26 грудня 2020, 9:51

«Ми на порозі ери прозорості»

Опубліковано в №24 (730)

Вікторія Фоменко
Вікторія Фоменко «Integrites» партнер та керівник практики податкового та митного права, співкерівник практики Private Clients

Запровадження правил КІК — одна з найчастіше обговорюваних тем у податковому праві у 2020 р. Про те, як клієнти готуються до їх запровадження і які питання турбують їх найбільше, нам розповіла партнер та керівник практики податкового та митного права INTEGRITES Вікторія Фоменко.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


WSS_9101 — Вікторіє, якими змінами у податковому і митному праві Вам найбільше запам'ятався 2020 р.?

— Прийнятий у 2020 р. Закон №466, або Закон про БЕПС став найбільш знаковою подією у сфері податкового права в Україні. Він змінив правила ведення бізнесу та змусив власників переосмислити підходи до структурування володіння бізнесом, проаналізувати ризики, особливо у господарських операціях з нерезидентами. Навіть сьогодні, коли минуло півроку після прийняття закону, бізнес-спільнота все ще в очікуванні змін та уточнень до запроваджених норм. Частково запроваджені зміни набувають чинності з 1 січня 2021 р., тому ми в INTEGRITES плануємо провести онлайн-захід, присвячений цій темі. Запрошуємо всіх зацікавлених долучитись до обговорення.

Що стосується митного законодавства, то найбільш значуща подія — це запровадження програми авторизованих економічних операторів (АЕО) в Україні. Її основна мета — встановити довірчі відносини бізнесу та митниці, спростити митні процедури та зменшити витрати бізнесу. Програма АЕО аналогічна тій, яка діє в ЄС. Її запровадження є зобов'язанням України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

— Як Covid-19 вплинув на податкову і митну політику?

— Пандемія Covid-19 вплинула на стратегічні плани бізнесу, який вимушений адаптуватись до нових викликів та продовжувати бізнес-діяльність у надскладні часи. За таких умов бізнес дуже потребує допомоги, тож в Україні були запроваджені певні заходи на його підтримку. Наприклад, бізнес звільнили від нарахування багатьох видів штрафів та пені в частині порушення податкового законодавства, був встановлений мораторій на податкові перевірки на період дії карантину та запроваджені податкові канікули для малого бізнесу.

— Які тенденції в практиці податкового і митного права Ви могли б відзначити? Чи стало більше запитів на транскордонне податкове і корпоративне структурування і планування бізнесу, структурування іноземних інвестицій? Можливо, збільшилась кількість спорів з податковими і митними органами?

— У 2020 р. в Україні відбулись кардинальні зміни для бізнесу з точки зору податкового законодавства. Зокрема, запровадження правил контрольованих іноземних компаній (КІК), які фактично викреслили попередній досвід транскордонного податкового та корпоративного структурування і планування. Спілкуючись з клієнтами, ми вже другий рік поспіль відмічаємо, що їх цікавить перегляд поточних корпоративних структур, їх спрощення та адаптація до вимог сьогодення. Бізнес розуміє, що жити по-старому вже неможливо, тому розглядає законні шляхи реструктуризації.

Варто зазначити, що змінились базові вимоги клієнтів до корпоративної структури. Податкова оптимізація вже не є найбільш вагомим критерієм існування корпоративної структури. У частині структурування іноземних інвестицій відмічаємо тенденцію до більш простих та зрозумілих корпоративних структур та підвищену зацікавленість до механізмів захисту інвестицій. Що стосується податкового консультування, то запити клієнтів підтверджують їх більшу обачність у частині вивчення податкових ризиків та намагання мінімізувати такі ризики заздалегідь. Це в тому числі пов'язано з поглибленням експертизи податкових органів та кількістю і якістю податкових перевірок.

Податкові спори, які ми супроводжуємо у цьому році, відрізняються складністю і неординарністю: це і види донарахованих податків і штрафів, і суми донарахувань, і виключні обставини справ, і питання, що підлягали вивченню в ході перевірок. Все це вимагає від нас максимального включення у процес, використання різних допустимих способів захисту інтересів клієнтів, копіткої роботи по збиранню доказів. Вважаю, що така тенденція буде зберігатися і у 2021 р. Часи оскарження нереальних операцій мають поступово піти, натомість податкові спори будуть поступово переходити у площину високопрофесійних дебатів.

— Яких змін варто очікувати в 2021 р.?

— Якщо говорити про податкові спори (звісно, за умови завершення карантину і відновлення податкових перевірок), думаю, ми побачимо більше спорів щодо застосування правил трансфертного ціноутворення та конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. Також є тенденція до збільшення спорів щодо використання стандартів бухгалтерського обліку в рамках визначення бази оподаткування. Що стосується нормативного регулювання, то сподіваюся, що Україна приєднається до автоматичного обміну інформацією за стандартом CRS.

— Як Ви готуєте своїх клієнтів до запровадження правил КІК в Україні? Як клієнти ставляться до таких змін?

— Запровадження правил КІК — це одна з найчастіше обговорюваних тем серед клієнтів у 2020 р. Сьогодні на кожній зустрічі стурбовані клієнти запитують про нові правила та як їх застосовувати на практиці. Ми надаємо роз'яснення та визначаємо план подальших дій. З де якими клієнтами інспектуємо поточні корпоративні структури на предмет їх оптимізації (закриття компаній, які вже не використовуються, спрощення структури володіння) та допомагаємо імплементувати запропоновані та погоджені клієнтом зміни.

Є клієнти, яких цікавить безподаткова ліквідація, тож обговорюємо її плани. Багатьом ми вже зараз допомагаємо заздалегідь підготуватись до подання звіту — збираємо документи та готуємо «захисні файли». Також допомагаємо з інспектуванням економічної присутності (substance) та радимо щодо мінімізації ризиків.

З власних спостережень бачу, що багато клієнтів серйозно та відповідально ставляться до запровадження правил КІК, тому наше завдання як консультантів — максимально допомогти їм відповідати новим правилам.

— Що б Ви особисто хотіли змінити в податковому і митному праві України?

— В Україні точно бракує прогнозованості. Суттєві зміни до податкового законодавства мають прийматись за півроку до початку фіскального року, а не за день чи тиждень до нового року. Також вважаю, що Україні потрібен дієвий механізм відповідальності контролюючих органів за неправомірні дії чи бездіяльність. Дуже часто в моїй практиці доводиться стикатися з ситуаціями, коли контролюючі органи створюють тиск на платників податків і витрачають ресурси бізнесу на боротьбу з «вітряними млинами».

Зараз дуже багато дискусій щодо спрощення порядку адміністрування податків. На мою думку, спрощення процедури документообігу, кількості звітів є питанням на часі та потребує вирішення, адже бізнес на це витрачає багато ресурсів і часу.

— Поділіться найцікавішими і найскладнішими кейсами 2020 р.

— Найбільш складним кейсом 2020 р. для команди є супровід податкового спору на рекордну в історії України суму донарахування в трохи менш ніж 10 млрд грн. Це адміністративне оскарження, 4 позови до суду, десятки тисяч сторінок підготовлених процесуальних документів, сотні тисяч сторінок опрацьованих та поданих до суду доказів. Це плідна робота команди, коли кожен розуміє себе частиною процесу і повністю віддається справі. Нам вже є чим пишатись — майже половину суми вдалось відстояти в рамках адміністративного оскарження. Попереду — боротьба у суді.

Дуже цікаві проєкти є у сфері відновлювальної енергетики. INTEGRITES є чим пишатися, адже фірма консультує міжнародних клієнтів у цій сфері з загальним обсягом інвестицій у 3 млрд євро та сукупною потужністю проєктів у 3+ ГВт. Практика податкового та митного права була залучена до консультування будівництва вітроелектростанцій на 250 МВт, 792 МВт та 500 МВт в Україні на всіх етапах від узгодження контрактних умов та структурування проєкту до супроводу будівництва та пов'язаних податкових і митних питань. Наприклад, ми допомогли клієнтам отримати бюджетне відшкодування, а наші поради щодо процедур митного оформлення — зекономити кошти на сплаті мита за рахунок ввезення вітрогенераторів як комплектних об'єктів.

У нас також багато роботи щодо консультування приватних клієнтів з питань КІК. Вони всі дуже різні за обставинами та юрисдикціями, але однаково цікаві. Ти розумієш відповідальність та важливість цих питань для безпосередніх власників бізнесу, тому завжди робиш більше, ніж вони очікують.

— Якими досягненнями своєї команди за 2020 р. Ви пишаєтеся найбільше? Що вдалося і що не вдалося?

— Моя команда — це фактично моя друга сім'я, а основами міцної сім'ї є, передусім, любов і повага. Разом у незмінному основному складі ми працюємо вже 3 роки. Разом зростаємо та вчимося один у одного. Всі юристи в моїй команді мають велику жагу до нових знань, неабиякий потенціал та креативне мислення. Двоє з них прийшли до нас на щорічний курс для студентів-правників i-Talents і залишились працювати у фірмі. Зараз вони молодші юристи. За цей час вони встигли закінчити ВНЗ та на моїх очах перетворитись зі студентів на якісних та перспективних юристів. Також у команді зросли двоє старших юристів, які є моєю надійною підтримкою та опорою. Я пишаюся успіхами кожного з них, їхнім стрімким кар'єрним та професійним зростанням, кожним, навіть маленьким досягненням — наприклад, подоланням страху публічних виступів.

Ми дійсно команда, де кожний відчуває плече. Саме це допомагає нам вести надскладні проєкти та досягати неймовірних результатів у роботі. У 2020 р. ми виграли декілька надскладних судових справ з податковими органами, подали позов на понад тисячу сторінок з доказами, які обчислюються сотнями тисяч сторінок, допомогли клієнту отримати бюджетне відшкодування ПДВ, що обчислюється сотнями мільйонів гривень, та допомогли із реструктуризацією не одній бізнес-групі.

Звісно, не все, що ми планували на початку 2020 р., вдалося реалізувати. У нас були плани зійти в гори з командою, але у зв'язку з пандемією вирішили адаптуватися до нової реальності та сплавлялися на байдарках по Дніпру. Гори чекатимуть нас наступного року.

Summer2020_198 — Які Ваші прогнози на 2021 р.? Ви оптиміст чи песиміст?

— Ми на порозі ери прозорості. Всі зміни останніх років у податковому законодавстві не тільки України, але й інших країн свідчать про намагання податкових органів контролювати:

• Рівень сплаченого податку в країні (правила трансфертного ціноутворення).

• Сплату податку бенефіціарами бізнесу (правила КІК, відкриття реєстрів бенефіціарних власників, автоматизований обмін інформацією за стандартом CRS).

• Сплату податку міжнародними групами при виплаті пасивних доходів (MLI Конвенція, двосторонні зміни до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування).

• Застосування агресивних схем податкового планування (директива DAC 6, запровадження обов'язку щодо звітування в рамках фінансового моніторингу юристами, адвокатами, податковими консультантами).

Отже, податкові органи мають все більше інструментарію для контролю за діями платників податків, чим обмежують застосування схем уникнення від оподаткування.

Якщо брати транскордон ні операції, варто зазначити, що запроваджені цьогоріч зміни мають на меті обмежити використання пов'язаних компаній у низькоподаткових юрисдикціях. Також є намагання максимально обмежити можливість використання порожніх компаній (компаній-гаманців) для накопичення на них прибутків, а також зробити використання офшорних компаній неможливим або невигідним. Ці тенденції будуть посилюватись у 2021 р.

Що стосується правил КІК, як я й очікувала, їх впровадження відкладуть на 2022 р. для впровадження супутніх інструментів контролю. Наприклад, долучення України до автоматичного обміну інформацією за стандартом CRS.

Я вважаю себе реалістом: намагаюсь завжди тверезо оцінювати ситуацію. Звісно, завжди шукаю вихід з будь-якої ситуації, навіть тої, яка здається безвихідною.

— Які цілі перед собою і командою ставите на наступний рік?

— Мій девіз: хто хоче — шукає можливості, хто не хоче — шукає причини. У 2017 р., приєднавшись до команди INTEGRITES як радник, я прийняла амбітний виклик, адже мала не тільки започаткувати практику податкового і митного права (до мене такої практики в компанії не було взагалі), але й сформувати клієнтську базу, набрати команду і, що найбільш важливо, дотримуватись високих стандартів надання послуг. Сьогодні можу впевнено сказати, що за 3 роки я досягла поставленої мети, а також власної амбітної цілі — отримала підвищення до партнерської позиції.

Нещодавно ми підбили підсумки року, що минає, та разом з командою окреслили пріоритетні напрями розвитку на 2021 р. Ділюсь кількома:

• Розвивати практику приватних клієнтів. В INTEGRITES декілька партнерів відповідають за цей напрям, і це дуже добре, адже разом ми здобуваємо нові проєкти і можемо надавати клієнтам якісні послуги, які охоплюють всі галузі права.

• Розвивати перелік продуктів практики: подання звітів щодо КІК, питання спадкування тощо.

• Розвивати канали комунікації з клієнтами. Наразі ми ведемо сторінку у Facebook та Телеграм-канал, обидва під назвою INTEGRITAX. Отримуючи багато позитивних відгуків про наші заходи, плануємо й надалі ділитися експертизою з нашими клієнтами. Дуже чекаємо на проведення офлайн-заходів, адже живе спілкування завжди ефективніше.

• Посилення індустріального фокусу. Вже зараз INTEGRITES має команди юристів-експертів з різних сфер права, які надають комплекс ні консультації клієнтам з агросектору, фармацевтичної галузі, енергетики, ритейлу по їх проєктах, розуміючи проблеми, з якими стикається та чи інша індустрія.

Також я завжди обговорюю з командою їх особисті цілі на наступний рік. Зазвичай вони говорять про цікаві проєкти, які допоможуть їм отримати нові знання та досвід. Мені здається, що INTEGRITES — це саме таке місце, де можна реалізувати свій потенціал та вирости до партнера.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати