GR – достатньо специфічний напрямок, який стрімко набуває популярності в діяльності юридичних фірм. Саме він є одним з пріоритетних напрямків в юридичній компанії «Волхв». Про особливості GR в Україні, перспективи розвитку цього напрямку, досягнення та цілі компанії розповів керуючий партнер ЮК «Волхв» Олександр Навальнєв
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
– Олександре, компанія «Волхв» була створена у 2014 р. Які найважливіші кроки були здійснені за цей час?
– Фундаментальним кроком вважаємо формування сталої команди професійних юристів, які самовіддано працюють та вдосконалюються в межах нашої фірми. За останні 4 роки ми значно зросли кількісно, встановили чітку корпоративну культуру, окреслили курс нашого подальшого розвитку. За цей час ми зрозуміли, що репутація – передусім. Ми починали з того, що якісно вирішували процедурні питання, але згодом переконалися в силі ексклюзивного підходу до кожного клієнта. Наразі ми вважаємо такий підхід головною запорукою успішності нашої роботи. Однак це можливо лише тоді, коли фірма добре усвідомлює свої переваги та свою цінність для клієнта і ринку загалом.
– На яких принципах базується діяльність Вашої компанії?
– Оскільки основним фокусом нашої професійної діяльності є судова практика та GR, насамперед, ми сповідуємо принцип поваги до супротивника. Якщо є повага до того, що робить твій опонент на захист іншої сторони, то поставивши себе на його місце, розумієш, що насправді між вами немає принципових розбіжностей, просто кожен працює на свій результат. Чим складніший процес і сильніший опонент, тим приємніше відчуття перемоги та цінніший результат.
– За яку справу Ви не взялися б з принципових причин?
– Ми вважаємо, що принциповість має негативне забарвлення. Вона не призводить до результату і заважає зберігати холоднокровний розум. Принциповість породжує ненависть, погані відчуття, злобу та переживання. Дійсно, трапляються специфічні справи. Однак до кожної з них потрібно підходити так, щоб не стати її заручником. Кожна людина має право на захист. Якщо закон було порушено, то необхідно, щоб у період доказування вини до людини не були застосовані заходи, не передбачені чинним процесуальним законодавством. Тому принциповість – це не про нас. Ми вважаємо, що до кожної справи має бути ексклюзивний підхід.
– Одним з напрямків Вашої спеціалізації є GR. Яка специфіка цієї сфери?
– Насправді, GR – це специфічний напрямок. Його особливість полягає в тому, що це діяльність, спрямована на досягнення впізнаваності в певних колах представників державної влади. Цей напрямок існує для побудови нормальних стосунків між бізнесом та представниками влади, що розвиваються та генеруються ексклюзивними методами роботи поза корупційною складовою. Це постійна взаємодія з органами державної влади. Адже для того щоб у того чи іншого бізнес-інтересу була підтримка, його повинні знати та впізнавати в тій галузі, в якій він працює. GR покликаний правильними демократичними методами довести державному органу свою концепцію бізнесу та свої інтереси, щоб держоргани розуміли, що саме та на якій підставі ця компанія декларує.
– Як досягти цієї впізнаваності?
– Шляхом активної участі в заходах та ініціативах тих структур, які цікавлять бізнес (у круглих столах, форумах, громадських радах). Компанії потрібно займати активну позицію, висловлюватися, готувати матеріали, доводити до загалу свою позицію – це взаємодія. Ми робимо кроки для того, щоб клієнта впізнавали в тому середовищі, яке його цікавить. Звісно, така робота потребує чимало зусиль, але це дійсно ефективно.
– GR достатньо часто ототожнюють з лобізмом. В чому між ними основна різниця?
– GR – це взаємодія. Певна система дій, які виконуються, щоб контролювати, реалізовувати, розвивати свій напрямок. Це щоденна робота з побудови нормальних робочих, а головне – довгострокових стосунків. Лобізм – вужче поняття. Це робота над конкретним питанням, проблемою. Він працює вже після тривалої взаємодії. Для чого взагалі все це робиться? Щоб внести зміни до законодавства або створити нормативний акт, який допоможе бізнесу, спростить його ведення, полегшить ті чи інші питання.
– GR, лобізм в українських реаліях все ще вважають пов’язаними з корупцією. Чи насправді це так?
– На жаль, в Україні ці сфери насправді помилково пов’язують з корупцією. Однак це не так. В розвинених країнах ці поняття є законодавчо закріпленими. У нас також зареєстрований законопроект, тому ми маємо надію, що скоро приймуть закон і ця діяльність буде нормативно врегульована. Це допоможе усунути думку про корупційну складову. Після прийняття закону юристам буде легше працювати у цих сферах. Звісно, щоб остаточно розвіяти міф, потрібно багато часу, щоб все дослідити та перевірити на практиці. Закон надасть чіткий перелік дій та можливість контролювати цю діяльність. З часом вже можна буде сказати, чи змінилася громадська думка про корупційну складову.
– Які тенденції розвитку цього напрямку в діяльності юридичних компаній?
– Сьогодні багато компаній починають цим займатися. Однак, на жаль, якість практики в цій сфері низька, тому що держава ще не зовсім готова, а бізнес не знає, за допомогою яких інструментів розвивати цей напрямок. Необхідно отримати нормативне регулювання, щоб діяти за певною процедурою. Найяскравішим прикладом лобізму в Україні є прийняття змін до КПК (так званий закон «Маски-шоу стоп-1» та нещодавно прийнятий «Маски-шоу стоп-2»).
– Ви здійснюєте повний супровід бізнесу. Які перешкоди для його ведення наразі існують в Україні?
– По-перше, бізнесу важко з оподаткуванням. Потрібно працювати над системою оподаткування та взаємодією з органами ДФС. По-друге, дуже важко боротися з неправомірними діями правоохоронних органів. Закон зараз більше конкретизує деякі слідчі дії: всі рішення, які ставить на обговорення слідчий, він має донести слідчому судді в клопотанні та отримати на це рішення суду. Регуляторика хороша, але на практиці бачимо дуже різні підходи. Тобто є обґрунтовані та необґрунтовані клопотання. На жаль, існують ситуації, коли до бізнесу приходять з неправомірними вимогами та намагаються використати не зовсім законні інструменти. Сподіваюся, що з часом все це зійде нанівець.
– Які ключові зміни потрібно впровадити, щоб подолати ці перешкоди?
– Однозначно, змін потребує система оподаткування. Необхідно більше спрощувати контроль за веденням бізнесу, надавати податкові пільги та регулювати все на законодавчому рівні. Тоді бізнес буде більш відкритим та сплачуватиме податки з повного прибутку. Окрім того, потрібно створювати реальні зміни щодо виведення заробітної плати з тіні. Введення мінімальної заробітної плати спричинило те, що більшість компаній декларує мінімальну зарплату і сплачує з неї податки. Реальну зарплату не показують через високу ставку податків. Звісно, для держави це надає певну прогнозованість та стабільні надходження до бюджету. Отже, є певні зрушення. Проте величезний відсоток зарплат перебуває у тіні, тому ця сфера потребує реформування.
– Який Ваш стиль управління? Як мотивуєте юристів?
– Передусім, мотивую особистим прикладом працелюбності та відданості справі. Окрім того, ми застосовуємо комплексний підхід до питань. Кожна справа – індивідуальна та важлива. Також ми багато вкладаємо в розвиток працівників. Вони відвідують форуми, конференції, семінари. Ми надаємо їм всю необхідну літературу для навчання. В компанії ми розділяємо напрямки роботи, але намагаємося, щоб людина не входила в зону комфорту, щоб не застрягати в рутині. Час від часу ми даємо юристам справи з різних сфер. Тоді вони розвивають різні напрямки. Якщо хтось розвивається стрімко в одному напрямку, при цьому не втрачаючи хисту, то ми не перешкоджаємо. Ми бачимо, що людина амбітна, сильна і просто допомагаємо порадами. В роботі з працівниками ми також застосовуємо ексклюзивні підходи.