23 грудня 2020, 11:00

«2021-й стане роком діджиталізації та дистанційності в юриспруденції»

Опубліковано в №24 (730)

Ірина Стародуб
Ірина Стародуб «Moneyveo» адвокат, начальник судового відділу

У 2021 р. заяв про порушення проваджень у справах про банкрутство не стане більше, адже визнання боржника банкрутом тягне за собою певні наслідки, і не всі готові на це піти. Про цей та інші прогнози на 2021 р. у своєму інтерв'ю «Юридичній Газеті» розповіла адвокат, начальник судового відділу Moneyveo Ірина Стародуб.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Стародуб Ірина moneyveo1

— Ірино, як ваша компанія справляється з карантинними обмеженнями? Чи легко було перейти на дистанційку? Чи плануєте повертатися в офіс?

— Moneyveo є першим українським сервісом онлайн-кредитування та fintech-компанією №1 в Україні, тому завдяки ефективно налагодженим бізнес-процесам ми організували «відділену роботу» буквально за день і швидко адаптувалися до нових умов праці. Ми враховували досвід таких компаній, як Тwitter, TikTok і Tencent, котрі повністю перейшли на віддалений формат роботи, та Microsoft, Expedia, LinkedIn і Amazon, які на 80% працюють у віддаленому форматі. В Moneyveo було запущено проєкт Sharing desk, при якому у співробітника відсутнє фіксоване робоче місце. Працівник, який хоче попрацювати в офісі, заздалегідь його резервує. Наявність такої опції дає змогу обирати, працювати з дому чи в офісі, на відміну від повної віддаленої роботи. Це, перш за все, зручно, підвищує продуктивність, зменшує психологічне вигорання, стабілізує командний дух.

Команда судового відділу певну частину часу все ж працює в офісі, оскільки судова робота дуже прив'язана до паперових матеріалів. Відділ працює згідно складеного графіка з виконанням усіх карантинних правил та рекомендацій, ми по-новому облаштували робочі місця з відповідною дистанцією, а збори та наради проводимо виключно online.

Загалом близько 90% співробітників компанії переважно працюють віддалено, та це ніяк не вплинуло на якість нашої роботи в цілому і ще більше згуртувало команду. Всі зміни у форматі роботи спрямовані, перш за все, на збереження здоров'я співробітників. Moneyveo як соціально відповідальний бізнес не могла залишатись осторонь проблем суспільства, що викликані пандемією Covid-19, та на початку карантину, ще у березні виділила 3 млн грн для закупівлі медобладнання для боротьби з коронавірусом.

— Чи збільшилась кількість банкрутств за цей час? Взагалі, які тенденції Ви як представник компанії з фінансової допомоги відмічаєте? Як українці їх переживають?

— Зі вступом у силу Кодексу Украни з процедур банкрутства дійсно певна кількість клієнтів звернулися до суду з заявами про відкриття провадження у справах про банкрутство, а карантин тільки підсилив цей процес. Найбільший відсоток отримання таких заяв фіксували влітку. Та починаючи з вересня, їх стало значно менше. Це пов'язано з тим, що процесуально вже є чітка практика процедури банкрутства фізичних осіб, і не всі категорії клієнтів можуть цим скористатись. Як показує практика, суд не для всіх відкриває провадження у справі про банкрутство, оскільки сторони час то не враховують усі нюанси, зокрема сукупні грошові вимоги по всіх кредиторах. Також впливають зміни до Закону України «Про захист прав споживачів», якими на період пандемії скасовано нарахування пені.

Для нас важливі прозорість та законність взаємовідносин з клієнтами, тому ми намагаємось шукати шляхи виходу з фінансової ситуації з кожним клієнтом. Прогнозую, що у 2021 р. заяв про порушення проваджень у справах про банкрутство стане не більше. Визнання боржника банкрутом тягне за собою певні наслідки, і не всі готові на це іти. В цілому ситуація в компанії по таких заявах контрольована, оскільки Moneyveo завжди йде назустріч клієнтам — їм пропонуються різного роду програми для врегулювання проблемної заборгованості.

— Що може зробити держава як регулятор для покращення цього становища?

— На законодавчому рівні ми вже відчули втручання з боку держави. 15 вересня ц. р. Верховна Рада України прийняла закон щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону «Про споживче кредитування». До речі, Moneyveo брала активну участь у підготовці цього законопроекту. Ним унормовується сфера мікрокредитування та підвищується якість роботи у сфері обігу кредитних історій фізичних осіб. У наступному році ми очікуємо прийняття закону про внесення змін до де яких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості. Це законопроект №4241 — так званий закон про регулювання колекторської діяльності, у підготовці якого ми також брали активну участь.

Загалом ми бачимо, що на державному рівні розпочато велику роботу щодо врегулювання різного роду фінансово-споживчих питань. А Національний банк України як новий регулятор ринку небанківських фінансових послуг проводить масштабну роботу щодо надання рекомендації у регулюванні цього ринку. Команда Moneyveo активно підтримує ініціативи регулятора, спрямовані на якісне покращення ринку МФО в Україні.

— Які топ-5 помилок допускають українці, котрі вирішили звернутися за фінансовою допомогою? Коли варто і коли не варто брати кредит?

— Я працювала 8 років у банківській сфері перед тим, як перейти на ринок мікрокредитування, і можу сказати, що помилки споживачів однакові що у банківській сфері, що в сфері мікрокредитування. Я б виділила декілька.

Базова помилка — беручи кредит, клієнт повинен чітко розуміти, що він укладає договір з фінансовою організацією, який є обов'язковим для виконання. У випадку, якщо клієнт в силу певних фінансових труднощів не може повернути кредитні кошти в обумовлений строк, варто звернутись у фінансову установу та домовитись про умови реструктуризації. Такі дії допоможуть попередити негативний сценарій примусового стягнення боргу в майбутньому та псування кредитної історії позичальника.

Споживач має знати, коли саме і яку суму потрібно внести у якості оплати для погашення кредиту. Це важливо. Також при укладанні договору клієнту варто звернути увагу на репутацію компанії на ринку, оскільки відкритість її для клієнтів є основою основ у майбутніх правовідносинах. Ну і, звичайно, слід уважно ознайомлюватись з умовами договору кредиту.

Також я звернула увагу, що іноді споживачі неправильно вказують свої контактні дані при укладенні договору або не повідомляють кредитора про нові дані. Варто пам'ятати, що надання повної актуальної інформації забезпечить продуктивну співпрацю споживача кредитних послуг та кредитора. Прозорість та відкритість є фундаментальними основами роботи компанії на ринку МФО України

— Як юридичний департамент співпрацює з рекламним у вашій компанії? Які правила існують для маркетологів? Наскільки часто маркетинговий креатив не отримує погодження від юридичного відділу?

— Юридичний і маркетинговий департаменти тісно співпрацюють. Між нами вже давно налагоджена структурна робота. Департаменти співпрацюють з таких питань:

• юридичний супровід договірної роботи;

• контроль виконання законодавства з точки зору маркетингових активностей, рекламних матеріалів;

• супровід у реєстрації торгових марок;

• супровід судових спорів з недобросовісними партнерами.

Основним правилом роботи юридичного департаменту є максимальна клієнтоорієнтованість по відношенню до внутрішнього замовника, тож маркетинговий креатив практично не отримує відмов або непогоджень з боку юристів. Наші колеги з департаменту маркетингу чітко знають, що юристи компанії підтримають будь-яку ідею і з метою її впровадження зможуть підготувати не один, а декілька варіантів імплементації з урахуванням судової практики та вимог законодавства.

— Що Вам подобається у Вашій роботі найбільше?

— У моїй роботі мені подобаються постійна динамічність, рух та новації. Це мене надихає на нові творчі звершення. Також я дуже ціную команду, в якій працюю. Це висококваліфіковані та творчі люди. Для нас важливе постійне навчання. Компанія приділяє багато уваги розвитку своїх працівників. Ми приділяємо багато часу отриманню нових знань з різних галузей права. Наша команда стабільна, і це допомагає нам чітко будувати плани та майбутні проєкти. Команда є основою основ будь-якої роботи. Ну і, звичайно, як і для кожного юриста, перемога в суді є найбільшим мотиватором на майбутні звершення.

— Поділіться прогнозами на 2021 р.

— Прогнозую, що зміни, які ми відчули цього року, будуть логічно продовжуватись і в наступному. 2020 р. став роком змін для нашої компанії, в т. ч. зміни формату роботи. Ми зрозуміли, що з клієнтами та партнерами можна зустрічатись в режимі онлайн, що значно економить наш час та час наших партнерів. Проведення де яких судових засідань без участі сторін вже стало певною нормою, та часто потрібна і реальна присутність.

Карантин не завадив нашим колегам з відділу договірного права юридичного департаменту та цілої команди запустити бізнес-проєкт з онлайн кредитування Moneyveo у В'єтнамі. Думаю, 2021-й стане роком діджиталізації та дистанційності в юриспруденції. Ми станемо ще більш гнучкими та динамічними і почнемо цінувати свій час. І звичайно, можемо ще очікувати змін у законодавстві, які стосуватимуться карантинних обмежень у рамках процесуальної діяльності.

— Які цілі перед собою і командою ставите на наступний рік?

— У новому році хочемо ще більше вдосконалити свою судову практику і активніше брати участь у різних юридичних заходах, щоб ділитись своїм досвідом та переймати досвід колег-юристів. У планах — розширити практику в галузях ІТ-спорів та інтелектуальної власності. І звичайно, юридичний департамент Moneyveo входить у топ-50 найкращих юридичних департаментів країни, і наша основна мета — залишатись у цьому топовому списку та кожного року підніматись все вище і вище в рейтингу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати