29 травня 2017, 11:11

«Бути партнером – це справжній виклик»

Опубліковано в №22 (572)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Партнерство у юридичній фірмі. Для одних це межа мрій, а для інших може бути тягарем – усе залежить від людини та від того, які цілі вона перед собою ставить. Але у юридичному бізнесі, напевне, чи не кожен хотів би хоч деякий час подивитися на світ очима партнера юркомпанії. Ось уже рік, як Олександр Сидоренко став партнером ЮК ALEXANDROV&PATNERS. Про свої враження від року партнерства, а також про останні зміни та перспективи розвитку агросфери юрист розповів «ЮГ».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сидоренко – Пане Олександре, незабаром Ви відзначатимете рік партнерства у ALEXANDROV&PATNERS. Вітаю Вас! Скажіть, чи є це тим, чого Ви хотіли? Чи прагнули цього, коли прийшли працювати у компанію?

– Дійсно, незабаром минає рік моєї діяльності у якості партнера. Цій події передували 7 років наполегливої праці у компанії, починаючи з посади старшого юриста. Партнерство я ніколи не розглядав як самоціль. Прийшовши до компанії, я тільки прагнув виконувати роботу так, щоб досягати найкращого результату для кожного клієнта.

Хочу сказати, що бути партнером – це справжній виклик. Адже крім юридичної роботи, партнерство включає здійснення загального керівництва, управління проектами, стратегічне планування роботи компанії і ще багато не таких значних на перший погляд, але не менш важливих речей. Партнер має вести колектив за собою, бути не просто керівником, а лідером і прикладом для своїх підлеглих. Взагалі бути партнером юридичної фірми – одночасно і дуже відповідально, і захоплююче. Ти віддаєш цьому процесу купу енергії, сил та часу, але при цьому маєш можливість бачити плоди своєї роботи.

– Розкажіть про нюанси надання юридичних послуг у сфері агробізнесу.

– Активний розвиток сфери агробізнесу на сьогоднішній день неможливий без участі юристів. Адже існує ряд проблем, які аграрії не можуть вирішити самостійно.

Надання юридичних послуг у сфері агробізнесу передбачає:

  • консультування клієнтів щодо земельних питань;
  • формування стратегії захисту від рейдерських атак;
  • розробку алгоритму попередження та протидії зловживанням з боку працівників компанії;
  • здійснення комплексних перевірок підприємств, що купуються чи продаються (Due Diligence);
  • захист від кримінального переслідування;
  • супровід діяльності агрохолдингів;
  • розробку оптимальних способів оподаткування агропідприємств.

Доречно згадати і про деякі нюанси надання юридичних послуг у цій сфері, адже високий рівень складності питань, з якими звертаються клієнти, потребує не тільки правових знань. Уміння враховувати специфіку конкретного регіону та передбачати діяльність як конкурентів, так і органів державної влади, ситуацію на аграрному ринку, технічні тонкощі виробництва клієнтів – це тільки маленька частина того, чим має володіти сучасний аграрний юрист.

Наприклад, клієнти часто запитують, яким чином їм примножити свій земельний банк. Тут юрист має вийти за межі знання законів і надати рекомендації щодо того, як агрокомпанії, яка обробляє землю у регіоні, розвивати соціальну взаємодію із орендодавцями. Така співпраця може виражатися у налагодженні відносин з органами місцевого самоврядування щодо побудови або ремонту інфраструктурних об’єктів та інших заходів по благоустрою територій. Кожна ситуація потребує не тільки правових рекомендацій, а й комплексного рішення проблеми.

– Вже який рік підряд про агросферу говорять як про найбільш перспективну та інвестиційно привабливу у нашій країні. Хочу запитати у Вас про те, які проблеми існують у цій галузі.

– Так, агробізнес – перспективна та інвестиційно приваблива сфера. Але проблем у цій галузі існує досить багато. Деякі з них агрокомпанії долають самостійно, а деякі неможливо вирішити без втручання держави.

Логістика, нестача інфраструктурних об’єктів, корумпованість чиновників, неврегульованість податкового законодавства, мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення – це ті проблеми, які першими приходять на думку. Як наслідок, агрокомпаніям важко прогнозувати свою роботу на тривалий строк. Виходячи з цього, ALEXANDROV&PATNERS спрямовує свою діяльність на надання максимально ефективної допомоги клієнтам у вирішенні їх проблем. Тобто наша мета – зробити все, щоб наш клієнт міг почувати себе спокійно і впевнено.

– Як можете оцінити рівень законодавчого забезпечення функціонування агросектору? Які зміни потрібно прийняти «на вчора»?

– На сьогоднішній день існує величезна кількість законодавчих прогалин, які стають на заваді належному функціонуванню агросектору. Досить багато питань взагалі не врегульовано на законодавчому рівні, а деякі з діючих законів суперечать один одному. Слід враховувати також проблеми невідповідності ряду норм українського законодавства нормам європейського, що негативно впливає на експортний потенціал нашої держави.

На моє глибоке переконання, так званий перехідний період щодо впровадження земельної реформи дуже затягнувся. І таке затягування жодним чином не сприяє усуненню потенційних ризиків, а лише поглиблює проблеми аграрного сектору, які існують на сьогодні.

– Наріжним каменем земельної реформи є питання відкриття ринку землі. Зокрема, МВФ заявляє про таку необхідність для України. Яка Ваша думка з цього приводу? Якщо мораторій зняти, хто від цього виграє, а хто може постраждати?

– На мою думку, негативні наслідки можуть настати лише у випадку прийняття непродуманих рішень та безсистемного підходу до цього питання. Абсолютно всі перепони, які пов’язують із відкриттям ринку землі в Україні, можна подолати законодавчо. Більше того, вони вже були подолані у ряді європейських країн. Так, в Італії з метою залучення інвестицій в країну іноземцям було дозволено купувати землю, але опісля її можна було повторно продати виключно державі. У Німеччині ж торги сільськогосподарськими землями здійснюються спеціальним органом, який, у свою чергу, відповідальний за порушення у цій сфері. Тож питання не у тому, як обійти негативні наслідки скасування мораторію, а у тому, яку модель регулювання обрати та які законодавчі компенсатори застосовувати.

Інші ж проблеми, про які так гучно заявляють популісти, говорячи, що у селян просто скуплять їх землю «за копійки», я вважаю надуманими, оскільки вони виставляють наших селян недалекими людьми, нездатними розпорядитися навіть власною землею.

Стосовно впровадження земельної реформи в Україні більш важливим є інше питання: хто отримує бенефіт від ситуації, яка склалася із ринком землі на сьогодні, і кому вигідно, щоб така ситуація продовжувалась і надалі?

– Сферою Ваших професійних інтересів є «кримінальна складова» у аграрному бізнесі. Чому обрали саме цей напрямок? З якими проблемами, що ведуть до відкриття кримінальних проваджень, аграрії зіштовхуються частіше за все?

– Відповідь на перше питання є досить банальною: цей напрямок для мене найбільш цікавий. Конфуцій говорив: «Виберіть собі роботу до душі, і вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті». До того ж, відразу після закінчення університету я пішов працювати у органи прокуратури. Цей досвід був безцінний і дуже став у нагоді у моїй теперішній діяльності, бо зараз я знаю роботу наших правоохоронних органів з обох боків.

Не варто забувати, що основною метою адвокатури є захист інтересів клієнта. З огляду на ситуацію з «кримінальною складовою» у нашій країні, саме при розслідуванні кримінальних проваджень бізнес опиняється у найбільш вразливому становищі і потребує кваліфікованої юридичної допомоги.

Основними факторами, що призводять до відкриття кримінальних проваджень, я б назвав недостатньо ретельну перевірку контрагентів, халатність та самовільні дії працівників аграрних компаній, а також недобросовісність деяких конкурентів.

– Яким бачите аграрний сектор України, скажімо, через 2 роки?

– З огляду на динамічний розвиток аграрного сектору в останні кілька років, робити точні прогнози досить важко. Багато у чому майбутнє агросфери залежить від того, яким шляхом піде земельна реформа, наскільки швидко і як саме вона буде впроваджена. Особливо – у вирішенні питання консолідації земельних ділянок.

Однак з огляду на зростання інвестиційної привабливості галузі, активне впровадження аграріями нових технологій, у т.ч. при обробці землі та виробництві сільськогосподарської продукції, можна виокремити певні загальні тенденції. Це, зокрема, збільшення долі великих агрохолдингів на ринку і ріст кількості «цивілізованих» дрібних підприємств. Також очікується значне збільшення долі української переробленої продукції на внутрішньому ринку.

– Якби Ви не стали юристом, ким би хотіли стати?

– У школі я мріяв про те, щоб стати лікарем, однак, познайомившись згодом з юриспруденцією, змінив свою думку. До речі, медицина та юриспруденція мають багато спільного, адже діяльність адвоката у кримінальному провадженні чимось нагадує процес надання консультації лікарем. Тому можна сказати, що я все ж частково втілив свою юнацьку мрію.

– Поділіться з читачами планами на найближчий рік.

– Наша компанія поставила перед собою амбітні цілі, і я разом з командою маю намір втілювати їх у життя. Найближчий рік ми будемо працювати над покращенням сервісу для клієнтів, розвитком кожного члена нашої команди та впровадженням інноваційних рішень у внутрішні бізнес-процеси компанії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати