту, портових терміналів і перевезень, тому зараз не маємо проблем з роботою та наявністю замовлень. Однак ці замовлення переважно від постійних клієнтів. Ми часто спілкуємося з колегами, керуючими партнерами юридичних фірм Одеси, Львова, Харкова, Києва та обговорюємо ситуацію на ринку, обмінюємося досвідом, знаходимо шляхи вирішення проблемних питань сьогодення.

- В якому режимі працює Ваша компанія? Чи запроваджували Ви «оптимізаційні» заходи?

- Починаючи з 17.03.2020 р. співробітники нашого Адвокатського об'єднання працюють дистанційно. Сподіваємося, що найближчим часом повернемося до офісу, за яким ми з колегами дуже скучили. Проблем в організації віддаленої роботи не було, адже ці процеси у нас добре налагоджені. Більшість наших клієнтів — це іноземні компанії, тому ми звикли до дистанційного спілкування. Щодо «оптимізаційних» заходів, вони існують, але не стосуються співробітників. Офіс у нас у власності, тому питання щодо зменшення орендної плати нас не турбує. Ми зменшили витрати на рекламу, значно скоротилися поточні витрати офісу на закупівлю паперу, товарів для офісу та замовлення додаткових послуг.

- Якими проблемами клієнти найбільше переймаються? Як Ви наразі вибудовуєте з ними роботу?

- Клієнтів турбує «невизначеність ситуації». Наразі не відомо, скільки продовжуватиметься карантин, як це в результаті вплине на їхній бізнес. Наприклад, у нас є клієнти, які працюють у сфері працевлаштування моряків на судна іноземних судновласників. Ця криза стала особливим іспитом як для них, так і для українських моряків, які через закриті кордони не можуть повернутися додому та вимушені продовжувати свої трудові контракти. Всі розуміють, що відкриття авіасполучення в Україні найближчим часом не планується, тому забезпечення змін екіпажів морських суден стає однією з проблем, що потребують негайного вирішення.

Сьогодні ми на постійному зв'язку з клієнтами в режимі 24/7, негайно повідомляємо їх щодо законодавчих змін в Україні, здійснюємо моніторинг актів Міжнародної морської організації (IMO), ВОЗ, МОП, та разом з юридичними фірмами-партнерами з інших країн відстежуємо зміни в законодавстві держав порту та прапору суден. Окрім того, ми запровадили для постійних клієнтів новий нетарифікований сервіс — ЮБС дайджест правової інформації, який вони отримають на щотижневій основі. Дайджест містить правовий аналіз нових норм законодавства та наші рекомендації бізнесу щодо їх застосування.

- Яких трансформацій зазнала Ваша робота як керуючого партнера?

- Об'єктивно — роботи стало більше. Клієнтам необхідна допомога саме партнерів юридичних фірм, тому що кризові ситуації потребують досвіду, виважених та безпечних кроків. До того ж забезпечувати контроль за виконанням роботи дистанційно значно важче, ніж коли всі в офісі, коли будь-які рішення можуть бути обговорені та прийняті негайно.

- Чи можна стверджувати, що практику морського права попереду чекає криза? Загалом, які чинники впливають на розвиток цієї практики?

- Сподіваюся, що ми не будемо оперувати в цьому контексті терміном «криза». Звісно, наслідки будуть, але вони пов'язані не тільки з пандемією COVID‑19. Питання загибелі через погодні умови значної частини врожаю зернових та інших культур, які традиційно є складовими експорту через українські морські порти, з великою вірогідністю вплинуть на нашу практику. Водночас можливе збільшення кількості спорів між учасниками міжнародних морських та змішаних перевезень, у зв'язку з чим існуватиме потреба в роботі висококваліфікованих морських юристів.

- Як Ви вважаєте, які виклики найближчим часом чекають на «морських» юристів?

- Це такі самі виклики, які чекають на всіх юристів — зниження попиту на послуги та, як наслідок, скорочення штату юридичних компаній. У разі тривалого продовження карантину та заморожування інвестиційних проектів ці процеси будуть пришвидшені. При цьому для керуючих партнерів юридичних фірм важливо буде зберегти своїх кваліфікованих та досвідчених фахівців, оскільки за чорною смугою, однозначно, прийде біла. Наша команда — це наше все. Більшість наших адвокатів має спеціалізацію у сфері морського права, вільно володіє англійською та має за плечима не менше ніж 10 років юридичної практики. Ми виховуємо «морських» юристів, я вже 23 роки викладаю морське право, тому вірю у світле майбутнє наших випускників, незважаючи на кризу, яка може суттєво вплинути на їхні можливості щодо працевлаштування та подальшого професійного розвитку.

- Що говорить досвід попередніх криз? Взагалі, чи варто брати його до уваги в сьогоднішній ситуації?

- Досвід говорить, що криза мине. Проте світ вперше зіштовхнувся з кризою такого масштабу. Марно робити прогнози в такій ситуації. З впевненістю можна сказати, що ми вийдемо з цієї кризи іншими, змінимо погляди на певні бізнес-процеси, будемо приділяти більше уваги розвитку онлайн-сервісів. Зробимо висновки щодо переваг та недоліків дистанційної роботи, необхідності створення «запасу міцності» задля забезпечення функціонування та стабільності наших юридичних компаній.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати