11 червня 2013, 10:33

Культура інтелектуальної власності в Україні тільки починає зароджуватися

У нас ще спостерігається стрімке зростання зловживання правами інтелектуальної власності

Опубліковано в №24 (366)

Марія Ортинська
Марія Ортинська «IPStyle, ПЮК» директор, патентний повірений України

Постійне створення нових об’єктів інтелектуальної власності, зокрема, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, звісно, супроводжується багатьма питаннями, першочергове місце серед яких посідає правова охорона цих об’єктів, прав та інтересів їхніх авторів. Ситуація, яка наразі склалася в сфері реєстрації та використання прав інтелектуальної власності в Україні, залишається досить суперечливою і свідчить про неефективне функціонування системи її охорони й потребує значного вдосконалення. За словами експертів, створенню ефективної системи охорони інтелектуальної власності перешкоджають передусім недоліки правового поля нашої держави, адже в період переходу України до ринкових відносин система законодавства зазнала кардинальних змін. Це стосується і правових норм, що регулюють створення, правову охорону і використання продуктів інтелектуальної власності. Про існуючі тенденції, проблемні аспекти та варіанти виходу зі складних ситуацій у сфері інтелектуальної власності «Юридичній газеті» розповіла директор Патентно­юридичної компанії IPStyle Марія Ортинська.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

 

  Пані Маріє, останнім часом дедалі більше компаній окрім звичайних юридичних послуг починають пропонувати своїм клієнтам послуги в сфері захисту інтелектуальної власності. Чим, на Вашу думку, зумовлені така популярність і швидкий розвиток ринку інтелектуальної власності в Україні та в усьому світі?

Популярність і стрімкий розвиток ринку інтелектуальної власності пов’язані насамперед з важливістю і усвідомленням компаніями цінності нематеріальних активів – торговельних марок, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, об’єктів авторського права тощо. Сьогодні бізнес перейшов у нову еру – еру інтелектуальної власності. У США наводять статистику, згідно з якою 80% усіх активів компанії – це нематеріальні активи. А діяльність деяких компаній побудована лише на інтелектуальній власності. Наприклад, можна сказати, що франчайзинг – це бізнес, який мінімум на 90% базується на інтелектуальній власності.

Уявіть дві ситуації. Перша – у компанії відібрати всі матеріальні активи і залишити торговельну марку з її репутацією, захищений патентами на промислові зразки зовнішній вигляд продукції, упаковки, захищені патентами на винаходи рецептури, способи виготовлення тощо. І друга – у компанії відібрати інтелектуальну власність і залишити лише кошти, обладнання, приміщення, меблі.

Звичайно, у першій ситуації компанії набагато легше відновити своє попереднє становище.

Якщо порівнювати стан розвитку інтелектуальної власності в Україні та в інших країнах, потрібно зазначити, що Україна перебуває ще в стадії зародження цього ринку. Це пов’язано як із неусвідомленням багатьма компаніями цінності інтелектуальної власності, так і зі зневажливим ставленням споживачів до прав інтелектуальної власності третіх осіб, що особливо помітно в комп’ютерній та розважальній галузях. Можна сказати, що культура інтелектуальної власності в Україні тільки починає зароджуватися, і завдання нашої компанії – максимально сприяти її розвитку. Кожному заявнику, незалежно від того, це фізична чи юридична особа, ми намагаємося донести інформацію про цінність, потенціал інтелектуальної власності. У випадку коли захист об’єкта ІВ є недоцільним, ми відкрито це пояснюємо, щоб заявник не вкладав ресурси в неефективну охорону.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати