Наприкінці минулого року завершився освітній курс у Києво-Могилянській Академії, присвячений темі антикорупційного комплаєнсу. Він тривав 5 тижнів, включав 5 лекцій та 5 семінарів, що охоплювали ключові питання щодо боротьби з корупцією в Україні та світі. Сьогодні ми поговоримо з одним із його авторів Аріо Дехгані – радником та керівником комплаєнс-практики юридичної фірми Redcliffe Partners.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Аріо, розкажіть про ідею освітнього курсу. Хто виступив з ініціативою щодо його проведення?
- Ідею цього курсу запропонувало керівництво Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції НаУКМА. Мене запросили взяти участь у першій в Україні антикорупційній освітній програмі, що реалізується за фінансової підтримки Open Society Institute та наразі є дуже актуальною для нашого суспільства. Я погодився на цю пропозицію, оскільки чудово розумію, що таким чином можу зробити свій вагомий внесок у покращення ситуації з протидією корупції в Україні.
- Чому темою було обрано саме антикорупційний комплаєнс?
- Ця тема є ключовою для Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції, саме тому я отримав такий запит від них. Саме антикорупційний комплаєнс, тобто комплексна система протидії корупції, запроваджена на різних рівнях як у державі, так і в бізнесі, може допомогти нам вирішити нагальні потреби у цій сфері. Загалом, я впевнений у тому, що наразі нам потрібно збільшувати кількість подібних ініціатив у цьому напрямку та підвищувати рівень усвідомленості суспільства.
- Це перший курс такого типу, який викладається в Україні?
- Насамперед, цей курс є унікальним, тому що вперше його викладають юристи-практики у сфері комплаєнс відомих юридичних компаній України. Ми маємо глибокий практичний досвід розробки та реалізації систем антикорупційного комплаєнсу в Україні та Європі. Саме це дозволило нам зосередитися на практиці та розширити розуміння цієї проблематики серед слухачів нашого курсу.
- Хто та за яким принципом розробляв програму курсу? Яку структуру вона має?
- Ми з колегою підготували матеріали курсу та самостійно розробили відповідні презентації. Він зосередив свою увагу на питаннях українського законодавства, а я сфокусувався на проблематиці міжнародного комплаєнсу. Подібне розмежування дозволило слухачам більш детально побачити картину боротьби з корупцією на різних рівнях та за різних обставин.
Курс складався з 10 лекцій та 10 семінарів. Серед основних тем можна виділити такі:
- Як сформувати надійну систему комплаєнс;
- Як проводити внутрішнє розслідування;
- Потенційна відповідальність за іноземним законодавством (наприклад, Закон про корупцію за кордоном (FCPA), Закон Великобританії про боротьбу з хабарництвом (UKBA));
- Українське законодавство у сфері запобігання та протидії корупції, вплив на системи комплаєнс;
- Системи комплаєнс у державних органах України;
- Комплаєнс у професіях з високим рівнем ризику в Україні;
- Дотримання податкового та трудового законодавства, стандарти професійної етики;
- Контроль за комплаєнс, культура комплаєнс (дотримання правових норм);
- Захист персональних даних.
- Як проходило навчання? Чи опрацьовували Ви якісь практичні кейси?
- Після кожної лекції проводився семінар, на якому у форматі живої дискусії ми обговорювали практичні справи. Подібна структура курсу дозволила не лише ознайомитися з теорією, але й зрозуміти проблематику глибше, краще засвоїти матеріал та побачити, як його можна застосовувати на практиці.
- Які теми викликали найбільший інтерес слухачів?
- Загалом, теми запобігання та протидії корупції на міжнародному й національному рівнях були актуальними та цікавими для слухачів, а також викликали жваве обговорення. Це гарний знак, адже ми побачили, наскільки молодь зацікавлена в тому, щоб нарешті розпочати процес ліквідації корупції в Україні та вийти на новий рівень життя і ведення бізнесу.
- Чи міг хтось, окрім студентів, бути слухачем Ваших лекцій?
- Нашу аудиторію приблизно можна розподілити таким чином: 70% – студенти старших курсів Києво-Могилянської Академії, 20% – представники профільних організацій, штатні юристи різних компаній, 10% – представники громадських організацій. Серед слухачів були люди, зацікавлені й тим чи іншим чином причетні до теми боротьби з корупцією. Судячи з результатів, кожен насправді отримав користь від наших лекцій та зустрічей.
- Чи плануєте розширювати «географію» Вашого курсу?
- Наразі ми плануємо проведення цього курсу один раз на рік у НаУКМА. Однак ми розглядаємо також можливість розширювати курс на інші заклади.
- Якими є Ваші враження з позиції викладача?
- Наша аудиторія виявила дуже великий інтерес і прагнення опанувати тему комплаєнсу та зрозуміти потенційну відповідальність і способи більш ретельного підходу до ризиків, пов’язаних з корупцією. Вважаю, що цей курс також приверне увагу інших студентів для залучення більшої кількості людей наступного року.
- За вашими прогнозами, який практичний вплив на студентів-правників (як партнерів юридичних компаній, директорів юрдепартаментів) матиме Ваш курс?
- Я вважаю, що вони намагатимуться знайти можливість для надання консультацій клієнтам у сфері комплаєнс. Водночас вони здійснюватимуть необхідні дії з метою мінімізації потенційних ризиків для власної компанії та своїх клієнтів. У нас також склалося враження, що студенти намагатимуться протистояти порушенням норм законодавства в нашій країні, щоб підвищити рівень дотримання правових норм в Україні.
Коментар:
Оксана Нестеренко, директор Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції НаУКМА
«В умовах професіоналізації корупції важливо мати фахівців, які будуть професійно протидіяти та запобігати корупції як у державі, так і в бізнесі. Цей курс є одним із 7 курсів першої в Україні міждисциплінарної сертифікатної антикорупційної освітньої програми. Її мета – підготувати відповідних висококваліфікованих спеціалістів у цій сфері. Крім того, вперше подібний курс викладається професіоналами у сфері комплаєнс з провідних юридичних компаній.
Загалом, сертифікаційна програма з підготовки фахівців у сфері протидії корупції для студентів-магістрів є міждисциплінарною комплексною програмою, що присвячена вивченню корупції як соціально-правового явища, її впливу на всі процеси державотворення, визначенню найбільш ефективних шляхів запобігання та протидії корупції, легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.
В межах запропонованих курсів студенти отримають знання стосовно соціально-правової природи корупції, дізнаються про поняття та класифікації, причини й способи вчинення корупційних діянь. Також будуть висвітленні особливості та інструменти боротьби з великою політичною, адміністративною та побутовою корупцією.
Окрема увага в рамках цих семи навчальних курсів буде приділена проблемі легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, інструментам запобігання легалізації таких доходів (зокрема, фінансовому моніторингу та можливостям Міжнародної групи з протидії відмиванню грошей (FATF), фінансовим розвідкам тощо). Програма пропонує семінари та тренінги, присвячені журналістським розслідуванням та адвокаційним стратегіям у сфері протидії корупції, а також передбачає вивчення кримінально-процесуальних аспектів протидії корупції та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом».