Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У 2015 р. юридична компанія ALEXANDROV&PARTNERS провела масштабний рестайлінг. Тепер вона позиціонує себе на ринку як юридичний бутик, що спеціалізується на обслуговуванні агросфери. Про те, чим було спричинене таке рішення, а також про те, які основні тенденції розвитку юридичного бізнесу наразі є актуальними в нашій країні, розповів керуючий партнер ALEXANDROV&PARTNERS Дмитро Александров
- Пане Дмитре, нещодавно Ваша компанія оголосила про рестайлінг. Ви оновили сайт, логотип компанії, дещо змінили написання назви – тепер Ваша компанія називається не «Александров та партнери», а Alexandrov & Partners. Розкажіть, чим було спричинене таке рішення?
- Останніми роками юридичний ринок України динамічно розвивається. Зміни спричинені як впливом глобалізаційних процесів, так і загостренням конкурентної боротьби на внутрішньонаціональному рівні. Не є виключенням і наша компанія, яка протягом свого існування завжди йшла в ногу з часом.
На перший погляд, рішення про зміну назви може здаватись просто модною тенденцією. Але насправді нова назва – це своєрідний адаптаційний варіант для зручності роботи з іноземними клієнтами.
ALEXANDROV&PARTNERS у 2015 р. провели масштабний рестайлінг, який стосувався не лише графічного відображення компанії, але й зміни усередині компанії.
Так, на початку 2015 р. нами було прийнято рішення про позиціонування компанії на ринку як юридичного бутика, що спеціалізується на обслуговуванні агросфери. Ця галузь була обрана невипадково: наша компанія майже 15 років займається проблематикою аграріїв, і саме представники агросектору були першими серед наших клієнтів.
Для реалізації змін була залучена молода та дуже креативна IT-команда, яка не лише розробила для нас логотип і сайт, але й сформувала бачення нового фірмового стилю, який ми інтегрували у нашу роботу. В результаті проведених робіт ми отримали принципово нові та сучасні графічні матеріали, що презентують нашу компанію.
Зміни торкнулись не тільки графічного відображення компанії ALEXANDROV&PARTNERS. Протягом останнього року усі члени команди стали учасниками та спікерами тренінгів, семінарів, конференцій, які сприяють розвитку не лише професійних якостей, але й особистісних.
Ми стали більш відкритими для спілкування, усі члени команди мають сторінки у соціальних мережах, що надає можливість спілкуватися з клієнтами без обмежень та кордонів.
Як прояв турботи про інформаційну обізнаність наших клієнтів, ми започаткували щотижневу розсилку інформаційних листів, які покликані забезпечити наших клієнтів актуальною інформацією про важливі зміни у законодавстві та суспільно-політичному житті.
Окрім того, ми вперше організували та провели власний практикум «Право на агробізнес», який зібрав понад 100 учасників зі всієї України у приміщенні готелю Hilton у м. Києві. Захід отримав позитивні відгуки від слухачів та представників ЗМІ.
- Для багатьох юркомпаній їхній бренд відображає філософію роботи та юридичного бізнесу. Якою є філософія Вашої компанії? Які цінності є пріоритетними в роботі Вашої фірми та у Вас як її керуючого партнера?
- Можу з впевненістю сказати, що філософією роботи нашої компанії є забезпечення якості наданих послуг та системний підхід до цього питання. Протягом усієї історії нашої компанії забезпечення високої якості наданих послуг залишалося ключовим елементом роботи.
В компанії розроблені технології, які дозволяють забезпечити якість наданих послуг на найвищому рівні. Ми постійно працюємо над тим, щоб забезпечити більш швидкий, ефективний та зручний сервіс для кожного клієнта. З розвитком технологій з’являються нові можливості для забезпечення високої якості наданих послуг. Разом з тим забезпечення якості юридичних послуг не можливе без розвитку персоналу компанії. Розуміючи цінність співробітників у процесі забезпечення якості наданих послуг, ми розробили систему ключових показників ефективності роботи персоналу, що дозволяє виявити найсильніші сторони кожного співробітника та розвивати їх.
До того ж в компанії створено відділ щастя, завданням якого є підтримання позитивного настрою, енергійної та продуктивної роботи. Я вважаю, що лише щаслива людина спроможна виконувати роботу із задоволенням та досягати максимальної ефективності.
- Які ще зміни відбулись у Вашій компанії? Чи вплинули вони на внутрішню структуру чи на особливості роботи з клієнтами?
- З кожним днем все більше уваги ми приділяємо покращенню клієнтського сервісу. Незважаючи на те, що послуги ALEXANDROV&PARTNERS вже більше як 10 років відповідають міжнародному стандарту якості ISO 9001:2008, прогрес не стоїть на місці. Сьогодні для задоволення потреб клієнта недостатньо мати у складі компанії просто кваліфікованих спеціалістів, які здатні швидко та ефективно вирішувати поточні проблеми клієнта. Сьогодні клієнт має постійно відчувати, що ми його друзі, а також бачити, що виконана робота перевершує його очікування.
У зв’язку з цим на базі працівників компанії нами створено робочі групи, які протягом певного часу будуть напрацьовувати практичні аспекти співпраці з клієнтами. Перші плоди роботи таких груп ми бачимо вже сьогодні. Я впевнений, що завдяки проведеним презентаціям та навчанням кожен співробітник ALEXANDROV&PARTNERS знає, як вибудувати роботу так, щоб клієнту було максимально комфортно при зверненні до нас.
Безумовно, для того щоб покращити взаємовідносини з клієнтами, ми маємо приділяти увагу і співробітникам. Переконаний, що лише задоволені співробітники можуть сприяти збільшенню кількості задоволених клієнтів. Саме тому в компанії розроблений механізм, який спонукає співробітників до розробки та впровадження нових ідей, які здатні покращити їхнє життя, життя офісу та сервіс для клієнтів. Щомісяця працівники компанії пропонують нові ідеї, а потім на загальній нараді шляхом голосування ми разом обираємо найкращу пропозицію та нагороджуємо переможця цікавим і корисним подарунком.
Крім того, в компанії запроваджено власну методику розвитку молодшого персоналу. Останнім часом до нас звертається чимало молоді, яка має прагнення розвиватися та працювати в одній з найкращих юридичних компаній України. Якщо вони мають певний рівень знань та проявляють необхідні нам якості характеру – вони отримують таку можливість і стають частиною нашого колективу. Декілька разів на тиждень я особисто працюю з молодшим юридичним персоналом та даю їм для вивчення матеріал, який сприяє їхньому розвитку. Але хочу відзначити, що як ми розвиваємо їх, так і вони розвивають нас. Молодь має широкі погляди на життя і вказує нам на додаткові шляхи розвитку, які ми часто не помічаємо.
В умовах такої конкуренції, що існує на ринку юриспруденції, ми маємо здійснювати кроки, які будуть виділяти нас з-поміж інших, одним з таких кроків ми обрали орієнтованість на клієнта. Про інші, я поки що не можу Вам розповісти.
- Найбільшу долю в роботі Alexandrov & Partners займають юридичні послуги з аграрного права. Чому Ви обрали саме цю галузь?
- Так склалось, що не ми обирали спеціалізацію, а спеціалізація прийшла з досвідом роботи з нашими основними клієнтами. Спочатку ми плідно працювали в галузі злиттів та поглинань і допомагали нашим клієнтам концентрувати бізнес. Левову частку у сфері злиттів та поглинань займали підприємства агропромислового сектору. Надалі такий бізнес потребував впорядкування та структурування, під час якого не обходилось і без судових спорів, стягнення й реструктуризації заборгованості, впорядкування господарської діяльності, роботи з інвестиціями. Після чого клієнти почали вести господарську діяльність, яка безпосередньо була пов’язана із земельними питаннями. І тут, знову ж таки, виникали питання, при вирішенні яких доводилося вивчати не тільки юридичні аспекти, але й господарські особливості. Наприклад, при розробці механізмів щодо зменшення шахрайських схем розкрадання паливно-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин і т. д., неможливо розробити та впровадити механізм боротьби зі зловживаннями, не знаючи технічних характеристик сільськогосподарської техніки, специфіки її роботи. Теж саме стосується оренди землі: не знаючи конкурентного ринку, не можна активно розширювати земельний банк; не знаючи особливостей торгівлі, не можна вивести підприємство на міжнародний ринок. Таким чином нам поступово доводилося вивчати питання за питанням, що в результаті принесло результат і допомогло нам сформувати таку спеціалізацію.
Варто зазначити, що спеціалізація у наданні юридичних послуг для агросектору не обмежується лише земельними питаннями. Як завжди, актуальними залишаються питання у сфері злиттів та поглинань, антимонопольного законодавства, робота з міжнародним правом. Нездоровою тенденцією останніх років є кримінальні провадження проти аграріїв. Крім того, маса питань виникає у сфері будівництва та захисту права інтелектуальної власності.
- Які тенденції розвитку агросфери в нашій країні можете відзначити?
- На сьогодні серед основних тенденцій розвитку аграрної практики я можу виділити наступні:
- Зміна системи оподаткування виробників сільськогосподарської продукції. Перехід аграріїв на загальну систему оподаткування та скасування їх фіскальних пільг є однією з основних умов продовження співпраці України з Міжнародним валютним фондом. У кінці минулого року Верховна Рада України прийняла компромісне рішення – залишила сільгоспвиробникам пільгову систему оподаткування на перехідний період до 2017 р. та частково скасувала спеціальний режим ПДВ. Однак все йде до того, що з наступного року пільги для аграріїв будуть скасовані.
- Робота над відкриттям ринку землі. Як відомо, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення було продовжено до 1.01.2017 р., а Кабінету Міністрів та Держгеокадастру було доручено сформувати нормативно-правову базу, що сприятиме повноцінному запуску ринку земель. Регулювання ринку земель та їх використання власниками, а не орендарями, є набагато більш ефективним, ніж консервування цього питання, що значно стримує залучення таких необхідних іноземних інвестицій.
- Розвиток договорів емфітевзису. На відміну від договору оренди, строк договору емфітевзису не обмежений (а отже, його можна укладати на 100, 200 років і більше). Він є вигідним як для власників сільськогосподарських ділянок, які не планують самостійно обробляти землі, але хотіли б отримувати прибуток, так і для сільськогосподарських виробників, які хотіли б отримати землю у постійне користування, але не можуть укласти договір купівлі-продажу під час дії мораторію на відчуження таких земельних ділянок.
- Використання альтернативних способів забезпечення інвестицій. Для підвищення конкурентоспроможності аграрної галузі необхідним заходом є залучення великої кількості матеріальних засобів. Реальною альтернативою недоступному (через високі відсоткові ставки) класичному кредитуванню може стати інститут аграрних розписок.
Не варто забувати й про приватних іноземних інвесторів, які позитивно дивляться на вітчизняні аграрні компанії та готові фінансувати їх діяльність і розвиток. Окрім того, в Україні успішно функціонує вже кілька міжнародних програм з розвитку агробізнесу, що здійснюється Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
- Якою є перспектива розвитку агропромислового комплексу України на найближчі 2-3 роки? Які проблеми потребують першочергового вирішення?
- Багато спілкуючись з аграріями, ми бачимо, що бізнес активно шукає нові напрямки для інвестицій та розвитку. Щороку зростає кількість господарств, які займаються виробництвом високорентабельних культур, впроваджують нові технології у виробництві тощо. Можна спрогнозувати, що найближчим часом буде видно тенденцію на підвищення частки інноваційного та високорентабельного виробництва, а застарілі методи й моделі ведення господарства будуть все швидше відходити у минуле.
Усі розуміють, що продавати готову продукцію із доданою вартістю вигідніше, ніж торгувати сировиною, тому прогнозовано можна очікувати зростання кількості переробних підприємств та переформатування структур аграрного виробництва й експорту.
Загальну ж перспективу можна оцінити як продовження зростання та розвитку вітчизняного сільського господарства і подальшого збільшення його ролі у вітчизняній економіці. Такий прогноз ми робимо на підставі тенденцій до збільшення інвестицій в український аграрний бізнес.
Визначаючи пріоритети серед проблем, вирішенню яких дійсно варто приділити увагу першочергово, я міг би відзначити необхідність відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення. Останнім часом розмови щодо цього напрямку точаться все активніше. Гадаю, що врешті буде знайдено прийнятне рішення, а цей ринок буде сформовано і відкрито. Це дозволить залучити в аграрний сектор буквально мільярдні інвестиції, що, вочевидь, піде на користь усій державі.
До того ж важливою проблемою є нестабільність умов ведення бізнесу в Україні. На превеликий жаль, для нас вже звичною стала щорічна зміна законодавства, зокрема земельного та податкового. Зазначені обставини зменшують інвестиційну привабливість, адже будь-який інвестор бажає вкладати кошти у ту державу, яка має стабільне законодавство, що дозволить йому планувати свою інвестиційну діяльність на роки уперед.
- Також хочеться запитати Вашу думку стосовно стану юридичного бізнесу в нашій країні. Ваша компанія працює на ринку вже понад 14 років. Розкажіть, як за цей час змінився ринок?
- На зорі створення нашої Компанії (2001 р.) умови в юридичному бізнесі були сприятливими. У цей час існував попит на послуги юридичних компаній з боку українських та іноземних клієнтів. Адже саме у цей час Україна була інвестиційно привабливою і надавала серйозний майданчик для інвестування та ведення будь-якого бізнесу.
В умовах економічної кризи 2008 – 2009 рр. компанії скорочували свої витрати. В таких умовах почали відбуватися значні скорочення юридичного персоналу всіх рівнів. Компанії позбувалися від практик, які не приносили прибутку. Ці умови проіснували кілька років.
Наразі, з огляду на перехідний період, у якому перебуває Україна, участь країни у бойових діях, нестабільність законодавства, погіршення інвестиційного клімату, юридичний бізнес змушений змінюватися.
Усім відомий вислів: «Змінюйся або помри». Сьогодні, як ніколи, він набуває актуального значення. Для того, щоб залишитися на цьому ринку, треба зайняти свою нішу, потрібно не боятися проводити зміни. Необхідно створити колектив однодумців, встигати за сучасними тенденціями ринку, за розвитком наявних і потенційних клієнтів, треба проводити масу інших як маркетингових, так і професійних змін.
Пам'ятайте, що криза – це час можливостей! І тільки Ви самі можете розпоряджатися ними.
- У контексті євроінтеграційного руху нашої країни, які зміни чекати юридичному бізнесу?
- Активізація проєвропейського розвитку України має значний вплив і на ринок юридичних послуг. Зближення українського та європейського законодавства викликає необхідність приведення господарської діяльності вітчизняних підприємств до вимог стандартів ЄС. Відповідно, вітчизняним компаніям потрібно підвищувати стандарти надання юридичних послуг, сервісу та якості обслуговування до європейського рівня, одночасно налагоджуючи співпрацю з європейськими колегами, адже вже сьогодні саме на українських фахівців-юристів покладено завдання впровадження рекомендацій ЄС щодо євроінтеграції України. Очевидно, що й імплементація низки нормативних актів ЄС до законодавства України також є прерогативою вітчизняних юристів.
За офіційною статистикою, ЄС став найбільшим торговельним партнером України. З урахуванням цього факту, ще однією важливою тенденцією юридичного бізнесу є збільшення запитів від клієнтів щодо надання консультацій з питань здійснення експорту у країни ЄС, включаючи Польщу, Естонію та Словаччину, а також здійснення відповідної сертифікації продукції сільського господарства.
Тому поступова інтеграція українського ринку в загальноєвропейський торговий простір є необхідним викликом для українських юридичних компаній, у яких не залишатиметься іншого вибору, ніж адаптуватися під стандарти європейського ринку.