04 вересня 2020, 17:01

«Коли ти — топ-менеджер, ти працюєш цілодобово, навіть коли відпочиваєш»

Опубліковано в Спецвипуск Ukrainian Women in Law 2020

Олена Глоба
Олена Глоба керівник юридичного департаменту Lactalis Ukraine
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Керівник юридичного департаменту Lactalis Ukraine Олена Глоба переконана, що робота інхауса вчить бути близьким до бізнесу, знаходити компроміси та будувати ефективні комунікації на всіх рівнях. В інтерв’ю для ЮГ юристка поділилася своїми секретами успіху та професійними рекомендаціями для амбітних жінок, розповіла про підходи до управління своїм департаментом, переломні моменти в кар’єрі, а також про те, за що вдячна своєму батькові.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_7239 — Олено, розкажіть, як складалася Ваша кар’єра.

— Я завжди була амбіційною і тому знала, що хочу закінчити університет не просто дипломованим спеціалістом, а спеціалістом, який вже має практичний досвід та певну фінансову незалежність. Крім того, закінчення університету припало на активний перехід законодавства України до фундаментального права самостійної держави, коли приймалися нові нормативні акти, що замінювали законодавство радянського періоду, тому навчаючись, одночасно необхідно було цікавитися законопроектною роботою, новелами законодавства. Тоді юридична освіта не відображала повністю практичну юриспруденцію, тому багато юристів намагалися розпочати практику ще під час навчання. Я працювала з четвертого курсу, поєднуючи навчання з роботою. Відразу після закінчення університету почала працювати в компанії «САВсервіс» (на той час найбільший дистриб’ютор Procter&Gamble), власники якої прагнули розвивати як свій бізнес, так і персонал. Мережа магазинів «ДЦ» (тепер Watsons), логістична компанія «Комора-С» (тепер Ekol), дистриб’юція продуктів харчування, косметики, девелоперство тощо — бізнес стрімко розвивався, як і моя кар’єра.

З юриста з претензійно-позовної роботи я стала начальником юридичного відділу, а згодом, коли було створено головну компанію «Аснова холдинг» — директором з правових питань. Посаду топ-менеджера в холдингу було запропоновано лише двом працівникам, інші директори були запрошені ззовні. Коли ми брали участь у проєкті IFC з розвитку корпоративного управління, мене також було запрошено на посаду корпоративного секретаря холдингу. У той час у мене було багато цікавих проєктів, M’n’A і навіть участь у корпоративній війні. Це був великий професійний та управлінський досвід і 13 років життя.

Потім моєю метою стала робота в іноземній компанії. Для юриста і менеджера з неабияким досвідом роботи в національній компанії перехід в іноземну є насправді викликом. Системи управління в національних та іноземних компаніях дуже відрізняються: якщо в національній власники беруть безпосередню участь в управлінні, то в іноземній це здійснює найманий менеджер, який часто є експатом, має свій менталітет, особливе бачення українського бізнесу, судової системи та ставлення до контролюючих органів. У іноземних компаніях інший підхід до корупції — корупційні схеми тут зовсім не сприймаються; діє прозора система оплати праці і сплати податків; вирішення проблем з державними органами часто здійснюється за допомогою залучених юридичних консультантів, а також різних професійних платформ, таких як EBA, ACC; репутаційні ризики мають велике значення.

Уже 7 років я працюю в Lactalis. Це французька сімейна компанія, світовий лідер з виробництва сирів та один зі світових лідерів з виробників молочної продукції під відомими міжнародними брендами Président, Galbani, Parmalat, Lactel. У Lactalis я отримала дуже амбіційне поле діяльності. Моїм завданням було створити юридичний департамент, що задовольняв би потреби виробництва та торгової компанії в Україні, побудувати його роботу, налагодити комунікацію з хед-офісом у Франції та закрити всі поточні юридичні проблеми, яких на той час було чимало. Непоганий виклик. На додаток економічна та політична кризи, що сталися незабаром, робота в межах урізаного бюджету, безліч антимонопольних справ і судових процесів, складні реструктуризаційні проєкти та особливості французького бізнесу.

— Чому обрали професію саме юриста та чому саме in-house lawyer?

— Дуже часто професію юриста обирають, маючи перед собою приклад родини, яка працює в цій галузі. У мене такого прикладу не було. У той час юридична освіта вважалась чи не найпрестижнішою, і її для мене обрав мій батько. За цей вибір я дуже йому вдячна.

Чому in-house? Серед переваг — можливість опанувати та одночасно добре орієнтуватися в різних галузях права на практиці. Юристи in-house — «універсальні солдати», щоб відповідати посаді, ти повинен мати широкий юридичний світогляд. З ранку ти не можеш спрогнозувати, з якою кількістю викликів і в якій галузі зіткнешся протягом дня. Це дуже динамічна робота.

Одним з основних завдань є виявлення можливих проблем, визначення, які з них несуть реальний ризик, які можна вирішити самостійно силами департаменту, а для вирішення яких бажано залучити професійних вузькопрофільних спеціалістів. Важливо чітко орієнтуватися у досвіді та успішній практиці юридичних фірм, щоб за необхідності вирішити, яка з них у найкоротший строк і за менші кошти зможе ефективно вирішити проблему компанії.

Крім того, у інхаусів є можливість отримати суміжний функціонал: у Lactalis я керую комплайєнсом, а також беру участь у GR.

Коли ти знаєш, «чим дихає» бізнес, коли розумієш його проблеми, ти як юрист вчишся бути більш гнучким. Дуже важливо не тільки дати юридично правильну консультацію, а зваживши всі ризики, знайти оптимальне рішення, виходячи з потреб компанії. Бути близьким до бізнесу, знаходити компроміси, будувати ефективні комунікації на всіх рівнях — саме цьому вчить робота in-house.

— Чи планували або думали колись заснувати юридичну фірму?

— Серйозних планів з цього приводу не було. Крім того, мені хотілося б робити щось особливе, а це означає, що необхідно запропонувати ринку особливий продукт, горіти ідеєю та бути готовим у неї інвестувати. Мабуть, цей момент ще не настав. Натомість у мене був досвід відкриття власного неюридичного бізнесу. Після народження першої дитини мені хотілося нової самореалізації, і я почала розвивати власний бізнес. На початку економічної кризи я змогла вчасно продати його іншому інвестору, хоч і з дисконтом. У цьому був мінус, але загалом це був дуже корисний і позитивний досвід.

— Які використовуєте підходи в управлінні своїм департаментом? З якими викликами стикаєтесь як керівник?

— Для мене важливо працювати в команді. Навіть не так: мені подобається працювати в команді. У своєму департаменті я завжди намагаюся створити особливу атмосферу, щоб людям подобалося приходити на роботу та було комфортно перебувати в колективі весь день. Я цікавлюся потребами моєї команди та намагаюся бути толерантною і людяною. Вважаю, що хороший менеджер — це не той, хто постійно здійснює гіперконтроль і «мікроменеджмент», а той, хто вміє мотивувати та надає своєму персоналу можливість розвиватися. І звичайно, бере на себе відповідальність і приймає рішення, особливо у нестандартних ситуаціях.

Для побудови ефективного департаменту важливо знаходити баланс командної роботи, виконання завдань, особистого розвитку і комфортного особистого життя підлеглих. Пошук балансу між цими складовими — це робота керівника і його щоденний виклик. Я досі вчуся.

— Опишіть свій традиційний робочий день.

— Я жінка, мати і керівник юридичного департаменту, що й намагаюся гармонійно поєднувати 24 години на добу. 24/7 я вирішую робочі проблеми, займаюсь вихованням дітей, власним розвитком, доглядом за собою. Коли ти топ-менеджер, ти працюєш цілодобово, навіть коли відпочиваєш. Увечері в ресторані може прийти найкраща ідея щодо вирішення проблеми, яку ти не міг розв’язати вже кілька днів. В обідню перерву можна зробити масаж або відвідати косметолога. Також, працюючи у французькій компанії, я почала вчити французьку мову. 24/7 — це дуже високий темп, який іноді нелегко витримати.

— У будь-якій роботі чи кар’єрі є свої переломні моменти. Які були у Вас?

— Безумовно, переломні моменти були. Саме вони дають досвід і роблять з нас ефективних професіоналів. Це перехід з національної компанії до іноземної, зі світовим досвідом, своїми методами менеджменту і ведення бізнесу. Це вихід з декрету. Це формування юридичного департаменту під час активної стадії критичної для бізнесу ситуації.

— Наскільки збалансованим вважаєте своє життя в аспекті робота-сім’я? Цей баланс природний, чи Ви докладаєте конкретних зусиль для його створення?

— Дивно, що це питання завжди задають жінкам і ніколи — чоловікам. Часи, коли жінка тягне на собі всю домашню роботу, дітей і ще й заробляє, давно пройшли. Усе залежить від того, як ти сама побудувала своє життя і якого чоловіка обрала в супутники. Мій баланс у сфері робота-сім’я мені здається природним, але щоб його підтримувати, над цим необхідно постійно працювати. У своєму житті я знаходжу час для всього, може, тому, що в моєму телефонному календарі немає жодного дня, вільного від планів.

— Чи стикалися Ви колись в роботі з перепонами, пов’язаними з тим, що Ви — жінка?

— Можливо, мені пощастило, та ні. Взагалі, що стосується іноземних компаній, то тут такої проблеми зазвичай або не існує, або з нею успішно борються. Мені відомі випадки, коли з метою уникнення можливої гендерної дискримінації переваги надавалися не чоловікам, а жінкам.

Крім того, професія юриста давно втратила гендерну специфіку. Серед студентів юрфаку, як і серед успішних юристів, чоловіків і жінок — 50/50.

Що стосується Lactalis, то серед топ-менеджерів у нас жінок більше, ніж чоловіків.

— Коли Ви востаннє були в поганому настрої? Де знаходите силу та енергію для роботи й життя?

— Я енергійна людина і оптиміст по життю, емоційно дуже стабільна і рідко буваю в поганому настрої. Намагаюся жити на позитиві, до будь-якої проблеми підхожу з планом дій. Багато не рефлексую, намагаюся рухатися вперед, не зупинятися.

— Які професійні рекомендації дасте юристкам на старті кар’єри?

— Безумовно, важливі хороша теоретична база і практика. Але сьогодні ми живемо у високоінформованому суспільстві, коли цінується той, хто вміє швидко обробляти великі обсяги інформації та знаходити правильну відповідь. Іноді, коли мій 8-річний син розповідає мені те, що він не міг дізнатися вдома чи у школі, я дивуюсь і питаю: «Де ти про це дізнався?», а він відповідає: «Спитав у Гугла».

Тому вчіться швидко і результативно обробляти великі обсяги інформації та знаходити правильні рішення, що приведуть вас до успіху.

— Як Ви відпочиваєте?

— Основна мета відпочинку — відволіктися від робочих питань, стресових ситуацій, отримати приємні емоції. У наш швидкий час важливо знайти ті сфери, які дозволять це зробити, і найкраще — разом зі своєю сім’єю. Це подорожі, прогулянки містом, кіно. Кожні вихідні печу з дітьми щось смачне, безумовно, з використанням продуктів нашої компанії. І, звичайно, спорт — не уявляю свого життя без тренажерного залу.

Читайте також: «Ukrainian Women in Law 2020».

— Назвіть улюблений фільм та улюблену книгу.

— Багато читаю з дитинства. Серед прочитаного складно виділити щось одне. Люблю магічний реалізм Маркеса і Павича, чорний гумор Ірвіна Уелша, фентезі Гейла і Дяченків, фантастику Азімова і Стругацьких, твори Маріо Льоса, Ісігуро, Джона Ірвінга, Аготи Кристоф. Останнє, що вразило, — оповідання Едгара Керета.

Що стосується кіно, то за жанром мені найбільше подобаються психологічні драми та антиутопії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати