Підвищення престижу професії адвоката в суспільстві є спільним завданням адвокатури загалом та кожного адвоката зокрема. В цьому переконана Президент ААУ Зоя Ярош. Для неї Асоціація — це, насамперед, коло професіоналів, які прагнуть до самовдосконалення і покращення навколишнього світу, це масштабні заходи, нові проекти та партнери. Що ще планує змінити у своїй роботі Асоціація адвокатів України?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Яким Ви бачите розвиток ААУ найближчим часом? Що плануєте змінити в роботі ААУ у порівнянні з минулими роками?
- Асоціація адвокатів України була заснована у 2006 р. Відтоді ми стали однією з найвпливовіших професійних організацій адвокатів в Україні. Ми працюємо для того, щоб надати адвокатам можливість професійна зростати, мати можливість спілкуватися з колегами та потенційними клієнтами, знаходити нові можливості для їх розвитку та вдосконалення.
Для мене Асоціація — це, насамперед, коло професіоналів, які прагнуть до самовдосконалення і покращення навколишнього світу та країни. Щороку Асоціація адвокатів України наповнюється невіддільною частиною своєї команди. Це і нові партнери, і нові члени ААУ. Завдяки розвитку нашої команди можливості Асоціації примножуються з кожним роком. Водночас незмінним залишається головний принцип і девіз ААУ: «Ми відкриті для всіх адвокатів».
Серед найближчих наших заходів — ІІІ Судовий Форум ААУ, який відбудеться 13.03.2020 р. у м. Києві, в готелі Хаятт. Це масштабна та професійна подія, яка сприяє public discussion сучасного стану та перспектив судової системи України. Обговорення головних питань судової реформи та судової практики, найкращі спікери, практичні дискусії — це традиційні особливості Судового форуму ААУ. Звісно, традиційна ексклюзивність нашого Судового форуму — його проадвокатськість, практична актуальність питань та доповідей, незалежність дискусій та широке охоплення тем — це процесуальні новели та процесуальні лайфхаки, менеджмент складних і резонансних справ, нові технології в роботі адвоката. А також профільні бутики — сімейні спори, літігація з кримінальним елементом, екологічні спори, іпотечні спори, банкрутство.
- Які нові заходи та проекти можна очікувати від ААУ в цьому році?
- Ключовим завданням для ААУ в цьому році є створення дієвого майданчика для спілкування бізнесу — адвокатури — влади. У 2020 р. планується проведення масштабних форумів — ІІІ Судового форуму ААУ, Banking&Compliance 2020A2B Forum, Law&Trade 2020 A2B Forum, Odessa Criminal Law Forum «Золотий Дюк», Адвокатура. Формула успіху, Адвокат року 2020, Lviv Criminal Law Forum, Business Protection 2020 A2B Forum, Tax& Business Talks Forum, Kyiv Criminal Law Forum. Отже, ААУ стає реальною комунікаційною платформою між адвокатурою, бізнесом та владою.
Ми плануємо розвиток регіональних відділень та Комітетів Асоціації адвокатів України, Клубу майбутніх адвокатів, а також проведення неформальних заходів. Наші заходи — це реальна професійна комунікаційна платформа, яка допоможе адвокатам стати відомими й успішними на юридичному ринку. Також найближчим часом запланований запуск нового проекту ААУ — Студії права та бізнесу ААУ, що функціонуватиме на базі Комітетів ААУ, надасть можливість підвищити правову освіту та свідомість як юристів, адвокатів і представників бізнес-спільноти.
- Чи є метою Асоціації посилити престиж професії адвоката?
- Відповідно до статутних завдань, Всеукраїнська громадська організація «Асоціація адвокатів України» є всеукраїнською громадською неприбутковою організацією, яка створена на засадах професійної належності, вона об'єднує адвокатів та юридичну спільноту для сприяння розвитку й зміцненню інституту адвокатури в Україні, а також її діяльність спрямована на підвищення рівня правової допомоги, яку надають адвокати.
Звісно, підвищення престижу професії адвоката, поваги до адвокатури в суспільстві є спільним завданням адвокатури загалом та кожного адвоката зокрема. Представляючи адвокатську спільноту, адвокат завжди повинен пам'ятати про свій особливий статус. Ст. 12 Правил адвокатської етики закріплює принцип поваги до адвокатської професії. Відповідно до положень цієї статті, адвокат у всіх сферах своєї діяльності (публіцистичній, громадській, професійній тощо) повинен дотримуватися принципу поваги до адвокатської професії, сприяти збереженню та підвищенню поваги до неї в суспільстві. Адвокат не повинен вчиняти дій, які підриватимуть честь, гідність і ділову репутацію своїх колег, престиж усього адвокатського стану та адвокатської діяльності.
- Чи повинна професійна спільнота долучатися до реформування адвокатури? Яким чином це має відбуватися?
- Питання щодо реформування адвокатури надзвичайно хвилює адвокатську спільноту. Останній проект Закону №9055, який був внесений до Верховної Ради попереднього скликання, майже навпіл розділив усіх на два табори з діаметрально протилежним сприйняттям змін, які передбачалися цим проектом. Це не дивно, адже від головного професійного закону залежать принципові питання професії. Очевидно, що сьогодні питання реформування адвокатури не на часі у законодавців, однак у разі таких спроб професійна спільнота абсолютно точно не стоятиме осторонь.
Сподіваюся, що думки адвокатів будуть почуті, оскільки принциповим є те, що відповідно до закону адвокатська діяльність — це незалежна професійна діяльність адвоката; адвокатське самоврядування — це гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури. Це найперші принципи, яких мають дотримуватися законодавці, намагаючись реформувати адвокатуру, з метою побудови правової держави. Такі принципи є загальноприйнятими. Зокрема, в Рекомендації №R (2000) 21 про свободу професійної діяльності адвокатів, яку ухвалив Комітет Міністрів Ради Європи на 727 засіданні заступників міністрів 25.10.2000 р., зазначено, що до принципів формування адвокатури належить право на свободу переконань та можливість впливу на законотворчу діяльність.
- Як Ви оцінюєте законодавчі спроби реформувати адвокатуру?
- Якщо до сьогодні процес реформування не був завершений, до того ж можна сказати, що навіть не був повноцінно розпочатий, то моя оцінка є негативною. На жаль, такі спроби спрямовані переважно на реформування та перебудову саме адвокатського самоврядування. Проте найбільш болючими для кожного адвоката залишаються питання щодо дотримання їхніх прав та гарантій адвокатської діяльності. Адже статистика, яку веде та оголошує Національна асоціація адвокатів України, стосовно порушення прав адвокатів, свідчить не тільки про відсутність тенденції до зменшення таких порушень, але й до їх збільшення та розширення.
Типовими є такі порушення: протиправний обшук та вилучення майна, яке є об'єктом адвокатської таємниці; застосування фізичної сили до адвоката у зв'язку з його професійною правовою позицією у справі; протиправний допит як свідка, підозрюваного, пред'явлення обвинувачення адвокату як засіб захисту незаконних інтересів фізичних та юридичних осіб; ототожнення адвоката і клієнта; навіть вбивства адвокатів, пов'язані з їхньою професійною діяльністю.
Це саме та сфера, яка вимагає допомоги законодавця для виправлення ситуації, адже права адвоката нерозривно пов'язані з правами людини та можливістю адвокатури їх захистити, з преюдицією прав людини над національним законодавством.
- Як Ви вважаєте, в чому полягають переваги й недоліки професії адвоката? Наскільки ця професія небезпечна і психологічно важка?
- Як будь-яка професійна діяльність, вона має позитивні та негативні моменти. Адвокат — це, насамперед, захисник людини та права, професіонал. Незалежність професії, безперечно, є перевагою, яку необхідно зберегти. Загалом, це професія інтелектуалів, які можуть позитивно впливати на певні події та долі. Однак, як і будь-яка інтелектуальна праця, вона є виснажливою. На адвокатові завжди лежить тягар відповідальності — за прийняті рішення, за долю людей та корпорацій. Не кожен професіонал витримує подібне навантаження. Професійне вигорання — це дуже поширене явище в адвокатському середовищі. Вибір професії адвоката — це щоденний рух уперед, що змушує змінювати себе та навколишній світ, не зупинятися на досягнутому. Відповідальність, що є частиною професії, стає рисою та місією особистості, яка допомагає у повсякденному житті, дозволяє знаходити найкраще рішення та його захищати.
- На Вашу думку, чи звужується сьогодні юридичний ринок?
- Сьогодні юридичний ринок аж ніяк не звужується. Однак зараз надзвичайно складно здійснювати професійну діяльність. Великі пласти юридичного ринку зазнають докорінних змін і не завжди на краще. Наприклад, наразі житлове будівництво знаходиться в колапсі, спостерігається значний спад промислового виробництва, а юриспруденція — це завжди похідна від бізнес-процесів. До того ж гальмується питання продажу землі, а якщо ринок землі буде відкритий, то в який спосіб, які алгоритми? Конкуренція на ринку вимагає підвищення якості послуг, рівня надання адвокатських послуг, стандартів та етичних норм.
- Що Ви можете порадити адвокатам, які лише розпочали свою професійну діяльність? Які книги читати, на кого орієнтуватися, до чого бути готовими?
- Дивлячись на молодих перспективних адвокатів, я трішки заздрю їхньому запалу, жазі до професії. Порадити? Книжки? Читати кодекси, там є відповіді на всі професійні питання. Книги відомих адвокатів та науковців кожен обирає для себе та залежно від спеціалізації.
Бути адвокатом — це не лише знання законів. Потрібно постійно поглиблювати свою юридичну базу, а також обов'язково обрати дві-три галузі юриспруденції, в яких спеціалізуватися, а не розпилюватися на всі боки. Неможливо осягнути всі галузі права, а стати високопрофесійним спеціалістом у визначеному напрямку може кожен, хто отримав гідну вищу юридичну освіту. Наполегливість, відповідальність, ініціативність, любов до своєї професії, чесність — це базові вимоги до адвоката. Адже в юридичному бізнесі люди — це головний актив, а професія змінюється, трансформуються підходи. Тому єдиний шлях професіонала — самовдосконалення та постійне підвищення кваліфікації.