15 вересня 2021, 10:40

Досвід породжує професіоналізм, професіоналізм створює якість, якість веде до успіху

Опубліковано в №17 (747)

Максим Андрєєв
Максим Андрєєв керуючий партнер AS Legal

Раніше AS Legal презентувала себе як компанія full-service, а 2 роки тому почала розвиватись як юридичний бутік, котрий може забезпечити комплексну безпеку бізнесу. Керуючий партнер AS Legal Максим АНДРЄЄВ переконаний, що юркомпанія може мати талановитих фахівців, але без складних кейсів та «гучних» клієнтів нікому не цікава. До того ж, він вважає, що нехтувати сучасними технологіями в комунікаціях з клієнтами просто неможливо. Чи було складно вивести компанію на новий рівень, чого потребує сучасний клієнт та як команда виходить за рамки сформованих шаблонів на юридичному ринку, говоримо в інтерв’ю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Максиме, як давно AS Legal на юридичному ринку? Чи складно було вивести компанію на нинішній рівень?

— AS Legal почала своє існування як бренд у 2016 р. Презентувати нову юридичну компанію на досить консервативному ринку юридичних послуг для нас було досить складно. На сьогодні можу виділити, що для ефективного старту в юрбізі необхідно декілька складових.

По-перше, це гроші. Якщо порахувати витрати на рекламу, сайт, відео-контент, PR-відділ, соціальні мережі тощо (не будемо вже згадувати про витрати часу), загалом вийде такий собі капітал. По-друге, це досвід. Досвід у розумінні юридичного бізнесу, комунікацій та взаємодії між представниками цього ж юрбізу, розшарування сфер впливу, правильна презентація себе перед колегами. По-третє, це рівень експертизи та клієнтів. Я спеціально не відокремлюю ці поняття, бо як на мене, вони тісно взаємодіють та пов’язані. Компанія може мати чудових спеціалістів, талановитих фахівців, але без складних кейсів та «гучних» клієнтів нікому не буде цікава. І навпаки, складно уявити, яким чином можна приваблювати крутих клієнтів, не маючи можливості та знань, щоб задовольнити їх запити. А коли компанія має одночасно ці два критерії, можна говорити про те, що вона вже переходить до іншої ліги. Це зовсім інший рівень роботи, послуг та запитів.

Усього того, що я виділив, AS Legal 5 років тому не мала. Ми з самого початку мріяли стати реальною частиною юридичного бізнесу, але зовсім не розуміли, як це зробити. Ми інвестували майже все, що заробляли, в розвиток фірми, але надалі зіткнулися з тим, що на ринку нас ніхто не очікував і не був радий бачити. Думаю, це було логічно. Ми були новою компанією, яку складали амбітні молоді юристи, котрі прагнули довести, що вони чогось варті. Та з часом у нас повірили, ми знайшли друзів, а інші зрозуміли, що ми плануємо залишатися надовго. Якось так і вийшло. Це було реально складно, але дуже цікаво. Думаємо, це дало найбільш ефективні навички комунікацій у будь-яких ситуаціях у подальшому.

— Розкажіть детальніше про послуги, які пропонуєте. Які з них найпопулярніші? Які практики в даний час, на Вашу думку, є найбільш прибутковими?

— Раніше ми презентували себе як full-service company, але в останні 2 роки почали позиціонуватися як юридичний бутік. Основними практиками у нас є WCC, IT-право, безпека бізнесу і будівництво та нерухомість. Значна частина клієнтів пов’язані саме з цими експертизами. Щодо найбільш прибуткових практик, то, на мою думку, це кримінальне право та WCC, міжнародний арбітраж, IT-право. В цілому прибутковими є практики, які пов’язані, як правило, з великим та ризикованим бізнесом: будівництво, енергетика, інфраструктура. Хоча якщо ми говоримо не про статистику ринку загалом, прибутковим буде майже будь-який напрям залежно від клієнта та складності кейса.

— AS Legal допомагає кожному, чи все-таки відбираєте клієнтів?

— Раніше у нас не було політики відбору клієнтів. Молодій компанії робити це було б недоречно, бо у разі, якщо її не створюють відомі фахівці зі своїми клієнтами, відмовляючись від замовлень, вона може дуже швидко закритися. На сьогодні все інакше. Ми відбираємо клієнтів відповідно до наших практик та складності взаємовідносин. Токсичний клієнт хоч і може бути дуже цікавий з точки зору прибутку, але може справити такий негативний вплив на фахівців, що ніякі гроші цього не виправлять. Та навіть враховуючи таку політику компанії, ми намагаємось допомогти кожному, хто просить про допомогу, порадою, консультацією, критичним поглядом на ситуацію. Ми порекомендуємо такому клієнту для подальшого ведення кейсу іншого фахівця в експертизі, яка виходить за межі тих, що пропонує наша компанія, бо наробляти практику методом «проб та помилок» не збираємось.

— Погодьтеся, конкуренція на ринку юридичних послуг не спить. Чим відрізняється і приваблює клієнтів ваша компанія? Як виходите за рамки сформованих шаблонів?

— Ми молоді, амбітні та незаангажовані. У нашій команді усім фахівцям до 35 років. На ринку юридичних послуг є дефіцит творчої думки та авторських підходів, однак такий запит є у клієнтів, і ми намагаємось його задовольнити. Ми використовуємо усі можливі сучасні технології в комунікації з клієнтами. Спочатку, як правило, їм це незрозуміло та дивно, але після деякого часу роботи з нами вони вже не розуміють, як може бути інакше.

Також клієнтам подобається наш підхід до оцінки ризиків. У бізнесі це дуже важливо для нормального функціонування та планування масштабування і розвитку. Особисто я вважаю, що для того, щоб допомогти бізнесу в стратегічному вирішенні його питань та завдань, юристу необхідно зрозуміти, як він функціонує, скажімо так, стати трохи бізнесменом у тій індустрії, в якій він консультує. Тоді це буде не тільки консалтинг або юридичні послуги, а таке собі «юридичне стратегічне планування та мислення». Також ми в компанії вважаємо, що не буває повністю програшних варіантів та ситуацій. Я справді не знаю ситуацій, у яких неможливо було б знайти хоч якийсь вихід. Як кажуть, «навіть найбільш божевільна ідея залишається ідеєю». Думаю, саме такі підходи та продукти приваблюють до нас клієнтів.

— На Вашу думку, що сьогодні потрібно клієнту? Відзначте 5 критеріїв.

— Думаю, картина запитів клієнтів, а саме якості, які вони хочуть бачити у свого правового радника, це:

• вірність. Тут все просто. Клієнт завжди хоче бути впевнений, що його справи залишаться лише між ним та компанією, що незалежно від складності, напруги та ризиків, його ніколи не зрадять, його інтереси завжди будуть в пріоритеті;

• ефективність. Якщо клієнт готовий платити значні кошти за правові послуги, він хоче бачити результат. Юристів, як правило, розглядають як «витрату» або «-» для активів, бо вони ніколи не приносять коштів. Та з іншого боку, ми гарантуємо якісне правове підґрунтя і впевненість під час прийняття рішень для бізнесу. І коли така віра клієнта перевіряється на практиці, це стає одним з найважливіших аспектів взаємодії;

• всебічність. Як я вже казав, юрист має розуміти індустрію, в якій практикує. Навіть якщо ми відійдемо від певної сфери економіки, такий підхід розповсюджується і на інші практики, наприклад, WCC. Фахівець у цій галузі має бути не тільки талановитим адвокатом у сфері кримінального права, який розуміє, як функціонують та діють правоохоронні органи, а й розбиратися в бізнес-процесах і сфері державного управління;

• професійність. Тут все просто: клієнт хоче бачити реального фахівця зі значним рівнем конкретної експертизи;

• оригінальність. Один з наших клієнтів колись казав мені: «У мене цілий поверх юристів, які пишуть договори, листи тощо, на зарплаті, а ви мені потрібні, щоб вирішити те, що ніхто з них ніколи не зможе». Вміння знаходити нетривіальний підхід, як правило, необхідне, коли усі можливі тривіальні підходи вже були використані, а проблема не вирішена. Як правило, це дуже болюче місце для клієнта. Вміння надати йому варіант, як це вирішити, і обґрунтувати необхідність та ризики такої ідеї, як правило, виводить компанію на новий рівень взаємодії з клієнтом.

— Коли краще залучати партнерів ззовні, а коли «вирощувати» власних? На яких умовах зазвичай залучаєте нових партнерів?

— На мою думку, залучати партнерів ззовні необхідно, коли планується розширювати коло експертиз, або коли необхідне активне збільшення обсягів кейсів. Майбутній партнер, залучений до компанії — це, як правило, сформований фахівець, визнаний серед колег у певній галузі, котрий має пул клієнтів, які приходять з ним разом. Але водночас компанії мають вирощувати партнерів серед своїх фахівців. Такі партнери несуть ідею та мету компанії, вірять у неї й хочуть її розвивати. Якщо дати такий вектор розвитку юристам, яких потім готувати до того, щоб вони стали партнерами, вони будуть розвивати компанію з завзятим ентузіазмом. Коли ми залучаємо партнера, йому пропонують певний відсоток від практики, яку він буде очолювати, і від залучених клієнтів поза його практикою.

— За останні карантинні роки багато хто скаржиться на труднощі у бізнесі. Як справи у вас? Чи відбулися трансформації в команді, переоцінка цінностей? Чи готові ви до наступного локдауну (у разі потреби)?

— Не можу сказати, що карантин змінив наші справи в негативному векторі. Так, вони змінилися. Деякі іноземні клієнти зупинили свої проєкти до зняття карантинних обмежень та покращення ситуації в цілому. З іншого боку, з’явилася низка проєктів у сферах IT та WCC. Вважаю, ми досить ефективно пережили локдауни, і якщо буде ще один, ми до нього цілком готові.

— Максиме, на що порадили б звернути увагу юридичним фірмам у майбутньому?

— Ситуація з Covid-19 дала чітке розуміння необхідності налагодження та поліпшення процедур віддаленого доступу до баз даних та роботи онлайн у будь-якій сфері, зокрема, в юридичному бізнесі. Якщо раніше нам здавалося, що бізнес може існувати лише офлайн, то сьогодні ситуація кардинально змінилась. Ми виділили значний бюджет на оптимізацію процесів комунікації між співробітниками та їх можливості отримувати доступ до матеріалів та ресурсів незалежно від місця знаходження. Хоча є ще декілька важливих пунктів, які ми хочемо завершити до кінця року, але ми задоволені результатом такої оптимізації.

Тому я порадив би юридичним фірмам провести аудит ефективності віддаленого керування процесами в своїх компаніях, а у разі, якщо така оптимізація відсутня, виділити кошти та провести її. Питання впровадження новітніх інформаційних технологій з кожним роком буде все більше поставати перед юридичним бізнесом, який вважається найбільш пов’язаним з людським фактором, а тому складним з точки зору процесів автоматизації. І щоб бути в тренді, нехтувати такими технологіями буде просто неможливо.

— Поділіться найцікавішою справою за останній рік. Що найскладніше і найцікавіше у супроводі проєктів?

— Якщо чесно, мені складно виділити один «той самий» проєкт. Як керуючий партнер я опосередковано беру участь у майже у всіх кейсах компанії, як мінімум, знаю, що там коїться. У нас є декілька проєктів, які я називаю «принциповими». Це кейси, які ми супроводжуємо багато років, вони багатопланові, складні. За цей час на клієнтів були і напади, і підпали, і спроби підриву. Фізичний вплив був і на нас як їх представників. Застосовувалися державний і муніципальний важелі впливу. Проте команда, яка супроводжує цю справу, змогла пройти всю процедуру конституційного розгляду та підійти до винесення рішення щодо невідповідності Основному закону повноважень антирейдерської комісії Мін’юсту по скасуванню записів про право власності на нерухоме майно (фактично позбавлення особи права власності поза судовою процедурою). Галасу така новина наробила багато в час, коли скаргу допустили до розгляду. Сподіваємось на позитивне рішення Конституційного Суду. По цій справі також було направлено скаргу до ЄСПЛ з однією з найбільших сум компенсації за порушення права власності — більше 50 млн грн. Також чекаємо на подальший розгляд.

Мені дуже сподобався один з проєктів у сфері IT. Не можу розповісти подробиці кейсу, проте у нашого клієнта був замовник-іноземець, який, скажемо так, був схильний до маніпуляцій, психологічного примусу та полюбляв це робити з розробниками та кураторами проєкту нашого клієнта. Це продовжувалося декілька місяців. Після того, як контракт був виконаний, замовник почав шантажувати клієнта тим, що потрібно виконати ще роботи, та й ще задарма, а в іншому випадку він звернеться до міжнародного арбітражу щодо компенсації збитків. Ми проаналізували ситуацію і порадили клієнту не перейматися, бо контракт виконаний, і вірогідність позитивного арбітражу малоймовірна. Надалі у нас був дуже «веселий» місяць офіційної переписки та дзвінків. А коли опоненти зрозуміли, що на нас не спрацьовують маніпуляції, вони вирішили написати власнику бізнеса, що до нього застосовував сексуальне насильство один з його співробітників, і він звернеться до суду. Після цього ми зібрали увесь матеріал, який замовник направляв власнику, співробітникам, нам, і офіційно повідомили, що у разі продовження таких дій звернемося за захистом до правоохоронних органів держави, де знаходиться замовник (там і надавалися послуги, і юрисдикція була тієї країни). Після цього питання якось вирішилося саме.

— Ваша компанія бере участь у проєктах у форматі pro bonо? А можливо, підтримує освітні проєкти? Якщо так, розкажіть про них.

— Так, наша компанія практикує pro bono, але рішення про діяльність у такому форматі кожен партнер приймає окремо залежно від наявних можливостей.

Такими, що запам'яталися, для нас стали дві справи: за фактом смерті дитини у ДТП та за фактом, здавалось би, звичайної крадіжки (якби тільки зловмисником не виявився досвідчений рецидивіст, якому раз від разу вдавалось уникати відповідальності). Складність першої справи полягала у багатьох одночасних нюансах. Як було встановлено судом, нетверезий водій, що навіть не мав водійського посвідчення, сів за кермо технічно несправного транспортного засобу та на шаленій швидкості, втративши керування, вилетів на зустрічну смугу, де зіткнувся з наповненим маршрутним таксі. Внаслідок ДТП загинули дві особи й було багато постраждалих, серед яких дружина нашого клієнта, яка отримала тяжкі тілесні ушкодження, та донька, яка загинула на місці події. Ця справа, власне, продовжує слухатись і досі, оскільки, незважаючи на обвинувальний вирок, що набрав законної сили, її переглядають у частині відшкодування шкоди з боку обвинуваченого та компанії, що здійснювала страхування транспортного засобу.

Важко підтримувати у людей віру в справедливість, адже від моменту трагедії минуло вже більш як 2 роки, а кінцевого рішення все немає. Зокрема, на теперішній час обвинувачений жодного інтересу до справи, що переглядається, не виявляє, оскільки не має офіційного майна, на яке можна було б звернути стягнення. А страхова компанія вперто стверджує, що страховий випадок не настав, бо транспортний засіб, який був нею ж застрахований, за теперішньою версією взагалі не транспортний засіб.

Що стосується іншої справи, то вона по-своєму унікальна, бо в ході проведення первинної перевірки виявилося, що зловмисник, який своїми злочинними діями завдав шкоди правам та інтересам нашого клієнта, протягом останніх 3 років систематично скоює майнові злочини і то затримується, то знов відпускається, але прокурори при надходженні чергового обвинувального акта до суду навіть «не пам’ятають», що обвинувачений перебуває у розшуку ще як мінімум по одній справі (якщо не більше). Потерпілий про це не знав, слідчий сказав, що все марно, ніби у обвинуваченого «все схоплено». Потерпілий відчував свою безпорадність та ходив до суду вже просто, як то кажуть, з принципу. Власне, перебіг цієї справи поки що прогнозувати складно, але тепер наш клієнт каже, що не відчуває себе безпорадним та таким, що з'явився до суду тільки для того, щоб двері підпирати. Працюватимемо над цим кейсом і надалі, принаймні, до відновлення потерпілого у його порушених правах.

Щодо освітніх проєктів, то наша компанія регулярно бере участь у студентських проєктах, таких як Ultima Ratio, Pro et Contra тощо. Наших фахівців залучають у якості суддів для проведення дебатів. Також компанія підтримувала бал Ліги студентів Асоціації правників України. Крім того, непоодинокими є випадки, коли наші фахівці беруть участь у лекціях, відкритих заняттях та семінарах наших ЗВО. Плануємо ввести програму стипендіальних конкурсів для студентів з подальшим працевлаштуванням у нашій компанії.

— Що наразі для вас у пріоритеті? Які маєте плани щодо розвитку і розширення компанії?

— Пріоритетним завданням для компанії на наступний рік є розширення практик шляхом залучення нових партнерів та масштабування клієнтської бази. Ми зараз працюємо над цим питанням, йдуть переговори та є кандидатури, яких ми хотіли б бачити у партнерському складі. Хочемо змінити співвідношення національних клієнтів та іноземних у нашому пулі, сфокусувавшись більше на останніх. Також у наступному році, якщо ми хоча б частково виконаємо цілі, про які я розповів вище, будемо презентувати себе в міжнародних юридичних рейтингах. Якщо вдасться, будемо планувати відкриття офісу або в Києві, або за територією України залежно від запитів клієнтів. Ну, і ще потрібно закінчити вічний ребрендинг (посміхається — прим. ред.).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати