Навіть особа, яка вчинила тяжкий злочин, вправі розраховувати на оперативне розслідування та гідне поводження.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ "Бігович проти Чорногорії" (заява №48343/16), зазначає "ECHR: Ukrainian Aspect".
Читайте також: "Розміщення обвинуваченого в металевій клітці під час провадження принижує його гідність, - ЄСПЛ".
Як зазначається, у 2006 р. через підозру у вбивстві за обтяжуючих обставин високопосадового слідчого поліції був заарештований Любо Бігович. Його помістили під варту через ризик переховування. Запобіжний захід продовжувався впродовж наступних чотирьох років і семи місяців на тій самій підставі. Також суди вважали, що його звільнення порушило б громадський порядок і мир. У 2012 р. він був визнаний винним, а остаточне рішення у справі верховним судом було ухвалене у 2015 р.. Вирок - 30 років ув’язнення.
Впродовж усього тримання під вартою Бігович подавав заяви про звільнення переважно на підставах стану здоров’я, оскільки страждав від різних хвороб. Його обстежували і лікували (призначалися ліки, спеціальна дієта, було проведено операцію), але заяви залишилися без задоволення. Також він безуспішно скаржився на підстави застосування запобіжного заходу, невідповідну медичну допомогу, погані умови утримання під вартою. Переповненість камер, напіврозділений туалет, недостатність перебування на відкритому повітрі, відсутність належної медичної допомоги - на ці та інші особливості тримання під вартою, які принижують гідність і можуть розцінюватися як нелюдське поводження відповідно до ст. 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Бігович поскаржився до ЄСПЛ.
Також він пред’явив претензії відповідно до п. "с" ч. 1 та ч. 3 ст. 5 (право на свободу та особисту недоторканність) Конвенції щодо перегляду його тримання під вартою (надмірну тривалість і недостатню обґрунтованість), а також в частині несвоєчасності розгляду його заяви про звільнення.
У результаті суд у Страсбурзі не побачив порушень конвенційних гарантій у зв’язку з наданою заявнику медичною допомогою під час тримання під вартою, але задовольнив заяву щодо умов (ст. 3), а також тривалості тримання під вартою (частини 1, 3 ст. 5). Загальна сума відшкодування моральної шкоди, призначена ЄСПЛ, становила 7,5 тис. євро (EUR).
З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Бігович проти Чорногорії" (заява №48343/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися тут.