У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №3305 від 06.04.2020 р. "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості продуктів харчування".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "У Раді пропонують дозволити АРМА отримувати юрпослуги від судових фондів".
Законопроект розроблений з метою імплементації Указу Президента України від 30.09.2019 р. №722/2019 "Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року" та ставить перед собою наступні завдання законопроекту:
1. Здешевлення вартості соціально значущих продуктів харчування, які входять до складу наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення.
2. Удосконалення податкового законодавства з метою справедливого оподаткування продуктів харчування податком на додану вартість відповідно до практики країн Європейського Союзу.
Так, документом пропонується внести зміни до підпункту "в" п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України, в якому передбачити запровадження зниженої ставки податку на додану вартість у розмірі 7% по операціям з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України продуктів харчування, що входять до складу наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення, який формується в порядку, визначеному Законом України "Про прожитковий мінімум".
Станом на цей час постановою КМУ від 11 жовтня 2016 р. №780 "Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення" визначений конкретний набір продуктів харчування для основних соціальних і демографічних груп населення.
У пояснювальній записці до документу вказано, що за результатами моніторингу витрат на харчування вдома у понад 100 країнах світу у 2018 р., яке здійснює Міністерство сільського господарства США, Україна посідає 93 місце даного рейтингу. Зокрема, українці витрачають на харчі 42,2% своїх сукупних витрат (в середньому 858 дол. на рік). Гірша ситуація лише в Уганді (частка витрат на харчування - 44,2%), Казахстані (44,9%), Анголі (48,6%), Бангладеші (53,5%) та Нігерії (59,0%).
Водночас у країнах-сусідах, що межують з Україною, цей показник є значно меншим. Зокрема, у Польщі, Словаччині, Угорщині, Туреччині витрати на харчування знаходяться в діапазоні 16-25%, у Білорусії, Грузії, Росії - в межах 30%.
За даними Державної служби статистики України, за 9 місяців 2019 р. одне домогосподарство в Україні на продовольчі товари витрачало 49,5% від своїх сукупних витрат. За підсумками 2018 р. одне домогосподарство в Україні витрачало на харчування вдома 3963 грн/місяць. Найбільше грошей виділялось на м’ясо - 928 грн, хліб - 576 грн, молоко, сир та масло - 575 грн, овочі і картоплю - 497 грн, а найменше - на безалкогольні напої (218 грн), яйця (124 грн) та олію (117 грн). У порівнянні з 2017 р. спостерігалося зростання витрат на всі групи продуктів харчування.
Читайте також: "Вперше в історії засідання Комітету з питань правової політики пройшло у режимі відеоконференції".
Як зазначається, прийняття законопроекту дозволить орієнтовно на 10% здешевити вартість соціально значущих продуктів харчування, збільшити купівельну спроможність населення, знизити рівень бідності в Україні, ліквідувати диспропорції вартості продуктів харчування у порівнянні з країнами-сусідами.