03 липня 2025, 15:12

Мін'юст роз'яснив, як звернутися до ЄСПЛ

Пресслужба Мін'юсту

Конституція України гарантує право звернення до міжнародних судових органів після вичерпання національних засобів захисту. Про це повідомили в Мін'юсті. 

Читайте також: "ЄСПЛ прийняв до розгляду скарги жертв ракетного удару в Одеській області"


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однією з міжнародних судових установ, до яких мають право звертатися громадяни України, є ЄСПЛ, юрисдикція якого визнана нашою державою.

У Європейському суді з прав людини можна оскаржити лише поведінку (рішення, дії, бездіяльність) держави в особі її органів, установ, організацій, посадових осіб чи інших владних суб’єктів.

Європейський суд з прав людини розглядає заяви щодо порушень лише тих прав та свобод, що гарантовані ЄКПЛ.

Якщо ви вважаєте, що держава порушила ваші права, гарантовані ЄКПЛ, і вже пройшли всі національні судові інстанції — у вас є 4 місяці, щоб звернутися до ЄСПЛ.

Слід мати на увазі, що розгляд скарг на дії приватних осіб або держав, які не є учасницями Конвенції про захист прав людини, не належить до компетенції Суду.

Суд не може розглядати будь-які скарги. Його повноваження визначені критеріями прийнятності, які викладені в Конвенції і які визначають, хто може подати заяву, коли та з яких питань.

Конвенція передбачає два типи звернень до Суду: міждержавні заяви (заява однієї держави-учасниці про порушення прав людини іншою державою-учасницею Конвенції) та індивідуальні заяви, які можуть подаватися будь-якою особою, групами осіб (якщо порушення їхніх прав допущені на підставі ідентичних фактів), юридичними особами або неурядовими організаціями, які вважають, що їхні права чи свободи, гарантовані Конвенцією, було порушено державою.

Індивідуальна заява – це заява фізичної чи юридичної особи, право на подачу до Суду якої закріплене в статті 34 Конвенції.

ЩО САМЕ МОЖЕ БУТИ ОСКАРЖЕНО ДО ЄСПЛ?

У Європейському суді з прав людини (далі - ЄСПЛ) можна оскаржити лише поведінку держави в особі її органів, установ, організацій, посадових осіб чи інших владних суб'єктів.

Відповідачем у Суді завжди є уряд держави, проти якої подається заява. Україну як відповідача у ЄСПЛ представляє Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини.

ЩО ТАКЕ ЄВРОПЕЙСЬКА КОНВЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ ЛЮДИНИ І ЯКІ ПРАВА ТА СВОБОДИ ВОНА ГАРАНТУЄ?

ЄСПЛ розглядає лише скарги щодо порушень прав та свобод, гарантованих Європейською конвенцією про захист прав людини (повна назва - Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод). Конвенція була схвалена у 1950 р. Комітетом міністрів Ради Європи, а у 1953 р., після того як її ратифікували вісім держав, Конвенція набрала чинності. Україна як член Ради Європи ратифікувала Конвенцію 17 липня 1997 р., а набрала чинності Конвенція для України з 11 вересня 1997 р.

ЯКІ УМОВИ ЗВЕРНЕННЯ ДО ЄСПЛ?

Звернутися до ЄСПЛ можна лише після проходження всіх національних судових інстанцій. Заяву необхідно подати протягом 4 місяців з дня остаточного рішення суду (або 6 місяців, якщо рішення винесене до 31.01.2022). У разі зволікання з боку суду — термін не обмежений.

Для звернення до ЄСПЛ слід:

  • проконсультуватися з юристом;

  • заповнити формуляр заяви (можна українською);

  • надіслати документи поштою до Страсбурга.

ХТО МОЖЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ?

Звертатися до Суду можуть як громадяни України, так і особи без громадянства або іноземці, як повнолітні, так і неповнолітні особи, дієздатні, так і недієздатні особи. Важливо лише, щоб особа була постраждалою (жертвою) від порушення прав чи свобод, гарантованих Конвенцією, вчиненого однією або кількома державами-учасницями Конвенції.

ЯКА КОМПЕТЕНЦІЯ СУДУ?

ЄСПЛ не виконує роль національного суду і не є вищою інстанцією відносно національних судів. Він не може скасовувати чи змінювати рішення національних судів. Під час розгляду індивідуальних заяв Суд вирішує питання про те, чи справді держава допустила порушення взятих на себе зобов'язань в межах Конвенції та протоколів до неї. І за умови визнання факту порушення застосовує відповідні заходи впливу.

ЯК ПРАВИЛЬНО ОФОРМИТИ ЗВЕРНЕННЯ?

Індивідуальна заява має бути викладена у письмовій формі мовою однієї з держав, які ратифікували Конвенцію. Тобто не зважаючи на те, що судочинство у ЄСПЛ ведеться англійською або французькою мовами, Ви можете викласти свою заяву українською, російською або іншою офіційною мовою держав-учасниць Конвенції та протоколів до неї. Важливо пам'ятати, що заява до Суду може бути викладена лише на офіційному бланку формуляра заяви.

Формуляр заяви доступний на сторінці Суду в Інтернеті. Завантажте його і заповніть усі розділи без виключень та надішліть до Суду разом із копіями усіх необхідних документів. Увага! Не з оригіналами, оскільки вони Вам не повертатимуться після завершення провадження. Не звертайтесь до Суду по паперову копію формуляра; видрукуйте його самі — це збереже Вам час та убезпечить від запізнення з подачею заяви до Суду.

Скарги заявника повинні стосуватися одного чи декількох прав, гарантованих Конвенцією. Суд не може розглядати скарги про порушення будь-яких інших прав.

Заповнюючи заяву, потрібно дотримуватися вимог щодо її змісту. Тому перед заповненням варто ознайомитися з офіційною пояснювальною нотаткою для осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини.

ГОТУЮЧИ ЗВЕРНЕННЯ, ПОТРІБНО:

  • вказати інформацію про сторін;
  • стисло викласти факти про порушення;
  • зазначити, які саме права та свободи були порушені з посиланням на конкретні статті Конвенції та протоколів до неї, які гарантують ці права;
  • стисло викласти вимоги;
  • зазначити, чи зверталися Ви з аналогічною скаргою з цього самого питання до інших міжнародних установ;
  • вказати, які національні засоби юридичного захисту Ви використали;
  • вказати докази, які засвідчують викладені Вами факти;
  • підписати заяву та зазначити дату її підписання.

Процедура розгляду скарг Європейським Судом з прав людини є безкоштовною і не вимагає суттєвих витрат з боку заявника.

За умови дотримання всіх формальних та процесуальних вимог, після отримання заяви Секретаріат ЄСПЛ відкриває справу та присвоює номер, на який заявник повинен посилатися надалі. У листі від Суду заявник отримає штрихкоди, які слід наклеювати на всі документи по цій справі.

Після набуття рішення Суду статусу остаточного, заявник набуває статусу стягувача і може вимагати виконання рішення.

ЯК ВИКОНУЮТЬ РІШЕННЯ ЄСПЛ?

З набуттям рішенням Суду, у якому було визнано порушення Україною Ваших прав, статусу остаточного, Ви набуваєте статусу стягувача і можете вимагати виконання рішення.

Порядок виконання рішень Суду в Україні визначається Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Виконання рішення Суду може полягати у трьох аспектах:

  • виплаті відшкодування (за умови, що його було присуджено або воно передбачено умовами дружнього врегулювання);
  • вжитті додаткових заходів індивідуального характеру з метою відновлення порушених прав;
  • а також заходів загального характеру, спрямованих на попередження випадків аналогічних порушень у майбутньому.
Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати