21 листопада 2019, 13:22

«Ми прагнемо працювати в сис­темі, побудованій на справедливості, верховенстві права й закону»

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Андрій Романчук
Андрій Романчук «MORIS» керуючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Цього року юридична компанія Moris Group святкує 15-річчя діяльності на ринку юридичних послуг. Її історія розпочалась у 2004 р. з роботи 3-х юристів у західноукраїнському місті Івано-Франківськ. Сьогодні центральний офіс Moris Group у Києві налічує 50 юристів, у тому числі 5 партнерів та 7 радників. Ми поговорили з керуючим партнером компанії Андрієм Романчуком про історію та досвід, цінності й принципи, розвиток юридичного ринку, плани на майбутнє та менталітет команди Moris Group


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Андрій Романчук

— Андрію, всі круглі дати – це, як правило, час підсумків та висновків. Ви свої вже зробили?

— Підсумки та висновки потрібно робити постійно, не лише на круглі дати. Ми живемо в дуже динамічний час, коли події розвиваються швидко, а інформація поширюється майже миттєво. Саме тому аналіз власного становища та позиції з підбиттям певних підсумків (у тому числі проміжних) є дуже необхідним для юридичних компаній та й не лише для них. Надзвичайно важливо залишатися в актуальному «стрімі життя», застосовуючи класичні знання і досвід, приймати рішення та надавати поради, які відповідатимуть саме теперішнім питанням і викликам для клієнта.

Проте, якщо говорити про період у 15 років, то сьогодні ми маємо можливість на власному досвіді, аналізуючи наші рішення, помилки, тактичні та стратегічні плани, визначати свою подальшу стратегію розвитку, коригувати свої підходи та ставити нові цілі. Саме на рубежі 15-річчя ми маємо можливість оновити стратегію розвитку компанії на основі власних висновків.

— Розкажіть про історію компанії, а також про свою професійну історію.

— Моя професійна історія фактично збігається з історією компанії. Професійно займатися юриспруденцією я почав зі створення компанії. До того я поєднував громадську роботу, студентське життя та невелику юридичну практику. У 2004 р. була створена юридична фірма. Станом на 2005 р. в нашій компанії було лише троє юристів, а вже у 2007 р. ми мали майже 20 працівників. Саме у 2007 р. ми відкрили центральний офіс у Києві, куди переїхав основний склад партнерів. Відтоді й до сьогодні офіс в Івано-Франківську працює в Західноукраїнському регіоні.

У той час спеціалізація компанії стосувалася переважно практики вирішення спорів та практики податкового права. Однак з часом, розуміючи необхідність розвитку та розширення практик, а також зважаючи на відповідні запити від клієнтів, ми відкрили практику корпоративного та банківського права, спортивного права, практику супроводу бізнесу та інвестицій, практику ІТ-права, а також практику GR. Наразі в компанії 5 партнерів та 7 радників. Загалом, штат компанії налічує близько 50 юристів.

— Які ключові події (або люди) вплинули на становлення Moris Group?

— Всі без винятку події, які відбувалися в нашій державі, на юридичному ринку та у наших клієнтів, мали вплив на становлення Moris Group. Безперечно, великий внесок зробили партнери компанії та юристи (кожен тією чи іншою мірою). Зокрема, молоді юристи, які нещодавно долучилися до нашої команди, дали поштовх для розбудови нових напрямків та практик. Розвиваючись разом з клієнтами, ми отримували частину їхнього досвіду та знань, розширювали свої горизонти можливостей. Спостерігаючи або беручи участь як юридичні радники у проектах наших клієнтів, ми вчилися приймати рішення у складних ситуаціях та рішення, які давали старт для чогось нового.

Очевидно, що найбільш переломним та важливим був 2007 р., коли ми вирішили відкрити центральний офіс у Києві та переїхали жити й працювати у столицю. Це значно розширило сфери наших практик і кількість клієнтів.

— Як зараз координується співпраця між офісами в Києві та Івано-Франківську?

— Ми працюємо єдиною злагодженою командою. Фактично, західноукраїнський офіс повністю інтегрований в роботу всієї компанії. Дуже часто юристи з Івано-Франківська беруть участь у справах чи проектах, які супроводжує центральний офіс. Проте для нас дуже важливою залишається присутність у Західному регіоні. Там зосереджено багато наших клієнтів, а також ми підтримуємо низку проектів, які реалізовуються в Івано-Франківську. Найближчим часом ми плануємо збільшити та розширити клієнтську базу саме в цьому регіоні, адже спостерігаємо розвиток бізнесу, тому з’являється потреба надання якісних юридичних послуг. Повертаючись до роботи двох офісів, варто зазначити, що рівень наших франківських колег дуже високий, тому не виникає жодних проблем з координацією.

— Девіз вашої компанії: «Moris Group – це мистецтво права!». Який сенс Ви в нього вкладаєте? Невже в юридичній професії є місце для творчості?

— «Ius est ars boni et aequi» («право — це мистецтво добра і справедливості») – давній латинський вислів, який надає дуже влучне і зрозуміле визначення права. Саме таке світоглядне розуміння і підходи ми намагаємося застосовувати у своїй роботі. Тому тут мова йде не про творчість, хоча творчий і креативний підхід корисний в будь-якій діяльності, а більше про світосприйняття. Для нас важливі не лише фінансові результати від проектів та справ, до яких ми залучені, але й суть та зміст цих проектів. Коли нас як юристів залучають до створення чогось корисного та нового, то це особливо надихає і дає додаткову мотивацію.

Звісно, далеко не всі справи, які ми супроводжуємо, сприймаються як щось особливе. Як і в багатьох колег на ринку, у нас чимало рутинної юридичної роботи. Проте є проекти, якими ми пишаємося, в яких ми відчуваємо себе митцями. Для нас головне — забезпечити бізнесу якісний повний супровід з будь-яких юридичних питань і надати можливість для подальшого розвитку та росту компанії через встановлення міцних партнерських стосунків. Ми хочемо працювати в системі, побудованій на справедливості, верховенстві права й закону, відкритій для ведення чесного та прозорого бізнесу. Саме цим ми прагнемо займатися.

— В чому відмінність стратегії розвитку компанії зараз і 5 років тому?

— Загалом, стратегія за ці роки не змінилася. Принаймні цілі й мета у нас незмінні. Ми надалі прагнемо вибудовувати універсальну професійну юридичну компанію, зберігаючи свої цінності та принципи, долучаючи до них молодих юристів. За 15 років своєї діяльності ми розвиваємося достатньо стало та поступово. З кожним роком, піднімаючись вгору на кілька позицій, ми відчуваємо якісні та позитивні зміни всередині команди, а також у сприйнятті на ринку. Наразі ми ставимо перед собою завдання збільшити присутність та активність у регіонах, при цьому розширити клієнтську базу в столиці з-поміж іноземних компаній. Наша стратегія завжди передбачала рух вперед та встановлення нових цілей, проте зі збереженням вже зробленого та досягнутого як серед клієнтів, так і серед спільноти.

— Які практики у Вашій компанії сьогодні мають найбільший попит?

— До успіху компанії причетні всі без винятку практики. Адже майже не існує проектів, які перебували б у сфері лише однієї з практик. Як правило, у досягненні результату тією чи іншою мірою беруть участь всі члени команди. Хоча основними залишаються класичні практики (вирішення спорів, податкового права та корпоративного права), в компанії застосовується проектний підхід, коли для кожної нової справи формується проектна команда, яка повинна забезпечити необхідний результат.

Наразі ми розглядаємо можливість відкриття нових практик, які в короткій перспективі, на нашу думку, матимуть попит. Зокрема, це практика земельного права та медичного права. В межах практики банківського й фінансового права у нас отримав розвиток напрямок роботи з проблемними активами та група, яка надає послуги форензіку.

— Чи маєте Ви нові практики або продукти зі сфери сучасних технологій?

— У структурі Moris Group діє та динамічно розвивається практика ІТ-права. В її межах сформувалася перспективна команда з амбітними цілями. Сьогодні на ринку вони присутні під брендом Moris.Tech. Як на мене, у найближчі роки ця галузь матиме найбільший потенціал для росту. Очевидно, що в ній відбуватиметься прогнозований сталий еволюційний розвиток та з'являтимуться революційні інновації, до яких юристам потрібно бути готовими.

Окрім того, інколи у нас в компанії з’являються ідеї виходу на ринок юридичних послуг з власним IT-продуктом, але поки що вони перебувають на різних стадіях втілення і тестування в межах нашої компанії. Можливо, найближчим часом, коли ми переконаємося у корисності та перспективності наших продуктів, ми представимо їх ринку.

— Розкажіть про свою команду. За якими принципами вибудовуєте роботу всередині компанії? Який стиль керівництва використовуєте?

— Без зайвого пафосу, але мушу сказати, що наша команда – це основа компанії, це середовище, в якому приємно знаходитися і створювати щось нове, ставити перед собою цілі та їх досягати. В основі відносин всередині команди лежить довіра та відповідальність. Нові люди, які долучаються до нашої команди, як правило, дуже швидко стають частиною команди, приймають наші принципи та їх дотримуються. Таким чином, ми отримуємо не лише розвиток, але й зберігаємо свою «ментальність» з відданістю власним підходам та принципам.

Що стосується роботи з клієнтськими проектами, то я не вживав би слово керівництво, адже це більшою мірою координація. Як правило, роботу юристів, які залучені до ведення справи, координує один з партнерів чи радників, проте всі відчувають відповідальність. Такий підхід надає нам можливість ділити наш досвід чи досвід старших юристів з молодшими та водночас отримувати хороший результат.

— Поговоримо про ринок юридичних послуг. Яку оцінку Ви можете надати розвитку та конкуренції в юридичному бізнесі?

— На мою думку, конкуренція на юридичному ринку в Україні достатньо висока. Одразу варто зазначити, що саме конкуренція забезпечує розвиток цього ринку. Адже окрім «мастодонтів», серед яких багато гідних компаній та юристів, на ринку часто з’являються молоді учасники, які прагнуть серйозного росту, мотивують інших вдосконалюватися та рости. Позитивним є те, що юридичний ринок в Україні постійно прагне змін та руху вперед, а також ставить перед собою цілі інтеграції у світовий та європейський ринок. Щоправда, серйозною перешкодою є економічна ситуація в державі. Однак, сподіваючись все ж таки на ріст економіки та появу великих інвестиційних проектів, юридичний ринок намагається бути повністю готовим до таких змін. Ми намагаємося бути готовими до нових проектів спільно з нашими клієнтами.

Окрім того, важливо зазначити, що за останніх кілька років юридичний бізнес став більш ціннісно орієнтований, ніж раніше. Серед основних учасників ринку все частіше обговорюються принципи доброчесності, етики та нульової толерантності до корупції. Зі змінами в суспільстві та в державі змінюються підходи в юридичному бізнесі. Як на мене, наразі вони несуть позитивні очікування.

— Чи займаєтеся Ви pro bono та приділяєте увагу корпоративно-соціальній відповідальності?

— Для нас протягом усіх 15 років важливою була причетність не лише до створення чи ведення бізнесу, але й безпосередня участь у проектах, які мають суспільну користь. Сьогодні ми ведемо кілька особливо важливих та вагомих для нас проектів pro bono, якими ми пишаємося.

Зокрема, це проект Промприлад.Реновація. Це майбутній інноваційний центр у будівлі колишнього заводу в Івано-Франківську, який працюватиме на перетині чотирьох напрямків розвитку регіону: нової економіки та урбаністики, сучасного мистецтва та освіти. Проект абсолютно новий для України та базується на ідеї імпакт-інвестування, тобто інвестування в соціальну складову бізнесу та розвиток регіону.

Ще один наш pro bono проект — Пан’європейський Союз в Україні, який займається розвитком демократичних та гуманітарних ініціатив в країнах Європи. Команда Moris Group приєдналася до процесу створення представництва Союзу в Україні у формі консультацій щодо статутних документів, допомоги з реєстрацією, а також запуском проекту і налагодженням його роботи.

Особливий (навіть «рідний») для нас проект — видавництво «Вавилонська бібліотека», що працює у сфері культурної комунікації та локалізації шедеврів світової літератури. Наша компанія є одним із засновників видавництва. «Вавилонська бібліотека» перекладає шедеври світової літератури, «реставрує» роботи класиків українського перекладу, які зазнали втручання радянської цензури.

Це не повний перелік наших pro bono та КСВ проектів, але це те, чим ми найбільше пишаємося. Ми розуміємо, що соціальна складова – це такий необхідний елемент для бізнесу, як і дохід. Важливо не втратити пріоритет змісту над формою і не забувати про справжню сутність таких проектів — будувати відповідальне суспільство через відповідальність бізнесу.

— Якою Ви бачите компанію Moris Group ще через 15 років?

— Коли ми створювали компанію, то уявляли її саме такою, якою вона є сьогодні. Ми задоволені результатами, які отримали після 15 років роботи. Головне, що партнери, які виступали засновниками Moris Group, надалі залишилися партнерами. Ми спільно робимо справу, яка нам подобається і яка приносить результати.

Найважливіше, що хотілося б побачити через 15 років – що робота, яку ми робимо, є корисною і приносить задоволення. Що наша компанія міцно укорінилася на юридичному ринку України (і не тільки). Ми маємо багато цілей, які стосуються розвитку, збільшення дохідності компанії та інших маркерів, які зазвичай ставить перед собою бізнес. Ми впевнені, що досягнення цих цілей приведе нас до головної мети.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати