– Дмитре, як Ви сприйняли новину про включення Вас до списку «Лідери практик» у галузі «Будівництво та нерухомість» у межах дослідження «Вибір клієнта. ТОП100 найкращих юристів України 2018»?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
– Я був дуже здивований, оскільки раніше я ніколи не потрапляв до цього рейтингу. Не буду кривити душею, для мене це була дуже приємна несподіванка. Водночас це накладає тягар додаткової відповідальності, адже потрібно виправдати наданий мені кредит довіри. Я намагатимуся зробити це у своїй роботі, щоб підкріпити таке почесне звання схвальними відгуками клієнтів та колег.
– Чому та як Ви обрали професію юриста?
– Я дуже добре пам’ятаю цю ситуацію. До 7-го класу я навчався у звичайній загальноосвітній школі м. Києва та не замислювався над вибором майбутньої професії. Про майбутнє почали думати мої батьки, які вирішили перевести мене до гімназії, де процес навчання був набагато серйознішим. В цій гімназії всі класи розподілялися за спеціалізацією: фізико-математичний, філологічний та історико-правовий. Тож переді мною постало питання щодо вибору спеціалізації.
У той час я зачитувався американськими детективами про адвоката Пері Мейсона, тому в моїй уяві образ юриста був пов’язаний виключно з цим героєм. Я швидко уявив себе на місці геніального адвоката, який проводить віртуозні розслідування, а по тім красномовно відстоює справедливість та інтереси своїх клієнтів перед присяжними в суді. Таким чином, я зробив вибір.
Після гімназії я вступив на юридичний факультет Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Познайомившись ближче зі специфікою вітчизняної юриспруденції, я одразу зрозумів, наскільки далекими від реальності були мої перші уявлення про юридичну професію. Однак, незважаючи на такі помилкові уявлення, вибір професії юриста я вважаю абсолютно правильним. Це пов’язано з тим, що юриспруденція для мене є оптимальним напрямком професійної діяльності. Тому не було жодного дня, коли я пошкодував би про свій вибір.
– Ви сказали, що навчалися в Києві. Що ж тоді привело Вас до ЮФ «АНК», яка базується в Одесі?
– На шляху моєї професійної кар’єри спочатку мені довелося попрацювати в Києві, потім у Львові, а згодом в Одесі. За цей час я змінив кілька місць роботи, де отримав хороший практичний досвід. Однак у мене не було відчуття, що це «моє», тому я рухався далі. Восени 2008 р. я перебував у черговому пошуку нової робити. Мене запросили на перший етап співбесіди до рекрутингового агентства.
Після завершення співбесіди мені повідомили, що перший етап співбесіди я успішно пройшов, і запросили на другий етап в офісі ЮФ «АНК». Там зі мною поспілкувався старший юрист, а також перевірили рівень володіння англійською мовою. Після цього був третій етап – знайомство з керуючим партнером ЮФ «АНК» Олександром Кифаком. Після відвертої розмови на професійні теми він запропонував мені приєднатися до команди АНК.
Перші кілька місяців я думав, що мене прийняли на роботу через непорозуміння, що мене ось-ось запросять до кабінету керівництва та ввічливо попрощаються. Однак сьогодні, коли стаж моєї роботи в АНК становить вже 10 років, мені важко навіть уявити себе в іншому місці.
– Потрапивши до ЮФ «АНК», Ви одразу ж почали працювати за напрямком «Будівництво та нерухомість»?
– Ні, не одразу. Спочатку я працював юристом у практиці морського права, яку очолював і сьогодні продовжує очолювати Артем Волков. Морським правом я займався майже 4 роки, що дозволило мені отримати безцінний професійний досвід. Влітку 2012 р. в нашій юридичній фірмі відкрилась вакансія керівника практики інвестиційних проектів. Керуючий партнер Олександр Кифак запропонував мені спробувати свої сили на цій посаді. Я хвилювався ще більше, ніж коли мене приймали на роботу. Я боявся не впоратися з новою роллю, адже мова йшла про зовсім інший предмет діяльності та інших клієнтів. Проте, як кажуть: «Очі бояться, а руки роблять». Поступово я «втягнувся» у нову сферу і сьогодні мені іноді здається, що цим я займався від народження.
– В чому полягає специфіка Вашої роботи?
– Юридичні фірми, розташовані в регіонах, не мають настільки яскраво виражену спеціалізацію, у порівнянні з київськими компаніями. Насправді, предмет моєї діяльності охоплює достатньо широкий спектр юридичних питань. Левова частка моєї роботи сконцентрована на юридичному супроводі реалізації інвестиційних проектів, зокрема, спрямованих на будівництво нових та реконструкцію наявних інфраструктурних об’єктів (передусім, у портовій галузі). Цей напрямок діяльності є одним з найбільш пріоритетних для ЮФ «АНК», адже переважна більшість зернових, контейнерних та інших терміналів у портах «Одеса», «Чорноморськ», «Южний» були збудовані та сьогодні функціонують за нашої юридичної підтримки.
Окрім стандартного спектра питань земельного права та законодавства, що регулює відносини у сфері будівництва й нерухомості, така робота передбачає необхідність поглиблення у специфіку функціонування морських портів як одного з державних секторів економіки та відносини державно-приватного партнерства. Я вважаю це дуже цікавим напрямком, тому кожного дня із задоволенням їду на роботу.