27 червня 2017, 12:06

«Довіра клієнта – це те, за що ми боремося і на що працюємо», – партнери GOLAW

Опубліковано в №26 (576)

Валентин Гвоздій
Валентин Гвоздій «GOLAW, ЮФ» Керуючий партнер
Сергій Оберкович
Сергій Оберкович «GOLAW, ЮФ» старший партнер, адвокат
Анжеліка Сицько
Анжеліка Сицько «GOLAW, ЮФ» Партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Юридичний бізнес, як і будь який інший, є мінливим та непередбачуваним. Змінювати себе, свою філософію та погляди повинні і гравці цього ринку. Про принципи ведення юридичного бізнесу, розвиток практик, взаємовідносини з клієнтами розповідають керуючий партнер ЮФ GOLAW Валентин Гвоздій, старший партнер Сергій Оберкович та партнер Анжеліка Сицько.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сергій Оберкович – Які останні тенденції на ринку юридичних послуг ви могли б відзначити?

Сергій Оберкович: – Український ринок юридичних послуг є частиною української економіки, тож йому притаманні усі ті труднощі, які вона зараз переживає. Можна говорити лише про певні внутрішні особливості, наприклад, у розрізі затребуваності тих чи інших послуг. Зокрема, наразі в країні розгорнуто більш активну боротьбу з корупцією. проведено зміни у реєстраційних процедурах, які ще не завжди досконалі, системи та бази, які мають бути захищені, не отримали належного захисту. Все це сприяє попиту на послуги практик кримінального права та захисту бізнесу від рейдерських атак.

Також виникають питання, пов’язані з реструктуризацією бізнесу, з його оптимізацією та економією коштів. Важливе місце посідають запити, що стосуються запровадження цілої низки новітніх комплаєнс-норм у антикорупційному та трудовому законодавстві. Крім того, не втрачають актуальності послуги, пов’язані з банківською системою. Валютно-фінансове регулювання постійно зазнає змін, і попит на цю сферу продовжує утримуватися. Все ще актуальні питання банкрутства, реструктуризації боргів, стягнення заборгованості.

Варто конкретно відзначити, що обсяг проектів, пов’язаних з інвестуванням, м’яко кажучи, залишає бажати кращого, але ми розуміємо, що ця ситуація зміниться виключно після розв’язання політичної кризи в українсько-російських відносинах. Прогнозуємо подальший ріст, у першу чергу, практики кримінального права, захисту бізнесу та корпоративного права, а також збільшення попиту на податкове консультування, оскільки Мінфін планує революційні зміни у оподаткуванні бізнесу.

– Партнери GOLAW у рейтингу Best Lawyers in Ukraine 2018 відзначені у кількох практиках, зокрема банки/фінанси, земельне, корпоративне, кримінальне право, судова практика, M&A тощо. Чи можна стверджувати, що саме ці практики користуються найбільшим попитом серед клієнтів? З чим це пов’язано?

С. О.: – Популярність практик викликана попитом на них. Залежно від потреб клієнтів на різних етапах розвитку економіки існує попит на ті чи інші практики фірми. І її успішність залежить у т.ч. й від здатності партнерів передбачити тенденції та «зловити» попит, завчасно сформувавши команду професіоналів для тієї чи іншої практики.

Звісно ж, наша фірма не обмежується лише практиками, у яких нас відзначено в рейтингу. Крім них, ми є одними з кращих на ринку в галузі податкового права, захисту бізнесу, трудового, антиконкурентного права тощо

sytsko – У чому полягають найбільші труднощі, якщо говорити про практику кримінального права? Чи змінилося за останні 4 роки ставлення сторони обвинувачення до адвокатів та їх клієнтів?

Анжеліка Сицько: – У практиці кримінального права найбільш складним є підбір кваліфікованих кадрів. Для членів нашої команди ми встановлюємо високі вимоги, які стосуються не тільки професійної підготовки. Адвокат, який обирає для себе сферу кримінального права, повинен бути врівноваженим, знатися на психології, бути принциповим у відстоюванні своєї позиції та мати аналітичний склад розуму. До того ж, він повинен мати вроджений хист до захисту людини.

На жаль, ринок наповнений кадрами, які не мають елементарного уявлення про роботу адвоката з кримінальних справ. Навіть успішні прокурори, судді та слідчі, звільнившись з державної служби, не завжди розуміють у повному обсязі роль адвоката та техніку його роботи. Особам, які звикли до певних професійних штампів, складно бути новаторами у розбудові нестандартних та ефективних ліній захисту.

Так склалося, що ринок в Україні здебільшого представлений юристами, які частину життя пропрацювали на протилежній для адвоката процесуальній стороні. Як показує досвід, більшість таких юристів, ставши адвокатами, так і не можуть позбутися навичок попередніх професій.

Що стосується ставлення сторони обвинувачення до захисту, завдяки активній позиції Національної асоціації адвокатів України (НААУ) за останні 4 роки ситуація почала змінюватися. Внаслідок рішучої, чіткої, безкомпромісної, а інколи навіть агресивної політики НААУ щодо порушень прав адвокатів та підняття цього питання не тільки на державному, а й на міжнародному рівні у працівників правоохоронних органів з’явилося відчуття, що порушення прав адвокатів – це небезпечно, що за кожним порушенням стоїть окреме прізвище. І чим сильнішою буде позиція НААУ з цього приводу, тим успішнішим буде сам процес. Звісно ж, наразі ми лише на початку шляху боротьби за права громадян, проте ми впевнені, що попереду нас чекають великі зміни на краще.

Історично склалося так, що адвокат – супротивник обвинувачення, тож він завжди заважав і буде заважати обвинуваченню комфортно працювати. Сторона обвинувачення як намагалася, так і буде намагатися створювати умови, щоб його участь у кримінальному процесі була мінімальною. І це нормально. Головне, щоб усі суб’єкти кримінального процесу діяли у рамках своїх повноважень і не порушували права один одного. Саме так має бути у правовій державі.

Легенда про те, що слідчий – кращий друг підозрюваного, а адвокат – пуста витрата коштів, назавжди поселилася у слідчих кабінетах. Це можна змінити лише докорінним реформуванням слідства.

Проте можна відмітити позитивні зміни, які відбулися у відношенні суддів до роботи адвокатів. Більшість суддів виступають за те, щоб участь адвоката у всіх кримінальних провадженнях була обов’язковою. Юридично неосвічена людина не може належним чином себе захистити і у повному обсязі усвідомити, що з нею відбувається під час вчинення процесуальних процедур. Кожного обвинуваченого у суді має представляти адвокат – це полегшує роботу суддів та позитивно впливає на якість та дисципліну судових розглядів.

Судді стали прислухатися до позиції захисту. Такий висновок можна зробити з того, що в країні стало більше виправдувальних вироків. Це свідчить про те, що судова система України позбавилася тоталітарних «кайданів», у яких все виконується за командою та існує страх, що коли ти підеш проти «партії», то матимеш проблеми. Тому можна говорити про поступове укріплення незалежності судової системи, яка є запорукою справедливого суду, і це не може не тішити.

Сподіваємось, що всі адвокати, які практикують у кримінальному процесі, будуть сумлінно ставитися до виконання своїх обов’язків і відбудовувати ту повагу до адвокатської професії, якої вона варта.

– Що є важливим у вашій роботі? Що допомагає знаходити та утримувати клієнтів?

С. О.: – Юридичний бізнес є сферою послуг, і секрет успіху полягає у значенні самого слова «послуга». Як відомо, послуга споживається під час її надання, тому на першому плані завжди стоїть якість та високий професіоналізм наших юристів. Задля того, щоб наші колеги були висококласними спеціалістами у певних напрямках практик, кожний адвокат та юрист GOLAW має свою спеціалізацію, в яких є висококласним професіоналом. Чітка система грейдів у фірмі побудована таким чином, щоб наставницька функція була запорукою ефективного розвитку колективу. Коли, наприклад, помічник юриста може навчатися у своїх старших колег, включаючи партнера, він переймає корпоративну культуру, професіоналізм, стандарти обслуговування клієнтів і відчуває себе повноцінним членом команди, бачить своє чітке майбутнє щодо кар’єрного зростання.

Сьогодні на українському юридичному ринку, як би парадоксально це не було, домінує ринок покупця. Звісно, це є ознака проблемного, ненормального ринку загалом, оскільки нормою є баланс ринку покупця та ринку продавця. Якщо перевага зміщується у той чи інший бік, жодна сторона не може від цього виграти – програють обидві.

Зазвичай на ринку продавця покупець страждає через завищені ціни. На ринку покупця він теж страждає, проте вже через низьку якість послуг, оскільки той, хто пропонує їх дешевше, не може забезпечити високу якість. Якісні послуги здатний надавати лише висококваліфікований професіонал, який не може коштувати дешево.

Однак реалії є реаліями, і в ситуації, що склалася, ми як один із лідерів ринку розуміємо, що наше основне завдання за сьогоднішніх умов – зберегти талановитий колектив та забезпечити той високий рівень сервісу та якості послуг, за який нас цінують клієнти.

Ми дякуємо провідним міжнародним корпораціям, національним компаніям та приватним клієнтам, які довірили нам захищати їх інтереси. Наші клієнти – це великі та середні національні й міжнародні компанії, а також приватні інвестори, які ведуть бізнес в Україні або планують вихід на український ринок. Клієнту потрібні своєчасні професійні послуги, а наше завдання – задовольняти потреби клієнта швидко та якісно.

DSC_6825

– Чи існують у GOLAW якісь непорушні принципи ведення юридичного бізнесу?

Валентин Гвоздій: – Успішна юридична фірма не може існувати та розвиватися без основоположних принципів, які задають партнери, а колектив їх розділяє та підтримує. Нашим важливим принципом є, зокрема, повага до колег. При цьому ми відкрито говоримо про те, що дотримуємося культури Clients First, яка означає повагу до клієнта у всьому. Надзвичайно важливо, щоб кожен член колективу, від водія до партнера, що б він не робив, пам’ятав, що він робить це для клієнта і заради нього. Високі моральні та професійні якості юристів є запорукою довіри. Й головне – незважаючи на всі успіхи чи невдачі, необхідно знаходити порозуміння та рухатися вперед.

– Наскільки важливими для юрбізнесу є високі моральні якості юристів, зокрема партнерів юридичних компаній?

В. Г.: – У всьому світі юридична професія є взірцем етичної поведінки. Можливо, це тому, що у всіх розвинених країнах, де існує виключне право адвокатури практикувати право за гроші, діють правила адвокатської етики, які дуже жорстко і чітко регулюють морально-етичні аспекти у цій сфері. Не є винятком і Україна. Зовсім недавно з’їздом адвокатів України було прийнято правила адвокатської етики у новій редакції. Вони стали одними з найкращих серед аналогічних документів у інших країнах, адже увібрали в себе кращі світові практики.

Тепер, коли виключне право адвоката на представництво інтересів інших осіб в судах (так звана адвокатська монополія) закріплено на конституційному рівні, кількість адвокатів в України через рік-півтора зросте орієнтовно до 100 тис. осіб. У Німеччині, наприклад, де населення складає майже 70 млн, адвокатів майже 170 тис. Адвокатська монополія там є повною, тобто будь-яка практика може здійснюватися лише адвокатом, тому морально-етичні аспекти роботи адвокатів з клієнтами виходять на перший план, і їх потрібно неухильно дотримуватися.

Ми підтримуємо посилення відповідальності за порушення правил і займаємо активну позицію у їх популяризації, щоб більше адвокатів знали ці правила та дотримувалися їх. Врешті, головним бенефіціаром, який від цього виграє, є клієнт, бізнес. Високі професійні та моральні якості юристів є запорукою довіри клієнтів, колег та міцної тривалої співпраці.

–Успіх юридичної компанії: у чому він полягає, від чого залежить?

В. Г.: – Запорукою успіху будь-якого бізнесу (юридичний бізнес – не виняток) є люди. Правило «спочатку з ким, а потім куди» – наш девіз. Ми пишаємося нашою командою і вважаємо, що завдяки професіоналам GOLAW наші клієнти задоволені співпрацею, отримують той результат, якого прагнуть. Отримання професійних якісних послуг та задоволеність клієнта співпрацею породжує довіру. Довіра клієнта – це те, за що ми боремося і на що працюємо. Тому нашою першочерговою задачею є відповідність потребам та вимогам тих, хто нам довіряє.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати