10 жовтня 2017, 16:00

Make Ukrainian legaltech great again

Опубліковано в №41 (591)

Валентин Півоваров
Валентин Півоваров Сo-Founder, MD PatentBot, співорганізатор Kyiv Legal Hackers
Нестор Дубневич
Нестор Дубневич «lexnet.io» партнер

У Сполучених Штатах Америки народжувалися Apple, Facebook, Amazon, Google, SpaceX та багато інших світових компаній, поява яких змінила життя людства. Саме це місце можна назвати технологічною меккою планети. Україна має всі шанси якщо не стати меккою legaltech, то хоча б увійти до списку ТОП-країн, які активно розвивають та запроваджують симбіоз права й технологій. Про ринок стартапів в Україні та світі, а також про розвиток legaltech «ЮГ» поговорила із засновником та засновником-партнером legal technology lab lexnet.io Валентином Півоваровим та Нестором Дубневичем.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_3096 (1)

- Знаю, що не всі члени Вашої команди потрапили на серпневий міжнародний саміт Kyiv Legal Hackers у Нью-Йорку. Однак восени Ви відвідали найбільшу у світі виставку технологічних стартапів TechCrunch Disrupt у Сан-Франциско. Як все відбувалося, як змогли увійти до числа учасників?

- В.П.: Мрії про поїздку в США були у мене все свідоме життя. В серпні частина нашої команди Kyiv Legal Hackers, української частини міжнародного ком’юніті спеціалістів, які працюють на межі технологій та права, не потрапила на саміт через затримку з підтвердженням візи. Але якщо закриваються одні двері, як у випадку з Нью-Йорком, то автоматично відкриваються інші. У червні 2017 р. я дізнався про те, що у вересні в Сан-Франциско пройде TechCrunch Disrupt (найбільша у світі виставка технологічних стартапів). Звичайно, не довго думаючи, я подав заявку на відбір учасників від України. Це була друга спроба пройти на TechCrunch. Враховуючи, що з першого разу не вийшло, віра в успіх другої спроби була вже набагато сильнішою. Від організаторів українського павільйону Євгена Розинського та Ніка Білогорського ми отримали позитивну відповідь і запрошення відвідати захід.

Я зрозумів, що у нас є півтора місяця на підготовку. Ми готували презентації, пітчі, домовлялися про зустрічі на місці. Я розумів, що у нас є тижневий шанс, і за цей час хотілося максимально викластися. За два тижні до поїздки ми мобілізували всі сили нашої команди lexnet.io. Ми працювали без відпочинку і без вихідних, сподіваючись, що у нас є шанс стати чимось більшим. Ми жили з думкою про те, що їдемо один раз, тому просто не можемо викластися менше ніж на всі 100%. Дух команди, цінності кожного та інтерес до роботи також проявилися у ці стресові дні. Ми прилетіли з Нестором за два дні до старту TechCrunch, вирішили адаптуватися після джетлагу, підготувати все, що не встигли в Україні, ще раз повторити пітчі та познайомитися з містом. Встигли навіть побувати в офісі Facebook та університеті Стенфорд.

- Розкажіть детальніше про те, як проходила виставка. Як був облаштований український павільйон?

- Н.Д.: TechСrunch нагадав мені ярмарок стартапів. Ходиш, вибираєш, що тобі смакує. Сподобалося – пробуй, тестуй, інвестуй. Тут дійсно збираються ТОПи світових компаній, про які ми згадували вище. В перші два дні нашою метою було розібратися, як інші презентують свої стартапи, познайомитися з інвесторами, отримати зворотній зв'язок з проектами, щоб встигнути внести мінімальні правки. На третій день ми презентували на виставці Legal Alarm. Спрацювала ідея з монетами Legal Alarm Coin, які ми взяли з собою в подорож, оскільки зараз у тренді тема крипто/ІСО (Initial coin offering – первинна пропозиція монет, первинне розміщення монет), тому всі підходили та цікавилися. Варто зазначити, що інвестори Кремнієвої Долини дуже скептично налаштовані до ІСО, розцінюючи цей новий метод залучення коштів як «занадто молодий і незрілий». Це навіть з урахуванням того, що п'ята частина виступів на конференції була присвячена саме питанням ICO.

Що стосується блокчейну, то в Каліфорнії його розглядають більше як технологію зберігання даних без посередників. Водночас колеги з Нью-Йорку вбачають у блокчейні більше фінансово-інвестиційний потенціал. Тому до ІСО там ставляться більш відкрито. Однак хочеться звернути увагу на те, що інвестори з Долини не виключають токен сейл як один з методів швидкого масштабування проекту. Адже глобальний розпродаж токенів, підкріплений власними товарами/послугами, крім впізнаваності проекту, дає можливість у мінімальні терміни вийти на глобальні ринки.

- Чи насправді там збираються всі заявлені партнери та інвестори? Як правильно поводитися стартапу, враховуючи конкуренцію?

- В.П.: TechCrunch Disrupt цінний зворотним зв'язком з проектами. Що стосується інвесторів, за якими їде полювати велика частина учасників, потрібно заздалегідь домовлятися. До того ж бажано, щоб сфера інвестування збігалася з вашим стартапом. Ми зіштовхувалися з тим, що деякі інвестори зовсім не розуміють, що таке legaltech, тому тут необхідно підійти серйозно, адже часу не так вже й багато. За три дні ми встигли подивитися на всі павільйони, ознайомитися з тим, хто та що робить у світі. Можу сказати, що український павільйон виглядав гідно. Варто віддати належне організаторам – Ніку Білогорському та Євгену Розинському.

IMG_3105 (1)

Щодо проектів ми зробили все, що планували: домовилися, зустрілися з людьми, які були цікаві нам, а ми цікавили їх. Варто відзначити, що ринку США важливо, по-перше, чого ти вже досяг там, а не в Україні; по-друге, твоя репутація, яку можуть підтвердити або акселератори, або сильне інтро. Конкуренція стартапів на TechCrunch дуже велика, тому потрібно стукати заздалегідь і сильно, щоб вас помітили. Підняти раунд інвестицій – це складна робота, яка дає багато можливостей для вашого проекту.

- Які відмінності українського та американського ринку Ви встигли відзначити для себе?

- Н.Д.: Основна відмінність ринку США, зокрема регіону Bay Area, – це те, як там ставляться до нових продуктів. Якщо у нас ти зустрічаєш бризки отрути та старанний пошук вад у нових проектах, то в США намагаються зрозуміти цінність стартапу, продукти якого починають продаватися. Така відкритість дозволяє максимально швидко збирати відгуки своєї цільової аудиторії, що значно збільшує швидкість розвитку проекту.

Цей підхід ринку до інновацій, крім підвищеного інтересу до нього стартапів, став причиною для концентрації найбільших венчурних фондів та бізнес-ангелів. Таким чином, розвиваючи проект у Кремнієвій Долині, з одного боку, засновники отримують кращих консультантів зі створення та розвитку технологічного бізнесу, а з іншого – ринок early adopters, який має параноїдальну схильність тестувати кожен новий продукт, що виходить на ринок.

- Що Вам вже вдалося досягти у продуктах, які були презентовані?

- В.П.: Причиною поїздки на TechCrunch був наш флагманський проект Legal Alarm. Проте в нашій лабораторії юридичних інновацій lexnet.io є чимало проектів, тому ми прилетіли одразу з трьома, щоб не втрачати можливості: Legal Alarm – кнопка SOS для виклику адвоката, найкраща юридична інновація 2016 р. за версією Гаазького інституту інновацій у праві; PatentBot – бот у месенджері Facebook, який реєструє торговельні марки; LITT – проект для програмування контрактів у Microsoft Word.

З приводу цих проектів нам вдалося зустрітися зі стратегічними партнерами та інвесторами. Сьогодні зарано робити висновки, але всі проекти знайшли відгук та інтерес у США. Безперечно, ми продовжуємо працювати над тим, щоб довести до логічного завершення те, за чим їхали.

- Якщо говорити про тренди у просуванні продуктів, чи помітна різниця між ринком України та США в цьому напрямку?

- Н.Д.: Трохи поспілкувавшись з місцевими жителями, можна з упевненістю стверджувати, що ринок США супер-споживчий. Купівельна спроможність резидентів Америки досить висока, що є хорошим каталізатором появи нових продуктів на ринку. Однак існує побічний ефект, який вдалося відчути на собі. Більшість покупок на ринку США – емоційні. Це означає, що чим яскравіша твоя обкладинка, чим «смачніший» слоган, чим сексуальніша дівчина на зображенні, яка закликає придбати товар або послугу – тим успішніший проект. Legal tech, як не дивно, це стосується так само, як і окулярів додаткової реальності та робо-пилососів.

IMG_2994 (1)

Тому не дивно, що на виставці ми чули більше порад з маркетингу та реклами, ніж з доопрацювання механіки продукту, а також що ціна виходу стартапу на американський ринок в частині реклами коливається в межах 1 млн доларів.

- Які подальші плани?

- В.П.: Працювати, працювати, багато працювати, щоб вийти на ринок США. Для цього у нас є всі можливості. Якщо підсумувати нашу діяльність, можна відзначити такі результати:

  • Legal Alarm вийшов на активну стадію після запуску версії 2.0. Ми отримали десятки відгуків, оновлюємо мобільний додаток, який за останній місяць завантажили сотні нових користувачів. Ми допомагаємо українському бізнесу бути та відчувати себе у безпеці. Зараз обговорюємо використання токен сейл для швидкого масштабування, про деталі якого зовсім скоро розповість Нестор Дубневич;
  • PatentBot закінчує інкубацію в 1991. Ми маємо понад 3 тис. унікальних користувачів, продажі йдуть, а головне – нам дякують клієнти. Вже зараз у нас частково реалізований функціонал для виходу на ринок США. Ми отримали зворотний зв'язок від одного з топових акселераторів – 500 Startups, тому незабаром світ побачить нашу »дівчинку», яка зробить всім американцям TMing People або Just TМ IT;
  • LITT – наша остання розробка, в яку ми дуже віримо. Цей проект покликаний змінити уявлення про складання контрактів у Microsoft Word (на це є причини). Це справжня платформа для програмування контрактів, де блоки «положення контрактів» взаємодіють між собою. Вже зараз ми входимо в Microsoft Partner Network, наше рішення протестували Legal Hackers із США та Європи. Зовсім скоро відбудеться публічний реліз.
  • Команда – за всім перерахованим вище стоїть команда. В нашій лабораторії вже більше ніж 20 людей, які щодня впроваджують технології в юриспруденцію. Це люди, які вірять в те, що вони роблять. Крім того, варто зазначити, що прекрасна половина нашої команди – Наталія Комарницька, Наталія Владимирова та Наталія Радченко – увійшли до ТОП-100 ІТ-жінок України. Ми дуже ними пишаємося!

Ми рухаємося далі та невпинно віримо, що наш український Legal Tech колись посяде гідне місце, поруч з такими гігантами як Apple, Facebook,Tesla. Правда!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати