06 липня 2023, 15:09

Кожен повинен працювати на відбудову країни у своїй зоні відповідальності

Опубліковано в №7–8 (765–766)

Ян Левітас
Ян Левітас «JN Legal» керуючий партнер
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Про роботу юридичних компаній під час повномасштабної війни: з якими проблемами й викликами стикнулися на початку, як адаптувалися до нових реалій протягом року, про орієнтири на майбутнє та як сьогодні компанія інтегрована у реалізацію проєктів відновлення бізнесу і розвитку економіки України — в інтерв’ю з Яном ЛЕВІТАСОМ, керуючим партнером JN Legal.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Левітас — Як змінилася робота вашої компанії від початку повномасштабної війни?

— Коли почалася повномасштабна війна, ми усі були шоковані, ніхто до останнього не вірив, що росіяни нападуть. Перед нами постала низка організаційних питань. Також ми одразу задумалися, що можемо зробити для захисту країни — кожен, не змовляючись, знайшов для себе справу. Так, Ігор Опадчий вступив до ТрО, я зайнявся волонтерською діяльністю — постачанням захисту для військових, їжі та медикаментів людям, які того потребували, — а Сергій Дахновський, який перебував найближче до бойових дій і має військовий досвід, разом із сім’єю ще й готували «коктейлі Молотова», щоб гідно зустріти противника.

Водночас пріоритетом була безпека колег та їх родин. Ми допомогли виїхати тим, хто цього потребував, та вирішили закрити фізичний офіс, вивезли необхідні документи та перейшли на віддалену роботу. Після епідемії коронавірусу це не спричинило особливих незручностей, адже ми мали напрацьовані бізнес-процеси щодо дистанційної роботи. Тому робота з клієнтами з нашого боку майже не переривалась.

Поступово, завдяки героїчним зусиллям ЗСУ, ситуація вирівнялася, бізнес почав оговтуватися й думати, як жити та працювати далі в наявних умовах. Нашим завданням було допомогти бізнесу вижити й відновити нормальну роботу, наскільки це можливо. Думаю, що з цим завданням ми впоралися — постійно були в діалозі з нашими клієнтами, надавали юридичні консультації, пропонували ідеї та стратегії, щоб усе продовжувало рухатися. Ніхто з клієнтів не пішов, не припинив діяльність — впевнений, у цьому є і частина нашої заслуги. За кілька місяців, коли обстріли стали менш активними, ми повноцінно відкрили фізичний офіс і повернулися до офлайн-зустрічей із клієнтами. Деякі працівники повернулися до роботи в офісі, деякі продовжують працювати віддалено. Ми розуміємо обставини, в яких перебувають наші колеги, та сповідуємо індивідуальний підхід, який дозволяє нашій команді функціонувати ефективно в будь-яких умовах.

— На яких напрямах ви зараз сконцентрувалися?

— Ми зосередилися на кількох ключових напрямах роботи, які мають для нас важливе значення не тільки в плані бізнесу, але й із морально-етичного погляду.

Одним з основних напрямів нашої роботи є відбудова України. І ми говоримо не лише про повоєнну відбудову — потрібно вже діяти, і ми зосереджені на реалізації проєктів відновлення бізнесу зараз. Якщо брати більш віддалену перспективу, вважаю, що ми маємо бути максимально готовими до того, щоб показати світовій спільноті нашу спроможність не тільки отримати, але й ефективно і прозоро скористатися наданою допомогою. Ми організовуємо переговори з великими іноземними інституціями та компаніями з метою реалізації проєктів післявоєнної відбудови. Для досягнення цієї мети ми залучаємо провідних гравців будівельного ринку та виробничих компаній, чия продукція буде необхідною.

До того часу, як вийде це інтерв’ю, партнер компанії Ігор Опадчий візьме участь у Двосторонньому форумі повоєнної відбудови, організованому урядом Італії. Впевнений, що це чудова можливість обговорити проблеми, які постають перед Україною, та почати напрацьовувати шляхи їх вирішення.

На додаток до наших зусиль із післявоєнної відбудови ми також виділяємо значні ресурси роботі Pro bono. Усвідомлюючи, що багато людей та організацій стикаються зі значними юридичними й організаційними проблемами через війну, ми робимо свій внесок, щоб допомогти їм.

Серед значущих проєктів я б виділив надання юридичної допомоги державному концерну «Укроборонпром», що сприяло зменшенню його витрат. Це дало змогу перенаправити значні кошти на профільну діяльність і вплинуло на зміцнення обороноздатності нашої держави, за що ми отримали офіційну відзнаку.

Також нам вдалося допомогти Федерації гімнастики України — ми надали юридичні та консультаційні послуги щодо участі в чемпіонаті світу. Завдяки цьому наші спортсмени взяли участь у змаганнях та показали дуже високий спортивний рівень. Багато годин юридичної допомоги було надано Pro bono людям, які потрапили у складні життєві ситуації — пенсіонерам, переселенцям тощо. Ми пишаємось участю у цих проєктах.

Зараз працюємо над ще одним масштабним проєктом — провели успішні переговори та супроводили укладення угоди щодо залучення іноземних інвестицій в Україну. Буде побудовано лінію виробництва компонентів для дорожнього будівництва. Водночас виробництво спрямовано на вторинну переробку відходів і ресайклінг будівельних матеріалів.

Також ми тісно співпрацюємо з бізнесом, щоб допомогти йому адаптуватися до викликів воєнного часу. Зараз ми бачимо певну активізацію ринку, що не може не тішити, і раді допомагати бізнесу відновлювати свою роботу.

— Як вибудовувалися відносини з бізнесом у цей непростий час?

— Війна суттєво вплинула на відносини між учасниками бізнес-спільноти. Наша компанія докладає максимум зусиль для підтримки довірчих і плідних стосунків із нашими клієнтами та партнерами.

Насамперед ми сповідуємо максимальну гнучкість до потреб наших клієнтів, усвідомлюючи, що багато хто з них стикається з серйозними труднощами. Ми беремо участь у заходах, спрямованих на сприяння розвитку бізнесу та відновлення економіки. Це дозволяє нам обмінюватися досвідом, встановлювати нові контакти та підтримувати наявні.

До того ж ми забезпечуємо інформаційну підтримку та актуальні рекомендації з питань, пов'язаних зі змінами у законодавстві та регулятивних актах. Це допомагає нашим клієнтам і партнерам краще орієнтуватися в нових умовах і приймати вивірені рішення.

За час війни ми взяли участь у відкритті двох об'єктів сфери ритейлу — магазинів мереж АТБ і «Аврора». Ці проєкти ми супроводжували під ключ — від придбання об’єктів реконструкції та отримання прав на землю до введення в експлуатацію і підписання договорів оренди із зазначеними вище мережами. Крім того, один із девелоперських проєктів реконструкції комерційної нерухомості, який ми також повністю супроводжували, включно з поданням документів на конкурс, у 2022 році отримав дві нагороди міжнародного рейтингу International PropertyAwards у номінаціях Leisure Development Ukraine та Commercial Renovation/Redevelopment Ukraine. Пишаємося цими досягненнями.

Загалом ми переконані, що бізнес-відносини у цей непростий час вимагають від нас більшої гнучкості, адаптивності та взаємної підтримки. Наша компанія робить все можливе, щоб залишатися надійним партнером для своїх клієнтів і сприяти розвитку бізнесу. І я бачу, що бізнес реагує на це позитивно.

— Чи змінилися запити клієнтів у зв’язку з воєнним часом?

— Так, запити клієнтів стали більш різноманітними. З’явилося більше запитів щодо податкових консультацій. Наразі бізнес несе величезні витрати і шукає ефективні законні способи знизити податкове навантаження й уникнути зайвих витрат. Зараз як ніколи актуальними стають послуги, спрямовані на зменшення обсягу витрат на утримання земельних ділянок та об’єктів нерухомості.

Ба більше, значно зросла кількість запитів у сфері кримінального права та White-collar crime. Ми завжди разом із клієнтом, тому активно розвиваємо цей напрям. Також бачимо зростання активності в корпоративному праві, зокрема в напрямах купівлі-продажу корпоративних прав і корпоративного структурування бізнесу. Активний розвиток цих практик сприяє нашому подальшому усвідомленню себе як мультисервісної компанії.

— Найважчий період ми пройшли, адаптувалися, продовжуємо працювати на перемогу. Як компанія почуває себе зараз?

— Дійсно, здається, ми пережили найважчий період і адаптувалися до нових умов, проте зараз не час розслаблятися. Цей період спокою може бути досить хитким, і ми маємо бути постійно готовими до нових викликів. Окрім того, ми розуміємо, що економіка перебуватиме в процесі відновлення ще довгий час, і нам необхідно бути готовими до того, щоб усіма силами сприяти її розвитку.

З іншого боку, ми помічаємо поступове повернення ділової активності — хоча і не в тих обсягах, які були до початку війни. Це надає оптимізму й підтримує впевненість у тому, що економіка буде відновлюватись, а наша компанія зможе й надалі розвиватися та надавати якісні послуги.

Впевнений, що наша цілеспрямованість і бажання допомагати не залишаться непоміченими і дозволять зміцнювати наші позиції на юридичному ринку й надалі. Так, цього року ми посилили свою позицію в національних рейтингах і підтримали свою присутність у міжнародних виданнях.

— Чого навчив вас цей рік війни?

— Останній рік став складним часом, який приніс багато випробувань для всіх нас. Ми розширили межі сприйняття своєї адаптивності. Думали, що гнучкі, але не уявляли, наскільки. Навчилися швидко перебудовувати бізнес-процеси та задовольняти нетипові для нас потреби клієнтів.

Ми краще зрозуміли значення командної роботи. Усі речі, про які я кажу в цьому інтерв’ю, були б неможливі без нашої команди. Не кожен може якісно працювати в подібних умовах. Ми змогли. Війна перевірила нас на міцність і показала, що тільки згуртована та злагоджена команда може досягти успіху в таких умовах. Переживши разом стільки стресу і труднощів, ми стали ближчими одне до одного.

Левітас3 До того ж останній рік змусив нас глибше усвідомити свою соціальну відповідальність і брати ще активнішу участь у благодійних і соціальних проєктах. Це все прийшло до нас природно. Думаю, що усі, хто читають мене, розуміють, про що я — в один момент ти просто усвідомлюєш, що потрібно робити максимум для інших.

Також ми ще раз переконалися у важливості налагодження та підтримки партнерських зв’язків як з клієнтами, так і з колегами з інших компаній. Ці зв’язки дозволяють нам обмінюватися досвідом, ресурсами та ідеями, що сприяє успішному розвитку бізнесу і швидкому та ефективному розв’язанню проблем.

Усі ці уроки сформували свіжий підхід до роботи і зміцнили нашу впевненість у тому, що ми зможемо успішно подолати будь-які виклики та досягти успіху як зараз, так і у довгостроковій перспективі.

Якщо говорити про ширший контекст, то війна стала тригером тектонічних зрушень у багатьох напрямах, таких як культура, свідомість, геополітика. Найголовніше, на мою думку, є те, що українці стали ближчими одине до одного, усвідомили свою приналежність до української нації. Український наратив як ніколи помітний у світі, і ми маємо цим скористатись. Але усе це розлога тема для окремого інтерв’ю.

— Одне з найважливіших питань сьогодні — відбудова нашої країни. Якою буде повоєнна Україна для бізнесу? Спробуймо дати прогноз.

— Відбудова України є пріоритетом для усіх нас, і поступово ми починаємо бачити перші кроки у цьому напрямі. Багато буде залежати від керівництва країни, зокрема щодо податкової політики, легкості ведення бізнесу та залучення закордонних інвесторів у проєкти з відновлення країни та захисту інвестицій, прозорої роботи правоохоронної системи. Зараз багато хто говорить про економічну підтримку України та залучення інвестицій як про факт, що уже відбувся, але це небезпечна помилка. Ми як країна маємо з усіх сил працювати задля створення сприятливого та зрозумілого бізнес-середовища і впевненості потенційних інвесторів у спокійному майбутньому та зростанні їх інвестицій. І йдеться не лише про зусилля влади. Бізнес має запропонувати якісні та зрозумілі проєкти, в які будуть залучатись інвестиції. Кожен повинен працювати на відбудову країни у своїй зоні відповідальності.

Окремо потрібно зазначити, що відбудова — широке поняття, яке містить декілька контекстів — соціальний, економічний та інституційний. Якщо говорити про економіку, впевнений, що надалі Україна разом із донорами має зосередитися на трьох ключових напрямах.

По-перше, відновлення знищеної житлової нерухомості, інфраструктури та засобів виробництва. Говорячи про житло й інфраструктуру, потрібно розуміти, що в Україні наразі знищено понад 300 000 домівок, безліч мостів, шкіл, доріг, залізничних вузлів тощо. Їх відновлення критично важливе для того, щоб люди могли почати повертатися до спокійного життя. Без цього ми не можемо говорити про економічне зростання. Крім того, знищено безліч заводів, складів, магазинів та інших об’єктів нерухомого майна, які прямо пов’язані з діяльністю бізнесу. Разом із державою і партнерами маємо розробити прозорі та дієві механізми їх відновлення. Наразі, на думку експертів, ВВП України впав на 30%, і ми не можемо розраховувати на швидке відновлення без програм, що допоможуть відновити знищене. Безліч людей виїхали за кордон — це і працівники, і підприємці. Серед першочергових проєктів потрібно врахувати можливість надання допомоги малому та середньому бізнесу, що дасть змогу створити робочі місця для тих, хто повертається в Україну.

Водночас для великого бізнесу проєкти відновлення можуть стати чудовою можливістю для модернізації виробництва та переведення його на європейські стандарти як із погляду виробничих потужностей, так і сучасного менеджменту, екологічного впливу тощо. Ми прагнемо європейського майбутнього для України та маємо бути до нього готовими.

Бліц

— Чим ви мріяли займатися, окрім юриспруденції?

— З дитинства відчував пристрасть до мистецтва: живопису, графіки, фотографії, моди та літератури. Ці напрями завжди викликали в мене особливі емоції, тому я впевнений, що прийде час, коли я зможу приділити цьому більше уваги.

— Три якості, якими, на вашу думку, повинен володіти сучасний юрист?

— Гнучкість та адаптивність. Сучасний юрист має бути гнучким і швидко адаптуватися до змін у правовому полі, сучасних технологіях і бізнес-підходах. Він повинен вміти швидко пристосовуватися до нових умов, бути готовим до ризику та непередбачуваних обставин.

Бізнес-підхід. Необхідно глибоко розуміти бізнес клієнта і не просто братися до розв’язання озвученої проблеми, але дивитися на неї глибше. Потрібно підходити до цього зі стратегічного погляду, аналізуючи ситуацію та її потенційний вплив на бізнес клієнта. Це дозволяє зосередити зусилля саме на тих напрямах, які принесуть клієнту найбільшу користь.

Комунікаційні навички. Юридична робота — це комунікація: переговори, вирішення конфліктів, аргументація та вміння переконати, грамотна взаємодія з клієнтом, стейкхолдерами, опонентами та державними органами. Складно уявити успішне виконання юридичної роботи без розвинутих комунікаційних навичок.

— Назвіть трьох людей, які вас найбільше надихають.

— Голда Меїр, Фредерік Дуглас і Марк Аврелій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати