13 жовтня 2020, 14:12

«На старт, 25-річчя, руш!»

Опубліковано в №19 (725)

Дмитро Алешко
Дмитро Алешко «Правовий Альянс, ЮК» керуючий партнер
Андрій Горбатенко
Андрій Горбатенко «Правовий Альянс, ЮК» партнер, адвокат
Віталій Савчук
Віталій Савчук «Правовий Альянс, ЮК» радник, адвокат
Ярослав Фур'яка
Ярослав Фур'яка «Правовий Альянс, ЮК» юрист
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Юридична фірма «Правовий Альянс» святкує 25-річчя! Її керуючий партнер переконаний, що успіх компанії — це її команда як основна цінність. Тому ми поспілкувались з головними представниками «кар'єрних поколінь» «Правового Альянсу» — керуючим партнером Дмитром Алешком, партнером Андрієм Горбатенком, радником Віталієм Савчуком та юристом Ярославом Фур'якою. Кожен з них вніс свій вклад у розвиток фірми, долає свої челенджі та має свою зону відповідальності. У кожного з них своя персональна мета для розвитку всередині компанії, але набагато важливіше те, що їх об'єднує — цінності, амбітні цілі та неабиякий інтерес до своєї справи. Про це читайте у нашому інтерв'ю


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Лигал-Альянс-1  

— 25 років — чверть століття! Які досягнення фірми вважаєте ключовими? У чому рецепт успіху «Правового Альянсу», з яких інгредієнтів він складається?

— Дмитро Алешко: Основним досягненням «Правового Альянсу» (далі — ПА) вважаю те, що компанія на сьогодні займає провідні позиції серед юридичних фірм, які практикують у фармацевтичному та медичному праві. Ми супроводжуємо великі міжнародні проєкти. Крім того, в останні 2–3 роки сформувалася потужна практика конкурентного права і кримінального права. Адвокати з кримінальної практики ведуть резонансні справи, за якими стежить уся країна.

Успіх ПА — в команді, це наша основна цінність. На сьогоднішній день сформувався дружній колектив професіоналів високого рівня. Ми пишаємося партнерським складом і кожним нашим співробітником. Кожен партнер компанії і кожен юрист самовдосконалюється на постійній основі, ніхто не зупиняється на досягнутому.

Раз на рік ПА проводить Український фармацевтичний конгрес (UPC), який збирає державних чиновників ТОП-рівня і перших осіб вітчизняних і зарубіжних фармацевтичних компаній. Конгрес відвідують понад 200 учасників щороку.

Тому можемо з впевненістю сказати, що «Правовий Альянс» сьогодні — це стабільна і надійна юридична фірма.

— Як за цей 25-річний період трансформувався юридичний ринок в Україні? Чи виросла конкуренція, за Вашою оцінкою? Які конкурентні переваги «Правового Альянсу»?

АГ — Андрій Горбатенко: Конкуренція змінилася. Кілька років тому клієнти частіше орієнтувались на ім'я та універсальність юридичної фірми, тому звичною була ситуація, коли клієнт мав лише одну юридичну фірму в якості юридичного радника. Зараз клієнта, в першу чергу, цікавить експертиза щодо питання, з яким він звертається, тому більшого поширення набуває практика, коли клієнт має кілька юридичних радників та залучає їх з різних питань. Отже, серед конкурентних переваг на перше місце виходить глибока спеціалізація юридичної фірми.

Саме розвиток на шляху поглиблення спеціалізації багато років тому було обрано «Правовим Альянсом». Наша компанія сфокусована на фармацевтичній індустрії, що дає нам змогу вдало конкурувати на цьому полі з монстрами юридичного бізнесу.

— Дмитре, чи уявляли Ви, засновуючи компанію, якою вона буде через 25 років? Які рішення (кадрові, клієнтські чи управлінські) стали каталізатором її розвитку, а про які ви шкодуєте?

— Д. А.: ПА став правонаступником компанії «А. Д.В.-консалтинг», яку зареєстровано 13 жовтня 1995 р. в Сімферополі. Звичайно, тоді я не міг уявити, що через 25 років опинюся в Києві і досягну таких високих позицій у фармацевтичному праві. І в якому сні можна було уявити, що я не зможу вільно поїхати в свій Крим і провідати батьків?

Проте рішення партнерів заглибитися в практику фармацевтичного і медичного права виявилося найвірнішим. Така глибока спеціалізація дозволила нам пережити без серйозних втрат 3 економічні кризи і зараз долати четверту.

Кажуть, що не слід ні про що шкодувати. Та якби мене повернути на 20 років назад, я б доклав набагато більше зусиль, щоб зберегти первісний партнерський склад ПА. Я завжди порівнюю компанію з літаком: коли йде партнер, такий літак позбавляється одного з двигунів.

На 25-му році свого життя ПА представлений потужним партнерським складом. Клієнти гідно оцінюють кожного партнера компанії, а молодим юристам цікаво працювати з такими спеціалістами. У нас підростає покоління радників і старших юристів, які з часом мають шанси приєднатися до партнерського кола.

— Назвіть три головні, на Вашу думку, завдання, якими повинен займатися власник, щоб його бізнес став успішним? Як розподіляєте зусилля в управлінні фірмою між партнерами?

ДА — Д. А.: Юридичний бізнес має свою специфіку: в переважній більшості випадків власники фірми повинні займатися і стратегічними питаннями, і вести клієнтські проєкти, і працювати, не покладаючи рук, до пізньої ночі. Поки інших прикладів успішних юридичних фірм я не бачив.

У нас в компанії є керуючий партнер. На цю позицію партнери вибрали мене. В цілому стосунки між партнерами регулюються чіткою партнерською угодою. Є партнери, які відповідають за окремі сфери в роботі фірми. Повертаючись до порівняння компанії з літаком, важливо, щоб усі двигуни такого літака працювали на плюс-мінус однакову потужність. Тоді й буде успіх.

— Поділіться досвідом створення команди. Як Ви вибираєте кращих співробітників для фірми?

— Віталій Савчук: Для мене одна з найважливіших якостей молодшого колеги — самостійність. Це не скасовує цінність командної роботи чи можливість порадитись. Але це означає, що колега має свою точку зору, якою готовий поділитись, навіть якщо вона не збігається з моєю. Як правило, такі співробітники готові до того, щоб результат саме їх роботи одержав клієнт.

І гумор. Якщо й можу працювати з людьми без почуття гумору, то я цього не знаю — не пробував.

— Андрію, Ви пройшли в ПА кар'єрний шлях від юриста до партнера. Чи був для Вас цей шлях зрозумілим? Кому (або чому) вдячні за підтримку? Дайте кілька порад юристам, що прагнуть у майбутньому стати партнерами.

— А. Г.: У моєму випадку шлях до партнерства мав еволюційний характер. Найбільш складною на цьому шляху для мене була психологічна перебудова від свідомості юриста до свідомості партнера. Цей процес, м'яко кажучи, не був стрімким. Озираючись, я особливо вдячний своїм партнерам, кожному з них без винятку, за їхнє терпіння та віру у мене. Усім, хто у майбутньому прагне стати партнером, я б порадив скористатися таким прийомом: уявіть, що ви вже партнер, та дійте, як діяв би партнер. Спочатку виходить не дуже, але пам'ятайте, що здобуття навичок — це завжди ланцюжок зі спроб та помилок. Раніше почнете — раніше здобудете. До речі, цей прийом працює і в інших сферах.

— Ярославе, що сьогодні Вас мотивує та надихає рухатись уперед та будувати кар'єру?

ЯФ — Ярослав Фур'яка: Будь-який ринок постійно розвивається. Разом з ним змінюється законодавство в напрямку встановлення певних обмежень або, навпаки, послаблення регулювання. Будь-який юрист, який намагається рухатись вперед, має розвиватись та адаптувати свою роботу під нові виклики. Саме це сьогодні мотивує мене крок за кроком будувати свою кар'єру та допомагати розвивати бренд «Правового Альянсу» — можливість запропонувати клієнтам абсолютно нове рішення певної проблеми або допомогти оптимізувати існуючу схему роботи. Іншими словами, продемонструвати власний рівень правової експертизи, зайняти високі позиції в профільних сферах роботи та отримати довіру клієнтів і визнання серед колег-юристів.

— Чому молодим юристам варто приходити в «Правовий Альянс»?

— Я. Ф.: Особисто я вважаю, що головними причинами для молодих юристів спробувати свої сили в нашій команді є отримання нових знань та навичок командної роботи. Незважаючи на те, що «Правовий Альянс» — бутикова юридична фірма, клієнтами якої є переважно провідні фармацевтичні компанії, ми надаємо повний обсяг юридичних послуг, починаючи з допомоги в організації бізнесу в Україні і до захисту порушених прав клієнтів у судах. Таким чином, молодий юрист може здобути в ПА необхідні навички у корпоративній, трудовій, податковій, конкурентній сферах права, а також у сфері договірної роботи, фармацевтичної регуляторики та праві інтелектуальної власності, у т. ч. отримати досвід представництва клієнтів у судах у будь-якій із зазначених галузей права. Окремо слід виділити практику нормотворчої діяльності, яка відсутня у більшості великих гравців юридичного ринку.

Робота в межах цієї практики дозволить молодому юристу, крім особистого розвитку, взяти участь у реформуванні чинного законодавства України.

Зазвичай робота над значною кількістю проєктів вимагає застосування знань з різних сфер права. У такий спосіб молодий юрист матиме змогу не тільки покращити свій рівень юридичних знань та реалізувати їх на практиці, а й отримати реальний досвід командної роботи в межах складних багатогалузевих проєктів.

— Як ваша фірма адаптувалася до карантинних умов, на що робили ставку? Які кроки зробили в перші дні після початку локдауну?

— А. Г.: Першим очевидним кроком було переведення працівників на віддалену роботу. В нас уже був досвід роботи у віддаленому режимі, тому ми були готові. Наша IT-інфраструктура була «заточена» для роботи поза офісом, а партнери мали досвід подолання управлінських викликів, з якими доводиться стикатися, працюючи у такому форматі. З самого початку було прийняте рішення, що віддалений режим роботи зберігатиметься щонайменше до кінця 2020 р. Як можна бачити зараз, це рішення було цілком виправдане.

— Чи змінила ваша компанія підходи до роботи чи принципи взаємодії з клієнтами у зв'язку з коронакризовими реаліями?

— А. Г.: Не думаю, що зроблю для когось відкриття, коли скажу, що у багатьох випадках зустрічі з клієнтами відбуваються у режимі відеоконференцій. Завдяки коронакризі такий формат зустрічей поступово переходить у категорію «звичайна практика», що насправді робить найближчими, ніж будь-коли, до клієнтів, які знаходяться за межами України. В цілому відеозв'язок набув нового значення як у роботі з клієнтами, так і щодо організації внутрішніх процесів. У нас навіть був корпоратив у форматі відеоконференції.

— Як пандемія змінила ринок в цілому? Як ви вважаєте, це тимчасові моменти чи нові реалії життя бізнесу?

ВС — В. С.: Ринок майже завмер, але лише на 2–3 тижні. Дуже швидко перші гравці зрозуміли, що пандемія — це довгострокові зміни, а значить, слід знімати проєкти з паузи. До речей, на які не вплинеш, слід адаптуватися. Перечекати — це не тактика в цій ситуації.

Найпомітніша зміна — це діджиталізація процесів, звичайно. Бізнеси менше контактують з партнерами особисто, співробітники менше контактують між собою. Про негативні соціально-психологічні наслідки цього процесу вже написано багато, але є в цьому, як мінімум, одна перевага — нам доведеться стати ще продуктивнішими. Ми будемо змушені навчитися злагоджено працювати в команді, яка ніколи не збирається разом, а також телефонувати бізнес-партнерам у ситуаціях, у яких звикли до них літати. Натомість літати і збиратися ми звикнемо у дійсно необхідних ситуаціях. Думаю, ці зміни стануть реаліями — ми нарешті адаптуємо життя під мем про те, що зустріч без їжі може бути мейлом.

— Чи є мрії/глобальні цілі на рівні фірми, які ще не вдалося реалізувати і до яких прагнете?

— Д. А.: Нещодавно партнери затвердили нову стратегію розвитку, в якій чітко поставлені цілі на найближчі роки. Вони амбітні. Упевнений, що незважаючи на пандемію і економічну кризу, нам вдасться їх досягти. Кожен партнер і радник взяв на себе цілком конкретні зобов'язання щодо розвитку компанії. При такому підході ми з упевненістю дивимося в майбутнє.

— Як плануєте розвивати компанію: позиціонування та практики?

— Д. А.: Компанія утримує глибоку спеціалізацію в сфері фармацевтичного і медичного права. Зараз почали заглиблюватися в питання державно-приватного партнерства. Упевнений, ми можемо якісно конкурувати в питаннях конкурентного права та інтелектуальної власності. Є ще кілька амбітних планів, про які наші конкуренти дізнаються пізніше.

— Доля медичної реформи в Україні: як Ви ставитеся до змін у програмі реформування, чого очікувати в січні 2021 р., за Вашими прогнозами?

— Д. А.: Якщо коротко торкнутися медичної реформи, необхідно сказати, що, на жаль, у 2021 р. знову очікується катастрофічне недофінансування медичної сфери. Філософія реформи полягала в тому, що лікувальні установи будуть отримувати оплату за договором від Національної служби здоров'я України за медичні послуги для пацієнтів за ринковими тарифами. Працюватиме принцип «гроші йдуть за пацієнтом». З обсягом фінансування медицини в 2021 р. близько 4% ВВП, що в 2–3 рази менше, ніж в європейських країнах, за пацієнтом іти нічому. Відповідно, вищим посадовим особам держави необхідно серйозно думати, що робити з медичною сферою далі, інакше кваліфіковані лікарі й медсестри будуть продовжувати залишати Україну.

— Андрію, поділіться найскладнішими і найгучнішими транзакціями і розслідуваннями з конкурентного права за останній час.

— А. Г.: Безумовно, найбільш гучними та складними розслідуваннями, в яких мені довелося взяти участь, є розслідування Антимонопольного комітету України по так званим фармацевтичним справам. Це справи «Алкон», «Серв'є» та «Санофі». Не менш складними та цікавими є справи, які ми зараз супроводжуємо у Антимонопольному комітеті України, але поки вони непублічні, інформація про них є конфіденційною.

— Віталію, Ви координуєте практику інтелектуальної власності. Розкажіть про свої найцікавіші проєкти. Чи задоволені зміною підходів до патентування лікарських засобів? Які новели були б доречні в Україні?

— В. С.: Найбільш доречним в Україні був би початок функціонування суду з прав інтелектуальної власності. На мій погляд, дійсно настав час для цього — якість судової практики має виходити на новий рівень. Зміни щодо патентування, які набрали чинності цього літа, є результатом великих компромісів, які обговорювались роками. Частину проблем вони, маю надію, здатні вирішити, але можуть створити і нові, якщо з часом їх не доопрацювати.

Поступово ми та ринок рухаємося до все більш витончених питань у спорах з інтелектуальної власності — коли судам та сторонам процесу необхідно відійти від трафаретних підходів та поглядів і заглибитись у неочевидні нюанси. Бо в деталях не лише диявол, а ще й Бог.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати